• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Catastrophe

DomeSL

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Nem gondoltam, hogy valaha eljön az a nap amikor ide elkezdek egy naplót írni.
Nincs emögött semmi rossz gondolat, csupán én olyan magamnak való vagyok. Csináltam már ezt-azt, sok akváriumon vagyok túl, de mindig láttam bennük a hibákat, így nem mutattam meg őket senkinek, mert vártam, hogy elérjék a tökéletességet, amikor már tényleg más kritikájára van szükség a tovább lépéshez.
15 év akvarizálás alatt a dolgok azért az élőlények szempontjából elég jól mentek. Halak, csigák, garnélák és a növények gyarapodtak, növekedtek. Az esztétikával volt mindig a probléma. Egészen mostanáig.
Na nem azért mert most elértem az esztétikai tökéletességet, hanem mert most minden téren katasztrófa helyzet van.

És akkor itt most bele is vágnék 3 hónapja indított 60 literes, GA-s opti-white akváriumom történetébe.
A dolog úgy indult, hogy az előző 120 literes akváriumom 2 éves korában kifújt. Már nem éreztem benne a kihívást. Egyszóval az a project befejeződött. Jól sikerült minden, de már csak elvolt magában. Reggelente ment bele a táp, stb de már nem tudott meglepetéseket okozni. A munkám amúgy is külföldre szólított időnként jó néhány hétre így úgy döntöttem abbahagyom ezt a hobbit. Ez akkor erősödött meg bennem igazán amikor az egyik szűrőm feladta és reggelre feláztatta a laminált padlót, a fa akvárium szekrényt és a falon a vakolatot. Mondtam a családtagoknak, hogy vége. Csakhogy a gyermekeim (5 és 7 éves) kiálltak a halak mellett és azt mondták, hogy "Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél." és ez nem érhet véget azzal, hogy "jó" helyet keresünk nekik másnál. Meg kell, hogy maradjanak. Nos ez két ilyen kis ember palántától igen csak meglepett ezért új döntés született. Szinte minden régi felszerelés eladásra és elajándékozásra került és belevágtunk egy számomra teljesen ismeretlen iwagumi projectbe.

Green Aqua Opti-white akvárium - 64l, 60x30x36 cm
JBL Aqua Basis Plus Növény táptalaj - 2.5 liter
JBL Manado általános növénytalaj - 10 liter
Staurogyne repens Tropica-049G 2
GA-s Seiryu kő 210-020 6
Green Aqua Elatine Hydropiper - zselés
Tetratec EX1200 eredeti kerámiagyűrűk + szivacs alul, siporax a következő rekeszben, matrix trop a harmadikban, substrat pro a legfelsőben, ezek felett perlon, alaposan lefojtva.
Szegedi csapíz Tetra AquaSafe-el kezelve.
Világítás 4x24W T5 Osram 6500 időkapcsolóval, napi 10 óra.
Co2 5kg nagynyomású palack, reduktorral, mágnes szeleppel, csövekkel, DC, stb. + serra 1000 reaktor időkapcsolóval világítás előtt 1 órával indul, egyszerre kapcsol ki.
Carbo naponta 2ml.
15db amanda lazac, 20db red cherry etetés módjával napi 1x
Tápozás: GA mikró és makró napi 3 nyomás, vízcsere 50% és 95% között hetente a katasztrófa aktuális fokának figyelemebevételével.

