• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

35 literes nano szárnypróbálgatás

fgabor87

Tapasztalt kertész
Sziasztok.

Nos a helyzet, hogy még nyáron összeraktam egy akváriumot, pici, 35 literes low tech cucc.
Így fél év után sajnos még nem sikerült rendesen beállítani, úgyhogy ennek a topicnak most az lenne a célja, hogy aki tud, és szeretne, az segítsen nekem. :)
Mint már említettem, ez egy low tech akvárium, nincsenek nagy és drága cuccaim hozzá, és nem is szeretnék.
Ami eddig van:
AquaEl mini belső szűrő
AquaEl almatúra világítás 11w
Ezek adottak, nem is szeretnék változtatni rajta.
Jelenleg a talaj 2 féle kőből áll össze, egyrész gyöngykavics, és 2 rész zúzott bazalt, ha jól emlékszem. Eddig a talaj állandó probléma volt, mindig vastag barna algaréteg jelent meg rajta kb fél hét alatt, ezért mai napon kiszedtem az egészet, és jelenleg csak gyöngykavics van bent. A kiszedett talajnak elég erős, talán dohos szaga van, pedig minden héten át lett forgatva, és iszapolóval át lett pucolva.
Reményem szerint gyöngykaviccsal nem fog előfordulni a probléma, de mindenféleképpen ötleteket várnék. Milyen talajt javasoltok és milyen vastagságban?
Nem kifejezetten növényes akvárium lesz, 3-4-5 db igénytelenebb növényt tennék majd bele.
N-emy ajánlása szerint:
Anubias, microsorum és mohák.
Van még 2 db vasfám, jelenleg azokat is kiszedtem, talajhoz hasonló büdös szaga van.
Vízcsere kezdetben heti 2X 10 liter volt, most heti 1X20 időhiány miatt.
Képeket most nem rakok fel, ugyanis gyakorlatilag most üres az akvárium. :)
 
Szia!
Kicsit olvasgatni kellene a forum többi részét.

  • A gyöngykavics és a zúzott bazalt számos okból kifejezetten rossz talaj.
    A talajt nem forgatjuk meg az akvárium fennállása alatt soha.
    A dohos szag az lehet normális, a baktériumok miatt.
    A barna alga normális egy olyan akváriumban ami nincs beállva. Pl: talaj forgatás miatt. Pár hét alatt magától eltűnik.
    Még akkor sem mindegy a talaj, ha csak Anubias, microsorum és mohák lesznek benne. Mivel a talaj fontos a baktériumok miatt.
Röviden ennyi.
 
Értem.
Akkor egy talajtisztítás hogy történik? Mert ha rámegyek iszapolóval, akkor az átforgatja az egészet.
 
Hát valahogy le kéne szedni a sok halkakit nem? Főleg egy pici, 35-ös akváriumban, mert ha elkezd bomlani, ilyen kevés vizet nagyon megterhel. Vagy tévedek?
 
Azért csinálunk erős flow-t az akiban (10X-es forgatás/h), hogy az vigye piszkot a szűrő beszívóágához, ne pedig az aljzaton ülepedjen le. Így nem kell az aljzatot "tisztítani", porszívózni stb. A bacik nincsenek bolygatva és nyugodtan végezhetik a dolgukat.
 
Rendes aljzat kell bele vagy talán növény táptalajra gyöngykavics működhet.Volt már aki bizonyította!Én akadamát használok a táptalaj fölött és nem különösebben drága.Soha nem volt szaga a talajnak inkább kellemes illata van mint eső után az erdőnek.Imádom szagolgatni! :lol:
 
Jelenleg nincs benne növény, mivel a barna alga ellepte őket, és nem bírták a sorozatos tisztogatást.
Szűrő max teljesítményen üzemel, ez 260 liter/órát jelent, nincs meg a 10Xes forgatás/óra, mer az olyan 300l/h körül lenne, de majdnem megvan, szóval akkor ez jónak tűnik. A vizet hol pumpálja vissza? Közel a felszínhez, vagy lejjebb, vagy lényegtelen? Most akkor kipróbálom úgy, hogy nem piszkálom meg a talajt, és hozok valamikor 1-2 almacsigát, hogy pusztuljon az alga. :)

Még ami eszembe jutott, hogy a víz felszíne és a tető között mekkora légüres teret kéne hagyni? Mert nekem egyszerűen rá van helyezve egy plexi lap az akvárium tetejére, és kétoldalt kb 1-1 centis rés van, vízszint fölött kb 4-5 centis légtér. Lehet, hogy nem szellőzik rendesen. Lukakat tudok rá fúrni, esetleg valahogy feljebb emelni az egészet...
 
