• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Simple by Nature - The Nano Enterieur

avasig

Főkertész
Ha év végén ki kell venni az éves felgyülemlett szabinapokat, akkor szinte törvényszerű, hogy előbb-utóbb a Green Aqua-ban köt ki az ember. Ennek folyománya, hogy a gyerek irigyen nézi apát, hogy ő még a téli ünnepek alatt is sarazhat, holott az oviban már rég bezárták a homokozót...

A korábbi nano layout ebben az üvegben (Dragon Valley - MMHDV - My Must Have Dragon Valley | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community ) egy szuperstabil ökoszisztéma lett, de az egy éve növekvő mohák érezhetően egyre több szerves hulladékot fogtak meg.

Restart kellett, de iziben, hisz itt a szabi!

E napló főszereplőjét egy pilisi séta ihlette, amikor a Dömör-kapu környékén, a Bükkös-patak mentén nézegettem, milyen érdekesen foglalja vissza a természet a kivágott, kidőlt fák tönkjeit.

Ebben a layout-ban nincs semmi hókuszpók, cicoma, trükk, semmi mást nem akartam, csak egy cseppnyi természetet hozni a lakásunkba. Ez a nano az előszobánkban helyezkedik el, így ajtónyitáskor ez az első, amit meglátunk nap mint nap. Különösen igaz ez télen, amikor a sötét lakásba benyitva csak ez a kis kocka van kivilágítva, s körülötte még minden sötét.

A technika jól bevált, lassan két éve változatlan elemekkel üzemel, de azért röviden leírom:

Akvárium: 40X30X30 (36 liter)
Világítás: 2 X 1450 lumen Philips Tornado kompakt Solar Duoboy foglalatban
Co2: nagynyomású co2 nano difis beoldás
Szűrés: Tetra EX700

Talaj:
Nigro biztatására most elhagytam az ADA Amazoniat, és kb 5 liter Tropica Soil (Tropica Aquarium Soil aljzat - 9L most csak 9 900,00 Ft - Green Aqua ment a szintén Tropica táptalajra. Kezdeti félelmem ellenére rendkívül pozitív élmény volt dolgozni vele, baromi jó talaj, simán egy szint az ADA-val. Egyetlen különbség, hogy a szemcseméret kicsit homogénebb, mint az Amazonia zacskóban.

Indítás:
Az akvárium dec 24-én délben indult, amikor már rég a pulykának kellett volna gőzölögnie a konyhaasztalon, és nem a seiryu kőnek :) ... ezért külön köszönetet mondok igen toleráns családomnak, akik már feladták, hogy normális ember legyen belőlem, és sztoikus nyugalommal várták a karácsonyi ebéddel az ültetés végét...

Kb. három nappal a start után rájöttem, hogy az ADA Mekong nem való ide, én igazi üde zöld gyepet szeretnék, olyat, ami szinte kiugrik az üveg mögül. Leszívtam a homokot, és feltöltöttem talajjal. A vélemények megoszlanak itthon, de az én fejemben megszületett képhez most sokkal közelebb áll a layout, hát ha majd benövi a HC és a parvula.

Kb 10 nappal az indítás után pár előretolt felderítő RC garnéla elfoglalta a terepet. Szívós, sokat látott jószágok, és nyugodtan engedtem be őket, mivel a rescape alatt végig levegőztettem egy dézsában 15 liter akvárium vizet és forgattam a szűrőt, így sikerült élő bacikultúrával és részben élő akvárium vízzel indítanom.

A redmore viszont rettentően taknyosodik, ahogyan annak lennie kell. Sebaj, majd elmúlik.

A növények gyökeresednek, kezdenek bekötni a talajba, a fotón még nem látható Rotala és HM lassan észhez tér, és jön felfelé.

A halválasztásban még tanácstalan vagyok. Először Brigitte-n gondolkoztam, mert eMZé akijában gyönyörűen festenek. De GA-ban kevesen voltak, és a faj vitalitása sem győzött meg.

Galaxykat ma láttam a Pólusban, 800 Ft-os áron. Mutatós halak, de ez az ár szerintem irreális, pláne egy nyitott akiban, ahol azért van ugra-bugra.

Petitella ide túl nagy, ráadásul egy hülye szuicid hajlamú hülye jószág, nem szeretem.

Talán a zöld neon vezeti ár-érték arányban a listát, de még az is lehet, hogy egyszerűen meghagyom garnisnak.

Ha van ötlet, ki mit látni praktikusnak, szívesen várom a kommenteket.

Végül szeretném megköszönni a fórumozó ismerősöknek a sok növényt, amit tőletek kaptam: @andrashodi , @eMZé , @AmegA , @hnorbi

nano0_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

nano2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

nano1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
gratulalok nagyon szep lett.
osztom, hogy homok nelkul jobb. viszont ha az elotortenetet nezem, en levennem a hydrot a fa tetejerol. egy erdei reszletben siman elfogadhato a levagott fa.
 
osztom, hogy homok nelkul jobb. viszont ha az elotortenetet nezem, en levennem a hydrot a fa tetejerol.

Üdv! szép kis erdei tisztás lesz ez, zsíír! (y) Osztom @BBálint Kollega észrevételet a hydroval kapcsolatban, ha már savazhatok... Nekem a trident sem gyere be a fa mögött/mellett, de ez csak egy vélemény. esetleg blyxa... vs. ranunculus helyette? :whistle:
 
Köszönöm, a blyxa csere nagyon jó ötlet, meg is fogom valósítani, de egyelőre más nyomja a lelkem. Vízcserénél felfedeztem egy rakat 0,5-1 mm körüli feketés "lárvát" a red more taknyába ragadva, és a második leszívás után is találtam még belőlük rendesen. Van esetleg tippetek, vagy láttatok már hasonlót, hogy mi lehet a váratlan vendég?

IMG_6202_vs_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Szia! Nem kell megijedni, nekem is volt ilyen régen amíg taknyos volt a fa. Én garnéla kakinak néztem akkor, és a takony eltűnése után már nem is találtam.
 
Az a durva, hogy olyan pici, hogy még azt sem látom, valójában élőlény-e, saját aktív mozgása van, vagy a víz sodorja. Ha két hét múlva meg lesz még, hazaviszem a szülőkhöz és megnézzük mikroszkóp alatt egy normális mikrobiológia laborban.
 
gratulalok nagyon szep lett.
osztom, hogy homok nelkul jobb. viszont ha az elotortenetet nezem, en levennem a hydrot a fa tetejerol. egy erdei reszletben siman elfogadhato a levagott fa.

Csatlakozom az előttem szólóhoz; nagyon klassz minden, de teljesen idegenül hat, sőt elvonja a figyelmet a többi részről a fa tetején lévő kis "fészek"/"sapka".
Ha zavar a levágott csonk, keress valami más megoldást.
Pl. benőhetné riccardia, mint Dani köveit!;)
 
Már hydrotlanítottam a fát. Tényleg nem ez a megoldás. Beraktam két pici kőre kötözött Riccardiát, megnézzük, mennyire szeretik egymást.
 
Back
Oldal tetejére