• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Hard beginning

Jopet

Kertész bálvány
Sziasztok
A nevem Kovács Gergő, 33 éves vagyok, viszonylag új vagyok még az oldalon. Decemberben bukkantam rá az oldalra és mint mindegyikőtöket, engem is gyorsan beszippantott a növényes akvarisztika világa. Azóta folyamatosan falom a cikkeket, hozzászólásokat. Elméletben próbáltam/próbálok lehető legfelkészültebb lenni egy akvárium indításához, gyakorlati tapasztalatom csak halas akváriumban van, az is még kamaszkorom idejéből.
Szeretném berendezni első növényes akváriumomat, kezdőként én is egy iwagumi mellett döntöttem. A kezdeti nagy beruházásokat részben DIY megoldásokkal váltottam ki, részben pedig olcsóbb - keleti - eszközök beszerzésével. A szükséges befektetéseknek nincs akadálya, inkább a lélektani határ az, ami visszatart a drágább (profi) eszközök vásárlásától. Még folyamatban vannak az előkészületek, lassan viszont minden összeáll, hogy elindíthassam az akváriumot. Az indítást március elejére tervezem. Addig is folyamatban van a lámpa, szekrény összeszerelése, vezérlés összeállítása illetve tervezem a layoutot, hardscape-et.
Nem vagyok egy nagy "blogger" típus, így nem tervezem a tank folyamatos dokumentálását, pontosabban hiába is tervezem, magamat ismerve ez csak a kezdeti lelkesedés, hanyag vagyok ilyen téren. Viszont számítanék a segítségetekre, ezért is nyitottam a naplót. Fotózás sajnos távol áll tőlem, nincs is hozzá megfelelő eszközöm. Ugyanakkor nem is tervezem komolyabb "fotóapparát" beszerzését, sem saját magam képzését e téren. Egyelőre. :) Ezért nézzétek el nekem, de be kell érnetek a telefonos fotókkal, arra talán elég lesz, hogy megmutathassam a fejleményeket. Versenyre nevezésben nem is gondolkodom, az még nagyon a jövő. Ha valaha erre mégis sor kerül, a fotózást is meg fogom oldani.
Az akvárium technikájáról később bővebb listát is fogok írni, egyelőre viszont csak annyit, amennyi az első lépésekhez elengedhetetlen. Egy 45-ös kocka akvárium kerül berendezésre. Ezt a méretet (formát) még akkor választottam, amikor kevesebb rálátásom volt az egészre. Azóta rájöttem, hogy elég szerencsétlen választás volt, de most már nem tágítok, ha lúd, hát legyen kövér (a bútor és a lámpa terve is ehhez a formához készült).
A kockaság miatt (bár e döntésem miatt én is az vagyok, de most az aksira gondolok) elég nagy talajemelést kell véghezvinnem, ráadásul van még egy nehezítő körülmény. Az akváriumnak van egy kanapé-nézete, ami kb 45°-os betekintés a szemből-nézethez képest. Vagyis két oldalról kell kell mutatósnak lennie (a bal oldal a másik).
A domb alakzatot kizártam az oldalak aránya miatt, a középutat keresem valahol az U és a háromszög elrendezés között.
A köveket (Seiryu) szintén amatőr lelkesedéssel és módon (meggondolatlanul) válogattam fórumtársunk készletéből. Ő próbált célozgatni az ügyetlen választásra (köszönet neki az olcsó munícióért, remélem a főkő nem lesz nagyon szembetűnő, hogy másik aksiban szerepel), de akkor még gőzöm sem volt arról, hogy mit is akarok. Azért kapkodtam el a dolgot, mert megörültem, hogy féláron jutok kövekhez, nem akartam lecsúszni róla. A válogatáson is gyorsan túl akartam esni, úgy gondoltam, lesz bőven elég, hogy otthon tovább szelektáljam a készletet.
Így most nehéz lett a dolgom, főleg hogy a kövek textúrája szinte egytől egyig különböző (Murphy). Ezenkívül a formájuk is többnyire olyan, hogy nem tudom teljesen körbeforgatni őket, mert sok a sima illetve egyenes felületű oldal. Mennyiségre nincs panasz, így próbálnék ebből a készletből gazdálkodni.
Terveim szerint leragasztott polisztirol lapokkal emelem majd meg a hátsó részt, illetve lesz egy terasz is. Talajom a teljes kitöltéshez nem is lenne elegendő, ezért egyelőre nem töltöttem fel talajjal az üveget, hanem hungarocell-aprólék segítségével legózom. Egy hete napi rendszerességgel átrendezem a scape-et, mostanra talán összeállt egy végleges-közeli elrendezés. Ezen már csak ti változtathattok :). A hungarocellt - nagy vonalakban - igyekeztem úgy elrendezni, ahogy majd a végleges Tropica talaj ki lesz alakítva. Középre szeretnék egy folyamot (világos színű JBL dekor homokból).
Ideiglenesen az akvárium fölé dobtam egy lámpát és lőttem két fotót az aktuális elrendezésről, kérném a véleményeteket (a fentebb leírtak figyelembevételével). (Egyelőre csak a scape-et elemezném, többit később...)
Köszi előre is minden hozzászólónak.
Gergő

