• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

35 literes nano szárnypróbálgatás

fgabor87 said:
Kapott az akvárium egy időzített kapcsolót, és most végre az kapcsolgatja a világítást. Azt vettem észre, hogy mikor lekapcsolja, a halak elkezdenek idegesen úszkálni, cikázni, teljesen felúsznak a víz felszínére, aztán teljesen le a talajig. Ez normális? Másnál is ezt csinálják? Félek, hogy kiugranak az akváriumból a nagy cikázás következtében. :(

Pont az előbb néztem én is. Ez kiküszöbölhető, ha alkonykapcsolós világítást használunk. Nekem ha ugrott ki halam az éjszaka volt, nem tudom hogy a lámpakapcsolás miatt, vagy mert "bátrabban" úszkálnak, ha teszel valami az akira akkor nem lesz kiugrás.
Viszont ami érdekes, mikor tettem bele még Nannostomust, mert elfogytak, akkor megint volt kiugrálás, de mikor elértek egy bizonyos létszámot ez elmúlt, és ezt már többször megfigyeltem.
 
Le van takarva egy plexi lappal, de kétoldalt van 1-1 cm rész, és ma például pont a sarokban kezdett el le-föl úszkálni.
Egy halam nekem is kiugrott, de összesen 3X, 2X még sikerült visszaraknom. Azóta nem ugrál ki egy sem, csak lámpaoltáskor cikáznak. Eddig úgy kapcsoltam le a lámpát, hogy szobámban felkapcsoltam, akvárium lámpa le, majd szobalámpa fokozatosan le, és akkor nyugi volt. De most az időzítő is azért lett beszerezve, mert sokszor nem leszek itthon, ne kelljen másnak figyelni rá. Szóval jó lenne ha megszoknák a szitut. :(
Hát igen a szabályozható lenne a jó, de akkor ahhoz olyan lámpa is kell, ami szabályozható. Egy nem szabályozható T8 előtét 3-4 ezer ft, egy szabályozható 20 ezer. Szóval ez nem megoldás. :(
 
A mai napon reggel megadta magát a világításom, rövid idejű vibrálás után teljesen elsötétedett. :(
Pedig pont ma lett egy hetes az új berendezés, gondoltam csinálok pár képet róla. Igazából nem sok minden történt. Algám még mindig nincsen, a talaj igen erősen sárgítja a vizet, gyakorlatilag 1 nap után pisisárga lesz az egész, gondolom ez idővel csökkenni fog, illetve ezeknek a halaknak még talán jó is ez a sárgás szín. :)
Növényeken egyenlőre semmi nem látszik, talán a nana kezdett erős gyökerezésbe, illetve mintha hozott volna 1-2 új levelet. Misrosorium vegetál.
 
fgabor87 said:
A mai napon reggel megadta magát a világításom, rövid idejű vibrálás után teljesen elsötétedett. :(
Pedig pont ma lett egy hetes az új berendezés, gondoltam csinálok pár képet róla. Igazából nem sok minden történt. Algám még mindig nincsen, a talaj igen erősen sárgítja a vizet, gyakorlatilag 1 nap után pisisárga lesz az egész, gondolom ez idővel csökkenni fog, illetve ezeknek a halaknak még talán jó is ez a sárgás szín. :)
Növényeken egyenlőre semmi nem látszik, talán a nana kezdett erős gyökerezésbe, illetve mintha hozott volna 1-2 új levelet. Misrosorium vegetál.

Azért az elég gáz, hogy egy ilyen árú "prémium" talajnak ilyen mellékhatásai vannak. Nem igazán hozza meg a kedvemet hozzá. Nem lehet, hogy a táptalajod keveredik fel a felszínre valahogy?
 
Az amazonia biztos, hogy nem színezi ennyire a vizet a vasfa lesz a tettes.
 
