• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 84L Low tech - első próbálkozás

Tommi

Veterán
Sziasztok!

Gyakorlatilag teljesen kezdőként vágok bele (illetve vágtam bele pár héttel ezelőtt) egy akvárium építésébe.
Nem a semmiből jött az ötlet, gyerekkoromban sok éven át volt otthon akváriumunk, de annak gondozásához nem sok közöm volt :)
Hogy mi a cél? - Szimplán szeretnék behozni egy kis természetet lakásunkba. Aztán majd később kiderül, hogy mennyire "szakadok bele" ebbe a hobby-ba.

Alapok
Akvárium: 84L (80x35x30)
Külső szűrő: Eheim 2422 (Töltetek sorrendben: gyári szivacs, Seachem Matrix, Eheim Substrat, perlonvatta)
Világítás: Odyssea t5 2x39w (Daylight és Plant)
Talaj: JBL Manado (dark), benne JBL gyökértáp golyók

Növények
Limnophila Sessiliflora
Ludwigia spec. super red
Hygrophila Corymbosa
Mayacala Fluviatilis
Bacopa Caroliniana (kihalóban, ő elég szarul fest) :(
HM, Sagittaria Subulata "Pusilla", Anubias Nana

Halak, garnélák - kb 3 héttel az indulás után kerültek be, úgy tűnik ők jól érzik magukat, nem volt elhullás
10 db vörös neon, 5 db amano garnéla
Heti 5x kapnak granulátumot, 1-1 nap fagyasztott krillt ill. vizibolhát. Szeretnek mindent, de leginkább a granulátumot. A garniknak meg a párolt zöldborsó a nyerő falat.

Tápozás
Green Aqua Macro, EL Profito, EL Easycarbo

CO2
Nincs és egyelőre nincs is tervben.

Az aki indításakor pihentetett csapvizet használtam, heti 2x 40% vízcserével. A Sessiliflora kivételével nemigazán fejlődtek szépen a növények, így elkezdtem részletesebben utánaolvasni mi lehet a baj (valószínűleg több tényező is).

1. Víz
Beszereztem csepptesztet a vízkeménységre. Tudtam, hogy kemény a vizünk, szóval nagy meglepetés nem ért. Gh 27, Kh 24.
RO készülék beszerzése után, hetente 2x50% vízcserével most ott tartok, hogy Gh 11, Kh 7-8.
Pár liter pihentetett csapvizet kevertem azért hozzá a vízcseréknél.
Kérdés: Próbáljam-e (van-e értelme) tovább lágyítani, vagy ez így ok?

2. Flow
Egy ideig üveg lilly-t használtam, de a víz tetején elég vastag hártyásodás jelentkezett és összességében a vízmozgás se tetszett így beraktam az Eheim gyári esőztetőt. Határozottan jobb az áramlás, a hártyásodás kevésbé feltűnően, de még mindig jelen van.

3. Tápozás
Eleinte így nézett ki a napi tápozás: 2ml Green Aqua Macro, 1ml Profito, 1ml easycarbo.
Az RO víz használatának megkezdésekor még nem akartam belenyúlni az adagokba, de mivel továbbra is stagnáló/foszló növényeket láttam 2 héttel ezelőtt elkezdtem emelni a macrot. Először 3ml/napra, majd pár napja már 3,5 ml megy bele. Profito és easycarbo változatlanul 1-1ml. Mivel kevés halam van, így a kisebb szennyezés miatt gondolom indokolt lehet amúgy is a több macro.