2015223192621.jpg

2015223193411.jpg
 
Nekem tetszik, az a jobbos nagy igen szép darab.
Szemből, vagyis az első fotó sokkal érdekesebb számomra mint az oldalsó, azon valami zavar, olyan az érzésem mintha betakarna az a középső kő a hátsónak, és a mögötte lévő területnek.
Mondjuk egy két oldalról szép akvát nem lehet egyszerű berendezni, ezen még sosem agyaltam, mindig a szemből nézés vezetett :)
Bocsi ha hülyeségeket írtam nem vagyok profi mint itt a legtöbben csak gondoltam belekotyogok :)
Talán még egy próbát megérhetne a főkő elé rakni a két elsőt, nagyobb füves helyet hagyni bal elől :), az is szuperül nézne ki.
Ha még tudnál valami szűkebb magas követ szerezni, jó lenne jobban felemelni a főkövet, mellé a másikat, így a kettő lezárhatná szépen megmagasítva a jobb hátsó sarkot, ahova egy kis geotextiliával raknék fel talajt, és szinte a sziklák végén ültethetnél valami finomságot :)

Más:
Seiryu-t én személy szerint megbántam:
1. keményíti a vizet rendesen
2. algamágnes, pláne ecset :)

Megkövesedett fa jobbnak tűnik, bár az nem annyira Iwagumi :)
 
Szia!
Üdvözöllek itt a naplót írók között.:) Nekem tetszik az elrendezés. Egy megjegyzésem lenne, ha tudod ne hungarocellel emelj aljzatot. Nagyon sokunknak kis idő múlva feljött a ragasztás és felugrott a víz tetejére mindenestül. Képzelheted mekkora felfordulást tud csinálni. Gyöngyösi barátom naplójában erről tudsz olvasni "Nehéz kezdetek" címmel. Próbálj harisnyába, zokniba tenni lávakövet, kavicsot
kerámia gyűrűt, stb .Így emeld meg a talajod, köveidet. Jobban is szellőzik, jobban járja a víz is.
Hajrá algamentes akváriumot kívánok!(y)
 
Utoljára módosított:
Szemből, vagyis az első fotó sokkal érdekesebb számomra mint az oldalsó, azon valami zavar, olyan az érzésem mintha betakarna az a középső kő a hátsónak, és a mögötte lévő területnek.
A két nagy kő között kellene fog lefolyni a pataknak, ami az előtérben szélesedik ki (elölnézet) a kövek között, ezért a két kő közé csak minimális növényt terveztem. A bal oldali kő alig takar ki egy falatkát a főkőből (oldalról) és szerintem ad egy mélységérzetet - ami a fotón sajnos nem jön át (bár lehet, hogy számítana) - ezzel nincs bajom.
Bocsi ha hülyeségeket írtam nem vagyok profi mint itt a legtöbben csak gondoltam belekotyogok
A nagy akid naplóját olvastam, hozzám képest kétségtelenül profi vagy.
Talán még egy próbát megérhetne a főkő elé rakni a két elsőt, nagyobb füves helyet hagyni bal elől , az is szuperül nézne ki.
Ez az ötlet tetszik, meg fogom próbálni. És ez esetben hogyan irányítanád a patakot?
Ha még tudnál valami szűkebb magas követ szerezni, jó lenne jobban felemelni a főkövet, mellé a másikat, így a kettő lezárhatná szépen megmagasítva a jobb hátsó sarkot, ahova egy kis geotextiliával raknék fel talajt, és szinte a sziklák végén ültethetnél valami finomságot
Uhh, erre hosszabban kell válaszolnom. :) Pontosan eltaláltad az alap elképzelésemet. Akkor még a bal hátsó kő egyben volt egy hasonló kisebb darabbal (még vissza tudom ragasztani) :) és beállítottam középre. Keresgettem a telefonomon, találtam is ilyen képeket.
2015221235719.jpg
2015221235923.jpg

