• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The Journey

Huaso

Kertész szaki
Sziasztok!

Amint mondtam, ezen a héten indítok egy naplót, mert csomó dolog van, amiről előtte szeretnék tájékozódni, hogy ne kövessek el minden hibát, amit egy kezdő csak elkövethet (hacsak már nem történt meg :unsure:)

Az akva 112 literes, és jelenleg így néz ki:
8eSyRWOoBsb-RFhAisNEvo3omb-XAA1TiaXZPs_cd-Rvr2KyVnTbBzJTH3-wvYgelUCp1-WDmLPnC2oxp3rBZJxtotqjvAuskvv2fSDuMRj-behuJXQJFBqTEBPLKx7_3Cjam7DIxjyou1AoMHxx3mduZGUf9fntZ_ufLz38wfxaz4FflBJ7Gy2Zqp9mRO3tc38bIgwYzuqYl5TUUc2_J1HK4LNewhM9746cfkF5gl6h9Wn2GCQpnMrptPpgDGUtzRDbts9pCzTMF1NCvOwDAeUZZZk96EauJpnxNepvBejs7uB6bE78YJpyeRqsy0fw0bJlDr4R8yaflUYVvpEm_F0AXcTVe1BBcRExnJ59Q2V2DnKSwDBpZNMJTp-RVPio76JmMfHxcKYb30NzWMV-o77mgX1bAwCChljedv5gHrwzyl518w2OEIvqR5LY1bNRedw-mSOOCV9R4LgS8-5VbE-4cpTafe423D77dUSq2EjqnKR3VZUxoySlCCAJwddx2VSyXHtk2ML_pv1DqzbxqIj6MciUwUCplVVceVDMBy-UqFVsvuCwxqSlSG2qSBtMGxaP=w1035-h776-no


Amint látjátok kb semmi nem jó benne, heteken belül tervezek egy "mindent ki belőle" átrendezést, amikorra kb szeretnék képbe kerülni, hogy mit is kéne másképp csinálnom.

Na szóval az a sok minden, ami nem annyira okos megoldás egy növényes akváriumba:

A szűrő jelenleg egy 1000l/órás belső szűrő, amibe tudok tenni szűrőanyagot is (aquael turbo filter 1000), gyárilag kerámitöltet van benne.
Tervezem egy külső szűrő beszerzését, de nem tudom mikorra tudom összehozni az árát.
Végig is böngésztem a külső szűrők piacát, meg azt is, hogy miket írtatok, és ahogy láttam a Tetra EX 1200-at ajánlottátok a legtöbben, de kicsit borsosnak érzem, és lehet, hogy egy nagyon low-tech akinak egy kisebb is elég.
A legjobban amúgy egy Atman AT 3338/7 jött be, de nem tudom erről mik a vélemények.

A világítás édeskevés, és nekem speciel nem annyira jön be (a párom akarta nagyon, ő van belehülyülve ebbe a tetős dologba), ezt átmenetileg úgy terveztük megoldani, hogy a tetőt megtoldjuk egy kis ledes világítással, amíg nem szerzünk valami mást. Mutogattam neki, amiket írtatok a diy ledes világítással kapcsolatban, azt mondta meg tudjuk oldani, szóval ha ez meglesz kb. akkor kb. 3500-3800 lumen világítás lesz az aki felett.

Táptalaj nincs, JBL tápgolyók vannak a növények alatt, és JBL csepegtetős tápot kapnak. Nem tűnnek betegnek, de nem is igazán növekednek, szóval gondolom ezeken is változtatni kell.
Költségkímélés szempontjából gondoltam arra, hogy veszek mondjuk táptalajt (ADA?), és csak oda teszek, ahol lesznek növények, a többi részen marad a kavicsos talaj. A tápozásról is csomót olvastam, és egyelőre a ProFito növénytápra gondoltam (a mikro,makro tápozásra még nem hiszem, hogy készen állok), illetve EasyCarbo-t adagolni.