A Sessiliflora így még durvábban nő, de vele eddig se volt gond. Többször volt nyírva, legutóbb kicsit túl is vágtam. Legközelebb a levágott részekkel mindenképp sűríteni szeretném. Brutál gyökereket növeszt, teljesen beszövi az alatta levő talajt, tápgolyókat. Nála annyi problémát látok, hogy az alsó (régebbi) részek enyhén barnulnak. Ez szerintem tuti összefügg a többi növény nyűgjével.
Bacopa: vele eddig semmi pozitív nem történt nálam. Eleve nehezen marad meg a manadoban, mivel keményebb, merevebb a szára. Már ültetéskor szentségeltem miatta és volt, hogy a flow kiszedte a talajból. Ezen kívül nála a leglátványosabb a vergődés. Az alsó levelek először megfakultak, majd átlátszóak, végül elmállanak.
Sagittaria: stagnál, vannak új szálak, de a régiek közül barnulnak is.
HM: soso, hátul szerettem volna kis bokrot belőle, elől pedig nyilván egybefüggő gyepet nevelni. A hátsó részen szebbnek tűnik, mintha a színe is élénkebb lenne. Elől is növöget, de nem az igazi.
A Ludwigianál alul a leveleken elszíneződés, néhol foszlás van. A tetején a friss levelek meg mintha túl kicsik lennének, bár ezen kívül a friss hajtásokat én egészségesnek látom.

Mostanában elég sokat töltöttem különböző netes fórumok olvasásával, videózással, azt hiszem nagyjából kezdem látni hogyan kéne működnie egy akváriumnak.

Összességében így kezdőként, 0 tapasztalattal 3 tippem van:
1. Hiánytünetek alapján foszfáthiány? Macro mellé még toljak foszfátot is, és ha igen mennyit?
2. Ilyen adagolás mellett is kompletten még mindig macrohiány? A Ludwigia alsó részén van lyuk is a levélen, ami meg káliumhiányra utalhat. Viszont algabummot se szeretnék indítani a macro túllövésével. Egy kevés barna alga van, de egyáltalán nem látom vészesnek. Vízcserekor az üvegről letörlöm azt a keveset, a többit meg elintézik az Amanok.
3. Még időt kéne adnom neki, hogy a napi 3,5ml macro hatása beérjen?

Képet csak így linken tudtam beilleszteni, ráadásul telós képek, bocs érte.
Minden kritikát, javaslatot szívesen fogadok. Főleg ha valami marhaságot írtam légyszi javíts ki!

Köszi, hogy elolvastad!:)
 
A hártyásodás valósgínűleg azért van, mert nincsenek jól a növények vagy mert szimplán túl etetsz. Szerintem inkább micro elem hiányod lesz, próbáld ki hetente 1x tápozol, és állítsd be stabilan a vizet, nem lesz gond ha csak simán ro val cseréled, arra kell ugyelni h rendszeres legyen.
 
Szia!

Szerintem a problémát az is okozhatja, hogy ekkora akváriumhoz nagyon kevés lesz ez a szűrő.
Manadoban növényezni elég nehéz lesz!
Halat viszont később még tehetsz majd bele, mert 10 neon inkább nagyobb csapatban szép.
Alakulni fog ez, csak türelem, sok tanácsot kapsz majd.
 
A hártyásodás valósgínűleg azért van, mert nincsenek jól a növények vagy mert szimplán túl etetsz. Szerintem inkább micro elem hiányod lesz, próbáld ki hetente 1x tápozol, és állítsd be stabilan a vizet, nem lesz gond ha csak simán ro val cseréled, arra kell ugyelni h rendszeres legyen.
Túletetés esetleg benne lehet a pakliban, bár nagyon ésszel adagoltam a kaját eddig, csak amennyit tényleg összekapkodtak a halak. Mindenesetre a hártyásodás ellen több helyen bevált a Seachem Purigen, úgyhogy megy bele a szűrőbe egy 100ml csomag.
A JBL tápgolyó főleg micro elemeket tartalmaz, abból nem lehet hiány szerintem.

Szia!

Szerintem a problémát az is okozhatja, hogy ekkora akváriumhoz nagyon kevés lesz ez a szűrő.
Manadoban növényezni elég nehéz lesz!
Halat viszont később még tehetsz majd bele, mert 10 neon inkább nagyobb csapatban szép.
Alakulni fog ez, csak türelem, sok tanácsot kapsz majd.

