• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

183 literes akvárium terv

hnorbi

VIP kertész
Sziasztok!

Pár hónapja kezdtem el jobban elmélyülni a növényes akvarisztika világában, rengeteg ismeretet szereztem innen a fórumról, és persze Nigro és Viktor blogjából is sokat tanultam.
Mostanra nagyjából összeállt a kép a régóta tervezgetett high-tech akváriumommal kapcsolatban, így nemrég felszámoltam a két éve üzemelő 54l-es low-tech akimat, és úgy döntöttem, hogy teljesen új technikai háttérrel fogok majd neki az új medencének. Ezért is gondoltam, hogy elindítom ezt naplót, így a tervezgetés fázisai is dokumentálva lesznek.
Az akvárium indítását nagyjából tavaszra, nyár elejére tervezem, bár lehet, hogy még addig bejátszik egy költözés is, rosszabbik esetben már a kész akit kell majd költöztetnem. Ezt is végig kell gondolnom, hogyan tudom megoldani majd az akvárium mozgatását.

Visszatérve a technikára, abból indultam ki, hogy a kinézett szűrőhöz igazítom az akvárium méretét, így kevesebb problémám lesz az algásodással. Ez a szűrő az Eheim Pro 3 2073 volt, sokáig ezzel szemezgettem. Alaposan átolvasva a fórumot, főleg a szűréssel kapcsolatos topikokat, és a tapasztaltabb “kollégák” tanácsára is hallgatva végülis be kellett látnom, hogy ha nagyobb méretű akváriumot szeretnék, ez a szűrő bizony kevés lesz. Így biztos, ami biztos alapon, az Eheim top szűrőjére esett a választásom.
A világítás kb. 1W/l, a CO2 nagy nyomású rendszer lesz diffúzorral.

Szóval, a tervezett akvárium paraméterei:

Méret:
- 90x45x45 - 183 L : ezt készíttetni fogom, szeretném, ha opti-white lenne, de ez még képlékeny

Bútor:
- 90x80x45 ADA style - egy asztalos barátom fogja készíteni

Szűrés:
- Eheim Pro 3 2080 1700l/h, kb. 9x-es megforgatás

CO2:
- szabvány palack, 5kg
- Papillon reduktor
- Aqua Medic mágnesszelep
- ADA CO2 cső
- ADA CO2 visszafolyásgátló szelep
- TMC buborékszámláló
- Green Aqua Japán Diffúzor - Közepes
- Green Aqua Drop Checker

Világítás:
- DIY armatúra, harmonizálva a bútor színével
- 2 x T5 HO F39W/T5/865 daylight 6500K
- 2 x T5 HO FQ 39W/880 Skywhite 8000K

Aljzat:
- ADA Aqua Soil Amazonia 3x9kg
- Tropica Növény táptalaj
- ADA Bacter Ball

Tápozás:
- Green Aqua Macro & Micro
- Easy Carbo

Flora:
- Eleocharis parvula
- Hemianthus callitrichoides "cuba"
- Anubias barteri var. nana
- ez biztos, a többit még nem tudom

Fauna:
- törpe szívóharcsa, pillango v. kakadu törpesügér, garnélák, a rajhalak közül sokféle tetszik, ezt még majd eldöntöm

Layout:
Az inspirációt a 2009-es AGA medium kategoria győztes adta, ennek az akváriumnak az atmoszférája nagyon megfogott.
Én valamivel több stem növényt, kicsit dzsungelesebb hatást képzelek el, de valahol ez a világ áll közel hozzám.

331.JPG


Ezzel gondolom fel is adtam a leckét magamnak... :D
 
Korrekt technika, idejében elkezdted a tervezést. Minden adott, hogy egy eltalált hardscape-el valami szépet alkoss! ;) Amúgy a lecke tényleg fel van adva :D
 
stevo said:
Korrekt technika, idejében elkezdted a tervezést. Minden adott, hogy egy eltalált hardscape-el valami szépet alkoss! ;) Amúgy a lecke tényleg fel van adva :D

Azért nem akarom lemásolni a belinkelt akváriumot (meg persze, nem is tudnám... :lol: ), de az nagyon tetszik benne, hogy a készítője remek érzékkel helyezte el a fákat és a köveket, plusz a sok előtéri növény használatával olyan mélységet adott a kompozíciónak, hogy sokkal nagyobbnak hat az egész akvárium. Méretre ugyanaz, mint az enyém is lesz, és én is ezt a hatást szeretném majd elérni.
Nagyjából megvan már a kép a fejemben, hogy hogyan fogom berendezni az akváriumot, de mivel szerintem ez a legnehezebb része egy szép növényes akvárium létrehozásának, azt hiszem, majd csinálok egy pár skiccet, mielőtt nekiállok a telepítésnek.
 
