• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

2hr tápok

Ezek az akvárium naplók arra vannak, ha valaki szeretné mutogatni itt az akváriumát a fórum tagjainak időről időre, nem? Nekem ez nem célom, egyelőre nincs is mit mutatni rajta:D csak pár dologra szeretnék választ kapni, illetve tapasztalatot olvasni. Ilyen céllal pedig ha jól értelmeztem, ezekbe a külön kategóriákba kell írni. Bár még nagyon új nekem ez a felület, nehéz kiigazodnom rajta.
Van aki magamutogat vele, de igazából egy tök jó segítség arra, hogy a hobbiban megélt tudásunk bővüljön. Sokan regisztráltak már itt azért, hogy "segítség, zöldül az üvegem, mit tegyek...?", de nincs instant válasz. Nincs 2 egyforma üveg sem. A legutolsó, neked nem is feltűnő részlet is számíthat, és egy A4 terjedelmű hozzászólásból nem mindig lesz használható elképzelésünk, hogy tudjunk hatékonyan egymásnak segíteni. Indíts egy naplót az üvegednek. 🙂 Előbb utóbb ki tudjuk azon keresztül szűrni a hibákat is. Neked is jobb, mert a saját napló egyben egy akvarisztikai életút is. Saját magad is észre tudod majd venni, hogy mit változtattál, mikor és miért, milyen eredménnyel. Senki sem születik akvakertésznek. Ez egy út, sok tapasztalati tanulással. 😉
 
Elnézést, hogy ellent mondok, de abból indulok ki, mint az ada tápozás, vagy az összes GA akvárium.
Az elején elég nitrát szabadul fel az aktív talajból, így pluszban adagolni felesleges, nem is teszik.
Indításhoz tehát zero, majd fél év után a talaj táp-ürülése után complete vagy nitrát adagolás.
Én mondjuk pár hét után alig 5-ös nitrátot mértem, pedig alig van stemem. Na mindegy.
A foszfát dologban el tudnál mondani az álláspontod? Az érdekelne engem igazán, nem a nitrát, mert az vagy a talajból vagy az élőlények által úgyis lesz a vízben. De az ADA-nak mono tápja is van, ha kellene. A 2hr-nek nincs az se, tehát vagy nem adsz se nitrátot se foszfátot (zero) vagy mindkettőt adsz (complete). A foszfáttal viszont nem tudom mi van, szóval ha arról írnál pár sort, hálás lennék:)
 
Én mondjuk pár hét után alig 5-ös nitrátot mértem, pedig alig van stemem. Na mindegy.
A foszfát dologban el tudnál mondani az álláspontod? Az érdekelne engem igazán, nem a nitrát, mert az vagy a talajból vagy az élőlények által úgyis lesz a vízben. De az ADA-nak mono tápja is van, ha kellene. A 2hr-nek nincs az se, tehát vagy nem adsz se nitrátot se foszfátot (zero) vagy mindkettőt adsz (complete). A foszfáttal viszont nem tudom mi van, szóval ha arról írnál pár sort, hálás lennék:)
Na ezért is kell napló. Nem könnyű összerakni a mozaikokból a képet. Most már tudjuk, hogy szoktál vítesztet is használni. 🙂A naplóban ezt hétről hétre meg tudjuk örökíteni, és jól értelmezhető képet is kaphatunk.
A foszfát kérdése nem lesz egyszerű, mivel két szemlélet néz egymással farkasszemet. Az egyik az Estimative Index, a másik az ADA tápozás. Ki melyikből indult először sikerrel, ahhoz jobban ragaszkodik. És mindkét rendszer jó a maga nemében.
 
