• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vapiti (64L)

pickard

Kertész segéd
Sziasztok,

Végre összejött minden "alkatrész" egy új, növényes akvárium indításához.
A névválasztásról bővebben: Moly · Könyv · Boris Vian: Piros fű

Tulajdonképpen ez már a 2. próbálkozásom, az elsővel is elégedett voltam, de miután ellepte az akit az alga és egyre többet olvastam utána, legtöbbször azt találtam, hogy a megoldás a megfelelő fény és CO2.
Ezek sajnos nem álltak rendelkezésre és amúgy is költöznünk kellett, úgyhogy az év elején ez az akvárium sorsát megpecsételte. Halaknak, garnéláknak, csigáknak egy ismerős által jó helyet találtunk.

Az azóta eltelt idő alatt az alábbi dolgokat sikerült beszereznem:

Világítás:
  • 40 cm magasra függesztve
  • 15:00 2x24W be
  • 15:30 2x24W be
  • 21:00 2x24W ki
  • 21:30 2x24W ki
CO2 adagolás:
  • 1 bubi/sec
  • 14:00 be
  • 21:00 ki
Vízcsere:
  • 1. hét: naponta 50%
  • 2. hét: 2 naponta 50%
  • 3. hét: 3 naponta 50%
  • 4. hét+: hetente 50%
Növénytáp:
  • 1. hét: semmi
  • 2. hét+: GA Mikor+Makro+Easy Carbo előírás szerint.
Indítás dátuma: 2013. szeptember 21.

Hardscape:

0_hardscape.jpg


Ültetés után:

1_nap.jpg


Jelenlegi állapot (6 napos):

6_nap.jpg


Mindenféle kritikát szívesen fogadok :)
 
Sziasztok,

Végre összejött minden "alkatrész" egy új, növényes akvárium indításához.
A névválasztásról bővebben: Moly · Könyv · Boris Vian: Piros fű

Tulajdonképpen ez már a 2. próbálkozásom, az elsővel is elégedett voltam, de miután ellepte az akit az alga és egyre többet olvastam utána, legtöbbször azt találtam, hogy a megoldás a megfelelő fény és CO2.
Ezek sajnos nem álltak rendelkezésre és amúgy is költöznünk kellett, úgyhogy az év elején ez az akvárium sorsát megpecsételte. Halaknak, garnéláknak, csigáknak egy ismerős által jó helyet találtunk.

Az azóta eltelt idő alatt az alábbi dolgokat sikerült beszereznem:

Világítás:
  • 40 cm magasra függesztve
  • 15:00 2x24W be
  • 15:30 2x24W be
  • 21:00 2x24W ki
  • 21:30 2x24W ki
CO2 adagolás:
  • 1 bubi/sec
  • 14:00 be
  • 21:00 ki
Vízcsere:
  • 1. hét: naponta 50%
  • 2. hét: 2 naponta 50%
  • 3. hét: 3 naponta 50%
  • 4. hét+: hetente 50%
Növénytáp:
  • 1. hét: semmi
  • 2. hét+: GA Mikor+Makro+Easy Carbo előírás szerint.
Indítás dátuma: 2013. szeptember 21.

Hardscape:
0_hardscape.jpg


Ültetés után:

1_nap.jpg


Jelenlegi állapot (6 napos):

6_nap.jpg


Mindenféle kritikát szívesen fogadok :)
Az A.reineckii-t megcserélném az E. hydropiperrel
Amúgy bejövős(y)
 
Az A.reineckii-t megcserélném az E. hydropiperrel
Amúgy bejövős(y)

Köszi!

Igen, ezen már én is agyaltam, hogy meg kéne cserélni. A reineckii az eredeti elképzelés szerint csak egy kis bokor lett volna, de jó sok volt belőle a GA-s dobozban és hajnali 2-kor már nem volt erőm átrendezni az agyamban már korábban összeállt képet. Most hagyom így had erősödjenek, aztán még jön bele növény és még átrendezés.
Az aki jobb oldala sincs még túlgondolva növényileg :)
 
Szia!
Szép kis technikát gyüjtögettél össze és jó az indulás is.(y)
A kő a fán gondolom súlyozókő,azt Én majd beraknám a bal oldalra kicsit kilógatva a középső völgy felé.
Látom írtad lesz még bele növény,mikre gondoltál ?
 
Szia!
Szép kis technikát gyüjtögettél össze és jó az indulás is.(y)
Köszi :) 9 hónapja gyűjtögetem a hozzávalókat és azóta volt időm elméletben felkészülni :) A neheze csak most jön, de nagyon kíváncsi vagyok, mit sikerül majd összehoznom a gyakorlatban.
A kő a fán gondolom súlyozókő,azt Én majd beraknám a bal oldalra kicsit kilógatva a középső völgy felé.
Amint lent marad a fa kipróbálom.
Látom írtad lesz még bele növény,mikre gondoltál ?
Nem tudom :) Nagyon kezdő vagyok és, hogy őszinte legyek azért is indítottam ezt a naplót, hogy például ehhez hasonló kérdésekben kikérjem a véleményetek :)
Ezt az akváriumot a különböző növényekkel való megismerkedésnek is szánom, úgyhogy a lehető legváltozatosabb növényvilágot szeretném.Talán az sem baj, ha annyira nem illenek egymáshoz, kíváncsi vagyok, hogy boldogulok velük, hogyan nőnek, mire érzékenyek stb.

