• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes CRS birodalom 54L

Molnár Attila

Nézelődő
Sziasztok!

Az alap ötlet és az elsődleges célja ennek az akváriumnak garnélák tartása volt. Másodlagos funkció a növény termesztés gyakorlása. Low-tech kereteken belül (mostmég...). Naplót is a növények miatt írom.

Akvárium:
60x30x30cm - Adott volt. Egy bolti szett részeként került hozzám, fekete ragasztás, műanyag tető leszedve, de egy perem van az üvegen körbe. Engem nem zavar. Gyakorláshoz megfelel.

Szűrés:
Eheim 2213 Classic 250 külső szűrő - biológiai töltettel, duplacsapokkal
Kerámiagyűrű (ezt én raktam bele, mert volt itthon és belefért) + szivacs (kb 3-5 cm) + Substrate pro (kb 1,5 liter) + perlon + Seachem Purigen töltettel.
Gyári ki és befolyóval.

Világítás:
Odyssea Quad 4x24 W T5 lámpa - 6500K + 4x MoonLed
De csak a felét, 2x24W-t használom. Első 2 hétben nap 6 órát, azóta napi 7 órát világít.

Fűtés:
Nincs, nem is lesz. Nyárra a hűtést kell megoldanom.

Aljzat:
JBL Aquabasis Plus táptalaj. Utólag belegondolva lehet, hogy a kb fél cm túl kevés.
ADA Amazonia

Növények:
Blyxa japonica
Nymphoides sp. Taiwan
Staurogyne Repens
Sagittaria Subulata
Cryptocoryne lutea Hobbit
Anubias barteri var. nana
25749392231_a6f7ed7700_b.jpg

Víz + Tápozás:
RO víz, SaltyShrimp mineral GH+-szal visszasózva 150 ppm-re.
GA mikro + Green Aqua Macro 1-1 ml naponta
Easy carbo 2 ml naponta.
CO2 nincs, csak Easy carbo.

Állatok:
Jelenleg kb 12 db CRS rohangál benne. Tenyésztés nem célom, de nem bánnám, ha ellepnék az akváriumot. Ezért még egy 10 fős csapatot szeretnék, más forrástól, mint az első csapat.
garnélák mellé csapathalat nem, csak pár (~5) darab Otocinclus Affinis-t tervezek beszerezni.


Az akvárium február 6. indult.

GA-ban bevásároltam a növényeket és a lámpát, minden egyéb dolog már volt itthon. A szűrő ezt megelőzően egy másikban akváriumban járt több hónapon keresztül.
Hardscape kialakítása nem a hagyományos aquascaping stílusok voltak mérvadóak, hanem:
  • legyen barlang
  • ne legyen unalmas.
  • legyen benne fa
  • legyen szint külünbség
Tehát mindenből egy kicsi.

Első hét:
Napi ~40% vízcsere.
Blyxa japonica - foszladozó levelek
Nymphoides sp. Taiwan - szép maradt, 1-2 levél felúszott a víz tetejére.
Staurogyne Repens - stagnál
Sagittaria Subulata - levelek barnulnak
Cryptocoryne lutea Hobbit - stagnál
Anubias barteri var. nana - elkezdett új gyökereket növeszteni

folyt köv... de azért a képeket felteszem
2. hét
25214389514_69ef6f5174_b.jpg

4. hét
25749822271_4d9c922f68_b.jpg
 
Utoljára módosított:
pH-t mivel tartod lent? A Substrat Pro emeli a pH-t, nem a legjobb egy garnélás akváriumba.
A köveken végeztél sav tesztet. Ránézésre gyanúsak.
 
pH-t mivel tartod lent? A Substrat Pro emeli a pH-t, nem a legjobb egy garnélás akváriumba.
A köveken végeztél sav tesztet. Ránézésre gyanúsak.

Semmivel nem tartom lenn a pH-t, legalábbis tudatosan. RO víznek eleve alacsony a pH-ja és még mindig 3 naponta vízcsere van. Lehet ezért nem tűnt fel, hogy bármi emelné. JBL EasyTesttel mértem, az szerint a 6,4 küröli. Ez a színskála legalsó értéke. Ma is megmértem most is annyit mutat.

Ha már teszt, leírom a többi 3 napos vízcsere előtt mért értéket:
GH: 4-7 között
KH: 3
NO3:10-25 mg/l között
NO2: 0
pH: 6,4
Cl: 0

Nem tudtam, hogy a Substrat emeli a pH-t, de majd odafigyelek. Köszi az észrevételt.
Köveket csak ecettel vizsgáltam, sósavval nem. Nekem nem volt gyanús. Ami a képeken fehérnek látszik, az élőben halvány rózsaszín. Biztosan nem mészkő, ránézésre tömör és masszív.
 
Üdv. Szép az akvárium.Megvan még? Tehetnél fel friss képeket.:)
A táptalajt kb. 2 cm vastagon szokták beletenni, bár én semennyit nem tettem az enyémbe. Tartottam tőle, hogy az aljzat alatt berohad.
Az ADA milyen talaj? Ránézésre nagyobb szemcsés, mint a Manadó. Manadó helyett már inkább ADA-t vennék.
 
Most 5 hónapos az akvárium. Kezdeti lelkesedésem nem tartott sokáig a fórum vezetésével kapcsolatban, de most írok egy kis összefoglalót az elmúlt időszakról:

Az indulás után kb. 2 hónappal, amikor átálltam a heti 1x40% vízcserése jól ellepte az egészet az alga. Összefüggő zöld takaró borította a köveket, a növények leveleit. Üvegről is mindig törölgetni kellett. A levelek széléről pedig hosszú szálas algafajta kezdett növekedni. Először csak vízcserekor eltávolítottam csipesszel, amit tudtam. Majd az Eazy Carbo adagot napi 3 ml-re emeltem. Nemsokkal később vettem 2 Oto-t és 2 sziámi algaevő márnát. Utóbbi kettőt tévedésből. Egyből elkezdtek zabálni.