Na ezért is kell napló. Nem könnyű összerakni a mozaikokból a képet. Most már tudjuk, hogy szoktál vítesztet is használni. 🙂A naplóban ezt hétről hétre meg tudjuk örökíteni, és jól értelmezhető képet is kaphatunk.
A foszfát kérdése nem lesz egyszerű, mivel két szemlélet néz egymással farkasszemet. Az egyik az Estimative Index, a másik az ADA tápozás. Ki melyikből indult először sikerrel, ahhoz jobban ragaszkodik. És mindkét rendszer jó a maga nemében.
Azt látom, hogy működik, csak az nem világos, hogy miért nem lesz foszfát hiány ebben a rendszerben.
Ha felesleges tápanyag a foszfát, nélküle is működik a dolog, akkor miért van a tápok többségében benne és miért tud hiány kialakulni (pl pontalga)? Ha nem felesleges, akkor az ada vagy a 2hr zero hogy tud működni nélküle? Erre eddig sehol senki nem tudott nekem választ adni.
(Igen, szoktam tesztelni, főleg most, hogy ezzel a táppal kísérletezgetek, amivel kevés tapasztalatot olvastam itt vagy más platformon. Megnézem mennyire megy magasra a nitrát, illetve a foszfáttal való arányát is. Mást nem igazán szoktam nézni)
 
A 2hr-nek nincs az se, tehát vagy nem adsz se nitrátot se foszfátot (zero) vagy mindkettőt adsz (complete).
A complete-ban a foszfát erős túlsúlyban van a nitráthoz képest. sok esetben pont ez a jó, így nem kell mellé foszfátot adagolni.
Ha meg úgyis mérsz akkor bármit kiegészíthetsz amiből hiány van. Pl a foszfátot Fosfoval :)
 
A complete-ban a foszfát erős túlsúlyban van a nitráthoz képest. sok esetben pont ez a jó, így nem kell mellé foszfátot adagolni.
Ha meg úgyis mérsz akkor bármit kiegészíthetsz amiből hiány van. Pl a foszfátot Fosfoval :)
Friss aktív talajnál jól jön ez az arány, ami a tápban van. Bár korábban itt már javasolta valaki azt, hogy fél év után váltsak, ill a gyártói ajánlás is a zerot írja kezdésnek. Pedig elvileg a friss talaj jobban 'igényli' a foszfátot.
Kiegészíthetek bármit, ez igaz, de a kérdésem még mindig az, hogy másoknak miért nem kell, akik ezeket a tápokat választják. Egyelőre számomra egy rejtély ez a foszfát dolog.
 
Én mondjuk pár hét után alig 5-ös nitrátot mértem, pedig alig van stemem. Na mindegy.
A foszfát dologban el tudnál mondani az álláspontod? Az érdekelne engem igazán, nem a nitrát, mert az vagy a talajból vagy az élőlények által úgyis lesz a vízben. De az ADA-nak mono tápja is van, ha kellene. A 2hr-nek nincs az se, tehát vagy nem adsz se nitrátot se foszfátot (zero) vagy mindkettőt adsz (complete). A foszfáttal viszont nem tudom mi van, szóval ha arról írnál pár sort, hálás lennék:)
Nagyon szívesen, pláne mivel könnyű: adagold a zerot, ahogy a víztömegednek kell. Így nem kell mérni semmit, növények lasssabban, de nőnek, csak a vízcserérkre ügyelj. Azok legyenek meg.
Nem mérünk foszfátot, semmit.
 
Nagyon szívesen, pláne mivel könnyű: adagold a zerot, ahogy a víztömegednek kell. Így nem kell mérni semmit, növények lasssabban, de nőnek, csak a vízcserérkre ügyelj. Azok legyenek meg.
Nem mérünk foszfátot, semmit.
Köszönöm, de ez nem válasz arra, ami érdekelt volna. Egyébként ezt csinálom, amit írtál, emiatt zöld pontalga lett az üvegen, de nem szeretném már sokadjára ugyanazokat leírni, amit fentebb már leírtam, mert tönkreteszem itt a topicot. Ha tudod, kérlek olvasd vissza a hozzászólásokat, vagy csak válaszolj a foszfáttal kapcsolatos kérdésemre.
 
