• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes A harisnyás kis japán

avasig

Főkertész
A névválasztás kapcsán szögezzük le, hogy rossz az, aki rosszra gondol. Kizárólag szakmai szempontok alapján kereszteltem így akváriumot :)

Szóval... egy ideig szárazon állt ez a 75 literes opti, de a két ünnep között volt időm meglátogatni pár kertésztársat, és annyi szép növényt kaptam, hogy nem volt más választásom, vissza kellett térni a két akváriumos setup-hoz :)

Köszönet @sszever , @eMZé , @andrashodi , @hnorbi, @AmegA és @inadsz kollégáknak. Persze nagyon jó, hogy az ember az amúgy is tetemes költségekből itt a fórumon kicsit le tud faragni a másodpiaci kereskedelemben, de ami igazán hasznos, hogy rengeteg tapasztalatot lehet cserélni egy-egy növényboltolás kapcsán, és meg lehet csodálni élőben azokat a layout-okat, amit egyébként csak fényképen látunk itt a fórumon.

Az építés előtti éjszakán még pörögtek a layout-ok a fejemben. Legyen homok? Ne legyen? Ha lesz, szigetszerűen körbe, vagy maradjunk az örökzöld "középen kanyargós kis út bele a dzsumbujba" kompozíciónál?

Dec 31-én reggel (mikor máskor???) 7-kor előkerült a dekoros láda, a jó öreg "harisnyás kavics", egy nagy bögre kávé, és indult a lego.

Nem lenne pofám azt mondani, hogy "Amano" stílusú lett, de az építkezés során többször éreztem azt, hogy visszaköszön egy-egy ADA View és Green Machine video az emlékeimben. Szeretem ezeket a rövid, nyugis kis youtube videokat, még akár kávészünetben is.

Végül ez lett belőle, amit a fotókon láttok.

Pontosabban alakul még a scape, ugyanis ha begyökeresedik az előtér, szeretném felhúzni a homokot a sziklák vonaláig. A háttér stemmek sem látszanak még, rotala, HM és Ludwigia még gyökeresedik.

Néhány szó a akváról:

Edény: 60X35X36 opti
Világítás: Aquasky 601
Szűrés: JBL Crystal 900, matrix/rio/Seachem Purigen (régebben használtam egy EX700-at is a JBL mellé, de ez dupla csőtakarítás, dupla szűrőtakarítás, ráadásul nagy a vízmozgás is, ezért megnézem, hátha elég a 900-as önmagában is)
Beoldás: egyelőre belső difi, később, ha bedúsul, valószínűleg in-line lesz
Táptalaj és talaj: Tropica
Dekor: Redmore fa, Seiryu kő, ADA La plata homok


Indítás:

Most először használtam ADA adalékokat a talajban, név szerint Penac P-t, Penac W-t, Clear Super-t és ADA Bactert. Kíváncsi vagyok, lesz-e érezhető változás.

Kicsit hiányolom, hogy nem tudhatom pontosan, mi is van e fantázianevek mögött, de gondolom üzleti titoktartás alá esnek az összetevők.

Az indulástól két hétig 6 órát fog világítani az Aquasky, előtte két órával indul a co2 beoldás. A harmadik héttől tervezem a GA tápozást, illetve némi foszfát adagolását a Seiryu miatt.


És akkor a fázisok:

1. Harisnyás hardscape

nagy_1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

2. Táptalaj, Penac, Bacter, csiribiri, zabszalma

nagy_2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

3. Dec 31, dél körül... Apa saraz, a családi hangulat fokozódik. Segítség!

nagy_4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Megj: jól látszik a képen, milyen homogén a Tropica talaj szemcsemérete az Amazoniahoz képest

4. Kész a szilveszteri salátás tál

nagy_6_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

5. Egy héttel a start után

final_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Start után az első képeken még látható vízszintesen végződő ágat levágtam egy vízcsere alkalmával, mert a fotókon visszanézve rettentően zavart engem. Most kicsit üres a jobb felső aranymetszés, még ötletelek, mit lehetne tenni vele.

A képeken nem látszik, de igazából minden növény lassan kezdi kiheverni az ültetés sokkot. A kedvencem a Microsorum pteropus Windelov, amit a Green Aqua-ban az egyik low tech halasban szúrtam ki magamnak. Gyönyörű, zabolázatlan, üdezöld növény.