Igen, a szűrő vásárlását lehet kicsit elkapkodtam. Ezen rágódok is rendesen. Tulajdonképpen nem is a l/h zavar (a flow-t is eléggé erősnek látom), hanem a tartály mérete. A fizikai szűrés miatt alul muszáj meghagyni egy szivacsot, pedig annak a helyére mehetne még matrix. Még agyalok esetleg valami DIY előszűrő hengeren csak szivaccsal. Így a rendes szűrőbe mehetne összesen kb 2,5 liternyi bio.

Tegnap hiánytünetek témában nézelődtem youtubeon. A növényeket összevetve egyre inkább biztos vagyok benne, hogy foszfáthiányom van. El is kezdem adagolni a TF Phosphat-ot napi 2ml-vel a macro mellé. Macrot ezzel egyidőben visszaveszem 3ml-re.

Köszi a bíztatást! :)
 
Eltelt egy hét a kieg. foszfát adagolás megkezdése óta. Az új hajtások határozottan szebbek, élénkebb a színük és a leveleken semmi elszíneződés.
Most már a HM is bolond módjára nő az előtérben is. Az egyetlen bajom vele, hogy felfele terjeszkedik, nem pedig oldalra. A legutóbbi vízcserénél metszettem és jópár levágott szálat visszaültettem, hogy sűrűsödjön végre.
A sagittaria subulata az egyetlen, amin nem látok jelentős változást, nem is annyira tetszik, lehet őket kiszedem és inkább a HM-et futtatom végig az egész előtéren.
A felszín hártyásodása megszűnt. Vagy a Seachem Purigen segített vagy a jobb tápozás...vagy mindkettő, passz.

Örömhír még, hogy az amanoim "összeszűrték a levet", az egyik bepetésedett, szóval olyan szarul ők se érezhetik magukat.

Napi tápozás jelenleg:
- 3ml Green Aqua Macro
- 2ml TF phosphat
- 1,5 ml Profito
- 2 ml Easycarbo
 
Szívem szerint az akváriumot elnevezném "Gyakorló"-nak, "Tesztnek" vagy nem is tudom minek...
A Low tech kifejezés abban az értelemben megdőlt viszonylag hamar, hogy beindítottam egy CO2 rendszert (Citromsavas -szódabikarbonás, gyakorlatilag EZT raktam össze). Ahhoz képest, hogy kezdőként első olvasásra milyen bonyolultnak látszott valójában pofonegyszerű. Összerakva és megértve a működési elvét tényleg nem egy ördöngősség és fillérekből kijött - tanulásra, a CO2 hatásainak megfigyelésére már most megérte úgy érzem. Már első nap, az üzembe helyezés után pár órával bubizni kezdtek a növényeim. El se hittem elsőre...vagy 2 órán át ültem az üveg előtt, párom már hülyének nézett :)

Próbálok egyszerre nem több mindenhez hozzányúlni, egyszerre csak egy dolgon változtatni. Persze ez kezdőként nem könnyű, látom magamon, hogy sokszor már másnapra akarom látni a változást. Eközben elég sokat olvasom nálam tapasztaltabbak naplóit és látom mennyi türelmet, időt igényel ez az egész.

Még a CO2 indítása előtt kiszedtem a Sagittaria-kat, nagy részük elmállott. Voltak ugyan friss hajtások, de amúgy se tetszett annyira, inkább kigyomláltam mind. A legsz@rabb állapotban a Bacopa volt, 2-3 szálat sikerült megmenteni. Most már elkezdtek nyúlni és az alsó levelek se bomlanak. Sessiliflora és HM nő szépen, Mayacala Fluviatilis szintén. A HM sokkal jobban tetszik középen, esetleg hátul bokrosra hagyva. Ha egyszer sikerül összeraknom egy színvonalas scape-et, akkor a HM biztosan benne lesz, de bokorként.
Apropó scape...olvasgatva a naplókat minden nap ámulok és bámulok miket raknak össze itt a profik. Csak csorgatom a nyálam hátha egyszer nekem is olyan lesz :)

