• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Bonnie and Clyde

Csak rövid helyzetjelentés: Szépen fejlődnek a növények, sűrűsödnek, stb., s megjelent, most már biztosan a zöld pontalga is.
Nem nagy probléma, folyamatosan megy bele a fosfo, napi 10 ml. Valószínűleg ezen még kell emelni, mivel így is csak 0,4 a PO4 vízcsere előtt...

Hétvégén valószínűleg elő kell venni a fűkaszát is. :)

Kicsit eljátszottam ma a Mitras lámpák beállításával is.
6500K helyett 5650K-ra lett beállítva a nappali világítás, így adja a lámpa a legnagyobb fényerőt, a szoftver szerint 5.164 lument.

f_ny01_www.kepfeltoltes.hu_.png


S sikerül egy elég jó naplementét is kevernem:

f_ny02_www.kepfeltoltes.hu_.png
 
nem a lumen a lényeg egyébként.
hanem a növények által hasznosítható lumen.

S milyen színhőmérséklet mellett tuják a legtöbb lument hasznosítani?
Azt vajon tudjuk e, hogy pl. 5650K-s színhőmérsékleten mennyit tudnak hasznosítani, 6500K-s színhőmérsékleten mennyit tudnak hasznosítani, stb.?
Mennyire számít valójában a színhőmérséklet?

Valahol olvastam, hogy kevesebb ennek a jelentőssége, mint hinnénk, de nem találom már sajnos.
 
Mennyire számít valójában a színhőmérséklet?

A színhőmérséklet úgy tudom, hogy leginkább a szemünknek számít, vagy legalábbis az agyunknak. A különböző színhőmérsékletű fényforrás alatt a tárgyakat és élőlényeket "más színűnek" látod. A színhűség szempontjából lehet ezért érdekes a színhőmérséklet.
 
amit tudunk, hogy a spektrum melyik részét hasznosítják. a színhőmérsékletnek ehhez csak minimálisan van köze. azért használunk 6500K csöveket, mert ezek spektrumáról tudjuk, hogy tartalmazza azt, ami kell.
de spektrum infóhoz jutni a legnehezebb.
 
Igazából ennyit ad meg a gyártó:

lightbar_tech_www.kepfeltoltes.hu_.png


Gondolom itt a CRI lenne akkor a lényeg? PAR adatot nem találtam, s ez a CRI sem túl közlékeny. Ezt nem lehet számszerűsíteni?

Félreértések elkerülése végett: a lámpa nagyon jó, szépen fejlődik alatta minden, igaz nem bubiznak a növények úgy, mint pl. egy ATI alatt, de látványosan jól érzi magát mindenki. Elképzelhetőnek tartom, hogy 2 lámpatest helyett 3 már hozná azt a szintet is...
 
nem, a cri a színvisszaadás. annak se feltétlenül van közvetlen kapcsolata hozzá.
pl nézd meg ezt:
14594a0d5d7bf121a.jpg


a marineaquariumsa.comon találtam. giesemann, ati és hagen glo spektrumok.
aztán itt van egy ilyen: LEDs - Gallium Indium Nitride UV, violet, purple, blue, aqua, turquoise, green, white. Also Gallium Arsenide and others. New LED MUSEUM! GaN, InGaN, SiC, GaAs, GaP, GaAlP, ZnSe, flashlight, flashlights.
ezt még eddig nem is láttam, sokféle fehér led spektruma közzé van téve.

és akkor ehhez képest amit a növényekről tudunk, hogy mit hasznosítanak:
picture.php

710px-Chlorophyll_ab_spectra-en.svg.png


szóval a lényeg [erről már írtam korábban], a kék és a vörös a lényeg a növények számára. a t5 és t8 háromsávos csöveket úgy állítják össze, hogy a három sáv [a három kiugró csúcs a spektrumban] összege a szem számára egy megfelelő fehér fény legyen, ezt írják le végül a színhőmérséklettel - de ugyanazt a színhőmérsékletet ki lehet keverni számolatlan módon.

ami a ledeket illeti: minden fehér led valójában egy fénycső, illetve egy kék led. :)
azaz kék és UV fényt ad le, majd a tokozás belső felületén hasonló fényport használnak, mint a fénycsöveknél. ezért a ledeknek lesz mindig egy kiugró csúcsuk a kékben, majd a többi a fénypor összetételétől függően.
jól látszik, hogy a ledek leginkább a pirosban vannak bajban. emiatt szoktak piros ledeket tenni a ledes lámpákba.
 