A 2hr-nek nincs az se, tehát vagy nem adsz se nitrátot se foszfátot (zero) vagy mindkettőt adsz (complete). A foszfáttal viszont nem tudom mi van, szóval ha arról írnál pár sort
Azért nem csinál külön mono tápokat, mert azzal tele van a piac. A nevükben is benne van a filozófiájuk : 2 hour aquarist. Komplett rendszerben gondolkodnak. Nem akarják bonyolítani.
Neked aktív talajod van, ami nyeli a foszfátot az elején. Nekem inert. Én zérót használok. Halak, rákok csigák etetésével, esetleges növényi bomlással 3ppm nitrát, 0,2ppm foszfát keletkezik nálam. Ezzel nem egy versenypálya az üveg, de 200 liter dzsungelt elég nehéz hetente kaszálni. A kényesebb növények gyökérről kapnak eleget, ha van táp az aktív talaj alatt. A Foszfát pótlás sarkalatos dolog a fórum tagok EI táppal dolgozó felénél. Ők mérnek, akár hetente többször, méregetik az arányokat, az akvához pászítják az NPK arányait mindaddig, amíg be nem áll egy egyensúlyi állapot, utána azt követik. Az ADA követői nem méricskélnek állandóan, mert egy hülyebiztosabb rendszert akarnak.
Summa summárum: te döntesz melyik irány. Foszfátot pótolhatod, de rendszeresen mérni kell, hogy meglegyen az optimális NO3 : PO4 10:1-15:1 arányod. Amint telítődik a talaj, teljesen elhagyható lesz. Sajnos a Tropica talaj nyelésével van aki egy hónapnál is többet szív, ebből a szempontból sokkal jobb az ADA talaja. És van híres akvakertész, aki beáztatja tömény foszfát tápba egypár napra indítás előtt... Sok sikert és kitartást. Az akvakertész erénye a türelem. 😉
 
Elkezdtem átállni a zerora az egyik üvegben és a hetekig tiszta üvegem full zöld lett. Hiába takarítom, visszajön.
Azért is erőltetjük a naplót, mert ott sok-sok időhöz, infóhoz kötött kép is szokott lenni. A zero táp gyári adagjával akár túl is tolhatod, ha nincs elég nagy növénytömeg. A saját tapasztalatom az, hogy a gyári ajánlás a plafon, egy brutál dzsungelre. Hogy számokban is kifejezzem: 200 literben napi 4 ml volt nálam eddig. Csináltam az elmúlt héten egy durva átalakítást és visszavettem 3ml-re, mert literekkel lett kevesebb a gaz. És ezt csak az eddigi tapasztalatok alapján mondom. Amikor a gyári adagot adtam, 1 hét alatt átláthatatlan zöld lett az üveg. A jó persze az, hogy csak az üveg. A gazok, kövek, fák nem. Ha csak ennyi takarítani való van, az teljesen jó.
 
Azért nem csinál külön mono tápokat, mert azzal tele van a piac. A nevükben is benne van a filozófiájuk : 2 hour aquarist. Komplett rendszerben gondolkodnak. Nem akarják bonyolítani.
Neked aktív talajod van, ami nyeli a foszfátot az elején. Nekem inert. Én zérót használok. Halak, rákok csigák etetésével, esetleges növényi bomlással 3ppm nitrát, 0,2ppm foszfát keletkezik nálam. Ezzel nem egy versenypálya az üveg, de 200 liter dzsungelt elég nehéz hetente kaszálni. A kényesebb növények gyökérről kapnak eleget, ha van táp az aktív talaj alatt. A Foszfát pótlás sarkalatos dolog a fórum tagok EI táppal dolgozó felénél. Ők mérnek, akár hetente többször, méregetik az arányokat, az akvához pászítják az NPK arányait mindaddig, amíg be nem áll egy egyensúlyi állapot, utána azt követik. Az ADA követői nem méricskélnek állandóan, mert egy hülyebiztosabb rendszert akarnak.
Summa summárum: te döntesz melyik irány. Foszfátot pótolhatod, de rendszeresen mérni kell, hogy meglegyen az optimális NO3 : PO4 10:1-15:1 arányod. Amint telítődik a talaj, teljesen elhagyható lesz. Sajnos a Tropica talaj nyelésével van aki egy hónapnál is többet szív, ebből a szempontból sokkal jobb az ADA talaja. És van híres akvakertész, aki beáztatja tömény foszfát tápba egypár napra indítás előtt... Sok sikert és kitartást. Az akvakertész erénye a türelem. 😉
Ha jól tudom, az ada és a 2hr is aktív talaj, co2 és erős fény mellé van kitalálva alapvetően. Egy inert talaj persze nem nyúl bele a tápanyagszintekbe, de egy aktív talaj hónapokig nyelheti a foszfátot. Sőt én olvasom sokaknál azt is, hogy csak fél év után tudja elhagyni a plusz foszfát adagolást. Az Amazonia lenne a kivétel az aktív talajok közt?
Ha a te eseted alapján feltesszük, hogy egy átlagosan telepített akváriumban keletkezik 0,2ppm foszfát, akkor ez aktív talaj mellett simán lemegy 0-ra, nem? Akkor lesz a 3ppm, de inkább magasabb nitrátodhoz 0 foszfátod. Ez miért nem okoz gondot?
Mindent értek, amit leírtál, de ez még mindig nem válasz arra, ami érdekelt volna. Ahogy te is írtad, se a 2hr, se az ada nem kíván méricskélni és más gyártó tápjaival bármit is kiegészíteni. Én értem ezt a 10:1-es arányt, de nekik miért működik máshogy?
 