Sajna egy jól működő nanóhoz, sokkal inkább kell technika mint a nagyobbakhoz. Persze pénzből élünk, de inkább nézd még 2-3 hónapig az üres akit, minthogy feleslegesen bosszankodsz! Hidd el ugyanoda jutsz, csak ha előre veszed meg ami kell olcsóbb lesz!
Mindenképpen javasolnám a talajod teljes cseréjét! Nem tudom mik a terveid pontosan. Ha növényest tervezgetsz akkor mindenképp kell táptalaj és normális általános aljzat is! Nézz körül GA shopban, tutti találsz árban is megfelelőt! És itt bizony a szűrésen is el kell gondolkodni 35l-re nem ártana legalább egy Eheim 2211 vagy hasonló. Enélkül nálad nem csak a vízforgatás lesz a baj, hanem a kicsi szűrőfelület is!
Ha kevesebb növényben gondolkodsz, akkor jó lehet a mostani szűrő is. Én 200l/h belső motorossal szűröm a 25l akimat! El kellett vele játszani, de fél nap alatt meglett a flow :) A szűrőt próbád úgy elhelyezni, hogy a kifolyó víz enyhén fodrozza a vízfelszínt, ezzel megspórolhatod a zajos levegőztetést. Hetente takarítani kell, mert a kicsi szivacs gyorsan eltömődik, így az átfolyás is csökken. (vízcserekor a leszívott akvárium vízben, és ne teljesen sterilre) Elhagyhatod a táptalajt, de az általános aljzat itt is kell!
Az akit meg rakd tele bátran :) 1-1,5 cm-ig a tetejétől. A tetőhöz nem ragaszkodnék, bár ez ízlés kérdése. Az első hetekben ne világíts túl sokat, mert abból brutális algásodás lesz :!: akkor is ha viszonylag gyenge a pilácsod!
Így gyorsan ennyi, remélem tudtam segíteni!
 
fgabor87 said:
...
Még ami eszembe jutott, hogy a víz felszíne és a tető között mekkora légüres teret kéne hagyni? Mert nekem egyszerűen rá van helyezve egy plexi lap az akvárium tetejére, és kétoldalt kb 1-1 centis rés van, vízszint fölött kb 4-5 centis légtér. Lehet, hogy nem szellőzik rendesen. Lukakat tudok rá fúrni, esetleg valahogy feljebb emelni az egészet...

Off:
Először is: "légüres teret"? Hermetikusan le tudod zárni és kiszivattyúzni a levegőt? :shock: :eek:
Másodszor: A két kiemelt rész egymás ellentéte. :ugeek:
Bocs a kötözködésért! :oops:
On:
A 10-es forgatás az nálad 350l/h lenne ettől a mostani szűrőd 90l/h-val elmarad.
Az almacsigákkal csak óvatosan. Sokféle van belőle forgalomban, de csak egy fajta van ami nem eszi meg a növényeidet! A Pomacea bridgesii. Nehéz a megkülönböztetésük! A világítás milyen messze van a plexitől? Mert így szellőznie kéne, hacsak a világításod le nem zárja az egészet.
 