85. nap

Majdnem napra pontosan 2 hónapja jelentkeztem utoljára. :)
Ennek többek közt az volt a fő oka, hogy az akvárium szépen lassan fejlődött november végén, december elején, így túl sok izgalom nem történt.
A másik ok az volt, hogy december-től főleg növénynevelde szerepe volt, hisz a karácsony előtt megrendelt, nem zselés növények amiket a Madeleine nevű akváriumba szántam, itt nevelkedtek pár hetet.
Az utóbbi pár hétben pedig a nagy akvárium lakóinak volt ideiglenes szálása...

Mostanra azért helyre állt a rend, bár a halacsok a nagy akváriumból továbbra is bent vannak még, de mivel volt ma vízcsere, kis fazonítás, kis igazítás, gondoltam lövök egy-két képet is. :)

B_C_02W_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

B_C_03W_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

B_C_04W_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

B_C_05W_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Komoly aki lett belőle,Gratula!Két kérdés:Bal felül az milyen moha?A vörös fejű hal(Magyarul nem tudom a nevet)Németül Rotkopf samler,nálad is rajba úszik?Mikor nekem volt igaz csak 5 db,jó kis húzó halak voltak.
 
Komoly aki lett belőle,Gratula!Két kérdés:Bal felül az milyen moha?A vörös fejű hal(Magyarul nem tudom a nevet)Németül Rotkopf samler,nálad is rajba úszik?Mikor nekem volt igaz csak 5 db,jó kis húzó halak voltak.

Igen, kifejezett rajhalak. 20-at vettem a nagy akváriumba, de annak átalakításakor ideiglenes átkerültek ide.
Amennyire nehéz őket kifogni, lehet maradnak. :)
Viszont nagyon jó fejek, s tényleg gyönyörűen úsznak rajban!
 
A legjobb ebben az akváriumban, hogy a 3 hónap alatt 2x kellett eddig nyírni (Riccardiát csak 1x), nagyon kényelmes, gondozás mentes aki lett belőle... :)
Jó választás volt a GHL lámpája, mert a növények érezhetően szeretik, mégsem ösztönzi őket a folyamatos rohanásra. (y)
 
Igen, kifejezett rajhalak. 20-at vettem a nagy akváriumba, de annak átalakításakor ideiglenes átkerültek ide.
Amennyire nehéz őket kifogni, lehet maradnak. :)
Viszont nagyon jó fejek, s tényleg gyönyörűen úsznak rajban!
Nálad felül úsznak,vagy alul?Mert nálam csak az alsó részen voltak hajlandók úszni,igaz erős fény miatt(szerintem).Es a moha melyik bal oldalt?
 
Nálad felül úsznak,vagy alul?Mert nálam csak az alsó részen voltak hajlandók úszni,igaz erős fény miatt(szerintem).Es a moha melyik bal oldalt?

A nagy akváriumban felül is alul is úsztak. Ebben inkább középtájt, míg felül a Furcatak úszkálnak.

A bal oldalon van Riccardia is (az kezd a bal alsó és felső sarokban), illetve mellette közép felé haladva Vesicularia dubyana Christmas van.
 
88. nap

Tegnap este még kicsit állítottam a tűszelepen, mivel kevés CO2 ment be az akváriumba. A kicsit állítás félresikerült, mivel ma mikor hazaértem a DC sárga volt, és az összes lakos halott... :cry: :cry: :cry:

Mért pH érték: 5,65, a 6,6-6,7 helyett...
 
88. nap

Tegnap este még kicsit állítottam a tűszelepen, mivel kevés CO2 ment be az akváriumba. A kicsit állítás félresikerült, mivel ma mikor hazaértem a DC sárga volt, és az összes lakos halott... :cry: :cry: :cry:

Mért pH érték: 5,65, a 6,6-6,7 helyett...

Most jött volna jól a pH controller automata
 
Back
Oldal tetejére