• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Another Way

Ászka-nász a "gyepen" :
IMG_5713.JPG

IMG_5732.JPG


Úgy néz ki ászkáéknál a hím 2x akkora mint a nőstény.
 
Egyre bátrabb lesz, már ha megy a világítás akkor is mászkál és keresgél, főleg a nagyobbik. A kicsi egyenlőre csak sötétben mutatkozik. Már akkor sem dobnám ki őket ha a növényeim ennék... :)
Hät ö kicsoda micsoda??Amugy en is SZHELY-i vagyok es öröm itt egy kis hazai dolgokat lätni.:D
 
De jó kis palu. Víz alatti világ milyen? Jöhetne arról is kép.
 
A víz alatti világról nehezen tudok épkézláb(teljes medencés) képet készíteni, maximum kisebb részletekről, nem fér bele a képbe. :) A 15 cm-es mélység meg 80 cm-es hosszúság átka... ;) Fentebb a videóban van egy kisebb részlet belőle. Ha holnap sütni fog a nap megpróbálok csinálok pár képet a víz alatti világról is.
 
Tudatlanságomnak köszönhetően majdnem kivégeztem a garnélaállományom. :( Ünnepek közt rokonoknál voltam látogatóban, megláttam náluk egy gyönyörű nagy kúszó filodentron (Philodendron scandens) bokrot, mindjárt kértem is róla egy darabkát amit a palu szárazföldi részébe terveztem beültetni. Már szinte magam előtt láttam az üvegből kikúszó növényt amit felfuttatok a lámpára... :) Mikor hazaértem be is dugtam a talajba, első ránézésre úgy gondoltam 1-2 hét múlva meg is fog gyökeresedni. Még előtte gyűjtöttem néhány égertobozt, mivel állítólag a halak szeretik a belőle kiázó tannint, 3-4 db -ot dobtam is az akiba. Szépen megfogta a vizet, a garnélák is "rágták" míg újdonság volt. Néhány napig semmi sem történt, majd megcsináltam a menetrendszerű vízcserét, meg ha már úgyis alacsony a víz feltöltöttem az Oxydator-t is folyadékkal. Ezután jöttek a gondok. A garnélák szinte mozdulatlanná dermedtek a növényeken, teljesen a felszín alá húzódtak, ugyanúgy mint feljebb leírt purigenes esetben. Második napra 2 RC és 1 breviata elpusztult. Nem tudtam mire vélni a dolgot, minden általam mérhető vízparaméter normális volt. Újabb vízcsere, semmi változás. Kivettem az égertobozokat, semmi. Oxydator-t, semmi. Harmadik napon hogy a tünetek jelentkeztek 3 breviata, és 2 RC pusztult el. :cry: Újabb vízcsere, semmi. Már kezdtem azon gondolkodni hogy kiszedek minden garnélát ha tudok, és átteszem őket a kis akiba. Apámnak épp megemlítettem a dolgot(soha nem akvarizált, nem is kertész), megnézte az akit és rávágta hogy a filodentront azonnal vegyem ki mert az mérgező. Kivettem, gyorsan rá is kerestem neten,tényleg mérgező...:mad: Ha ezt tudom előre az aki közelébe sem viszem azt a hajtást... :eek: Utána volt még egy vízcsere, és szépen lassan kezdtek magukhoz térni a garnélák. Olyan jól sikerült magukhoz térniük hogy ma reggelre ismét bepetésedett a CRS mama. :)
Azt viszont furcsának találom hogy a breviata-ra és RC-re halálosabb volt a méreg mint a CRS-re, pedig köztudott hogy a CRS-ek a kényesebb fajok közé tartoznak.:confused:
Mennyi agyalástól és aggódástól megkímélhettem volna magam ha utánanézek a növénynek...
A lényeg hogy apám megmentette az akit! :cool:
 
Szerencséd van!
Sajnos igen sok növény mérgező és ezeknek a többségéről én sem nagyon tudtam. A kisfiam születése után kezdtem el olvasgatni ez irányba, jobb tisztában lenni a növények adottságaival. A filodendronról tudtam hogy mérgező... :(
 
Ezután tuti utánanézek hogy mit teszek az akiba. Ez az mikor saját kárán tanul az ember. :rolleyes:
 