Algásodás:
Kezdetben barna algám volt, az akkor sem tűnt vészesnek, most meg már főleg nem....mert a CO2-vel egy időben megjelent a zöld pontalga. Na ez már durvább...üvegen, redmoor fán, kövön, mindenhol :) Van még zöld fonál is, ez meg a növények tetején.
Igazi algafarmot sikerült kialakítani 😃

Az állatok köszönik szépen jól vannak, a 10db neon mind megvan, nem volt elhullás. Az Amano garnikból viszont csak 4 van meg.
Kicsit bővíteni szeretném a halállományt, ők pl nagyon tetszenek:
Titteya

Néhány kép zárásnak (mobilos képek, se gépem se tudásom művészibb képek készítéséhez)...

Kritikát, észrevételt szívesen fogadok :)

Köszi, hogy elolvastad!
 
Szia!

Szerintem a problémát az is okozhatja, hogy ekkora akváriumhoz nagyon kevés lesz ez a szűrő.

Gyakorlatilag beigazolódott, amit mondtál - nyilván semmi meglepő nincs benne. 0 tapasztalattal spórolni akartam valamin, amin nem kellett volna.
A flow-t figyelve most már teljesen tisztán látszik, hogy jóval gyengébb, mint az szükséges lenne.
Ma csináltam egy kis szűrőpucolást. A perlon is rettentő koszos volt, a purigent meg ki is vettem és adok neki egy 24 órás klóros tisztítást. Lehet idén már nem is kerül vissza, mivel az ünnepekre elutazunk, lehet nem lesz már ideje annyit ázni, hogy visszatehessem. Az tuti biztos, hogy pár hét működés után ennyire nem szabadna dzsuvásnak lennie. Sajna képet elfelejtettem csinálni róla retkesen, de gyakorlatilag sötétbarna volt a perlonvatta is, meg a Seachem Purigen is.

Szóval összességében valószínűleg kicsi a szűrő térfogata is, meg a teljesítménye is...
Ezt bizony elqrtam, szűrővásárláskor kellett volna okosabbnak lenni. Úgyhogy év elején szépen be kell szerezni ennek a szűrőnek valamelyik nagyobbik testévérét. Magával a szűrővel ezen kívül semmi bajom, abszolút hangtalan, teszi a dolgát. És ez a hangtalan működés elvárás is, mivel olyan szobában van az akva, ahol néha alszunk is...leginkább én, amikor a meccset akarok nézni és oda száműznek:D
Vagy EHEIM 2424, vagy 2426 lesz. Az eszem a 2426-ot mondja, hogy tényleg legyen tartalék a szűrőben, viszont azért ésszerűen is akarok dönteni.

EHEIM 2424
EHEIM 2426
Pumpa teljesítmény
700 l/h​
1050 l/h​
Teljesítmény
8W​
24W​
Térfogat
6L​
9L​

Nyilván az árkülönbség nem döntő tényező ezek után, ha már meg kell fizetnem a saját balf...ságom árát. Amitől félek a 2426 esetében, hogy tényleg akkora árvizet okoz, hogy szétveri a manado-t. Illetve azért jóval többet is fogyaszt, ami szintén nem kéne fontos legyen, de azért feleslegesen mégse tekerjük a villanyórát. A 2424-es l/h-ja már nagyon közel van 10x megforgatáshoz.

Kérdés: amikor ezt a 10x vízforgatást számoljuk a szűrőknél, akkor az akva űrtartalmát számoljuk, vagy pedig a ténylegesen benne lévő nettó víztérfogatot?

Ha valakinek ezeken kívül más javaslata van azt is meghallgatom persze. Viszont ha ezek közül választok, akkor talán az asszonynak nem kell elmondanom az egészet és talán nem tűnik fel neki, hogy másik szűrő van ott:cool:
Időm van eldönteni, januárig semmiképp nem lesz annyi időm, hogy cseréljem.

