• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi-kusa világításom

peterkerenyi

Főkertész
Sziasztok!

Szeretném megosztani veletek, saját készítésű lámpámat, amit a Wabi-kusa tálamhoz terveztem és
készítettem.

Mint tudjuk, aki Wabi-kusát szeretne, annak nagy fejtörést tud okozni, hogy hogyan és mivel
világítsuk meg. A legkézenfekvőbb megoldás, ha találunk egy használható íróasztali lámpát, szerzünk
bele egy megfelelő izzót és meg is lennénk. Első nekifutásra én is ebbe az irányba indultam el.

Találtam egy igényes lámpát, szereztem bele egy 6500 kelvines, 20 Wattos izzót és úgy gondoltam
kezdhetem is a mókát. De aztán kezdtem belátni, hogy ez a teljesítmény igencsak kevés lehet a
tálamhoz. A nekem szükséges fényt ilyen formában egy 40-60 Wattos izzó produkálta volna. Viszont
ekkora izzóval már sok lett volna a fogyasztása is. A másik nagy probléma, hogy ezek az izzók
bizony kilógnak a lámpabúra alól, bevilágítják az egész szobát és a szemnek is zavaró lehet.
Meg lehet oldani "sufni tunningal" is, hogy takarás alatt legyen a kilógó része is az izzónak de én
egy igényes világításra vágytam ami harmóniában van a tállal és együtt lehetnek a szoba dísze.

Így született meg az ötlet, hogy tervezek egy saját, egyedi világítást a tálamnak.
Az energiatakarékosság és a könnyű kivitelezhetőség miatt a LED világításra esett a választásom.
A LED 1m SMD 5630 hidegfehér (~6500K), ezt vágtam fel 4x25cm-es részre. Összesen 60 db
led és 14 W a fogyasztása.

Sokat gondolkoztam, hogy vajon miből kéne megoldani magát a lámpatestet, ami szép, letisztult és
egyszerűen megvalósítható. A Plexit választottam. Sok jót olvastam róla és szerencsére van is egy
Plexis a kerületben.

Neki is álltam megtervezni az elemeket, hogy elküldhessem gyártásra.
A gyártás során voltak kisebb fennakadások ugyanis sikerült nekik ezt az egyszerű tervet mégis
rosszul összeragasztaniuk :banghead: de második nekifutásra megkaptam a kész munkát, ami tökéletesen olyan
lett amilyenre gondoltam.

Jöhetett az alu profilok felragasztása és a LED bekötése. (A profil felragasztásához FBS ragasztót használtam, tökéletesen tart, a felesleget leszedése volt kicsit körülményes de megérte)

A tál egyébként amihez készült a lámpa egy 30 cm átmérőjű Do!Aqua Plant Glass Cylinder.

A végeredménnyel nagyon elégedett vagyok, olyan lett amilyet szerettem volna.

Már csak egy nagy feladat van hátra, és végülis ez a lényeg:
- Hogy a növényeknek is annyira fog-e tetszeni mint nekem?
(Remélem működni fog a dolog, de ez hamarosan kiderül..)

Most jöjjenek a képek. ;)

A terv:
Wabi%2520l%25C3%25A1mpa.jpg

A hozzávalók:
P1070085.jpg


A plexi váz (itt még kék védőfóliával):
P1070089.jpg
P1070093.jpg

És a végeredmény (fólia le, alu profil felragasztva, ledek bekötve):
P1070097.jpg


P1070098.jpg


P1070099.jpg


P1070121.jpg
 
A vezetékeket egy-egy pötty pillanatragasztóval ráragasztanám a tartó oldalaira és akkor senki meg nem mondaná, hogy ez nem egy nagy gyártó lámpája.
Szép munka nagyon(y)
Kíváncsi leszek, hogy fogják díjazni a növények.
Na meg, hogy elég lesz-e a hűtés?
 
Nagggyon profi! (y)
A két vezetéket nem tudod egyenessé varázsolni, pl. odasimítani a függőleges lap két széléhez?
Mennyiből jött ki?
 