Ezzel az volt a bajom, hogy annyira megnövelte a táj méretét, hogy szinte csak gyepet ültethetnék, illetve eltűnt a jobb felső sarokban levő fennsík (ami most egész nagy, bár a fotókon pont nem látszik).
De most hála neked, nagyon meginogtam :)
A geotextiliára gondoltam, de a jobb oldali üvegre annyira szépen felfekszik a főkő, hogy oda talán szükségtelen lenne (vagy nem?). A hátsó-középső rész meg nem annyira meredek, hogy kelljen (vagy mégis?)
Van még kb. 6-7 kg kövem, ami nem szerepel a képeken, de azok világosabb színűek, nem ilyen kifinomult textúrával. Azokat terveztem aprítani a díszítéshez.

Seiryu tulajdonságait ismerem (a naplókból), RO készülék beszerzése tervben van a későbbiekben. Algás akváriumokat senki nem szeret mutogatni (tisztelet a kivételnek), az elkeseredett hozzászólások ijesztőek ugyan, de nem adják át a helyzet súlyát. Az algák elleni harc nagyságát így nem igazán tudom felmérni. Bármekkora is lesz az én harcom, állok elébe (fogmosáskor már ez jut eszembe), vagy nem leszek rest újraindítani némi tapasztalatszerzés után. De egyelőre bizakodó vagyok. :)
 
Egy megjegyzésem lenne, ha tudod ne hungarocellel emelj aljzatot.
Köszi a tanácsot, megfontolom. A harisnyás módszerről olvastam természetesen. Semmi más nem tart vissza tőle, mint hogy nincs semmim, amit belerakhatnék a harisnyába :). Nem mintha nagy erőfeszítés lenne szerezni bármit, de a hungarocell és a ragasztó adott.
eMZé is ajánlotta a hungarocellt, illetve sok mindenkinél működött. De mindenképp megfontolom.
Kösz a lelkesítést.
 
A két nagy kő között kellene fog lefolyni a pataknak, ami az előtérben szélesedik ki (elölnézet) a kövek között, ezért a két kő közé csak minimális növényt terveztem. A bal oldali kő alig takar ki egy falatkát a főkőből (oldalról) és szerintem ad egy mélységérzetet - ami a fotón sajnos nem jön át (bár lehet, hogy számítana) - ezzel nincs bajom.

A nagy akid naplóját olvastam, hozzám képest kétségtelenül profi vagy.

Ez az ötlet tetszik, meg fogom próbálni. És ez esetben hogyan irányítanád a patakot?

Uhh, erre hosszabban kell válaszolnom. :) Pontosan eltaláltad az alap elképzelésemet. Akkor még a bal hátsó kő egyben volt egy hasonló kisebb darabbal (még vissza tudom ragasztani) :) és beállítottam középre. Keresgettem a telefonomon, találtam is ilyen képeket.
2015221235719.jpg
2015221235923.jpg

Ezzel az volt a bajom, hogy annyira megnövelte a táj méretét, hogy szinte csak gyepet ültethetnék, illetve eltűnt a jobb felső sarokban levő fennsík (ami most egész nagy, bár a fotókon pont nem látszik).
De most hála neked, nagyon meginogtam :)
A geotextiliára gondoltam, de a jobb oldali üvegre annyira szépen felfekszik a főkő, hogy oda talán szükségtelen lenne (vagy nem?). A hátsó-középső rész meg nem annyira meredek, hogy kelljen (vagy mégis?)
Van még kb. 6-7 kg kövem, ami nem szerepel a képeken, de azok világosabb színűek, nem ilyen kifinomult textúrával. Azokat terveztem aprítani a díszítéshez.