Gondolom azért ennyire látványos a víz színezése, mert pici az akvárium. Az is lehet, hogy a táptalaj okozza, de Amazoniáról olvastam máshol is, hogy színezheti a vizet első pár hétben.
Vasfa kizárva, akvárium újrarendezése előtt dupla ennyi volt benne, és csak fél hét után látszott a színezés. Újrarendezés előtt meg még 4X kifőztem.
Mondjuk trópusi talaj, ott meg alapból sárgás-barnás a víz, plusz nekem is trópusi halaim vannak, úgyhogy biztosan tetszik nekik a helyzet. :)
Egyébként a talajjal eddig 100%-osan meg vagyok elégedve, könnyű volt ültetni bele, jól meg is tartja a növényeket. A tisztítás utáni vízzel való feltöltés egy picit nehézkes, mert elég könnyű felkavarni, de ez csak addig gond, amíg sárán kell vizet cserélni az ammónia engedés miatt. Szóval ez a kis festő hatás ne vegye el a kedved! Első 2 hétben úgyis napi 50%-os vízcsere kell az ammónia miatt, aztán szerintem addigra ki is engedi az összes felesleges színt.

Bevittem ma a lámpát a boltba, mert még garanciális, de azt mondták, hogy leghamarabb hétfőn derül ki, hogy cserélik-e vagy sem. Addig világítás nélkül lesz az akvárium, remek alkalom az algáknak a támadásra. :( Így Easy Carbo-t sem merek beletenni.

Még szeretnék 3-4 zebracsigát betelepíteni. Valaki tud Pesten a Nyugati pályaudvar környékén boltot, ahol lehet kapni?
 
Nos, jó rég nem írtam, sajnos nem nagyon volt időm rá. Az akvárium már több mint 3 hónapos, így most kezdődnek az algásodási gondok. :) Alapból csak hétvégenként vagyok itthon, így nem is nagyon tudok foglalkozni vele. Az első ilyen hét után mikor megláttam az akváriumot, szívbajt kaptam annyira ellepte az alga. Szerencsére mindenhonnan könnyedén le lehetett szívni, kaparászni. Azóta eltelt 2 hét, és már simán kibírja az egy hetes távollétemet, úgy néz ki, hogy kezd beállni. Már csak a növények leveleit támadja meg egy picikét az alga, de az is könnyedén leszívható takarításnál.
Egy kicsit át lett rendezve, került bele Valisnéria, ami most megy át a levélváltáson, remélem ha lezajlik, még kevesebb algám lesz. :)
Elkészült az új LED világításom, így megpróbálkoztam a HC-vel is, de annak még kevés ez a fény, inkább fölfelé nő, de egyenlőre marad.
Még hátra vannak az utolsó simítások, szeretnék bele köveket, középen még hiányzik a háttérnövényzet, illetve a bal oldalon lesz egy icipici átrendezés még.

IMG_2185.jpg


(Ez kb 1 hónapos kép, azóta a valisnériák a víz tetejéig érnek, illetve a HC sajnos ágaskodik.)

A vizilándzsa nem viselte jól az áthelyezést, mára eltűntek a levelei végéről a sötétzöld levélvégek, és talán a levelei is kissé sárgábbak lettek, a fejlődése is megállt, de remélem magához tér majd. Pedig nincs a talajba nyomva, pár közepes méretű kavics tartja a helyén. Ha nem lesz változás 1-2 hónapon belül, sajnos le kell cserélnem. Esetleg erre valami tipp? Amikor a jobb oldalon volt, fejlődött rendesen. Lehet, hogy a visszavágást nem viselte jól?

Tápozáson is változtatni kell, nem minden növény nő úgy, ahogy szeretném. De mivel ritkán vagyok itthon, jelenleg annyira nem is baj a lassú növekedés.
Még egy Zebracsigát szeretnék vendégül látni benne, hogy még kevesebb legyen az alga.
Most úgy saccolom, hogy 2 hónapon belül elnyeri végleges formáját.
 
Egy kis segítségre lenne szükségem. Pár hete láttam egy fura oválus valamit az egyik növényem levelén, gondoltam valami betegség lehet, nem foglalkoztam vele. Aztán mikor 1 hét múlva le akartam fényképezni nektek, hogy megkérdezzem mi lehet az, eltűnt. Ma reggel ezt a valamit az akvárium oldalán pillantottam meg, és mostmár egyértelmű, hogy valami kis állatka, látszik is ahogy lassan mozog, és kajálni próbálja az algát az üvegről. De annyira pici, és olyan fura alakja van. Sosem láttam még ilyet. Csináltam róla 4 képet, hátha valami tudja mi ez.
http://web.t-online.hu/fieszlgabor/akva ... G_8350.JPG
http://web.t-online.hu/fieszlgabor/akva ... G_8351.JPG
http://web.t-online.hu/fieszlgabor/akva ... G_8352.JPG
http://web.t-online.hu/fieszlgabor/akva ... G_8353.JPG

Ötletek? A mérete gondolom látszik, gyakorlatilag kb 1 mm széles, és 2 mm hosszú.
 