Tippeket, javaslatokat bátran írjátok! :)

Köszi a figyelmet!
 
Szia! Azert azt el kell fogadni, hogy a szuroknel megadott adatok nem teljesen fedik a valosagot.. sztem se a vizforgatas, se a fogyasztas, se a terfogat.. pl a 2424-be pont 3 liter toltet fer+ a perlon. A 2426 sztem kb 1 literrel tud tobb toltetet, de a fogyasztasa nem hinnem, hogy a 3 szorosa lenne a 2424-nek. Ha realisan gondolkodok, akkor max a duplaja. Van egy 2273-asom, az is szinte ugyan azt tudja mint a 2426, vizhozam, vodormeret.. a teljesitmenye viszont csak 16w.. ugyhogy sztem ne ezt nezd.
Ha jol kezeled az akvat, akkor a 2424 is boven elegendo kell legyen egy lily pipe-vel. Ha viszont megis a nagyobb szuro mellett dontesz lily-vel ,akkor azt mar fojtanod kellene.
 
Szívem szerint az akváriumot elnevezném "Gyakorló"-nak, "Tesztnek" vagy nem is tudom minek...
A Low tech kifejezés abban az értelemben megdőlt viszonylag hamar, hogy beindítottam egy CO2 rendszert (Citromsavas -szódabikarbonás, gyakorlatilag EZT raktam össze). Ahhoz képest, hogy kezdőként első olvasásra milyen bonyolultnak látszott valójában pofonegyszerű. Összerakva és megértve a működési elvét tényleg nem egy ördöngősség és fillérekből kijött - tanulásra, a CO2 hatásainak megfigyelésére már most megérte úgy érzem. Már első nap, az üzembe helyezés után pár órával bubizni kezdtek a növényeim. El se hittem elsőre...vagy 2 órán át ültem az üveg előtt, párom már hülyének nézett :)

Próbálok egyszerre nem több mindenhez hozzányúlni, egyszerre csak egy dolgon változtatni. Persze ez kezdőként nem könnyű, látom magamon, hogy sokszor már másnapra akarom látni a változást. Eközben elég sokat olvasom nálam tapasztaltabbak naplóit és látom mennyi türelmet, időt igényel ez az egész.

Még a CO2 indítása előtt kiszedtem a Sagittaria-kat, nagy részük elmállott. Voltak ugyan friss hajtások, de amúgy se tetszett annyira, inkább kigyomláltam mind. A legsz@rabb állapotban a Bacopa volt, 2-3 szálat sikerült megmenteni. Most már elkezdtek nyúlni és az alsó levelek se bomlanak. Sessiliflora és HM nő szépen, Mayacala Fluviatilis szintén. A HM sokkal jobban tetszik középen, esetleg hátul bokrosra hagyva. Ha egyszer sikerül összeraknom egy színvonalas scape-et, akkor a HM biztosan benne lesz, de bokorként.
Apropó scape...olvasgatva a naplókat minden nap ámulok és bámulok miket raknak össze itt a profik. Csak csorgatom a nyálam hátha egyszer nekem is olyan lesz :)

Algásodás:
Kezdetben barna algám volt, az akkor sem tűnt vészesnek, most meg már főleg nem....mert a CO2-vel egy időben megjelent a zöld pontalga. Na ez már durvább...üvegen, redmoor fán, kövön, mindenhol :) Van még zöld fonál is, ez meg a növények tetején.
Igazi algafarmot sikerült kialakítani 😃

Az állatok köszönik szépen jól vannak, a 10db neon mind megvan, nem volt elhullás. Az Amano garnikból viszont csak 4 van meg.
Kicsit bővíteni szeretném a halállományt, ők pl nagyon tetszenek:
Titteya

Néhány kép zárásnak (mobilos képek, se gépem se tudásom művészibb képek készítéséhez)...