2-3 hét alatt elfogadható szintre csökkent az alga mennyisége. Nem tudom, hogy a halak, vagy a carbo emelés miatt. Azóta a növények új levelei tiszták, a köveken meg minimális mennyiségben van jelen a zöld szín. Az üvegen is jóval lassabban jelenik meg.

Sziámi algaevőket át kellett rakni a másik akváriumba, mert miután az alga elfogyott az egyik rájött, hogy a garnélák is ehetőek. Nem volt egyszerű kivadászni őket a növények közül. :)

Garnélák szemmel láthatóan jól érzik magukat. kb 3 hónappal ezelőtt vettük észre, hogy az egyik petés. Utána még egy, és még egy ... Pár hete 60-at tudtam megszámolni, amik éppen akkor szem előtt voltak.

"Új" növények (első bejegyzéshez képest, egyébként 3 hónapja kerültek be):
HC-Cuba: majdnem teljesen kipusztult. Egyedül a képen látható néhány szál maradt meg.
Rotala macrandra: Lassan indult, nehezen akartak a talajban maradni. De ami megkapaszkodott, már szépen növekszik. 2-3 hetente vágom vissza, és ültetem a meglevő mellé az új szálakat. Kezd elfogyni a hely.
Hygrophila Araguaia: Nem lett sikersztori. 1-2 szál még vegetál.
Ludwigia arcuata: Növöget. Ezt is 2-3 hetente visszavágom, próbálom sűríteni.
Ludwigia repens: Dettó.
Hydrocotyle Tripartita Japan: Növekszik, de túl hosszúra nyúlik és ritkás, ezért nem tetszett és kiszedtem.


Induló növéynek jelenlegi állapota:
Blyxa japonica - stabil gyökerek, dús levelek, de magassága nem növekszik. Pedig háttér növénynek szántam.
Nymphoides sp. Taiwan - Nagyon terjeszkedik. Az elhaló leveleket a garnélák nagyon szeretnek enni.
Staurogyne Repens - Szépen növekszik. A levágott darabok is hamar meggyökeresednek.
Sagittaria Subulata - Sokáig úgy tűnt, kipusztulóban van. 4 hónap kellett hogy elkedjen növekedni, de nagyon lassan.
Cryptocoryne lutea Hobbit - Még mindig nem indult be. Csak van.
Anubias barteri var. nana - Növöget, de nem túl látványosan.
 
Szia. Szépen megnőttek a növényeid. Jó ránézni.Nálam is kb.2-3 hónap után kezdtek megjelenni az algák. Szerintem én is emelem a carbo napi adagját.Volt pár növény ami elpusztult, volt amit kiszedtem és most emers próbálom nevelni,hátha sikerül megmenteni.
 
Üdv minden erre tévedt látogatónak!

Kezdek egy novemberei képpel. Itt az akváriuk 9 hónapos:
33418778932_f7878c0a23_b.jpgDSC02571 by Attila Molnár, on Flickr

Érdemes arra a pár szál HC cubára figyelni, ami 4 hónapon keresztül nem adott életjelet. Amikor már lemondtam róla, elkezdett terjeszkedni és az elmúlt három hónap alatt ez lett belőle plusz beültetés nélkül. Kíváncsi vagyok meddig jut. Íme:
32732564054_68ac705f6c_b.jpgDSC02578 by Attila Molnár, on Flickr

Nymphoides sp. Taiwan viszont hanyatlásnak indult. Folyamatosan hozza a leveleket, de a lakók gyorsabban eszik. Szerencsére csak az ízlik nekik, többi növényt nem bántják.

Cryptocoryne lutea Hobbit is beindult, de nagyon lassan.
Sagittaria Subulata is az elmúlt hónapokban kezdte meghódítani a rendelkezésére álló területeket.
Remélem a moha nem fogja elnyomni, próbálom kordában tartani.

A képek múlt 2 napja készültek nyírás után. Leginkább a mohát és a magas vöröses növényeket kell vágni. 2 féle van, de már elfelejtettem a nevüket. Az egyik nem is látszik, mert tövig vágtam, hogy lentről hozzon szép új hajtásokat. Ezért olyan üres hátul a középső rész.

32732554214_e9a0f58650_b.jpgDSC02580 by Attila Molnár, on Flickr

32761389863_cff64f0ac5_b.jpgDSC02586 by Attila Molnár, on Flickr

Köszönöm, hogy végigolvastad! Meg azt is, ha csak a képeket nézegetted.
Remélem tetszett!

Nem ígérem, de valamikor biztos jövök még friss képekkel.
 

Attachments

  • 32761389863_cff64f0ac5_z.jpg
    32761389863_cff64f0ac5_z.jpg
    87.7 KB · Megtekintések: 0
  • 32732554214_e9a0f58650_z.jpg
    32732554214_e9a0f58650_z.jpg
    122.8 KB · Megtekintések: 0
  • 32732564054_68ac705f6c_z.jpg
    32732564054_68ac705f6c_z.jpg
    83.2 KB · Megtekintések: 0
  • 33418778932_f7878c0a23_z.jpg
    33418778932_f7878c0a23_z.jpg
    86.3 KB · Megtekintések: 0
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére