• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Where new life begins

Annamari

Kertész szaki
Sziasztok!

Március 24-én elindítottam az első igazi növényes akváriumomat. Megvettem végre a CO2 rendszert, a többi technika maradt a régi low tech akváriumból, annyi különbséggel, hogy eddig egy csövet használtam a 42 liter fölé, most 48w megy.

Akvárium: 55x25x30(magasság) 42liter
Szűrés: Eheim 2224 siporaxal töltve
Világítás: Hagen T5 2x 24w
Co2: DIY nagypatronos rendszer (150g Liss patronnal) ISTA 3 in1 S diffuzorral beoldva

A baloldalra egy hatalmas Bolbitissel, Microsorummal, Anubias Nana Petittel benőtt erdőt képzeltem, jobb oldalon pedig egy teljesen letisztult mezőszerű rész lesz. A mohát majd lecserélem karácsony mohára, a GA-s akváriumban is jól mutatott a Bolbitissel.

Növények: (Gyakorlatilag az összes kedvenc növényem megtalálható az akváriumban)
HC
Parvula mini
Bolbitis
Blyxa japonica
Anubias Nana Petite
Microsorium
Microsorium narrow
Marsella
Hydrocotile sp. japan
Crypto parva
Tenellus

Halak: (szintén a kedvencek)
12 Galaxy razbora, 2 Oto, RC garnéla

Ültetés után minden jól ment pár napig, majd megjelent az ecsetalga mindenhol, és persze fonal alga is pár helyen. Azt hiszem, az áramlással volt gond, most visszavettem belőle. Az ecsetalgát letakarítottam. A CO2 is ingadozott, de már az is beállt állandó szintre. Szerintem mindent megtettem, hogy az algát elkerüljem, de majd az idő eldönti, hogy ezek voltak-e a problémák.
 
És akkor a képek:

Indításkor:
IMG_3531.jpg



04.16.
IMG_5597.jpg


IMG_5598.jpg
 
Szia!
Megkérdezhetem, hogy ebben a pici halasban milyen növénykék vannak? S milyen körülmények között? :)
Egyébként követni fogom a naplót.. :)
Grt!
 
Szia!
Megkérdezhetem, hogy ebben a pici halasban milyen növénykék vannak? S milyen körülmények között? :)
Egyébként követni fogom a naplót.. :)
Grt!

Szia!
A kishalas is 42 literes (35x35x35), 15w energiatakarékos, 6400K-es a világítás, egy Aquael pat mini megy benne, talán 3 tápgolyót tettem a kavics alá. 4 naponta takarítom (14litert cserélek), akkor teszek bele 1ml Profitot.
Próbáltam olyan növényeket választani, amik bírják a strapát, bár egyszer elöntötte az alga azokat is, mert össze-vissza ment a világítás.
Anubias nana, Anubias, Bolbitis, Willow moha, Najas guadalupensis, Cryptocoryne wendtii, HM, Rotala sp green, Limnophila sessiliflora, gömb moha.
Sok növény nem látszik a képen, mert ránőtt a többi.
 
Sziasztok!

Régen írtam már a naplómba, azóta sok minden történt. Az akváriumot anno Attilával raktuk össze (A.Kavicsos), akkor nem csak az akvárium indult, hanem más is:love:, ahogy azt Attila leírta már a közös naplónkba. Szeptemberig nem sok időnk volt az akváriumokra, így ezt az akváriumot is elhanyagoltuk. Hol volt benne CO2, hol nem, ráadásul a vízcserék is elmaradtak. Szeptembertől több időnk van, már nagyon ráfért az akváriumokra a törődés és hiányzott is mindkettőnknek az akvarisztika. Közben néhány probléma is felmerült, ezek egy részét leírom, hátha valakinek tanulságos lesz:

1. Agyagos talajt használtunk, használt agyagos talajt. Kb 3 éve volt az akváriumban ugyanaz a talaj, csak párszor átmostam óvatosan akvárium átalakításkor . A növények láthatóan szenvedtek, pedig táptalajt is használtam. Őszintén szólva szenvedés volt az akvárium, semmi sem akart fejlődni, nem sok öröm volt benne. Elvittük a GA-ba a vízet, megnéztük a paramétereket és kiderült, hogy rendszeres (napi) tápozás mellett is 0 a foszfát szint. Elkezdtünk foszfátot adagolni, a Hydrocotyle sp Japan 2 nap alatt összeszedte magát és a többi növény is jobban nézett ki.
2. Tele volt minden ecsetalgával. Vettünk egy sziámit, aki nagyon szorgosan ette az ecsetet, viszont kihúzkodta a parvula minit a talajból, így ez nem volt megoldás.