Egyedül a Riccardiaval vagyok egy kicsit bajban. Az ültetéskor még szép friss moha egy hét alatt szürkés-barnás lett, és szemmel láthatóan nem boldog. (pl a difi mellett 10 óránál a kövön van egy kis csomó, amin talán látszik is)

Utánaolvastam itt a fórumon, többen írtátok, hogy a seiryu-val nem nagy barátok, ráadásul a még aktuális nap vízcserék is gondolom megviselik.

Nagyobb tapasztalatú kertésztársak tanácsát szívesen várnám, hogy foszfátozást kb. mikor szokták kezdeni?
 
Nekem tetszik.
Én mondjuk sosem rakom ilyen vastagon a homokot, szerintem jobban néz ki ha csak pár mm.
 
Nekem tetszik.
Én mondjuk sosem rakom ilyen vastagon a homokot, szerintem jobban néz ki ha csak pár mm.
Nekem is jobban tetszik a vékony homokréteg, de itt az volt a probléma, hogy pár centivel beljebb már 1 cm táptalaj+3 centi talaj volt a magasság, a homokból meg nem lehet a frontüveg felé lejtő rézsűt rakni. Így maradt a 4 cm homok. Élőben azért nem nagyon zavaró.
 
Szuper lett! Én is a homokot akartam írni, de akkor megértem a vastagságát.
 
Riccardia:

Fogalmam sincs pontosan mit szeret, illetve egy valami biztos, hogy a fényt azt baromira szereti.
GA tápozás és 1 ppm-en tartott foszfát szint mellett nálam igazán gyönyörű, de a garnisban visszafogott ADA tápozás és 0 foszfát mellett sem volt egyáltalán csúnya. A diffúzor közelében volt, hogy leszürkült, de 2 hét múlva már semmi baja sem volt, ezt nem igazán tudom mitől volt.
 
Szerintem jó lett, nekem is tetszik. A dokorhomokkal kapcsolatban még egy észrevétel, kár, hogy nem választottad el jobban az aljzattól, így a garnélák egy-kettőre tele fogják szemetelni. Én még lehet hogy ültetnék a homokba parvulát a szélére, ha már úgyis van táptalaj alatta. Az talán valamennyire megfogja majd a fekete aljzat szemeket.
 
Hű, ez nagyon jó lett!

A Riccardia nálam is így kezdte, illetve most az újban is így kezdi, de lassan már látom, hogy életre kell, s a kisebbik akváriumba is emlékszem, hogy kellett neki pár hét, mire észbe kapott.
 
Hetedik nap. Mennek a napi vízcserék, esténkén pancsolás, hazudnék, ha azt mondanám, ez a kedvenc részem, de egy újszülött mindig több odafigyelést igényel.

Egyensúlyról még 7 nap után nem nagyon beszélhetünk, uh minden vízcsere előtt alaposan végignézem a növényeket, technikát. Még a co2 sincs tökéletesen belőve, de áldom az eszem, hogy rászántam magam anno egy ADA tűszelepre, mert a mágnesszelepbe épített cuccnál ezerszer finomabb. A dec 30-án vásárolt üveg bubiszámlálót jan 7-ére el is törtem, mondtam az áldást rendesen. Soha nem akarok többé üveg cuccot abból, ami nincs szem előtt.

Most vettem észre, hogy a napi 6 óra világítás hatására elkezdett éledni a növényzet, de ezzel együtt megindult a submers átállás is néhány növényen. Finoman, diszkréten megjelent a diatom a frontüvegen, és érdekes módon a hydrocotyle verticillata-n látszik még leginkább.

De ez végül is nem rossz hír. Kezd élni a víz, és nem halnak éhen az algázó seregek. Amúgy is, ha algamentes akváriumot akarnék, csak fel kellene tölteni 80 liter 50%-os szabolcsi gatyaszaggatós szilvóriummal, akkor biztos nem lenne egy szál algaspóra sem, és a karbantartás is egyszerűbb lenne, csak néha után kell tölteni a "párolgást" és figyelni kellene, hogy ne járjanak rá akváriumra a haverjaim :)
 
Amúgy is, ha algamentes akváriumot akarnék, csak fel kellene tölteni 80 liter 50%-os szabolcsi gatyaszaggatós szilvóriummal, akkor biztos nem lenne egy szál algaspóra sem, és a karbantartás is egyszerűbb lenne, csak néha után kell tölteni a "párolgást" és figyelni kellene, hogy ne járjanak rá akváriumra a haverjaim :)
Hát, akkor csak el kellene menni Hozzád és már garantált is lenne a mosolygós légkör:woot::whistle:
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére