• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Bonnie and Clyde

sszever

VIP kertész
A nyáron elindított Ujjászületés akvárium kilencedik hetében elérkezettnek láttam az időt, hogy a lakásban fellelhető másk, kisebb akváriummal is kezdjek valamit.

A terv szerint az ültetlésre valamikor novemberben kerülne sor, s így elég korainak tűnik ez a napló, viszont ost mindenkép szeretnék időt hagyni maganak, hogy összeszedjem amire szükségem van, ha kell megvárva a beérkezéseket, stb.
Alapjába véve az alábbiak biztosak eddig:

Ami megvan:
1 x Eheim 2213 - 440 l/h
1 x Eheim 2236 - 650 l/h
Azaz összesen kb. 1.100 l/h szűrési teljesítmény, amely adja, hogy max. 120 literig gondolkodom.

Ami biztos, hogy lesz, a jelenlegi nagyon jó tapasztalatok miatt:
Amazonia talaj
Hydor külső fűtő ETH 200W
GA üveg ki - befolyók
Eheim Skim 350
Twin Star


Aminek ki kell alakulnia:
Opti White üveg
Szekrény
CO2
Dekor homok
Sziklák
Fák
Világítás

Amit szeretnék:
Sziklás akvárium, esetleg szigetes, vagy szurdokos scape-el. Nem zárkózom el a fától sem, de a szikla kellene, hogy domináljon.

S itt elő is jön az első probléma:
A szűrési teljesítmény alapján max. 120 literig gondolkodom, ez nem is baj, mert a tervek szerint az akvárium nem lesz szélesebb 60 cm-nél.
Nézve a GA oldalán a választékot viszont kicsit húzom a szám. 60-as szélességben 60x45x45-öset (121 L), illetve 60x30x45-öst (84L) találtam ami szóba jöhetne.
A nagyobbik méretet furának találom, mivel a jelenlegi akvárium esetében a 120x45x45 cm egy teljesen jó, eltalált méret, ehhez képest viszont marha furcsák az arányok. Aztán lehet, csak hozzá kellene szokni?
A második (84 L-es) akvárium esetében pedig a magasságához képest kicsi mélysége nem tetszik.
Aztán lehet, egy arany középutat kellene választani, s egyedileg gyártatni egy 60 x 40 x 40 centiset, esetleg egy 60x35x40-est?

Ki mit találna jó méretnek, aránynak, ha a 60 cm-es szélességet kellene tartani?
 
Esetleg egy 45x45x45-ös kockában is elgondolkoznék.
Ez 90 liter körül jönne ki. Ebben az esetben nem teljesen 12x lenne a szűrés.

Ez már túlszűrtnek számítana, vagy bőven belefér?
 

Egyszer meg kell néznem személyesen, de alapul véve a mostani szekrényt, ami 60x40-es alapterületű, a plussz 5 centi soknak tűnik.
Nem a szekrény cseréje miatt, mert az valószínűleg cserélve lesz, hanem mert nem szeretnék kijjebb jönni feltétlenül.
Ugyanakkor a 30-as mélység 45-ös magassággal nagyon fura számomra. Abba félő, hogy nem tudnám azt megvalósítani, amit szeretnék...

S időközben a 45-ös kocka alapterület is szinte el van vetve, mert ahhoz meg nincs normális világítás.

A világítás terén jelenleg a Quad 4x24 áll nyerésre, annál az egyszerű oknál fogva, hogy azt közvetlenül ráültethető, míg az Ati (amellyel a nagy esetében teljesen meg vagyok elégadve) sok a 20-25 centi felette, mivel ez a nappali egy olyan sarkában kap helyet, ahol igen zavaró este, ha folyamatosan belátsz a fénycsövekhez a kanapén fekve.

Lehet, a végén tényleg egyedi méreten kellene elgondolkoznom, s a GA-ban legyártatnom.
 
Kicsit gondolkoztam még az egészen, kartonból megnéztem az arányokat, s a 60x45x45-ös gyári méret lesz a nyertes. Majd otthon ráfogom @Nigro -ra és @viktorlantos -ra, hogy miattuk van ez a +5 cm. :D

A szűrők esetében is pörgettem kicsit a gondolataimat, végül rájöttem, hogy elég hülyén képzeltem el az elején.
Szóval nem kettő kis szűrő lesz alatta, hisz a szekrény is jóval szűkösebb, mint a 120 cm széles aki alatt, s nagyon sok helyet feleslegesen áldoznék fel, főleg, hogy a CO2 palacknak is be kell férnia, meg az egyéb technikának is.
A nagy akvárium 1050 l/h-s szűrőjét kapná meg ez az akvárium, s a nagy alá tennék egy erősebbet, így csak egy ki / befolyó lesz.

Viszont az elrendezéssel kapcsolatosan lenne kérdés:

Egy 60x45x45 cm-es akváriumba, ha az alábbihoz hasonló köves mennyiségben gondolkodom, akkor mennyi Fuji kővel kellene számolnom???

phpThumb.php


1540.jpg


Modern-Aquarium-Design-With-Aquascape-Style-For-New-Interior-Choise-Aquascape-Aquarium-Design-Decorations-Beautiful-Collection-Of-Aquascaping-Designs.jpg
 
Hát ahhoz kêpest, hogy az első mondatodban egy màr meglevő üres akvàriumot akartál hasznosítani, elêg messzire jutottàl, de hajrà ;)
 
Hát ahhoz kêpest, hogy az első mondatodban egy màr meglevő üres akvàriumot akartál hasznosítani, elêg messzire jutottàl, de hajrà ;)

Most visszaolvastam, és tényleg nem írtam le, ami nekem egyértelmű: a régi üveg cserélve lesz biztosan. :D Ezért is ment a filózás, milyen méretű legyen az aki.
Az egy fekete műanyag keretes, sok évvel ezelőtt vásárolt készlet darabja volt, elől hajlított üveggel. Ami fontos, hogy a 60 cm-es szélességet nem léphetem túl.
 