UPDATE!

Ezt a naplót közel két éve kezdtem el, de akkortájt elég sok munkám összejött, a tavalyi év is elég zűrös volt, így sajnos nem volt időm az akváriumot elindítani. Most úgy néz ki, hogy minden feltétel adott belevágni a projektbe. Persze, azóta sem tétlenkedtem, rengeteget bújtam a netet a témával kapcsolatban, és a fórumot ís gyakran olvasgattam.

Ami változott a korábbi elképzeléssel kapcsolatban, az egyik a szűrő választás. Ugye az indító kommentben azt írtam, hogy egy Eheim 2080 fogja ellátni a szűrés feladatát, most mégis egy 2075-tel fogok indítani. Elég sokat olvastam ezzel kapcsolatban is, sokan írták a 2080-ra, hogy egy kicsit hangos, persze, ez nem is csoda ekkora teljesítménynél, és mivel a nappaliban lesz az aki, próbálnám a háttérzajt a minimálisra redukálni. A másik ok, amiért a 2075-tel indítok, hogy ha nem lesz elég a teljesítménye, bekerül majd mellé egy 2071 vagy 2073, ez így együtt már izmosabb lesz, és ha valamelyikkel probléma lenne (az ördög nem alszik), úgy legalább a a javítás idejére nem maradnék szűrő nélkül.

A világításra eredetileg egy DIY lámpát terveztem, de időkőzben bekerültek a QUAD lámpák is a GA webshop-ba, árban és kinézetben megfelelőnek tartom kezdésnek, így elvetettem a DIY megoldást. Későbbiekben szeretnék egy ATI lámpát, most annak az ára egy kissé megdobná a büdzsét, meg bevallom, egy kicsit nyuszi is vagyok, hogy ilyen erős lámpával indítsak, ha meglesz a kellő tapasztalat, hogyan bánjak a fénnyel, akkor majd cserélek. A teljesítmény 4x39W lesz.

Az indító kommentben belinkelt akvárium még mindig tetszik, jó lesz egy támpontnak, dekornak redmoore fákat és seyriu köveket tervezek. Egy nagyon részletgazdag akvárium képe van a fejemben, remélem, sikerül belőle kihozni a legjobbat.

Szóval, most itt tartok, az akvárium és a bútor készül, a többi felszerelés egy részét már időközben vásárolgattam, szerintem kb. márciusra lesz meg minden, és akkor tervezem az akvárium indítását.

Mivel, még képek nincsenek, addig is berakok ez elsö akimről egyet, ez még egy 64l-es low-tech volt, megéltem vele jónéhány algaharcot, tapasztalatszerzésnek nem volt rossz:)

Akvarium_54l-76816.JPG
 
Ma ráraktam a hátteret az akváriumra. Bejártam a várost tejüveg fóliáért,de sehol nem találtam, így próbaképpen vettem matt fehér fóliát. Nem rossz, de holnap teszek még egy kört. Budán találtam egy boltot, kifejezetten ablaküveg fóliákkal foglalkoznak, remélem ott lesz valami használható.
Nem bírtam ki, bedobtam a redmoor fákat is az akiba :)

hardscape_01.jpg


Folyt. köv.
 
Statikus, vízzelkell felrakni, de én csak a 4 sarkát szoktam spriccelni, úgy nem bubisodik fel és nem lesz csúnya. viszont így is stabilan tart.
 
Ott csak ontapados vagy olyan van amit vízzel kell feltenni. A ragacsos nem jó, a vizes meg buborékos lesz. Valaki azt írta hogy obi.
Obiban néztem a Fogarasi úton, csak átlátszó van, de mivel nekem sárga a fal színe, olyan kellene, ami rendesen szűr. Az öntapadósat is fel lehet rakni szépen vízzel, úgy nem lesz buborékos.
 