És azt lehet tudni, hogy milyen csiga lesz? Vagy ilyenkor még lehetetlen megmondani? Bár akkor gondolom növénnyel került be (pedig lemostam mindegyiket) és akkor nagy az esély rá, hogy barna csiga. :( Ami ugye nagyon csúnyán el tud szaporodni.
Mondjuk amíg csak 1 van, addig nincs gáz. A vicc, hogy ezek a növények kb 1-2 hónapja kerültek be, és azóta ilyen picike. :D
 
Nekem majd 2 évembe és 2-3 akiújraindításba telt mire kiírtottam őket (barnacsiga/planorbis). Nemrég vettem a helyi akvarista boltban egy cserép pogot amit jól lemostam. Semmi más nem került akiba, mégis látok minden alkalommal kb. 5-10 planorbist az akiban. Eddig azért nem láttad valszeg, mert pete állapotban volt a növény gyökerén. Most, hogy előbújt számíthatsz rá, hogy lesz több is! Szűznemzéssel szaporodik, tehát, ha bennhagyod és nem lesz másik mellé, akkor is rövid időn belül ellepi az akid.
 
Na ettől féltem. Megvárom míg nagyobbacska lesz, és meg tudom fogni, aztán akkor repül.
Csigákat akarok, de nem ilyet, inkább zebracsigát. Bár az meg telepetézi az akváriumot.
Ez a barnacsiga jó lenne ha nem szaporodna túl. :S
 
Nos, újabb ismeretlen élőlényekre bukkantam az akváriumban. Gondolom ezek is a vízinövényekkel kerülhettek be.
Az egyik egy kb 1, másfél centi hosszú, fehér, kukac szerű lény, a vasfán láttam mászni. Ez gondolom valamilyen féreg lehet.
A másik egy kb 3-4 mm nagyságú, ovális, átlátszó lény, ami a talajon mászik, néha talán úszik is a talajhoz közeli részeken, illetve ilyen fajtából, csak jóval kisebb kiadásban teli van a vasfám is. Annyira aprók, illetve gyorsak, hogy képtelenség lefényképezni őket.

Ötletek? Mik lehetnek ezek, és hogyan lehet kiirtani őket?

Sikerült foszforsavat beszereznem, lassú ütemben savasítani fogom a vizet illetve lágyítani, reményeim szerint ez elintézi majd a csigákat, neonhalaknak meg úgyis jól jön ez a változás. :)
 
Nos, elkezdtem használni a foszforsavat, de ez volt az első és utolsó alkalom, és senkinek nem ajánlom ezt a megoldást a víz savanyítására!!!
50%-os vízcsere alkalmával a csere vízbe annyit tettem, hogy a ph kb fél-1 egységnyit csökkenjen. Tehát itt a csapvíz 7,5-ös, savazás után olyan 6,5-7 körül volt a cserevíz ph-ja, az akváriumban lévőé pedig 7,5. Vízcsere után először azt vettem észre, hogy a kis fura élőlények, amiket pár napja fedeztem fel, a víz tetején úszkálnak, majd pár pillanat után a halak is követték a példájukat. Először azt hittem, hogy mivel ilyen sokan előbújtak, a halak lakomának tekintve őket elkezdték enni őket, még örültem is neki. Majd jobban megnézve észrevettem, hogy a halak rettenetes mód pipálnak. Na gyorsan vödör kiürít, flakonokba csapvíz, majd még egy 50%-os csere. Halak még mindig pipáltak. 150%-os vízcserét kellett végeznem, mire abbahagyták a pipálást, de most ijedten a növények között a fenéken egy helyben lebegnek. :( :(
Csak remélni tudom, hogy túlélik ezt a kis kalandot.
Én pedig ismét tanultam valamit. Pedig tiszta foszforsavat alkalmaztam, és nem is nagy dózisban, úgy látszik a halak nem szeretik.
Senkinek nem ajánlom. :(
 
Szia,

a kis lényekből nekem is akad. Szintén fogalmam sincs, hogy mi lehet azóta sem... először azt hittem, hogy kis rákféle. Most hogy 1 hónapja nem mutat semmilyen változást a kis ürge, nem tudom mi lehet. Ízeltlábú az tuti, mert mászik, nem úszik...