Szóval ezeknek a függvényében gondoltam egy kis átalakításra, illetve jobban növényesíteni.
Mindenképpen szeretnék bele egy Red Moor fát is, illetve alacsony igényű növényeket. Gondoltam itt anubiasokra, cryptocoryne-okra, microsorum, mohák (amúgy fogalmam sincs, hogy tudjátok megjegyezni ezeknek a növényeknek a pontos neveit :D)

Egyelőre ennyi, mert a napi 10 óra fórumolvasás ellenére is ugyanúgy össze vagyok zavarodva, hogy mi lenne a jó megoldás (na jó, azért néhány dolog tisztul), szóval először tájékozódom, aztán belevágok :happy:
 
Szia
A szűréssel az a gond hogy, hiába tudsz rakni szűrő anyagot a szűrődbe a menyisége kevés. Low tech-ben KB.: 30lumen/litert számolj. Az atman is jó csak 1000liter/ órát tudjon
 
Üdv itt!

Én nagyon tudtam volna díjazni, amikor elkezdtem megrendelni a cuccokat az akváriumhoz, ha kiveri valaki a kezemből az egeret és felhívja a figyelmem az anyagi vonzatra. Rövid időt felölelő tapasztalatom alapján hosszútávon szépet csak viszonylag egy általános ingerküszöböt meghaladó pénzösszegből lehet csinálni. Lehet virágföldezni meg sóderozni, manadóval meg aquabasissal szenvedni csak nincs értelme. Én ha most kezdeném ezzel az ésszel biztos, hogy kicsiben indítanék. 30 liter maximum. Ha már most azt nézed, hogy hol lehet spórolni szerintem jobban jársz, ha kisebb akvárium felé mozdulsz el. Nagyon szépeket lehet összehozni azzal is, elég csak ránézni az itteni nano-s topicokra. Viszont egy nano-val nagyságrendekkel kevesebb pénzből kijössz. Akkor lehet vásárolni a legjobból, mert mindenből sokkal kevesebb fér el.

Abszolút nem szerettelek volna kiábrándítani vagy elvenni a kedved ettől a nagyszerű hobbitól csak szeretném ha az a csalódás kimaradna az indításkor, ami engem ért annak idején.
 
Üdv itt!

Én nagyon tudtam volna díjazni, amikor elkezdtem megrendelni a cuccokat az akváriumhoz, ha kiveri valaki a kezemből az egeret és felhívja a figyelmem az anyagi vonzatra. Rövid időt felölelő tapasztalatom alapján hosszútávon szépet csak viszonylag egy általános ingerküszöböt meghaladó pénzösszegből lehet csinálni. Lehet virágföldezni meg sóderozni, manadóval meg aquabasissal szenvedni csak nincs értelme. Én ha most kezdeném ezzel az ésszel biztos, hogy kicsiben indítanék. 30 liter maximum. Ha már most azt nézed, hogy hol lehet spórolni szerintem jobban jársz, ha kisebb akvárium felé mozdulsz el. Nagyon szépeket lehet összehozni azzal is, elég csak ránézni az itteni nano-s topicokra. Viszont egy nano-val nagyságrendekkel kevesebb pénzből kijössz. Akkor lehet vásárolni a legjobból, mert mindenből sokkal kevesebb fér el.

Abszolút nem szerettelek volna kiábrándítani vagy elvenni a kedved ettől a nagyszerű hobbitól csak szeretném ha az a csalódás kimaradna az indításkor, ami engem ért annak idején.
Köszi a hozzászólast, teljes mértékben igazad van.
Először egy 12 literes akváriumon gondolkoztam, csak annál meg attól félek, hogy nehéz lesz az egyensúlyt fenntartani.
Csak ezt a nagyobb akvát jobban meg szeretném csinálni, még akkor is ha nem teljesen növényesre. Bár abban teljesen igazad van, hogy a kisebben jobban meg tudom tanulni az alapokat
 