Az Amazonia lenne a kivétel az aktív talajok közt?
Talán egy kicsit kevesebbet nyel. Vagy kiegyensúlyozottabb teszi és nem olyan hirtelen, mint a többi.
Ha a te eseted alapján feltesszük, hogy egy átlagosan telepített akváriumban keletkezik 0,2ppm foszfát, akkor ez aktív talaj mellett simán lemegy 0-ra, nem?
Jól látod.
Akkor lesz a 3ppm, de inkább magasabb nitrátodhoz 0 foszfátod. Ez miért nem okoz gondot?
Azért, mert az aktív talaj alatti tápra alapoz. Fel tudja venni gyökérről. Az alga viszont nem. Akkor leszel vele bajban, ha nem pótolod időben a kimerült talajt.
Mindent értek, amit leírtál, de ez még mindig nem válasz arra, ami érdekelt volna. Ahogy te is írtad, se a 2hr, se az ada nem kíván méricskélni és más gyártó tápjaival bármit is kiegészíteni. Én értem ezt a 10:1-es arányt, de nekik miért működik máshogy
Nem működik máshogy. Inkább csak a honnan van a táp a nagy trükk. A talajra erősítenek. A vízoszlopba brutál sok káliumot tesznek. Az nem tolja annyira az alga szekerét. Sejtésem szerint azokat a mikroelemeket tolják folyékonyan, amit gyökérről is nehezebben vesznek fel a gazok. De ez csak egy gyenge lábon álló elmélet.(az enyém 🤣) Olyan, mint a Schrödinger macskája. Vagy él, vagy nem él. Amíg nincs kinyitva a doboz, nem tudjuk. Sok okos ember van itt a fórumon, de az ADA és a 2hr titkai megmaradnak. A tapasztalat az, ha ADA rendszert használsz, akkor a teljes rendszert illik összerakni a teljes ADA sikerhez. Ebben nem biztos, hogy más gyártók más összetételű tápjai segíthetnek. A táptalaj összetevők sem egyformák. A 2hr ADA koppintás, ebből az következik, hogy amíg nem csinálnak 2hr táptalajt, addig az ADA táptalaj összetétele lenne a legjobb, ADA talajjal. Jól gondolom @viktorlantos ?
 
Elnézést, hogy ellent mondok, de abból indulok ki, mint az ada tápozás, vagy az összes GA akvárium.
Az elején elég nitrát szabadul fel az aktív talajból, így pluszban adagolni felesleges, nem is teszik.
Indításhoz tehát zero, majd fél év után a talaj táp-ürülése után lehet complete vagy nitrát adagolás, de általában nem kell.
Én ezzel nem teljesen értek egyet :) indítás utáni mérések nem támasztják ezt minden esetben alá. Indítás után 1-2 hétig működhet a dolog, akkor a növények vegetálnak a tartalékokból élnek. Ideális esetben 4-5 hét mire lakók költözhetnek az akvába, addig egy erős növényes akva nem hiszem, hogy kibírja nitrát nélkül, ennyi idő a baciknak is kell, hogy beálljanak és teljes mértékben funkcionáljanak. Itt is több naplóban és Green Aqua videóban volt róla szó, hogy azok a növények amik nerm érintkeznek a talajjal, indítás után tönkrementek, cserélni kellett őket(pl. köröl vagy fáról lógó mc).
 