Seiryu tulajdonságait ismerem (a naplókból), RO készülék beszerzése tervben van a későbbiekben. Algás akváriumokat senki nem szeret mutogatni (tisztelet a kivételnek), az elkeseredett hozzászólások ijesztőek ugyan, de nem adják át a helyzet súlyát. Az algák elleni harc nagyságát így nem igazán tudom felmérni. Bármekkora is lesz az én harcom, állok elébe (fogmosáskor már ez jut eszembe), vagy nem leszek rest újraindítani némi tapasztalatszerzés után. De egyelőre bizakodó vagyok. :)

Ha beraknád a főkő elé a két kicsit a patak kanyargósan mehetne el a főkő előtt át a két kisebb között a frontüvegnél meg kiszélesedhetne.
Dekorhomok miatt nagyon gondold át a lakókat, én ezzel megszívtam :)
 
Jó estét, Hínárhajú szaktársam! :cool:
csak kettő röviden (vagy három):
1. előttem szólókhoz csatlakozván, talajemelés inkább természetes anyaggal.
2. NE told a köveket az üvegre, 1 cm hézag legalább kéne, egyrészt mert nem lesz könnyű az alga overkill, másrészt áramlás szempontjából sem hasznos, harmadrészt olyan, mintha mindenki menekülne az akvából (she's a little runaway) ... :)
3. sok sikert és kitartást. figyelek! :pompous:
 
A hungarocellhez csak egy naplót linkelek, a címe... hát hogy is mondjam, mintha tesók lennétek amúgy is :) Ha nem akarod végigolvasni, elég a 4. oldalt átfutni :)
Algátlanítani hagyj 2cm-t, hogy a mágneses kaparó odaférjen rendesen, mert ha 1 cm résbe leesik...
Harisnyába régi szűrőanyag mehet, vagy lávakő, nálunk kőkereskedésben is kapható olcsón apró szemű is.
 
Vannak fejlemények. Apránként csepegtetem :) Fotók minőségéért ismét bocs, de igazából mindig elnézést kell kérjek, mert ez nagyon nem megy nekem, se technika, se érzék stb. Már most kezdem én is unni :) Mégiscsak rá kell feküdnöm majd erre a témára is.

Szóval valahogy így fog kinézni a hardscape. Még nincs teljesen kész, lentebb részletezem.

X4lg8ANK885nlOzupz1j5R0UxKoImPOxDYMjMY3KhuM=w314-h176-p-no
F0qOnDKOf7xdPZop3UiDgTUkNQgewryo9uUzunS-JaE=w314-h176-p-no


A talajemelést átfőzött dunai kavicsokkal csináltam (zokniban). Itt is egy kis hiba csúszott a számításba. Eredetileg nagyobb dombot akartam a magas akvárium miatt, de így sikerült. A problémám a következő: A csomagokat túl nagyra méreteztem, így lépcsőzetes lett a magasítás, nem tudtam egyenletesen eloszlatni rajta a táptalajt, hanem szintén kicsit lépcsős lett. Így valahol csak 1 cm, valahol meg 3 is megvan. Persze itt még nem lett volna késő átalakítani, de az izgalom és kapkodás nem engedte :) Ezután jött némi szikla, majd az általános talaj, majd a többi szikla.
Az előtéri dekort el tudtam választani kartonlappal, viszont a domboldali sávot nem, így azt csak úgy csináltam meg, hogy kikapartam a talajt és a helyére dekort töltöttem. Ide előbb geotextíliát akartam a dekor alá, de a kapkodásban ez is kimaradt (El fogja lepni a fű?).
A rosszul sikerült emelést tetőzte még, hogy kevésnek bizonyult a 9 l Tropica talajom, ezért annak vastagsága is imitt-amott kevés (2-3 cm). Ebből mindenképp kell rendelnem még, mert a főkő mögötti rész és a bal hátsó sarok még nagyon kívánja (a másik kettő talajból maradt bőven, ha szétszedés lesz)
A fotókon már én is látom, hogy a jobboldali kiálló szikla kicsit fura, ráadásul annak egy része hátrébb nyúlik a talaj alatt a nagy kőig, ezért ott - a két kő között - is csak általános talaj van (pár centi), a táptalaj a kő alatt bújik.