Szia!
Én is először egy kisebbet ajánlanék, 20-30 literesekben jó arányokkal csodákat lehet csinálni, és ha változtatni szeretnél benne sokkal egyszerűbb.
Még én is csak ugatom a témát,de a hibákban már otthon vagyok.
3 Akváriumom van 54,20,14 liter,a 14esben vizcserén,heti tápozáson kivül semmi problem, a 20as szépen megy egy akasztós szűrővel, az 54-es kinlódás algák, hiánytünet stb de küzdök :)
Szerintem az aljzaton spórolj a legkevesebbet az meg fogja hálálni)
Macrot mindenképpen használj nekem nagyon bejött (olyan növényem is előjött és szépen fejlődik amiről már meg is felejtkeztem, hogy egyáltalán van!)
Világitás nekem a két kicsi fölött asztali lámpával van megoldva, lehet, hogy nem ada aquasky, de gazdaságos és működik.
Sok sikert kivánok, kiváncsian várom a fejleményeket!
 
Utoljára módosított:
Én is először egy kisebbet ajánlanék

Na azt hiszem meggyőztetek, tényleg túl nagy meló lenne elsőre a 112-es.
Akkor azt mondjátok, hogy gond nélkül lehetne üzemeltetni a 12 literest? Mert akkor belevágnék abba :shame:
Ha ahhoz esetleg szerzek egy akasztós szűrőt, akkor kevesebbet kell cserélni a vizet? (néha el szoktam felejteni az ilyeneket)

Világitás nekem a két kicsi fölött asztali lámpával van megoldva, lehet, hogy nem ada aquasky, de gazdaságos és működik

van itthon egy 10 wattos T8-as világításom, de attól tartok, hogy az túl sok lenne, és ahhoz már rendes CO2 beoldás dukálna. De akkor mondjuk egy rendes lámpa is működne?
 
Sziasztok!

Amint mondtam, ezen a héten indítok egy naplót, mert csomó dolog van, amiről előtte szeretnék tájékozódni, hogy ne kövessek el minden hibát, amit egy kezdő csak elkövethet (hacsak már nem történt meg :unsure:)

Az akva 112 literes, és jelenleg így néz ki:
8eSyRWOoBsb-RFhAisNEvo3omb-XAA1TiaXZPs_cd-Rvr2KyVnTbBzJTH3-wvYgelUCp1-WDmLPnC2oxp3rBZJxtotqjvAuskvv2fSDuMRj-behuJXQJFBqTEBPLKx7_3Cjam7DIxjyou1AoMHxx3mduZGUf9fntZ_ufLz38wfxaz4FflBJ7Gy2Zqp9mRO3tc38bIgwYzuqYl5TUUc2_J1HK4LNewhM9746cfkF5gl6h9Wn2GCQpnMrptPpgDGUtzRDbts9pCzTMF1NCvOwDAeUZZZk96EauJpnxNepvBejs7uB6bE78YJpyeRqsy0fw0bJlDr4R8yaflUYVvpEm_F0AXcTVe1BBcRExnJ59Q2V2DnKSwDBpZNMJTp-RVPio76JmMfHxcKYb30NzWMV-o77mgX1bAwCChljedv5gHrwzyl518w2OEIvqR5LY1bNRedw-mSOOCV9R4LgS8-5VbE-4cpTafe423D77dUSq2EjqnKR3VZUxoySlCCAJwddx2VSyXHtk2ML_pv1DqzbxqIj6MciUwUCplVVceVDMBy-UqFVsvuCwxqSlSG2qSBtMGxaP=w1035-h776-no


Amint látjátok kb semmi nem jó benne, heteken belül tervezek egy "mindent ki belőle" átrendezést, amikorra kb szeretnék képbe kerülni, hogy mit is kéne másképp csinálnom.