A megoldást a két problémára végül a teljes talajcsere jelentette. Mindent ugyanúgy ültettem vissza, mert az elrendezés nagyon tetszett. Mióta talajt cseréltem, minden növény szépen fejlődik, az ecsetalga meg remélem, nem jön vissza, bár pár növényen azért van így is.

3. Mivel van CO2 az akváriumban, így a felszínen gyakran hártya képződött. Eheim felszínleszívót nem akartam, mert kicsi az akvárium és az a készülék eléggé ormótlan, úgyhogy elkezdtem nézelődni a neten DIY megoldásokat keresve és találtam egy nagyon egyszerű módszert. Attilának volt nagyobb akryl csöve itthon, így abból le is gyártotta pár perc alatt és tökéletesen működik azóta is. Bár két hal az áldozata lett, de gumiztam az aljára egy hálót (még így is sokkal szebb, mint az Eheim), így már nem veszélyes a halakra. Hártya egyáltalán nincs a felszínen, a növények úgy bubiznak, mint még soha. Csináltam pár képet róla hátha másnak is jól jön ez a megoldás:

IMG_7739.jpg


IMG_7740.jpg


IMG_7741.jpg
 
Csináltam még pár képet vízcsere előtt, azokat is felteszem, bár még mindig nem tanultam meg fényképezni.

A képen látszik, hogy a blyxa is szépen fejlődik. Hátra magas fűszerű növények kerültek, amit Attila szedett egy patakból nyaraláskor. Pont áradt a patak, úgyhogy szegény nagyon vizes lett, de szedett egy nagy marokkal belőle. Szépen terjed, bár az elején nagyrésze elbarnult. Amúgy valószínűleg Eleocharis sp. montevidensis. Amerre néztünk, mindenhol tele volt vele a patak.

IMG_7710.jpg


A HC szépen bubizik, ez a legigénytelenebb az összes növény közül, 0 foszfát szint mellett is szép volt.
IMG_7713.jpg


IMG_7718.jpg


Került pár tő Marsilea hirsuta is a HC közé, szépen fejlődik:
IMG_7712.jpg


Egy nem túl jó kép az egyik fiatalg galaxyról:
IMG_7736.jpg


végül egy kép a diffúzorról:
IMG_7719.jpg

Eléggé rontja az összképet, de nagyon jól porlaszt és bubiszámláló is van benne. Nekem sokkal jobban bevált, mint a noname üveg diffúzor.

Sziasztok
 
Utoljára módosított:
Szia! Igazán szépek az akik(y) Érdekelne engem azonban ez a Liss-patronos megoldás.Milyen reduktorral üzemel...stb. köszönöm előre is a választ :)
 
Szia!
Teljesen egyszerű Up reduktorral üzemel, ilyen:
UA-148-up-aqua-simple-regulator.jpg


Reggel, a lámpa felkapcsolása előtt 1 órával elindítom, amikor hazaérek, akkor leállítom. Kicsit kevesebb CO2 megy, mint kellene, így az sem baj, ha lámpaoltás után 1-2 órával állítom csak le aCO2-t. Mágnesszeleppel könnyebb lenne persze, de első rendszernek tökéletes. A parton és a reduktor közé kell egy közdarab, amit esztergályos nekem 4000Ft-ért gyártott le, meg persze cső, diffúzor. Azt hiszem, az egész 14000Ft-ból kijött, ebben a tapadókorongok és a tömítés, csövek, diffúzor, pót diffúzor +10 visszafolyásgátló is benne vannak.
 
Szia!
Teljesen egyszerű Up reduktorral üzemel, ilyen:
UA-148-up-aqua-simple-regulator.jpg


Reggel, a lámpa felkapcsolása előtt 1 órával elindítom, amikor hazaérek, akkor leállítom. Kicsit kevesebb CO2 megy, mint kellene, így az sem baj, ha lámpaoltás után 1-2 órával állítom csak le aCO2-t. Mágnesszeleppel könnyebb lenne persze, de első rendszernek tökéletes. A parton és a reduktor közé kell egy közdarab, amit esztergályos nekem 4000Ft-ért gyártott le, meg persze cső, diffúzor. Azt hiszem, az egész 14000Ft-ból kijött, ebben a tapadókorongok és a tömítés, csövek, diffúzor, pót diffúzor +10 visszafolyásgátló is benne vannak.