Az utóbbi időben picit/nagyon elhanyagoltam az akit, részben a munka, részben pedig az új garnélás akim az oka. Sajnos nagyobb változtatásokat kellett végrehajtanom, voltak amik nagyon nem is igazán tetszettek. o_O Először is megszüntettem a fóliázást a tetején, szépen fokozatosan, de mégsem elég lassan, mivel a Bacopa-kat nagyon megviselte, jobbnak láttam visszavágni őket. A fólia és az árnyékoló növények hiánya miatt több fényt kaptak az alsó növények is aminek az lett a vége hogy nagyon burjánzani kezdett a parvula és a tenellus, elérte a vízfelszínt, a halaknak már nem volt egy szabad 10 cm-ük az előtérben ahol úszkálni tudtak volna. Először emeltem 2-3 cm-t a vizen, így már picit tágasabb lett, viszont a fára növesztett páfrány elkezdett kirothadni, a tövét elérte a víz. :( Amennyire tudtam leoperáltam a fáról, néhány gyökere bennmaradt, de hagytam is a vízben, egész jól mutat. Ha már nincs páfrány akkor igazából semmi olyan növény nem volt ami ne bírta volna a víz alá kerülést, ezért összesen kb 6-7 cm-t emeltem a víz szintjén. Ezután békalencse invázió következett, nagyjából 2 hét alatt teljesen belepte a felszínt, kiírthatatlan egy növény... A békalencsékkel párhuzamosan megjelent egy jó kis hártya a vízen, ezért előbb elkezdtem lemerni/leszívni a békalencsét (3 nap alatt majdnem teljesen eltűnt :) ), majd beüzemeltem egy skimmert(egy darabig biztosan hagynom is kell, mert pár nap múlva kivettem, másnapra újra megvolt a hártya).
Kicsit megkpaszodva:
IMG_5896.JPG


IMG_5914.JPG


IMG_5907.JPG


IMG_5898.JPG


Apropó, valaki ismeri ezt a kétféle növényt? Már átpörgettem mindenféle növényhatározót, de semmi hasonló. Egy forrás kifolyóárkában(télen sem fagy be) találtam őket, tömegesen fordulnak elő, főleg a víz alatt. Valószínű nagyon mérgezőek sem lehetnek, mert nagyon sok apró rák és ászka volt a növényeken mikor kihúztam őket.
IMG_5921.JPG
 
Hosszú szünet után némi kis frissítés, néhány nyíráson, további vízszint emelésen kívül, egy kevés úszó májmoha került be(azóta már sok lett belőle).
3/4 éves lassan az aki, úgy tűnik elég jól érzik magukat a lakói.
Néhány kép és videó:
IMG_6034.JPG

IMG_6035.JPG

IMG_6036.JPG

IMG_6039.JPG

IMG_6040.JPG


 
Tegnapelőtt 6 új lakó került az akiba, 4db CPO és 2 db endler guppi hím. Eredetileg csak a 4 CPO-t szerettem volna vásárolni, de potyautasként 2 endlert is hazahoztam. Remélem a kis házi dzsungel elnyeri tetszésüket. :)
Relatív kemény vízben tartották őket Ausztriában a boltban ahol vettem CPO-kat ~6-8°d KH, ~10-14 °d GH, TDS: 234 ppm, nálam mindenből kicsit kevesebb lesz, talán meg tudják szokni. Jelenleg pH 6.8, KH 5, GH 7, TDS 170 ppm a víz az akiban. (Sikerült szereznem egy CRS-t is, ő nem ebbe az akiba, hanem a garnélásba került, neki 215 ppm volt az akvárium víze, most szokja a 130 ppm körülit. :confused:)
 
A paludárium közeledik pályafutása végéhez. A másik két akiban zajló CRS bumm miatt hamarosan szükség lesz még egy, vagy nagyobb akváriumra, és helyhiány miatt még egyet nem nagyon tudnék hadrendbe állítani a CRS-ektől meg nincs szívem megválni. Úgy gondoltam hogy ezt a medencét rendezem be csak nekik és néhány amanonak, minimalista növényzettel. Hogy teljesen azért mégse szakadjak el az akvakertészkedéstől, egy aquaponiás szűréskiegészítés tervben van, a prototípus jelenleg is üzemel. Akváriumhoz alkalmazásról eddig nem sokat hallottam, de elvileg működnie kell. :)
Szombaton ültettem ezt a pár salátát magról, nőnek mint az őrült - egyenlőre.
IMG_6046.JPG



A paludárium mint kísérlet sikeresnek mondható, minimális karbantartással és technikával is lehet dzsungelt növeszteni a lakásban, igaz korántsem olyan szépet mint egy high-tech akváriummal.

Végezetül egy utolsó kép:
IMG_6043.JPG



Köszönöm mindenkinek aki tanácsokkal segített, és/vagy figyelemmel kísérte az aki fejlődését!



PS. :
Ha valakit Szombathely környékén érdekelne:
kb 20 db zöldsávos törperazbóra,
2 db anci (egyik arany),
4 db CPO (lehet vannak aprók is, a nőstény petés volt kb 1 hónapja, de még nem láttam picit),
rengeteg vad RC,
vagy épp valamilyen növény,
az írjon mielőbb egy privit és megbeszéljük a dolgot.
 
Back
Oldal tetejére