• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Wabi, de nem nagyon Kusa

A napfény nyílván valóan a legjobb minőségű fényforrás. Ez szerintem egyértelmű. A gond az, hogy egy ablakban a wabitál nem mindig mutat dizájnosan, pedig az a célja. Én lassan tervezek egy kinti wabit amit télre mindig beviszek egy ablak közeli helyre. Sokat várok tőle pont a fénymiatt.

De a lényeg: a természetben sem 24/7 van fény. Én fél napot tehát 12 órát világítom minden tálamat, függetlenül a fény erejétől. Ez elég kell hogy legyen, persze egy átlagos tál azért megkívánja a 30W/1200-1500 lument.
 
A Wabi tál sajnos a végéhez közeledik. Nyaralás előtt elugrottam a svédekhez venni egy alkalmasabb lámpát.
Sajnos 6500 Kelvines izzót csak neten lehet rendelni, így egy nappal az indulás előtt csak egy 15Watt/4000K -os izzót sikerült beszereznem. Sebaj, ez is jobb lesz mint az eddigi 11Watt/2700K - gondoltam én akkor. Nem így lett.
Egyrészt a bratyómnak gondosan elmagyaráztam hogyan kell vízzel utántölteni/spriccelni a tálat. Ehhez képest több mint 1 centivel folyamatosan a kívánatos szint felett volt a víz. Másrészt az izzó két nap után kidurrant(még a kismegszakítót is leverte), így 6 napig egy 15 wattos halogénnel lett világítva kizárólag délután:mad:
Hazatérve pótoltam az izzót és kivettem az elhalt növényeket, de azóta sem állt meg a satnyulás sajnos. Valószínűsítem, hogy a klíma sem tesz neki jót, mert az iszonyatosan szárít. Valószínű ez az utolsó bejegyzés erről a kezdetleges tálról, aztán újraindítom.
Addig is képek csak azoknak akik bírják a horrort:


EOL by eMZé, on Flickr

A legéletképesebb egyedek:


EOL by eMZé, on Flickr

Felülnézet(a tálon jól látszik a túltöltések vízkő lenyomata):


EOL by eMZé, on Flickr
 
Hááát ez tényleg elég siralmas... :( esetleg nézz rá a wabimra, mert beszereztem egy új lámpicskut (jó tudom Vik, hogy nem olyan kecses .. :cool: ) ami nem muzsikál rosszul..., és úgy néz ki a labdacs is profin működik, és nem tudnak a növények egymásrarohadni...
 
Ha esetleg új növényeket tervezel valamikor össze tudunk futni, rotala meg pár növény úgy is nyírásra szorul, ne sok de szép egészséges emers mindegyik.
 
Köszönöm Dani!
Élni fogok a lehetőséggel:)

Amennyiben újraindítom, akkor megy be a "gőzfürdőbe"(a régi 126 literes akim) és a klíma szezon végéig tuti nem hozom át a nappaliba.
A legtöbb lámpa iszonyatosan nem tetszik és nem is lehet elég nagy izzót belerakni. Lehet építek egy brutál fényerejű lámpát Cree ledből.
 
Jelentem a kísérleti low-tech/price fázis lezárult és tegnap délelőtt újraindítottam a tálat.
Először is kiszedtem a még életképes növényeket és kidobtam a manadót.
Növények egy része Danitól(inadsz) származnak. Hatalmas köszönet érte !:)
A többi zselés növény természetesen a GA-ból származik. Vikornak is jár a köszönet !:) a segítségért.

A tálat alaposan ki kellett mosni ecettel, mert borzasztó vastag vízkő lerakódás volt benne.
Miután a tál tiszta lett bekerült egy kis táptalaj:JBL Florapol növény táptalaj koncentrátum Green Aqua
Majd erre az ADA Amazonia és már kezdődött is az ültetés.
Növénylista(kizárólag emers):
Hemianthus callitrichoides ''Cuba''
Rotala rotundifolia
Glossostigma elatinoides
Myriophyllum matogrossense
Rotala macrandra
Hygrophyla Pinnatifida
Bacopa carolinina
Dididplis diandra
A tálhoz a héten beszereztem egy komolyabb lámpát: Wawe Cosmos 20 Watt. A gyári cső fényere nem igazán győzött meg, így leszaladtam a "sarki" boltba egy 20watt/4000Kelvines izzóért. Na ennek jóval meggyőzőbb a fénye. De ezúttal biztosra szeretnék menni és fogok rendelni hozzá 6500 kelvines izzót is.

