• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Talajszűrő garnéláknak, ivadékhalaknak

Visitor said:
Sziasztok!

Milyen vastag talajt javasoltok a szűrő fölé? Amazonia-t vagy Red Bee Sand-ot, meg némi dekorkavicsot tervezek talajnak, néhány sziklával tarkítva.

Ha igazán tutit akarsz, tégy a talaj alá, a szűrőrácsok fölé minimum fél centi ADA Bio Rio-T kis Bacter 100-zal megspékelve, meghálálja magát!
Nálam a 40x30-as alapterületű akváriumba telepített talajszűrőhöz szükség volt egy 150 Lph teljesítményű légpumpára minimum, ezt javaslom neked is tartani!
Kezdetben egy 70 Lph-s pumpa hajtotta, harmatos volt.
Valahol olvastam, hogy a 4-5cm-es talajvastagsághoz ilyen alapterületen ~500 Lph flow lenne ideális, de hát nem turmixgép ez, hanem garnélás nano :D!

Még az fontos, hogy a talaj egyenletesen vastag legyen.

Végül: az Amazónia biztos nagyon jó talaj, még nem használtam, de a Red Bee Sand egyszerűen fantasztikus! Teljesen el vagyok ájulva tőle, szóval én azt bátran ajánlom :)!
 
Köszi a segítséget!

Igazából valami hibrid megoldásra gondoltam, egyik csőbe belebarkácsolnám a Tetratec EX 700 szívó ágát, ha jól számoltam erre szükség esetén még egy skimmert is tudok tenni, ez menne persze éjjel nappal. A másik csövet pedig csak éjszaka hajtanám meg légpumpával. A légpumpám 4l/min azaz kb 240 lph, azzal talán nem lesz gond.
A talaj alá rakott szűrőanyag tényleg jó ötlet, bár így hogy külsőszűrőt kapcsolnék rá feleslegesnek tűnik, bár egész biztosan nem árt. :)
Az aki egyébként 80x35, tehát szép nagy szívó felület lesz... :crazy: (ha egyszer rászánom magam hogy megcsináljam :) )
A webshopban nézegettem a Red Bee Sand-et, de picit tanácstalan lettem, mivel ott kilogrammban van megadva a zacskónagyság. Körülbelül egy kg az hány liter lehet belőle?
 
Visitor said:
Köszi a segítséget!

Igazából valami hibrid megoldásra gondoltam, egyik csőbe belebarkácsolnám a Tetratec EX 700 szívó ágát, ha jól számoltam erre szükség esetén még egy skimmert is tudok tenni, ez menne persze éjjel nappal. A másik csövet pedig csak éjszaka hajtanám meg légpumpával. A légpumpám 4l/min azaz kb 240 lph, azzal talán nem lesz gond.
A talaj alá rakott szűrőanyag tényleg jó ötlet, bár így hogy külsőszűrőt kapcsolnék rá feleslegesnek tűnik, bár egész biztosan nem árt. :)
Az aki egyébként 80x35, tehát szép nagy szívó felület lesz... :crazy: (ha egyszer rászánom magam hogy megcsináljam :) )
A webshopban nézegettem a Red Bee Sand-et, de picit tanácstalan lettem, mivel ott kilogrammban van megadva a zacskónagyság. Körülbelül egy kg az hány liter lehet belőle?

ADAnál 9l 10kg. Gondolom itt sincs nagy eltérés.
 
Visitor said:
Köszi a segítséget!

Igazából valami hibrid megoldásra gondoltam, egyik csőbe belebarkácsolnám a Tetratec EX 700 szívó ágát, ha jól számoltam erre szükség esetén még egy skimmert is tudok tenni, ez menne persze éjjel nappal. A másik csövet pedig csak éjszaka hajtanám meg légpumpával. A légpumpám 4l/min azaz kb 240 lph, azzal talán nem lesz gond.
A talaj alá rakott szűrőanyag tényleg jó ötlet, bár így hogy külsőszűrőt kapcsolnék rá feleslegesnek tűnik, bár egész biztosan nem árt. :)
Az aki egyébként 80x35, tehát szép nagy szívó felület lesz... :crazy: (ha egyszer rászánom magam hogy megcsináljam :) )
A webshopban nézegettem a Red Bee Sand-et, de picit tanácstalan lettem, mivel ott kilogrammban van megadva a zacskónagyság. Körülbelül egy kg az hány liter lehet belőle?