A talajjal kapcsolatban szerintem a gyöngykavics nem olyan rossz választás (a bazalt már annál inkább) és árban jóval kedvezőbb, mint az általános talajok. Én is gyöngykavicsot használok, egész apró szeműt, a növényeim nagyon szépen fejlődnek benne. Pl. az Anubias folyamatosan hozza a virágokat, és semmilyen rossz szaga nincs. Szerintem sokkal fontosabb, hogy a technikád legyen megfelelő. Véleményem szerint ha nincs mindenre anyagi keret, akkor inkább a talajon spórolj.
Ha a gyöngykavicsot választod, akkor vagy táptalajt vagy tápgolyókat használj hozzá (nekem az utóbbi van).
Ha elég apró szemcsés a talaj, akkor a halkaki a tetején marad és egy sima csővel le tudod szívni, anélkül, hogy a talajt átforgatnád.
 
Hopp nem légüres teret akartam írni. :D Jogos a kötözködés. :)

Nos haladjunk sorjában. :) Jelenleg terveim között szerepel egy ADA Aqua Soil - Amazonia talaj, mert sötét aljzatot szeretnék, más megoldást pedig nem találtam. Egyenlőre úgy tervezem, hogy 3 litert veszek (mivel elég drága), de mivel az valószínűleg kevés, alá még megy egy JBL Manado vagy JBL Aqua Basis Plus menne. Egyenlőre nem szeretném telerakni vízinövényekkel, 3-4 darab kisebb fajta lesz.
A zúzott bazaltot teljesen kiszedtem, jelenleg kb 1 centi vastag gyöngykavics van bent, ennyi volt itthon, és mivel halak már régóta lakói az aksinak, valamit be kellett, hogy tegyek. :)

Hmm ezt az almacsigás dolgot nem is tudtam. Milyen csigákat ajánlotok helyette? Olyan kéne, ami 1 hét alatt nem háromszorozza meg a létszámát. :D Régen voltak ilyen icipici csigáim, azok rettenetesen ellepték az akváriumot mindig.

A tető és a lámpa eddig úgy volt, hogy a vízfelszín és a plexi között volt kb 1-2 centi, és egyből a plexire volt fektetve a fénycső. Ma lukakat fúrtam a plexire a jobb szellőzés miatt, és a fénycső is fel lett emelve kb 7-10 centi magasra, illetve most 2-3 centivel lejjebb van a víz. Eddig a plexi alja úszott a párába, csöpögött róla vissza a víz, eléggé be volt fülledve a vízfelszín és a plexi közötti légtér, ezért döntöttem a lukak fúrása mellett. Mikor arrébb toltam a fedőt, vagy levettem, egyből megcsapott ilyen büdös, dohos szag. Most egyáltalán nem párás a plexi alja, akvárium belső falán van egy kis pára. Persze így majd figyelnem kell, mert több víz fog elpárologni.

A szűrő hullámoztatja a víz felszínét, viszont ennek ellenére megjelent a baktériumréteg a víz tetején. Próbálkoztam esőztetővel, a baktériumréteg így is megjelent, viszont a flow meg rettentő gyenge lett. Ez is egy megoldásra váró probléma.

Nagyon szépen köszönöm, hogy ilyen segítőkészek vagytok. :)
 
fgabor87 said:
Egyenlőre úgy tervezem, hogy 3 litert veszek (mivel elég drága), de mivel az valószínűleg kevés, alá még megy egy JBL Manado vagy JBL Aqua Basis Plus menne.

Az egyik általános aljzat, a másik táptalaj, nem ugyan arra a célra szolgálnak.
 
Igen azt tudom. Csak még nem döntöttem el, hogy a kevés növényhez érdemes-e táptalajt vennem, vagy elég az olcsóbb általános aljzat. Főleg ha azt nézzük, hogy elsősorban nem növényes akváriumnak készül.
 
fgabor87 said:
Igen azt tudom. Csak még nem döntöttem el, hogy a kevés növényhez érdemes-e táptalajt vennem, vagy elég az olcsóbb általános aljzat. Főleg ha azt nézzük, hogy elsősorban nem növényes akváriumnak készül.
Ok, csak azért írtam, mert egyik a másikkal nem kiváltható.
 