Gondolkodom rajta, hogy szétszedjem, ebben majd megerősítetek...

Hogy legyen egy hangsúlyosabb másodlagos fókuszpont is, a bal oldalra szeretnék majd egy - az út fölé nyúló - lombos fát (az oviban is az volt a jelem), szedtem hozzá gallyat, de az még ázni fog egy darabig. A főkő mögötti részt kb annak feléig (vagy picivel fölé) szeretném feltölteni, hogy maradjon búvóhely a halaknak, de azért az oda ültetett háttérnövények kilátszódjanak. Az üveg és a kő között 2 centi van, itt ha hirtelen emelem a talajt, gondolom, ki fog folyni. A geotextíliás elhatárolást itt hogy csináljam? Ahogy én gondolom (függőlegesen beállítva), úgy szemből ki fog látszani, vagy ez nem baj?

Bízom benne, hogy most - hogy már jobban látszik a tervem - kapok keményebb kritikát is, mint eddig. Tudom, a kezdőket biztatni kell, nem letörni a lelkesedést, de hát ezért indítottam a naplót, szóval ne kíméljetek.
 
Néhány szó a DIY szekrényről is:
A szekrény 45x45x80 cm, prégelt fekete bútorlapokból csináltam, 2mm-es ABS élzárással. Kicsit ADA stílusú, bár a homloklap nem takarja a felső lapot, itt hiba csúszott a számításba. Ez a homloklap (vagy hogyhíjják) levehető a belső szerelésekhez, csak fatiplik tartják keményen. Van egy ugyanilyen alsó lap is, mögötte vannak az állítható szekrénylábak és ez is levehető, hogy ki lehessen alatta takarítani. Így az ajtó 58 cm magas, a szekrénybelső 67 cm. Kényelmesen befér a tűzoltópalack :) Nagyon be kellett zsúfolnom mindent a kis alapterületre, ezért egy kis kivehető polcot csináltam bele. Így szükség esetén talán egy nagyobb szűrő is befér majd, vagy akár plusz még egy hasonló, mint a mostani.
Világítást abból a led szalagból csináltam, amiből a lámpa is készült (7020), ehhez még kell szerelnem az ajtóra egy kapcsolót. A vezetékek még kicsit kuszák, ez is alakul majd.
Hátul egy 5 konnektoros panel van, amiből kettő aljzat kapcsolható a takarítást megkönnyítendő.

7h8ygJ1Xvaj974dATdVj_QdfZzQ0AeWnrxPKPGTNFZo=w315-h176-p-no
OL9DL25l4HtqjHKQ_VMoGh74pckyYtgD0Xzb61Wkx2k=w100-h176-p-no


A DIY lámpám is működőképes, csak egy szinterezés hiányzik, de ezt majd menet közben..
Az akvárium indításához tulajdonképpen már csak az esetleges "rescape" van hátra, a diffúzor és természetesen a növények. Ezekről írok majd egy listát, hogy miket terveztem, kíváncsi vagyok a véleményekre.
 
Hogy tudom azt megcsinálni a fényképek beillesztésénél, hogy kattintva nagyíthatók legyenek? Linkként?
Az első képek rohadt nagyok lettek (ezek a leggázabbak), utána a többit már kicsinyítve illesztettem be, de ezekre meg nem lehet kattintani...
 
Nekem bejön az építmény. De a bal oldalt fel kellene tölteni. A második képen látszik milyennek kellene lennie. Abból a szögből tökéletes. De pont szemből a bal oldala nagyon leesik.
 
Igen Viktor, én is erre gondoltam a "kívánja" alatt :). Majd ha rendelem tőletek a növényeket, akkor kérek egy zsákkal abból is (mert kevés lett).
Örülök, hogy megtiszteltél a hozzászólásoddal, de akkor már legyél kérlek kicsit kevésbé elnéző. Még hogy tökéletes...
Tudom, ezt így írásban nehéz (hogy lejjebb, feljebb, azt a követ cseréld ki, fordítsd el stb.), de azért megpróbálhatnád, majd ha időd engedi :notworthy:
 
Back
Oldal tetejére