Na szóval az a sok minden, ami nem annyira okos megoldás egy növényes akváriumba:

A szűrő jelenleg egy 1000l/órás belső szűrő, amibe tudok tenni szűrőanyagot is (aquael turbo filter 1000), gyárilag kerámitöltet van benne.
Tervezem egy külső szűrő beszerzését, de nem tudom mikorra tudom összehozni az árát.
Végig is böngésztem a külső szűrők piacát, meg azt is, hogy miket írtatok, és ahogy láttam a Tetra EX 1200-at ajánlottátok a legtöbben, de kicsit borsosnak érzem, és lehet, hogy egy nagyon low-tech akinak egy kisebb is elég.
A legjobban amúgy egy Atman AT 3338/7 jött be, de nem tudom erről mik a vélemények.

A világítás édeskevés, és nekem speciel nem annyira jön be (a párom akarta nagyon, ő van belehülyülve ebbe a tetős dologba), ezt átmenetileg úgy terveztük megoldani, hogy a tetőt megtoldjuk egy kis ledes világítással, amíg nem szerzünk valami mást. Mutogattam neki, amiket írtatok a diy ledes világítással kapcsolatban, azt mondta meg tudjuk oldani, szóval ha ez meglesz kb. akkor kb. 3500-3800 lumen világítás lesz az aki felett.

Táptalaj nincs, JBL tápgolyók vannak a növények alatt, és JBL csepegtetős tápot kapnak. Nem tűnnek betegnek, de nem is igazán növekednek, szóval gondolom ezeken is változtatni kell.
Költségkímélés szempontjából gondoltam arra, hogy veszek mondjuk táptalajt (ADA?), és csak oda teszek, ahol lesznek növények, a többi részen marad a kavicsos talaj. A tápozásról is csomót olvastam, és egyelőre a ProFito növénytápra gondoltam (a mikro,makro tápozásra még nem hiszem, hogy készen állok), illetve EasyCarbo-t adagolni.

Szóval ezeknek a függvényében gondoltam egy kis átalakításra, illetve jobban növényesíteni.
Mindenképpen szeretnék bele egy Red Moor fát is, illetve alacsony igényű növényeket. Gondoltam itt anubiasokra, cryptocoryne-okra, microsorum, mohák (amúgy fogalmam sincs, hogy tudjátok megjegyezni ezeknek a növényeknek a pontos neveit :D)

Egyelőre ennyi, mert a napi 10 óra fórumolvasás ellenére is ugyanúgy össze vagyok zavarodva, hogy mi lenne a jó megoldás (na jó, azért néhány dolog tisztul), szóval először tájékozódom, aztán belevágok :happy:

Szia!

Ami neked kell, az egy jó külső szűrő.
Ezzel a fénnynel nagy gyepes mezőt nem tudsz csinálni, de gondolom nem is ez a cél. Ha kiegészíted 50W/L környékére, akkor már egy szép akváriumot tudsz belőle összehozni.
Az ada táptalaj nagyon jó, de ilyen körülmények közé felesleges beruházás. Egy szép szigetes köves fás elrendezést össze tudsz hozni dekorhomokkal, és a növények alá mehet valamilyen jobb aktív aljzat, alá pedig szerintem egy kis zacsi tropica táptalaj is elegendő a stemek cryptok alá, de akár a tápgolyók is megfelelnek.
Ilyesmi vonalon érdemes elindulni szerintem:
Picture001-3_zpsdf7c8f64.jpg

1_Riverbank_planted_aquarium_large.jpg
 
Na azt hiszem meggyőztetek, tényleg túl nagy meló lenne elsőre a 112-es.
Akkor azt mondjátok, hogy gond nélkül lehetne üzemeltetni a 12 literest? Mert akkor belevágnék abba :shame:
Ha ahhoz esetleg szerzek egy akasztós szűrőt, akkor kevesebbet kell cserélni a vizet? (néha el szoktam felejteni az ilyeneket)



van itthon egy 10 wattos T8-as világításom, de attól tartok, hogy az túl sok lenne, és ahhoz már rendes CO2 beoldás dukálna. De akkor mondjuk egy rendes lámpa is működne?