Ha jól tudom, az ada és a 2hr is aktív talaj, co2 és erős fény mellé van kitalálva alapvetően. Egy inert talaj persze nem nyúl bele a tápanyagszintekbe, de egy aktív talaj hónapokig nyelheti a foszfátot. Sőt én olvasom sokaknál azt is, hogy csak fél év után tudja elhagyni a plusz foszfát adagolást. Az Amazonia lenne a kivétel az aktív talajok közt?
Ha a te eseted alapján feltesszük, hogy egy átlagosan telepített akváriumban keletkezik 0,2ppm foszfát, akkor ez aktív talaj mellett simán lemegy 0-ra, nem? Akkor lesz a 3ppm, de inkább magasabb nitrátodhoz 0 foszfátod. Ez miért nem okoz gondot?
Mindent értek, amit leírtál, de ez még mindig nem válasz arra, ami érdekelt volna. Ahogy te is írtad, se a 2hr, se az ada nem kíván méricskélni és más gyártó tápjaival bármit is kiegészíteni. Én értem ezt a 10:1-es arányt, de nekik miért működik máshogy?
Ha megnézel pár ADA berendezős videót fel fog tűnni, hogy iszonyat mennyiségű táptalajt raknak az aktív talaj alá. Onnan bőségesen tud szivárogni nitrát és foszfát is az első hónapokban. A kiürülést nyílván nem várják meg, hanem időben elkezdenek talaj kapszulázni. Ami még feltűnhet, hogy halakkal sem szoktak spórolni. A lényeg hogy mindkét forrásból kevés, de folyamatos nitrát és foszfát adagolás van. Annyira kevés, hogy az sem mindegy mikor mérsz. Ha a világítási időszak végén, akkor könnyen lehet, hogy 0-t tudsz mérni, mert a növények egymással versenyezve fogják felszippantani azt a keveset.

Én a helyedben nem adnék pluszban foszfátot folyékony formában, de rendszeresen talaj kapszuláznék(ne JBL-t, mert az sosem bomlik le). Az Apt Zeroból pedig az előírt mennyiséget vagy kevesebbet adagolnék növénymennyiség/növekedési ütem függvényében - ehhez jó lenne egy kép, úgy könnyebb lenne segíteni. A zöld pont ha még is megjelenik, de kizárólag az üvegen, azt pont le...nám. Egy kaparás és le is jött.
 
Azért, mert az aktív talaj alatti tápra alapoz. Fel tudja venni gyökérről. Az alga viszont nem. Akkor leszel vele bajban, ha nem pótolod időben a kimerült talajt.
Azt tudom, hogy a tápanyagdús talajra alapoznak, de az ADA powersand ezek alapján úszik a foszfátban vagy mi?:D
A 2hr honlapján pedig nem is nagyon találtam infot azzal kapcsolatban, hogy mit ajánlanak talajnak, pedig ha a siker kulcsa egy macro elemes táptalaj vagy konkrétan az ADA talaj, akkor azt csak le kellett volna írni. Ennek ellenére több olyan cikket is olvastam, ahol írják, hogy elég a sima aktív talaj, de még egy inert talaj is. Inkább a halak mennyisége alapján tettek különbséget a tápjaik közt.
Megnéztem a Tropica táptalaját, az macro tápanyagban erős, ezért is tettem be ezt. Persze azt nem tudom, hogy az ADA táptalaj milyen és mennyi tápanyagot tartalmaz ehhez képest..
Ez a 10:1 arány akkor mindenkire vonatkozik, kivéve azokra, akiknek van táptalajuk is? Azt hittem ez talajtól független ajánlás a vízben lévő tápanyag arányokra.
Én a helyedben nem adnék pluszban foszfátot folyékony formában, de rendszeresen talaj kapszuláznék(ne JBL-t, mert az sosem bomlik le).
Milyen kapszulát ajánlanál? A jbl tudtommal inkább vasban erős, tehát már csak azért se lenne jó. Feltételezem macro elemekben gazdag kapszula kellene.

