• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Wabi-kusa, Purple Oasis

peetvagyok

Új regisztrált
Sziasztok kedves fórumozók!

Már egy ideje nézegetem az oldalt, de csak amolyan passzív tagként. :)
Három éve akvarizálok több, kevesebb sikerrel és már vagy egy éve érdeklődöm az akvakertészkedés felé. Tatabányán élek, ahonnan egy kicsit komplikált a megfelelő tápok, növények és egyéb kellékek beszerzése. Próbálom a lehető legtöbb információt a fejembe szippantani, azt hiszem jó helyen járok ehhez.

Az akváriumom helyett először inkább a wabi-kusa tálamról írok egy bemutatót. Elsőnek egy 5cm átmérőjű tálban kísérleteztem, jelentem sikeresen, majd váltottam egy háromszor ekkora cylinder alakú edényre.

ADAtok: :lol:

Tál: 15x8cm, üveg
Aljzat: bazaltzúzalék
Világítás: 25w, asztali lámpa
Növények: Rotala rotundifolia, HC, Utricularia graminifolia
Tápozás: ProFito, EasyCarbo

A Wabinkubátor: :D
6029876833_0426f6f805_z.jpg


Amíg a növények nem váltanak levelet, föléjük helyeztem egy fedelet a páratartalom megtartása végett. A lehető legtöbbször spriccelem a növényeket lágyvízzel.

6030432152_58da97f2f4_z.jpg


6029878201_1b6645da56_z.jpg



Köszönöm, hogy elolvastátok! Várom a véleményeteket!

Üdv.: Nagy Péter
 
Üdv a fórumon! A képek nem látszanak valami miatt pedig epekedve várom őket ;)
 
Problem solved ;)
Egyébként: klikk a kép felett a Share-re, ott BBcode és 640-es méret majd az egész linket bemásolod.
 
inadsz said:
Egyébként: klikk a kép felett a Share-re, ott BBcode és 640-es méret majd az egész linket bemásolod.

Köszönöm a segítséget! Kicsit még bele kell jönnöm. ;)

Üdv.: Peet
 
Wabinkubátor hahaaa :lol:

Kíváncsian várom a fejleményeket. EasyCarboval szerintem vigyázz. Ki is nyírhatja a növényeket egy wabi tálban mert nehéz adagolni és a gyökerekre megy. A szenet itt nem hinném hogy pótolnod kéne. Azt a levegőben lévő CO2-ből felveszik a növények. Inkább a többi tápanyag megadása fontos. Ha GA vagy más tápokat jól felhigítassz azt adagolhatod inkább.
 
schruz said:
EasyCarboval szerintem vigyázz.

Akkor mostantól leállok vele. A vízcsere úgy is az akvárium vizével történik, abban pedig van Carbo, Profitot pedig külön is kapnak.

Szeretnék még bele valamilyen horizontálisan terjeszkedő növényt (valami ötlet? :eh: ), esetleg a te wabid mintájára erdei mohát.

Üdv.: Peet
 
peetvagyok said:
schruz said:
EasyCarboval szerintem vigyázz.

Akkor mostantól leállok vele. A vízcsere úgy is az akvárium vizével történik, abban pedig van Carbo, Profitot pedig külön is kapnak.

Szeretnék még bele valamilyen horizontálisan terjeszkedő növényt (valami ötlet? :eh: ), esetleg a te wabid mintájára erdei mohát.

Üdv.: Peet
Ó hát akkor gond egy szál se. Ha tápozott akivízzel öntözöd az messze a legjobb megoldás. Én csak akivízzel öntözöm, nem tápozom a tálakat külön semmivel, mondjuk nálam Amazonia az aljzat és JBL a táptalaj.
 
schruz, a tálban cserélsz vizet vagy csak utántöltöd az elpárolgottat?

Beni, köszönöm, igyekszem. Egy találkát megbeszélhetnénk egy eszmecsere erejéig. ;)


Ötleteket a további növényekhez még mindig várok!

Peet
 
Kis helyzetjelentés:

A tálban sok változás nem történt, egy-két rotala már váltott, a HC teljesen elsárgult, mintha feladta volna a harcot... Került bele egy tő Cryptocoryne parva, ő mintha észre sem vette volna, hogy átkerült, máris hozza a leveleit.:wtf: Az Utricularia graminifolia él és virul.

A 'wabinkubátor' kapott a tetejére 4 lyukat a szellőzés céljából. A spriccelés és a tápozás továbbra is a napirend része.