Üdv: pickard
 
Én nagyon nem várnék az átrendezéssel... mármint a reinicki és a hydropiper cserével, mert minél jobban meggyökerezik, annál nehezebb és szivatósabb lesz. Értem ez alatt azt, hogy a meggyökerezett növényt kihúzva fel fog jönni a táptalaj. Ez nem szerencsés. Amúgy egész jó kezdet. Kíváncsi leszek, hogy ennyi fénnyel mit kezdesz. Esetleg az egyik csövet kiszedném.

Figyelni fogom , hogy dúsúl be majd dzsungellé :)
 
17 napos az akvárium

Múlt héten beszereztem egy Eheim Skim 350 - vízfelszíntisztítót mert eléggé olajos volt a vízfelszín, nem győztem papírtörlővel leszedni a dzsuvát :)
Első pár napban egész nap ment, de elég nagy flow-t csinált a víz alatt és meg is jelentek az algák azon a részen. Azóta napi 2-3 órára kapcsolom csak be, de ez is elég.

Ha már alga :) Az alábbi képen milyen alga látható?

IMG_1049.JPG


Kb 1 hete jelent meg de csak 1-2 levélen, azóta nem igazán terjedt el, de határozottan több helyen találkozom vele :(
Barna algát 1-2 foltban találtam eddig, nem vészes.
Ezeken kívül a fa körül van még a szokásos fehér, nyálkás trutyi.

2. héten minden 2. nap volt vízcsere és az a fránya nitrit szint csak nem akart megnőni. A skimmerrel együtt vettem egy kis bacikultúrát is (nem emlékszem a nevére, kis kapszulában van) és beleöntöttem az akiba. Kb 2 napja mérhető a nitrit, elkezdtek szaporodni a bacik a szűrőben :) Amint eltűnik, jöhetnek az Amanók felzabálni az algákat.

A növények szépen növekednek, alga egyelőre kezelhető mennyiségben, szóval eddig minden OK. (jaj, csak maradjon is így :) )

Jobb oldalra még beszereztem 1 doboz Ammania Sp. Bonsai-t, egyelőre éledezik, remélem jól fogja magát érezni és még virágokkal is megörvendeztet :)

Íme 1-2 kép az aki jelenlegi állapotáról:

IMG_1052.JPG


IMG_1055.JPG
 
Ejj de kis pofás aki! Szerintem eltaláltad nagyon. Olyan egyszerű, kellemes benyomást kelt: Minden a helyén...grat(y)
 
Ejj de kis pofás aki! Szerintem eltaláltad nagyon. Olyan egyszerű, kellemes benyomást kelt: Minden a helyén...grat(y)

Köszi szépen :)

Így első, igazi növényes akinak nem akartam (nem tudtam ;) ) összetettebb layout-ot csinálni.

Van ötlet arra, hogy milyen algám van?
A barnát ismerem, már találkoztam vele, a fehér trutymó is ismerős a fa mellől, de azt a zöld izét nem tudom azonosítani :(
 
Van ötlet arra, hogy milyen algám van? A barnát ismerem, már találkoztam vele, a fehér trutymó is ismerős a fa mellől, de azt a zöld izét nem tudom azonosítani :(

Sajnos nem tudom. Valami fonál szerű lehet. Nem igazán volt még dolgom algákkal :)
 
Nem nitrátot akartál írni?
A nitrit már kis mértékben is mérgező!

Induló akinál, ha jól tudom az jelzi a bacik szaporodását, ha elkezd nőni a nitrit és akkor lesz elég baci, ha már nincs nitrit.
Ammóniából csinálnak a bacik nitritet, majd másféle bacik abból nitrátot.

Aztán lehet, hogy valamit nagyon félreértelmeztem :)

n-cycle.gif
 
Ha jó a szűrésed akkor ammóniát és nitritet nem igazán kéne mérni a tesztnek,
de mivel látom,hogy amazóniád van így lehet van benne!
Az ammónia szint,hogy áll?
 
Ammónia tesztem még nincs, de bízom benne, hogy csökken a szintje :)
Mielőtt jönnek az Amanók, persze beszerzek egyet, de szerintem ezen a héten még nem lesznek állatok, mert sok még a nitrit :(
 
igazad van a nitrites dologban. induló akváriumban először csak izomból ammónia van, aztán lesz nitrit is - ezzel párhuzamosan kezd csökkenni az ammónia, utána lesz nitrát - ezzel párhuzamosan kezd csökkenni a nitrit. ha pedig végül beáll a szűrő, akkor már nem szabad se ammóniát se nitritet mérni tudni.
 
Szépen alakul a dolog, viszont a szűrő teljesítményét nem túl jó hogy visszafojtod a szűkítőkkel. Ennyi világítás mellé mehetne fullon az a szűrő.
 