Köszönöm a választ! Még egy kérdésem lenne meddig elég egy patron és hol lehet beszerezni?
 
Köszönöm a választ! Még egy kérdésem lenne meddig elég egy patron és hol lehet beszerezni?
Liss üzletben. :) A körúton van egy asszem a 32-esek tere körül.
De van másik cucc is, a sodastream patron. Ahhoz asszem lehet is venni adaptert.
Bocs a belepofázásért. :)
 
Hátra magas fűszerű növények kerültek, amit Attila szedett egy patakból nyaraláskor. Pont áradt a patak, úgyhogy szegény nagyon vizes lett, de szedett egy nagy marokkal belőle. Szépen terjed, bár az elején nagyrésze elbarnult. Amúgy valószínűleg Eleocharis sp. montevidensis.

Mély tisztelettel: ezzel a megállapítással azért vitatkoznék, de győzzetek meg :D
 
Köszönöm a választ! Még egy kérdésem lenne meddig elég egy patron és hol lehet beszerezni?
Szia!
Interspárban is lehet venni ilyen patront.
1 dologra még felhívnám a figyelmed: Ha későbbiekben szeretnéd mágnesszeleppel automatizálni a co2-t akkor ne ezt a típust vedd, mert ez (ami a képen van) nem igazi reduktor, csupán egy nagy nyomára való szelep. Tehát ha elzárod a csövet egy mágnesszeleppel nem fog x bárnál megálni a nyomás, hanem folyamatosan emelkedik amíg szét nem pukkan a cső. És az nagyot szól, tapasztalatból mondom. Szóval ezt figyelembe véve válassz reduktort.
Egyébkén ha jól emlékszem DIY nagypatonos topicba írtam erről.
Bocsi az off-ért.
 
Köszönöm a választ! Még egy kérdésem lenne meddig elég egy patron és hol lehet beszerezni?

Egy patron hónapokig elég. Eddig egyszer kellett cserélni, de az első patronból sokat kiengedett az esztergályos:)
 
Miből gondolod, hogy ez nem az a növény?

1. mert a képek alapján ez nem eldönthető

2. semmilyen utalás nincs arra, hogy ez a faj hazánkban megtalálható

3. ha áradt a patak, s magasabb volt a vízszint a szokásosnál, nem elképzelhető-e, hogy pl. Sziki kákát (Bolboschoenus maritimus) szedtetek?

tisztelettel: Ozz
 
1. mert a képek alapján ez nem eldönthető

2. semmilyen utalás nincs arra, hogy ez a faj hazánkban megtalálható

3. ha áradt a patak, s magasabb volt a vízszint a szokásosnál, nem elképzelhető-e, hogy pl. Sziki kákát (Bolboschoenus maritimus) szedtetek?

tisztelettel: Ozz

Teljesen igazad van abban, hogy nem látszik a növény jól a képeken. Csináltam képet még róla.
Az elárasztott részeken nem volt egyébként csak a patakmederben. Amit írtál az ha jól látom inkább mocsári növény.

IMG_7777.jpg


IMG_7778.jpg
 
Sziasztok!


2. semmilyen utalás nincs arra, hogy ez a faj hazánkban megtalálható


Mint érintett a kérdéses gyom szedésében bizton állíthatom hogy mindenféleképpen Elocharis szerű submers növényről van szó.
A Hejő patak Miskolc Tapolcán ered, részben langyos vizű forrásokból és mint ilyen, hasonlóképpen a Hévízi patakhoz jó eséllyel megtalálhatóak benne akváriumi (trópusi eredetű) gazok is.
Láttunk benne például Cryptocoryne telepeket.
Aki mindezen okfejtéssel nem elégedett az nézzen utána hány százalék a behurcolt növények aránya a patakban (tanulmány is készült róla)!
De természetesen a legegyszerűbb a Kákán a csomót keresni. :D

A.ttila
 
Mint érintett a kérdéses gyom szedésében bizton állíthatom hogy mindenféleképpen Elocharis szerű submers növényről van szó.

Üdv! Fejet hajtok, ezzel a megállapítással egyet tudok érteni. Magyarországon több Eleocharis faj él, jó eséllyel közülük való a begyűjtött egyed is.

Nem akartam én csomót keresni, főleg csetkákán nem :D
 
Back
Oldal tetejére