Szerintem teljesen jó ez a méret. A nano sem sokkal olcsóbb,mint egy nagyobb akvárium, és sokkal instabilabb, jobban oda kell rá figyelni, többet kell vizet cserélni benne, és még sorolhatnám.
Szerintem a megfelelő kompromisszumokkal a jelenlegi setupod is használható, ráadásul egy nagyobb akvárium sokkal stabilabban be tud állni.
Annyi, hogy megfelelő növényeket kell választani:
mohák
anubiasok
microsorumok
cryptocorine fajok
vailsneria/sagittaria
 
Én nem javaslom az akváriumot 54 liter alatt senkinek indulásnak, de a 112-es méret talán a legjobb. Még nem túl nagy, de már elég stabil ahhoz, hogy a kisebb hibákat észre sem veszed. Simán kimaradhat pár tápozás, vagy vízcsere, lehet néha véletlenül túletetni, nem fog megborulni könnyen. Egy 10-30 literes nanonál már nagyon figyelni kell, és tapasztalat nélkül semmiképp sem ajánlom, mert könnyen elmehet az ember kedve a hobbitól...
 
A kisebb akváriumnál érdemes betartani a vizcserét, könnyebben terhelődik a viz,
de ha azt nézed 5 liter vizet cserélni pár perc és nem kell 30 literrel kinlódni :)
12Liter szerintem nagyon kevés, de működhet,() inkább 20-as).
Sok 20-ast találsz a naplók közt.
A nagy inditása ellen csak a költségek szólnak, a sporolás annál szvsz megbosszulja magát és csak többe fog kerülni.
 
Én nem javaslom az akváriumot 54 liter alatt senkinek indulásnak, de a 112-es méret talán a legjobb. Még nem túl nagy, de már elég stabil ahhoz, hogy a kisebb hibákat észre sem veszed. Simán kimaradhat pár tápozás, vagy vízcsere, lehet néha véletlenül túletetni, nem fog megborulni könnyen. Egy 10-30 literes nanonál már nagyon figyelni kell, és tapasztalat nélkül semmiképp sem ajánlom, mert könnyen elmehet az ember kedve a hobbitól...

Minden tiszteletem a tiétek, de nem értek egyet.
Tapasztalatnak és segítségnek ez a fórum kiváló.
A kicsiben szerintem pont az a jó, hogy jobban észreveszed, ha baj van, gyorsabban is tudsz reagálni.
Nem mellesleg, ha egy restartot kell csinálni kevesebb idő és költség szerintem.
 
Minden tiszteletem a tiétek, de nem értek egyet.
Tapasztalatnak és segítségnek ez a fórum kiváló.
A kicsiben szerintem pont az a jó, hogy jobban észreveszed, ha baj van, gyorsabban is tudsz reagálni.
Nem mellesleg, ha egy restartot kell csinálni kevesebb idő és költség szerintem.

Figyelj, van egy teljesen meglévő szett, amit tökéletesen lehet használni. @Beni is hasonló paraméterekkel tolja a hobbit és szerintem példa értékű az akváriuma. Amennyibe kerülne egy tök új nano szetthez egy akvárium+világítás+aljzat+szűrés, abból már simán lehet venni egy jó kis hazsnált külső szűrőt, vagy dekort, aljzatot és növényeket.
 
Nem irigyellek az ellentmondásos tanácsokért kedves @Huaso :)
Én is mondok egy x-ediket. Szerintem kövesd @Artemis irányvonalát (nézd meg a naplóját). Nem túl nagy, de mégsem 12 l, szép, nőies. Ő is low techhel kezdte, menet közben fejlesztett. Ez a neked való út...
 
Látom itt is megoszlanak a vélemények, van aki a kisebbre van aki a nagyobbra esküszik :D

A 112 literes akvárium mindenképpen megmarad, abból nem szívesen passzolnám el az állatokat.
Szóval valami olyasmire gondoltam, hogy ez a 112 literes egy olyan akva lesz, ami nem kimondottam növényes, de azért mégis próbálkozom. Nem a legjobb technikák meg alapanyagok, mert ugye nem az a cél, hogy egy teljesen növényes akváriumot hozzak létre, hanem az, hogy amik benne vannak nagyon alacsony igényű növények növekedjenek, és egészségesek legyenek.