Foszforsav? Egyáltalán hogy jutott eszedbe? :wtf:
A halak majd kiheverik ha eddig nem pusztultak el. A 150%-os vízcserét úgy gondoltad, hogy 3x50%? Mert az nem ugyanaz azért... ;)
 
Igen, 3X50% volt. :) Kb. Aztán lehet, hogy több, nem számoltam pontosan. Addig csináltam, amíg a halak nem pipáltak már.
Valahol olvastam, hogy sósavval, foszforsavval és kénsavval lehet savanyítani a vizet, de a sósav nem jó a növényeknek, a másik kettő viszont használható.
Kénsavat most már ki se merem próbálni, inkább megpróbálom valami direkt erre a célra készített szerrel. :)
pár perce kiúsztak a növények közül, mostmár kezdek megnyugodni. :)
Viszont a bacikat is biztosan megviselte a történet, gondolom jó nagy algásodásra számíthatok az elkövetkezendő 1-2 hétben mire újra beáll minden. :(

A foszforsav meg jó lesz tisztításra. :)
 
A foszforsav irritálja a kopoltyújukat, a kénsav meg minden szerves anyagból kivonja a nedvességet. Egyik sem ajánlott!!!!!
 
Köszi az infókat. Ebből is látszik, hogy nem szabad mindent elhinni, amit a neten olvas az ember. :)
Nemsokára greenaquából rendelek egy külső szűrőt, akkor majd jön mellé egy kis ph csökkentő csoda, és akkor azzal próbálkozok majd.
 
Nos megjött a Seachem Acid Regulator vízkezelő, elkezdtem óvatosan használni. Minden 50%-os vízcserénél a cserevíz ph-ját 0,5-el csökkentettem, így amikor az akvárium vizével keveredett, még ennyi sem volt a ph változás, de a halak így el elég nehezen viselték, 5-10 percig pipáztak, de aztán ugyan úgy vígan úszkáltak, mint előtte.
Ugyebár ugyan ezt tapasztaltam a foszforsav alkalmazásánál. Most utánajártam, nagyon sok helyen írják, hogy a víz savanyítható különféle savakkal. A haziallat.hu-n például ez áll:
"Savanyításra használhatunk sósavat, foszforsavat, kénsavat, tőzeget, esetleg égertobozt. A sósav Cl ionjai sok halfaj és növény számára károsak lehetnek. A foszforsav néhány fémmel oldhatatlan vegyületet képez, mely kicsapódik az akvárium falára, és esztétikailag rossz hatást kelt. Ezek a kicsapódott vegyületek a növények számára is fontos nyomelemeket tartalmaz, melyek így az akvárium vizében, kisebb mértékben találhatók meg, vagyis a növények fejlődése lelassul. A kénsav talán a legjobb a fent említettek közül, hiszen a szulfát tartalma miatt a halakat ívásra serkentheti. Használatakor azonban ügyelni kell arra, hogy ha oxigén hiányában, a vízben felhalmozódott szerves anyagok bomlani kezdenek, a szulfát átalakulhat mérgező szulfittá."

Tehát akkor most használható a foszforsav, vagy bántja a halak kopoltyúját?

Egyébként a csigák elég rosszul viselték még ezt a kb fél-egy egységnyi ph változást is, és kb 1 hét alatt a számuk megfeleződött. Amik megmaradtak, azok is a víz felszínéhez közel gyűlnek össze az üvegen, így nagyon könnyen eltávolíthatók. :)
 
Hali!

Én évekig használtam a foszforsavat, se a pontylazacoknál,(értsd pirayákat is) se az elevenszülőknél nem okozott problémát.
 
Back
Oldal tetejére