Kritikát, észrevételt szívesen fogadok :)

Köszi, hogy elolvastad!
Milyen talajt használsz?
 
Manado Dark
Manado Dark hasomló mint a hagyományos Manado? Én sajnos bedőltem a "Aquatic Nature DEKOLINE NERO - 5kg" címszó alatt találhatónak.
A fotókon egész szép homogén fekete, viszont a valóságban undorító. Olyan mintha égetett üvegdarabok lennének, ráadásul a csigák felkarcolják vele az üveget.
Szeretném lecserélni talán a Manadora, mivel a barnával jó tapasztalataim voltak.
 
Manado Dark hasomló mint a hagyományos Manado? Én sajnos bedőltem a "Aquatic Nature DEKOLINE NERO - 5kg" címszó alatt találhatónak.
A fotókon egész szép homogén fekete, viszont a valóságban undorító. Olyan mintha égetett üvegdarabok lennének, ráadásul a csigák felkarcolják vele az üveget.
Szeretném lecserélni talán a Manadora, mivel a barnával jó tapasztalataim voltak.

A Manado darknál se számíts homogén tök feketére. Mosás után közvetlenül, majd a telepítéskor még határozottan élénk. Viszont pár hét után már közelről nézve vannak benne "elszíneződések". Nem durván, nem lesz belőle barnás-feketés, de azért közelről nézve mattabbnak látom most. Normális távolságból nézve (kb 1 méterről) egyértelműen fekete.
Persze simán lehet, hogy indításkor is ilyen volt, csak most már több növényzettel, illetve beállt állapotban másképp látom.
Én pont ezért választottam a dark-ot, mert tetszett a fekete aljzat, nem is csalódtam benne.
 
Sokminden történt az akival az ünnepek alatt, leginkább én bénáztam össze-vissza.
Mivel nem voltunk itthon, így az automata világításon kívül semmit nem "kapott"...meg is látszott. Hazaérve egy kis metszést és üvegpucolást csináltam.
Ennek végrehajtása közben sikeresen eltörtem a CO2 diffúzort🤬
Egyébként is gondolkodtam rajta, hogy a szűrő nyomóágába kéne vezetni a hatékonyabb beoldás miatt, úgyhogy ha meglesz az új külső szűrő, akkor ez lesz következő, amin változtatok. Addig is vettem egy új diffúzort, tartaléknak jó lesz.
A következő hiba sajnos már végzetesebb volt néhány élőlényre nézve :(
A citromsavas-szódabikarbónás CO2-ből kifogyott a cucc, így tölteni kellett. Este megcsináltam, de úgy voltam vele, hogy éjszakára már nem indítom el, fölösleges lenne. Másnap reggel melóba indulás előtt rákötöttem, minden faszának tűnt (2bubi/sec).
Délután hazaérve már a szobaajtóba érve láttam, hogy kva nagy gáz van (szó szerint!). DC tök sárga, halak egy része felszínen pipál, a többiek meg a növények közt élettelenül. Felhúztam a felszínre a lilly-t, hogy csobogjon, illetve szerencsére volt egy 10L-es vödörnyi RO vízem bekészítve, annyi vizet cseréltem gyorsan.
A 10 db neon mellé 2 nappal előtte került be 10 db vörösorrú pontylazac. 7-en közülük sajnos nem élték túl a hülyeségemet. Ezen kívül az egyik amano garnéla is odaveszett. A neonok viszont mindannyian megúszták.
Annyi haszna volt az egésznek, hogy egy rakat kis apró csiga is a felszínre került, így legalább azokat ritkítottam 🙂
A növényeket is rendezgettem, pakolgattam, kezd eléggé bedúsulni az egész.
A napokban megveszem az új szűrőt, úgyhogy a hétvégi beüzemeléskor csinálok egy alapos nagytakarítást is.

 
Back
Oldal tetejére