Mondanom sem kell, hogy a dolgok gyönyörűen indultak, így is volt 2 hétig.
Akkor elkezdtek romlani a dolgok. Az elatine az utolsó szemig kirohadt 1 hét alatt. Utána elborított mindent a BBA. Ezzel küzdöttem kb 3 hétig, miközben az elatine helyére parvula mini zselés került 2 dobozzal. A dolog változatlanul ment tovább. A manadóról BBA nőtt fel olyan mennyiségben, hogy a parvulát is elnyomta. El is tünt a parvula 60%-a. BBA és barna alga borította el a Seiryu köveket. Ekkor az EX1200 fojtását levettem és teljes gázzal szűrtem az akváriumot. Ennek az lett az eredménye, hogy a halak olyan izmosak lettek az elmúlt 3 hétben, hogy szó szerint 2x akkorára nőttek. Schwarzenegger lett valamennyi, de nincs bajuk. Szó szerint kicsattannak az egészségtől. A másik, hogy a BBA az utolsó szemig eltűnt és átadta a helyét a barna algának némi GBA-val együtt.
Először arra gondoltam, hogy kevés a növényzet és ezért nincs ami versenyezzen az algákkal ezért bekerült még 2 tő Blyxa japonica is.
Tudni kell, hogy a Stau 3 hónap alatt kb 5 mm-t nőtt. A parvula pedig szinte semmit. Az új Blyxa is stagnál. Az RC-k eltűntek???? Kb 3 maradt, bár elképzelhető, hogy a szűrő alján vannak. Régen is előfordult ilyesmi. Jobban szerették a szűrő alját mint az akváriumot. Bement a szűrőbe 2, kivettem belőle 20-at.
Nem értettem a dolgot, mert minden jónak tűnt. A tápozás, a fény, a szűrés. A DC mindig lime, szóval ....
2 hete gyanús lett a rengeteg barna alga, több helyen olvastam hogy esetleg a kövek okozhatják.
Kiszedtem a Seiryu köveket és beáztattam sósavba. Had ne mondjam, hogy az erkélyen kellett állnom a vödör mellet 30 percig, hogy a szomszédok ne hívják a tűzoltókat, olyan volt a reakció. Minden esetre 30 perc múlva abbamaradt és a köveket az eredeti helyükre visszatettem, persze alapos mosás után. A kövek több helyen átlyukadtak, ahol a reakció kimarta őket, de nagyon látványosak lettek.
A helyzet azóta javult, de nem oldódott meg. Az üvegen és a köveken tenyészik a barna alga, a kis szőrös fajtából való. A Seiryuk alján GBA van jó dúsan. Most néz ki úgy az akvárium ahogy a 2. héten kellett volna. Kinőtt pár szál parvula is.
A probléma gyökere, hogy a növények nem nőnek és nem értem, hogy miért. A mikró és makró tápom az előző akváriumból maradtak és pont 1 évesek. Arra gondoltam, hogy talán már nem jók, ezért 5 napja átálltam TPN+-ra.
Ennek az eredménye ha jól sejtem csak most kezd mutatkozni. Mondjuk úgy hogy a romlás, nem jelentős, de érzékelhető. A feleségem már szólt hogy kezdi utálni a tankot, nekem elegem van belőle. A gyerekek még nem szóltak, de ha szólnak akkor vége nekem ennek a hobbinak. 10 db egészen jól sikerült akvárium után ezt nagyon sajnálnám, de úgy tűnik ebbe az iwagumiba beletört a bicskám.
Mindenkit kérek akinek van ötlete, hogy ossza meg azt velem. Köszönöm.

Képeket dobok fel hamarosan, és bármilyen kérdésre gyorsan válaszolok ha akad ilyen.
Tesztem nincs csak a DC.
 
Utoljára módosított:
Hát igen. Képen még rosszabb mint igaziból. :)
Képek:
Összkép:
3 hónapos parvula:
Barna alga és GBA mindenhol:
3 hónaps stau:

3 hónap után optimálsi CO2-vel és szűréssel, 1.6 W/l világítással nem itt kellene tartani.
Valami gátolja a növények fejlődését.
 
Utoljára módosított:
Hát igen. Képen még rosszabb mint igaziból. :)
Képek:
Összkép:
3 hónapos parvula:
Barna alga és GBA mindenhol:
3 hónaps stau:

3 hónap után optimálsi CO-val és szűréssel, 1.6 W/l világítással nem itt kellene tartani.
Valami gátolja a növények fejlődését.

Így első ránézésre egy kicsit vastagnak érzem a talajréteget. Algásnak látszanak a Parvula szálak. Lehet, hogy a sok talaj miatt. Bár a képek nem túl jók ahhoz, hogy jobban meg tudjam ítélni.
 
Blackoutot neki meg RO-vizet! +5 Oto legalább és egy marék amano...
-vízparaméterekre rámérnék... szerezz be vízteszteket...
-szűrőbe vagy az akiba került baci kultúra?
És egy lényeges dolog... Carbo-t adagolni kell!!! Easy life- EasyCarbo pl.
 