Többnapos mizéria után sikeresen felraktam az akvárium hátuljára a dekorfóliát, így ma délután nekiálltam összerakni a hardscape-et.
A lépések fotókkal:

1. bekerült 5kg Tropica táptalaj
hardscape_02.jpg


2. a táptalajra dryvit hálót raktam, így kevésbé fog összekeveredni az aljzattal
hardscape_03.jpg


3. első réteg Amazónia
hardscape_04.jpg


4.a hardscape
hardscape_05.jpg


A redmoor fákat 3 db-ból raktam össze, a toldásokat átmenetileg csak átlátszó ragasztóval illesztettem, ezeken lehet, hogy még változtatok.
Folyt. köv.
 
Kicsit változtattam a kövek elhelyezésén, bal előlre beraktam egy nagyobb követ, ami bezárja a szöget a redmoor fa jobb oldalán levő kövekkel. A középen lévő kis követ kicseréltem egy nagyobbra, ez így jobban kiadja a hátulról átlósan induló ösvény vonalát.

hardscape_07.jpg



Tulajdonképpen ennek az ösvénynek a kezdete lenne az aranymetszésben:

hardscape_10.jpg


Ez az elrendezés most így nagyon bejön, de ültetni kb. csak három hét múlva fogok, addig még biztos agyalok rajta.
 
Csináltam egy tervet, milyen növények lesznek az akváriumban:

hardscape_12.jpg


1. Glossogtima Elatinoides
2. Eleocharis parvula mini
3. Ceratopteris thalictroides (?)
4. Riccia fluitans (?)
5. Pogostemon helferi
6. Ranunculus inundatus
7. Eleocharis parvula

A kövek és a gyökerek között lesz még staurogyne repens, echinodorus tenellus, parvula. A célom egy nagyon részletgazdag aljnövényzet létrehozása. A háttérnövényben nem vagyok még biztos, certopteris helyett lehet jobb lenne vivipara, vagy olyan stem, ami vadságával elég természetességet ad a háttérnek. A riccia helyett is jobb lenne valamilyen lassan növő fajta, nem akarom, hogy eluralkodjon az akin. Erre esetleg javaslat?





 
A riccia helyett is jobb lenne valamilyen lassan növő fajta, nem akarom, hogy eluralkodjon az akin. Erre esetleg javaslat?

Riccardia chamedryfolia. Ugyan egy vagyon, de ha türelmes vagy, veszel egy keveset és elszaporítod. Cserébe nagyon szép és nem kell hetente vágni meg szedegetni a többi növény közül. Ha véletlen elúszik, várhatsz egy hónapot és még mindig ráérsz kiszedni ;)
 
Riccardia chamedryfolia. Ugyan egy vagyon, de ha türelmes vagy, veszel egy keveset és elszaporítod. Cserébe nagyon szép és nem kell hetente vágni meg szedegetni a többi növény közül. Ha véletlen elúszik, várhatsz egy hónapot és még mindig ráérsz kiszedni ;)

Igen, ez nekem is nagyon tetszik, tényleg kicsit húzós az ára, de egy opciónak jó lehet. Köszi a javaslatot.
 
Nézegettem a neten, milyen növényt lehetne a háttérbe ültetni, ami beleillik egy erdőrészletbe. Az ösvény két oldalára fűféléket, vivipara, acicularis gondoltam, a fák mögé valamilyen páfrányfélére gondoltam...Ceratopteris thalictroides, ez eléggé el tud burjánzani, vagy hygrophila difformis is tetszik. Egyéb ötletet is szívesen vennék...

Ha páfrányszerűt akarsz, akkor talán Bolbitis heudelotii. Stemek közül nekem most a Myriophyllum matogrossense és a Hottonia palustris tetszik (nincs egyikkel sem tapasztalatom), szerintem ezek talán illenének is az erdőrészletbe.

Ma Tibi a GA-ban mutatott egy páfrányszerű növényt, ami inkább kisebb, előtéri, de sajnos nem tudom a nevét :(
 
Back
Oldal tetejére