A függvény valóban hasonló, de az akvárium össz nitrogén mennyisége a vízcseréig (ill. utána is) sohasem lineárisan, hanem exponenciálisan növekedik. A nitritemelkedést én is mértem, nem is értettem mitől lehet, amíg nem olvastam utána, és nem találkoztam a görbével...;)
 
Szépen alakul a dolog, viszont a szűrő teljesítményét nem túl jó hogy visszafojtod a szűkítőkkel. Ennyi világítás mellé mehetne fullon az a szűrő.
Pontosan ezen töröm már 1 hete a fejem, szerintem is lehetne nagyobb a flow. Az előző - igazán kezdő - akváriumomban esőztető volt ugyanezzel a szűrővel (Eheim 2071) és vissza kellett fogni a harmadára az áramlást, mert teljesen átrendezte az aljzatot. Amíg csak a fejemben állt össze ez az új aki, arra gondoltam, hogy a 13mm-es ki/-befolyó szűkítővel elég lesz. Most már működés közben látva, bizony simán belefér a 17-es is.
Asszony leszedi a fejem, de talán ezt még meg tudom vele értetni :)
17mm-es ki-/befolyót rendelek még a külföldi aukciós oldalról aztán tényleg befejeztem a nagyobb beruházásokat :)
Ez a 13-as ki/befolyó is onnan van és szuper az üveg, elég vastag, nem tűnik törékenynek, szóval kockáztattam, de bejött.

Ami eldöntendő még számomra, hogy a befolyó Lilly vagy Poppy alakú legyen. Most poppy van és nem tudom, hogyan viselkedne egy lilly.

Van ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalata?
 
Green Aqua-ban voltam :)

És, ha már ott jártam beszereztem egy ADA Do!aqua Music diffúzor 20d-t.
Hát gyerekek ég és föld a Green Aqua-shoz képest!!!!!!! Őrület :) Nem óccsó, de megéri.

Vettem még egy Seachem Ammonia Alert - Ammónia tesztet is, be is üzemeltem és hál' Istennek SAFE tartományban van. Bár azt írja a "manual", hogy kell neki pár nap míg a száraz szenzor egyensúlyba kerül (bármit is jelentsen ez :) )

GA-s srácok rábeszéltek 3 Oto-ra is :) Mondtam nekik, hogy még elég magas a nitrit, de azt mondták rendben lesz.
Eddig minden ok, rá is cuppantak a Reineckii-re, úgy néz ki jól érzik magukat :) Látszik, hogy melyik levélen jártak már, sokkal tisztább és szerintem pirosabb is ;) (Bár ezt lehet, hogy csak a lelki szemeimmel látom)

IMG_1056.JPG


Most, hogy állatok is kerültek az akiba estére feljebb húzom a befolyót, hogy oldjon be egy kis oxigént is. Plusz visszaállok a minden 2. napi vízcserére a nitrit szint miatt. Jövő héten reményeim szerint már elég lesz a heti vízcsere is.
 
4 hetes az akvárium

Az elmúlt két hétben a következő változások voltak:
  • nitrit eltűnt :)
  • sikerült szereznem 3 Amanó garnélát :)
  • relatíve kevés alga termelődött, nagy részüket Otok, Amanók lelegelték, egy részét vízcseréknél eltávolítottam
  • Hydropiper elolvadt, majdnem teljesen elbarnult :(
  • e hét elején vettem észre, hogy a növények erősen beletapostak a fékpedálba :(. Az volt a gyanúm, hogy (az ADA talajoknak is köszönhetően) nem elég a foszfát. Ebben GA-s srácok is megerősítettek, azóta napi 1,5ml Easy Life Fosfo - foszfát (PO4) növénytápot adagolok a szokásos 3ml Mikro+Makro és 2,5ml Easy Carbó mellé. Az Elatin Hydropiper gondjait is ennek a számlájára írom, bár ebben nem vagyok biztos.
  • Tegnap eltávolítottam az Elatint, ma száműzöm a Parvula közül is.
Ma nagytakarítás, nyírás következik.
A nyírással kapcsolatban lenne pár kérdésem:
  • Reineckii Mini-t, hogyan kell nyírni? Levágom csak az alsó leveleit, vagy, ha nincs vele semmi gond, akkor nem is kell nyírni?
  • Ludwigia repens Rubin-ról olvastam, hogy közel az aljához levágom és azt visszaültetem. Elég ennyi?
  • Rotala sp. green pár szárának alján még megvannak az emers levelek, azokkal mi legyen? Itt is az aljához közel levágom és a levágott rész felső felét visszaültetem?
  • Parvulát milyen magasra hagyjam?
  • Mohákat érdemes megnyesni 4 hét után?
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget :)

Végezetül itt van pár kép karbantartás, nyírás előtt (a lámpát csak most tettem ilyen közel az akihoz a fényképek miatt, amúgy továbbra is kb 40cm-re van):

IMG_1077.JPG


Reineckii (kell nyírni, ha kell hogyan?)

IMG_1078.JPG
 
Back
Oldal tetejére