Nagyon szép munka! Mindig öröm tölt el, amikor ilyen szépen kivitelezett barkács megoldást látok. A vezetékekkel még én is próbálkoznék egy kicsit.(y)
 
Köszönöm mindenkinek! :) Jól esik ez a sok pozitív visszajelzés!! :)

Szexi, tök jó, hogy a lámpa tartója nem látszik. Beleolvad a térbe. A felső rész mintha lebegne :)
Igen ez nekem is tetszik. nem volt a tervbe hogy láthatatlan legyen a lámpa de közel áll hozzá :D

A vezetékeket egy-egy pötty pillanatragasztóval ráragasztanám a tartó oldalaira és akkor senki meg nem mondaná, hogy ez nem egy nagy gyártó lámpája.
Szép munka nagyon(y)
Kíváncsi leszek, hogy fogják díjazni a növények.
Na meg, hogy elég lesz-e a hűtés?

A vezetékek igényes elhelyezésére nekem is ez az ötlet jött szóba, hogy a plexi két oldalán vezetem le őket. Még nincs kizárva, hogy azt is megcsinálom de így is egész jó és remélhetőleg a hátsó növények majd betakarják a felét a függőleges elemnek. Egyébként a pillanatragasztós megoldás jónak hangzik és lehet hatásosabb is mint az én ötletem, hogy két oldalú ragasztót használnék.
 
ez zseniálisan jó, egyetlen dologban reménykedem, hogy a led szalagok nem sárgulnak be... viszont ez az állvány... hát ez király! le a kalappal előtted is meg a plexis előtt is. irigykedem.
 
Ez baromi jó lett!! Gratula! Lekoppintani ér?:p

Én is gondolkodok valami hasonlón, bár én egy nano fölé tervezem. Egyedül a hűtés megoldásán törném még a fejem.. esetleg egy-egy hűtőborda az aluprofilokra?
 
Gondolom érdekel titeket az is, hogy mindez mennyibe is került. Összeszedtem a listát:

A Plexi váz volt a legtöbb: 10.000 Ft
A Led szalag: 1600 Ft
A Led tápegység: 2500 Ft
Alu profil 1300 Ft (1 méter, ebből csak 2 x 31 cm kelett)
profil végzáró elem 2db 230 Ft
Vezetékek: 340 Ft + 590 Ft

Összesen: 16560 Ft volt

Kicsivel többet kellett így költeni mint egy kész asztali lámpára, de még a megfizethető kategória. Összességében szerintem megérte mert így van egy saját egyedi lámpám, nem világítja be a szobát, csak a tálat, és kevesebbet is fogyaszt. :)
 
Gondolom érdekel titeket az is, hogy mindez mennyibe is került. Összeszedtem a listát:

A Plexi váz volt a legtöbb: 10.000 Ft
A Led szalag: 1600 Ft
A Led tápegység: 2500 Ft
Alu profil 1300 Ft (1 méter, ebből csak 2 x 31 cm kelett)
profil végzáró elem 2db 230 Ft
Vezetékek: 340 Ft + 590 Ft

Összesen: 16560 Ft volt

Kicsivel többet kellett így költeni mint egy kész asztali lámpára, de még a megfizethető kategória. Összességében szerintem megérte mert így van egy saját egyedi lámpám, nem világítja be a szobát, csak a tálat, és kevesebbet is fogyaszt. :)
pont ezt akartam kérdezni. Bámulatosan jó lett.
 
Ez baromi jó lett!! Gratula! Lekoppintani ér?:p

Én is gondolkodok valami hasonlón, bár én egy nano fölé tervezem. Egyedül a hűtés megoldásán törném még a fejem.. esetleg egy-egy hűtőborda az aluprofilokra?

Nekem csak elismerés, hogy te is ilyet vagy hasonlót szeretnél, még nincs levédve :D a hűtéssel nem kell nekem különösebben foglalkozni szerencsére mert ez a fajta led szalag annyira melegszik csak amit még ez az alu profil meg tud oldani. Melegszik ugyan a profil működés közben de még az elfogadható szintig.
 
Nekem csak elismerés, hogy te is ilyet vagy hasonlót szeretnél, még nincs levédve :D a hűtéssel nem kell nekem különösebben foglalkozni szerencsére mert ez a fajta led szalag annyira melegszik csak amit még ez az alu profil meg tud oldani. Melegszik ugyan a profil működés közben de még az elfogadható szintig.


Privátban tudnál linket, hol vetted a ledszalagot (és a profilt)? Kerestem a neten, de nem sehol nem találtam...
 
Back
Oldal tetejére