Kicsit a világítást akkor is turbóznám benne, a szűrő egyelőre marad, amíg nem ruházok be egy jó külsőre, növények alá tápgolyó szerintem, plusz tápozás esetleg, és így meglátjuk mit lehet belőle kihozni. Aztán lehet fejlesztgetni, külső szűrő, táptalaj stb.
Így talán ha valami nem jön össze, nem úgy fejlődnek a növények, akkor sem veszi el kedvem, mert tudom, hogy nem a legjobb feltételek vannak, és megelégszek kicsivel is, aztán ha tudom, hogy van rá keretem, akkor fejlesztem.

Szerintem kövesd @Artemis irányvonalát (nézd meg a naplóját). Nem túl nagy, de mégsem 12 l, szép, nőies. Ő is low techhel kezdte, menet közben fejlesztett. Ez a neked való út...

Hu tényleg szép akvája van (bár 16literes,ahogy olvastam), lehet bepróbálkozom ezzel is. Az akvárium megvan hozzá, igazából egy szűrő kéne meg talaj, a világítás kérdése még mindig ott van, hiszen van egy 10w-os T8-as világításom, szóval ha az jó lenne rá, azt sem kéne venni. És persze a növények, meg esetleg garnélák.
Ha azt nézem, hogy világítás, akvárium nem kell. A talaj és a szűrő (mondjuk egy EHEIM 2040 akasztós?) egy 10-ból kijönne. + a növények, meg tápozás + esetleg garnélák

A nagyba ennyiből, nem hiszem, hogy bármit is tudnék szerezni, növények tápok meg oda is kellenének, szóval árban lehet egy nano-val jobban járok. Kicsit úgy érzem, hogy ezen lesz még mit agyalni :D
 
Beszéltem tegnap a párommal, és ő azt mondta, hogy inkább csináljuk meg a nagyot "rendesen".
Szóval szűrőkön gondolkoztam, és kb. ezt tartom ár-érték arányban most a legjobbnak: Atman CF-1000 (az egyik webshopban most valami 24.000-ért láttam, ezért is gondolkoztam el rajta)

Olvasgattam Atman véleményeket a fórumon, és mindenki mondta, hogy Tetra és Eheim jobb. És drágább is. Viszont sok olyat olvastam, akiknek semmi gondjuk vele, és teljesen jól végzi a dolgát Nem tökéleteset akarok, de megbízható legyen, jól szűrje a vizet és lehetőleg legyen halk, mivel a hálószobában van az akvárium.

Esetleg még elgondolkodtam a JBL e901 greenline-on is. Meg akkor az eggyel drágább kategória: az EHEIM 2217 Eheim Classic, de akkor már lehetne az 5 ezerrel drágább Tetra EX 1200, amit mindenki ajánl.
És a 30 ezres keretem szűrőre rögtön már a 40-es szélét súrolja.
(amúgy van valami érdemi különbség a Tetra Ex 1200 és a Tetra Tech EX 1200 között?)

Szerintetek jó lesz nekem az Atman, vagy adjak ki +10-14 et egy Eheimre/Tetrára?
Ha hozzáveszem a szűrőanyagokat, akkor ha jól értelmeztem a többi fórumhozzászólást, a Tetrában cserélni kell, az Atmanban is. Mi a helyzet az Eheim-el (bár abból van töltet nélküli is)?
 
Beszéltem tegnap a párommal, és ő azt mondta, hogy inkább csináljuk meg a nagyot "rendesen".
Szóval szűrőkön gondolkoztam, és kb. ezt tartom ár-érték arányban most a legjobbnak: Atman CF-1000 (az egyik webshopban most valami 24.000-ért láttam, ezért is gondolkoztam el rajta)

Olvasgattam Atman véleményeket a fórumon, és mindenki mondta, hogy Tetra és Eheim jobb. És drágább is. Viszont sok olyat olvastam, akiknek semmi gondjuk vele, és teljesen jól végzi a dolgát Nem tökéleteset akarok, de megbízható legyen, jól szűrje a vizet és lehetőleg legyen halk, mivel a hálószobában van az akvárium.