A zöld pont ha még is megjelenik, de kizárólag az üvegen, azt pont le...nám. Egy kaparás és le is jött.
Csak ha sosem fog eltűnni, minden héten visszajön, az nem lesz olyan jó móka.
 
Sziasztok,

Kiváncsi volnék a véleményetekre. APT Zero tápot használok az akváriumomban. Körülbelül 5-6 hónapja gond nélkül ment minden, de az utóbbi időben elkezdtek megjelenni különféle algák. Ecset és zöld fonál is.

Ezt több dolognak is betudom, az egyik a meleg idő amiben nyáron szerencsénk volt, az, hogy egy ideje nem adtam saját nitrát mixet és ami miatt írok, hogy szerintem az emersed növények mennyisége túl nagy lett.

Szóval kérdés, lehetséges, hogy az emersed növények tápanyag felvétele gyökerükön keresztül olyan mértéket öltött, hogy a napi adag nagy részét kiszipkázza a vízoszlopból? Erre még nem gondoltam, de úgy érzem logikus lenne.

Gondolatok?

Köszi,
Norbi
 
Szóval kérdés, lehetséges, hogy az emersed növények tápanyag felvétele gyökerükön keresztül olyan mértéket öltött, hogy a napi adag nagy részét kiszipkázza a vízoszlopból? Erre még nem gondoltam, de úgy érzem logikus lenne.

Simán el tudom képzelni
 
Sziasztok,

Kiváncsi volnék a véleményetekre. APT Zero tápot használok az akváriumomban. Körülbelül 5-6 hónapja gond nélkül ment minden, de az utóbbi időben elkezdtek megjelenni különféle algák. Ecset és zöld fonál is.

Ezt több dolognak is betudom, az egyik a meleg idő amiben nyáron szerencsénk volt, az, hogy egy ideje nem adtam saját nitrát mixet és ami miatt írok, hogy szerintem az emersed növények mennyisége túl nagy lett.

Szóval kérdés, lehetséges, hogy az emersed növények tápanyag felvétele gyökerükön keresztül olyan mértéket öltött, hogy a napi adag nagy részét kiszipkázza a vízoszlopból? Erre még nem gondoltam, de úgy érzem logikus lenne.

Gondolatok?

Köszi,
Norbi
szerintem simán lehetséges, hogy a talaj,-talajkapszulák kimerültek és a vízoszlopból szedik ki a szükséges elemeket. nálam is volt hasonló jelenség a zeroval :S viszont a mérések alapján nálam a vas lett túl tömény koncentrációban a vízben. pedig extrán nem adtam hozzá és a heti vízcseréket is betartottam, mégis felhalmozódott.
 
szerintem simán lehetséges, hogy a talaj,-talajkapszulák kimerültek és a vízoszlopból szedik ki a szükséges elemeket. nálam is volt hasonló jelenség a zeroval :S viszont a mérések alapján nálam a vas lett túl tömény koncentrációban a vízben. pedig extrán nem adtam hozzá és a heti vízcseréket is betartottam, mégis felhalmozódott.

Talaj kapszulákat azt szoktam rakni bele. De amik szenvednek azok mind fán nevelkedtek. Azért is adok extra nitrátot ha kérik. De az emersed növények azok szintén fán nőnek, de a gyökerei mind a vízbe lógnak. Szóval nagyon gyanús ez nekem.

Ma egyébként próbából dupla adag zero-t toltam a vízbe. Egyből jobban bubiztak a növények.

Ha már a kapszulák szóbajöttek, @viktorlantos a GA-ban elérhető lesz a 2hr talaj kapszula?
 
Back
Oldal tetejére