Ami fontos, hogy a 60 cm-es szélességet nem léphetem túl.
Akkor vagy a klasszikus 60x30x35 a befutó vagy bevállalsz egy merészebb 60x40x35 ,ezt inkább a mélység miatt írtam mert a fenti köves
elképzeléshez ebben jobban tudnál építkezni.Bár amit írtál az sem rossz méret de Én félnék kicsit a 45 cm magasságtól.
És hogy mennyi kő,írhatnám hogy kőből sosem elég de minimum 20 kg és szerintem ezzel jócskán keveset mondtam.
Bár ezek a lávakövek lukacsos szerkezetűek így kevesebbet nyomnak a mérlegen a nagyobb darabszám ellenére ;)
 
Én nagyon ajánlom a 60x45x45-os méretet ha van mivel megtölteni. :)
Kőből minél tobb.
 
Én nagyon ajánlom a 60x45x45-os méretet ha van mivel megtölteni. :)
Kőből minél tobb.

Ez ok, hogy kőből minél több, de mégis mennyis? 30 kg? 40 kg? vagy az már marha sok?
Asian Spirit-ben mennyi kő volt anno? Az az aki kb. a duplája méretben, így viszonyítási alapként mondjuk nem lehet rossz.
 
Ez ok, hogy kőből minél több, de mégis mennyis? 30 kg? 40 kg? vagy az már marha sok?
Asian Spirit-ben mennyi kő volt anno? Az az aki kb. a duplája méretben, így viszonyítási alapként mondjuk nem lehet rossz.

Meg is találtama kérsre a választ: kb. 40 kg kő volt benne induláskor, s nem is azon volt a hangsúly. Ergo 30 kg kővel legalább érdemes számolnom. Vagy 40-el? :D
 
Most visszaolvastam, és tényleg nem írtam le, ami nekem egyértelmű: a régi üveg cserélve lesz biztosan. :D Ezért is ment a filózás, milyen méretű legyen az aki.
Az egy fekete műanyag keretes, sok évvel ezelőtt vásárolt készlet darabja volt, elől hajlított üveggel. Ami fontos, hogy a 60 cm-es szélességet nem léphetem túl.

Gondoltam, csak ez olyan kár lett volna kihagyni beszólás volt :D:happy:
 
Szépen tovább folytatva a gondolatmenetet, stb, az alábbi kérdésben szeretném kérni az ötleteiteket, véleményeket, stb.:

A növényes akváriumok esetében ugyebár feltöltjük szépen az aki alját táptalajjal, majd aljzattal. Ez mind rendben is van, de pl. ez szép gyep előtérbe ültetésének egyik következménye, hogy az üvegen szépen kirajzolódnak a gyepnek (egyszerűség kedvéért pl. parvula) gyökerei, stb.
Ezzel nincs is gondom, viszont nagyon ötletesnek és szépnek tartom, amikor nem ez a helyzet, mint pl. az alábbi akváriumnál:

PastedGraphic-4-1_www.kepfeltoltes.hu_.png


Persze ezt nem csak sziklával lehet megoldani, hanem homoksávval, stb.
Azt nem szeretném, hogy egy nagy homoksáv legyen, inkább efelé a sziklás megoldás felé hajlok.
Az akvárium esetében valószínűleg a Seiryu kő mellett fogok dönteni (bár a Fuji is izgatja fantáziám), s gondolom a megoldás is marha egyszerű, feáldozok egy követ, kicsire összetöröm, és ezt használom a front üvegnél.
Ezek idővel mennyire fogják meg a koszt? nehezebb karban tartani a közötte mozgó víz miatt koszolódás szempontjából, mintha homokos csík lenne a front üvegnél?

Mi szól mellette / ellene?
 
Szerintem a homok a legjobb megoldás!En próbálkoztam korábban az ADA aqua gravel-lel,a nagyobb köveket cserélgetni kellet az algäsodäs miatt,a frontüvegnél az apróbb kavics meg rendesen megfogta a koszt,és nehezebb is takarítani az üveget(pl karcolás veszély).A homok ideális,nincs gyökér a frontnál,egyszerű tisztittani,esztétikus,és ad egy jó kis kontrasztot.
 
Szerintem a homok a legjobb megoldás!En próbálkoztam korábban az ADA aqua gravel-lel,a nagyobb köveket cserélgetni kellet az algäsodäs miatt,a frontüvegnél az apróbb kavics meg rendesen megfogta a koszt,és nehezebb is takarítani az üveget(pl karcolás veszély).A homok ideális,nincs gyökér a frontnál,egyszerű tisztittani,esztétikus,és ad egy jó kis kontrasztot.

Köszi!

Pont ezektől tartottam, emiatt is kérdeztem, hogy mennyire kivitelezhető a dolog.
Marad a homokos gondolat, de akkor színben a Seiryu-hoz illőt kell vadásznom! :)
 
Back
Oldal tetejére