Végeredmény képekben:

Wabi II. by eMZé, on Flickr


Wabi II. by eMZé, on Flickr


Wabi II. by eMZé, on Flickr


Wabi II. + lámpa by eMZé, on Flickr

Mivel hétvégére elutaztunk és elvinni nem tudtam a tálat a "sátorozás" miatt, ezért a következőt agyaltam ki.
A szobai párásítót megtöltöttem csurig RO vízzel és azt is beraktam a sátor alá. Kapott egy időkapcsolót és bekapcsol 2 percre a következő időpontokban:
10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00
A világítás 10:00-tól 22:00-ig megy. A párásító amikor leáll 2 perc után, akkor nem lehet látni semmit sem a párától.
Remélem ennyi elég lesz:unsure:

Sátorban:


Wabi a gőzben by eMZé, on Flickr
 
Nem biztos, hogy a lámpád is örülni fog ennek a párás környezetnek.
Biztos, hogy nem örül neki, de ennyi növényért már sok mindent hajlandó megtenni az ember.
Egyébként most értem haza és minden rendben volt. Mindössze annyit vettem észre, hogy egyetlen szál vágott rotundifóliát sikerült fejjel lefelé beültetnem:ROFLMAO:
Illetve a Myriokon látható is némi növekedés. A fóliasátrat ezentúl nem fogom teljesen bezárni, mert túlságosan meleg volt benne.
Ezentúl hagyok egy pici rést.
Pfuuu, nagyon parázom, de remélem minden rendben lesz:inpain:
 
most ez a megvilágítás úgy hat a terráriumban,mintha a 8. utas a halál közepébe estem volna bele.
Mázlid van,hogy a lámpát wabi tálra is fel lehet csíptetni.
Sok szerencsét az új tálhoz!
 
Ma egy hetes a tál, ezért rövid helyzetjelentést adok. Szerdán izzó csere volt 23Watt/6500Kelvinre. Kicsit más letto_O A tál továbbra is kamrában van, de már 5-6 centis réssel a tetején üzemel. Párásító továbbra is megy, illetve amikor csak tudok megy a spriccentés. A növények egy része kicsit megszáradt, de hozzák a szép új hajtásokat, míg van olyan növény ami teljesen elszáradt, de tőről gyönyörű friss hajtása van. A rotalák viszont nagyon élvezik az emers életet, különösen a Dani féle import rotundifolia nagyon törekvő.
A képek nem sikerültek valami jól, mert egyrészt lusta voltam elővenni az állványt, másrészt az akira volt belőve a gép. Így egyrészt bemozdult, másrészt kissé élettelen lett a színvilág. Na majd legközelebb.


1 hét by eMZé, on Flickr


rotala by eMZé, on Flickr
 
3 hete nagy hülyeséget csináltam. Hétvégén reggel kiraktam a tálat a teraszra a napra. Rendszeresen öntöttem utána a vizet, mert párolgott rendesen és látszólag minden rendben volt. Délután viszont azt vettem észre, hogy iszonyatosan kókadt lett minden növény. Gondoltam, hogy beviszem a házba a tálat és minden ok lesz. A tál szinte forró volt:wtf:
Sajnos a növények egy jó része odalett. A HC például úgy nézett ki, hogy teljesen megsemmisült, de mostanra kezd pár új hajtás indulni.
A maradék növény iszonyatosan nyúlt, így pár nap után csináltam egy nyírást.
Múlt héten voltam Schruz mesternél, aki az egyik halálra ítélt tálját szétkapta a kedvemért és odaadta a még használható növényeket. Még egyszer köszi Andris;)
A jelenlegi helyzet képekben:

Old Wabi by eMZé, on Flickr

Old Wabi by eMZé, on Flickr

Old Wabi by eMZé, on Flickr

A levágott növényekkel nem sűrítettem vissza a tálat, pedig az lett volna a logikus lépés, hanem indítottam egy pici 10 cm átmérőjű tálat.
Az új tál csak kétfajta növényt tartalmaz. Érdekesség, hogy a Rotalák nagy része saját nevelés:) Egy vödörben világítottam 4 hétig az akiból származó nyesedékeket. A vödörben csak akvárium víz volt semmi más.


New Wabi by eMZé, on Flickr

New Wabi by eMZé, on Flickr

New Wabi by eMZé, on Flickr

New Wabi by eMZé, on Flickr
 
Back
Oldal tetejére