Esetleg még elgondolkodtam a JBL e901 greenline-on is. Meg akkor az eggyel drágább kategória: az EHEIM 2217 Eheim Classic, de akkor már lehetne az 5 ezerrel drágább Tetra EX 1200, amit mindenki ajánl.
És a 30 ezres keretem szűrőre rögtön már a 40-es szélét súrolja.
(amúgy van valami érdemi különbség a Tetra Ex 1200 és a Tetra Tech EX 1200 között?)

Szerintetek jó lesz nekem az Atman, vagy adjak ki +10-14 et egy Eheimre/Tetrára?
Ha hozzáveszem a szűrőanyagokat, akkor ha jól értelmeztem a többi fórumhozzászólást, a Tetrában cserélni kell, az Atmanban is. Mi a helyzet az Eheim-el (bár abból van töltet nélküli is)?
Én az eheimre szavazok. Hosszú távon szerintem jobb. Nezegesd a fórumot. Időnként felbukkan egy jó használt is. Nekem is így lett egy 2213asom ;)
 
Szia!

+1 az eheimre, örök mint a nyomorúság :)

Ezt nézted?
http://www.greenaqua.hu/hu/eheim-2215-classic-kulso-szuro-toltettel.html

Tökéletes a töltet, egyszerű mint a faék és ha maradsz ennél a méretnél akkor kiszolgálja majd a későbbi erős fényt és akár a co2-t is.
Tudom az ember könnyen dobálózik más pénzével, de szerintem a szűrés egy jó aki alfája és omegája, és ezen a ponton tud az ember legnagyobbat bukni ha alulméretezi. Én elkövettem ezt a hibát az elején, kb duplájába került a végösszeg, mintha az elején megvettem volna azt amit kell és nem vagyok türelmetlen a pénz miatt.
A többire csak ezután költenék, ha már kicsit kiismerted a növények igényeit, de az egyszerűbb fajokkal amiket Molroth is ajánlott szerintem csak siker lehet a dolog vége és nem kínlódás.
Ha van tapasztalat utána jöhet az erősebb fény és a co2, meg a fenyegetőzés a családtól a kényszerzubbonnyal :D ( nálam anyám szerint a halak lesznek az unokái:facepalm: ).

Szóval csak bátran előre és sok sikert!(y)
 

Nem, a 2217-et néztem: http://www.greenaqua.hu/hu/eheim-2217-classic-kulso-szuro-toltettel.html
Először persze töltet nélkül, de utánaszámoltam, és ha meg kell vennem ugyanúgy a Substrat Pro-t (vagy igazából Matrixot néztem), akkor ugyanott lennék árban.

Elég lenne a 2215 is?
Most már eljutottam arra a szintre, hogy nem veszek gagyit, inkább nagy levegőt veszek, és egyszer kiadom rá a pénzt, de akkor az 10 évig nekem szűrő marad (hacsak nem váltok nagyobb akira).

A többire csak ezután költenék, ha már kicsit kiismerted a növények igényeit

Nekem is pontosan ez volt a tervem :D először szűrő és világítás legyen rendben, úgyis nagyon low-tech lesz kezdetben. Max pár tápgolyó és esetleg valami általános tápozás vagy Green Aqua Macro vagy easycarbo. Aztán ha belejövök, akkor lehet fejlődni :D

meg a fenyegetőzés a családtól a kényszerzubbonnyal ( nálam anyám szerint a halak lesznek az unokái )

Hihi :LOL: nálam szerencsére ilyen még nincs, de lehet, hogy csak idő kérdése :D (szimplán annyival szoktak fenyegetőzni, hogy kifogják a halaimat, és abból lesz karácsonykor a halászlé, vagy hogy a heti vízcseréknél a vizet egy kádba kell majd gyűjtenem, és abban fürdenem, így legalább nem pocsékolom a vizet :wtf:)
 
Back
Oldal tetejére