22mm JBL Aqua Basis Plus
40mm JBL Manado

Így első ránézésre egy kicsit vastagnak érzem a talajréteget. Algásnak látszanak a Parvula szálak. Lehet, hogy a sok talaj miatt. Bár a képek nem túl jók ahhoz, hogy jobban meg tudjam ítélni.
 
Baci csak Tetra SafeStart ment bele, de a szűrőanyag az előző akvámból jött. Meg 3 hónap után szerintem ez édes mindegy.
A Carbot azt pedig kifelejtettem. Adagolom, naponta 2ml-t.
A vízteszt ok. Csak milyet? ha mindent megveszek az annyi mint az egész felszerelés együtt véve.

Blackoutot neki meg RO-vizet! +5 Oto legalább és egy marék amano...
-vízparaméterekre rámérnék... szerezz be vízteszteket...
-szűrőbe vagy az akiba került baci kultúra?
És egy lényeges dolog... Carbo-t adagolni kell!!! Easy life- EasyCarbo pl.
 
Szerintem a sok fényhez kevés tápot adagolsz. Elvégre a Ga tápok 1 W/l-re vannak belőve(ha jól tudom) és nem 1.6W/l világításhoz, pláne hogy 10 órát világítasz. Vagy a világítást vedd le, vagy a tápból adagolj többet, a helyzetre való tekintettel szerintem mind2őn állíthatsz egy kicsit. A 95 % vízcserét meg kár csinálni szerintem elég az 50% is.
 
A 95% az csak nagyon ritkán fordult elő amikor lekapartam az algát mindenhonnan és nem tudtam leszívni a vizzel, mert leült a talajra a víz meg lefolyt közben.
A tápon már én is gondolkoztam hogy kevés, csak kellene egy kis megerősítés. Legalább az állatokat nem akarnám kinyírni vele, mert azok jól el vannak eddig.

Szerintem a sok fényhez kevés tápot adagolsz. Elvégre a Ga tápok 1 W/l-re vannak belőve(ha jól tudom) és nem 1.6W/l világításhoz, pláne hogy 10 órát világítasz. Vagy a világítást vedd le, vagy a tápból adagolj többet, a helyzetre való tekintettel szerintem mind2őn állíthatsz egy kicsit. A 95 % vízcserét meg kár csinálni szerintem elég az 50% is.
 
Szerintem bírni fogják az állatok, a magasabb só koncentrációt, de a fényed az brutál sok. nigro írta a blogjában, hogy különböző fénymennyiséggel mennyit érdemes világítani, az egy jó kiindulási alap lehet neked is.
 
A világításom a 120 literes akvárium után maradt és nagyon szeretem.
Amúgy ez lehet hogy hülyén hangzik, de valahogy nem tűnik olyan borzasztó világosnak az akvárium.
Tudom, hogy ezt szemre nem lehet megállapítani, de mégis...
A fénycsöveim amúgy 3 hónapos Philips Master Tl5 HO 24W/865-ök.

Szerintem bírni fogják az állatok, a magasabb só koncentrációt, de a fényed az brutál sok. nigro írta a blogjában, hogy különböző fénymennyiséggel mennyit érdemes világítani, az egy jó kiindulási alap lehet neked is.
 
Szegedi kemeny csapviz
Seiryu
Manado ami szinten kemenyit

Nem csoda hogy nem fejlodnek a novenyeid

Erre a kemeny vizre sok co2 is kell ott is baj lehet

Diatomra nincs eleg karbantarto hal es garnéla. A taptalaj vastag de a novenyeid a kemeny viz miatt nem tudjak felvenni a tapanyagot diatom emiatt is lehet.

Lagyits,homerseklet legyen 25 celsiusfok alatt. Karbantartokat bele. Es szemre tenyleg nem sok a fenyed.


A tetrat ha nem fojtod ecset lesz
 
Rendben. Akkor most jön egy teszt, 2 hét mondjuk, vízlágyítással. Meglátjuk elindulnak-e a dolgok.
A CO2-re szerintem elég visszajelzés a DC, ami mindig szinte sárga. Nem?
 
Back
Oldal tetejére