Gondolkozom azon, hogy az erdei moha helyett egy gömbmohát vágnék szét és azzal helyettesíteném. Vélemény? :|

Remélem a legjobbakat.
 
peetvagyok said:
schruz, a tálban cserélsz vizet vagy csak utántöltöd az elpárolgottat?

Nem, nem cseréltem soha, pedig az elején úgy terveztem hogy fogok. Csak pótolom a vizet. Azt hiszem a vízcsere elsősorban algásodás ellen jó meg hogy a halak ne fulladjanak nitritbe stb. :) Itt ugye sem halak sem alga nincs tehát nyugodtan lehet hagyni, hogy a talajban lerakódott szervesagyag magától (baciktól) lebomoljon. De ha vízimohákkal szeretnéd benöveszteni az aljzatot esetleg, akkor talán tanácsos a vízcsere. Nálam a HM alatt moha van. Amíg a HM be nem nőtte teljesen, szépen nőtt is, viszont ehhez eleinte kicsit magasabban kellett hagyni a víz szintjét, és a vízcserék hiánya miatt a mohaszálak közt mindenféle alga jelent meg.

A parva remélem sikerülni fog. Elvileg a crypto félék nem tálban tartható növények mert túl nagy a páraigényük, de a parva, mivel kistermetű, közelebb nő a talajhoz, lehet, hogy sikerül majd.

A gömbmoha kötvehiszem, hogy sikerülne. Ez nem moha hanem egy nemesebb alga faj, és a hozzá hasonló szemmel látható algák, mind kifejezetten víz alatt élő növénykék. Ellenben vízi mohákkal nyugodtan próbálkozhatsz, ha nincs kedved erdőjárni. Pl sima jávaimoha szálakat ha lefektetsz az aljzatra előbb utúbb szépen behálóza majd az egészet emers formájában. Én azért javaslom az erdeimoha dolgot, szerintem nem csalódnál.

Milyen izzóval világítasz? Hány kelvines? Kicsit sárgásnak tűnik a fénye a képeken.

Apropó! Majd mutass új képeket ;)
 
Kicsit rég jelentkeztem, gondoltam adok egy kis infót a wabival kapcsolatban. Nos, a HC feladta a harcot, rotalák sem akarnak váltani, parva stagnál, az utricularia pedig terjesztkedik. Nagyjából ennyi. Hamarosan újraindítom az egészet manadoval és több növénnyel, nagyfokú odafigyeléssel. :geek:

Kicsiben minden működött, semmit sem változtattam rajta. Nem tudom mi lehet a probléma. :cry:

Újraindításkor jelentkezem. :wave:
 
Annyira azért válaszolj már kérlek hogy hány kelvines izzóval világítassz? Lehet az a probléma egyik része.
 
schruz said:
Annyira azért válaszolj már kérlek hogy hány kelvines izzóval világítassz? Lehet az a probléma egyik része.

Nos, megkésve, de válaszolok. Az égőn nem találtam semmiféle jelzést, amely a színhőmérsékletre utalna, de kétségtelenül sárga volt.

Újra végigtanulmányoztam Schruz mester írásait és januárban újra belevágok! :roll:
Az aljzat ezúttal Amasonia lesz, a tápozáson nem változtatok. A világítás még nem tisztázódott, GU10-es két talpas spot izzó és PowerCompact között vacilálok. Az előbbihez lenne itthon alapanyag, a PC-s megoldáshoz új armatúrát/lámpatestet kell építenem/vennem.

A növények nyírásból származnak, illetve a helyi boltokban körültekintek, aztán meglátjuk mit kapok... :?
 
Szerintem mindenképp olyan izót vegyél amin feltüntetik a kelvint és a lument is. Ez fontosabb sokkal a wattnál. Minél nagyobb lumen érték annál jobb.

Viszont ha a növényezéshez bevált volna a sima halogén izzó szerintem sokan használnák őket. De én talán még egyáltalán nem láttam, növények fölött ilyen fénymegoldást. Az ikeában fillérekért lehet venni megfelelő lámpatesteket PC-hez, és a neten egy csomo webáruház árul nagyteljesítményű 6500K-es PC-ket is.

Mindazonáltal szeretem az úttörést és kiváncsian várom, hogyan szuperál a halogén a növényeknél. Azt tudom hogy ezek az izók eléggé melegednek, így a wabikat elképzelésem szerint hamar ki tudja szárítani...

De ne legyen igazam! Vágj bele próbáld ki, tanulj! ;)
 
Back
Oldal tetejére