Mai napon megjött az ADA Amazonia, JBL Aqua Basis Plus és az EasyCarbo is. Plusz megvan a vízinövények egy része is. EasyCarbo-ból már raktam is picit az akiba, ennek hatására az üveg oldalán lévő barna pontalga szépen be is szürkült. :D A barna algával vastagabban borított helyeken még nincs változás, de igazából lényegtelen. Holnap még hozok a helyi boltból Sera vízelőkészítőt, aztán csütörtökön vagy pénteken jöhet a teljes újrarendezés.
Majd teszek fel képeket a végeredményről, aztán remélem, hogy ez a próbálkozás nem fog vastag barna alga rétegbe fulladni, mint az előző. :)
 
Idáig tart a régi aksiról való beszélgetés, tanácsok, stb...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Félig elkészült az új akvárium. Megpróbáltam összegyűjteni az összes tanácsot, amiket kaptam tőletek, és ennek fényében berendezni.
Egyenlőre ez még nem a végleges forma, amint elkészül a jobb világítás (DIY LED lámpa ~10 watt 1000 lumen ~15 watt T8-nak felel meg) még több növény kerül bele. Mint látható, a háttér növényzet szinte teljesen hiányzik. Előreláthatólag január végén, február elején folytatom a betelepítést.

Lássuk mi is került bele:
Akvárium: 35 liter (~32 liter víz)
Szűrés: AquaEl Mini
Világítás: AquaEl DecoLight 11W
Talaj: JBL Aqua Basis Plus 2,5 liter
ADA Amazonia 3 liter
Növények: Anubias bart. var. nana, Microsorium pteropt. narrow, Criptocoryne LDW
Dekoráció: 1 db vasfa



Nem sok kép készült, mert siettem a berendezéssel. :) A képek minősége sem a legjobb, dehát ez jutott.
IMG_2094.jpg

IMG_2095.jpg

IMG_2098.jpg

Feltöltést egy levegőztető csővel csináltam, így biztosan nem kavarodik fel a talaj. :) Igaz picit lassú volt. :D

IMG_2100.jpg

Ideiglenesen bekerült egy régi melegítő, mert nem igazán sikerült eltalálnom a csapvíz hőmérsékletét.

IMG_2102.jpg

Sera Aquatan + Sera bio nitrivec. Ez utóbbi okozza a víz ködösségét.

Bejáratott szűrő került bele, plusz nitrivec, remélem így nem lesz olyan hatalmas az algatámadás.
 
Én úgy olvastam, hogy lehet, csak vigyázni kell, hogy a rizomáját ne temessük be, de a kis vékony gyökerek mehetnek. De igazából mindegy, mert alapból nem valami jó állapotba érkezett hozzám, túl nagyra volt nőve, cserépből csak úgy tudtam kiszedni, hogy szétvágtam a cserepet, csomó levélszár el volt feketedve, gyökerek egy része szintén. Kb 1 óra múlva ki is jött a talajból, 3-4 db kisebb kövel van most megtartva. Kíváncsi vagyok, hogy egyáltalán megmarad-e.

Oda egyébként szeretnék majd 2 db fekete követ, majd Green Aqua-ba nézek, és azok közé lesz óvatosan beszorítva. Előre jobb alsó sarokba meg valami nagyon alacsony gyepszerűséget szeretnék, meg még középre leghátulra valamit.
A fa mögött van még egy nana, csak az olyan apró, hogy nem látszik ki. :D Remélem megnő majd legalább akkorára, mint a fa előtt lévő. :)
Képeket azért nem sikerült jókat lőni szerintem, mer a 11 wattos kompakt cső elég egyenetlenül világítja meg az akváriumot, ugyanis túl rövid, nem éri át.

Algának egyenlőre nyoma sincs, napi 50%-os vízcseréket csinálok a talaj miatt, és egyenlőre még csökkentve van a megvilágítási idő.
 
Kapott az akvárium egy időzített kapcsolót, és most végre az kapcsolgatja a világítást. Azt vettem észre, hogy mikor lekapcsolja, a halak elkezdenek idegesen úszkálni, cikázni, teljesen felúsznak a víz felszínére, aztán teljesen le a talajig. Ez normális? Másnál is ezt csinálják? Félek, hogy kiugranak az akváriumból a nagy cikázás következtében. :(
 
Back
Oldal tetejére