Ooops, csak most látom!
Ha 2 csöves a talajszűrőd és csak az egyikre kötsz szűrőt, az nem a talajon fogja átszívni a vizet, hanem a másik csövön :).
Szóval NNEEEEE :D!
Vagy mindkét csőre azonos teljesítményű "valamit" köss. Esetleg le kell osztanod a Tetra szívóágát, és felejtsd el a levegőztetőt!
 
katonajanos said:
Ooops, csak most látom!
Ha 2 csöves a talajszűrőd és csak az egyikre kötsz szűrőt, az nem a talajon fogja átszívni a vizet, hanem a másik csövön :).
Szóval NNEEEEE :D!
Vagy mindkét csőre azonos teljesítményű "valamit" köss. Esetleg le kell osztanod a Tetra szívóágát, és felejtsd el a levegőztetőt!

Bocs, picit későn vettem észre hogy írtál, közben megtörtént már a berendezés. Ez nekem is eszembe jutott miközben a szűrőt nézegettem, némi agyalás után úgy gondoltam hogy 2 részre osztom a rácsot, egyiken a külsőszűrő, a másikon meg a levegőztető megy. Ezt úgy oldottam meg hogy vékony műanyagcsíkokat dugtam a rácsok közé az összeillesztéseknél, így 8/14 arányban felosztottam a rácsot. A tetejére használt filterlith, és faszén (jelenleg mint aktívszén, a későbbiekben remélhetőleg mint bacitelep funkcionál) került, erre kertészeti agyaggolyók (4-8 mm) kb 3 cm vastagon, majd a tetejére szintén 4-8 mm-es folyami kavics került, 2-3 cm vastagságban. A növényeket egy agyag virágláda alátétbe ültettem ami a talajba rejtve van, de ez már egy másik topic. :)
Valamivel több mint egy hete megy az aki, eddig semmi probléma vele, a víz kristálytiszta, bízom benne hogy sokáig így is marad. :)
 
Sziasztok!
Korábban beszereztem egy 5 l-es akváriumot világítással, szűrővel, de még nem használtam. Talajszűrőt kaptam az akihoz, de nem levegőztetővel kell meghajtani, hanem a cső végén van egy kis szivattyú. Kipróbáltam, igaz talaj nélkül, de rendesen aquapark érzetet kelt a kis akiban, kavarog a víz akár egy mosógépben. A kérdésem az lenne, hogy ezt hogyan szabályozhatnám? Ha lesz benne talaj, akkor az majd csökkenti a flow-t? Ha teszek egy kevéske szivacsot a csőbe az gáz?:D Előre is köszönöm a válaszaitokat!
 
A terveim között szerepel egy 27 l-es garnis nano beindítása a közeljövőben. Talán megpróbálkoznék a CRS garnikkal low tech körülmények között. Lassan tervezgetem a hozzávalókat. Akinak egy 30x30x30-ast választanék, 20 W-os Wave Cosmos világításnak, talajnak amazoniát gondoltam.
A szűrésen vacillálok, külső- vagy talajszűrő, ezért lenne az a kérdése, hogy hosszútávon mennyire váltak be ezek a talajszűrők? Helyettesítik a külső szűrőt? Csak garnikat tervezek ebbe az akiba. Előre is köszönöm a válaszaitokat!
Még talán annyi, hogy egy 2213-asom lenne erre a célra.
 
és inkább Shirakura Red Bee Sandet ajánlanék amazónia helyett a garnikhoz. Kevesebb ammónia, de optimálisabb körülmények. :)
 
szerintem is jobban jársz ezzel a talajjal, bár az amazoniát is sokan használják és ajánlják, de az biztos, hogy ott nagyon sokat kell várnod míg garnélát telepíthetsz bele.
a másik, hogy ha talajszűrőnél vedd figyelembe hogy elég zajos, mármint csobog rendesen illetve kell hozzá ugye egy levegőztető is, meg persze figyelni kell, hogy a víz ne nagyon csökkenjen le. Ha esetleg valami miatt borul az egyensúly, akkor ott komoly gondok lesznek.
Külső szűrő minden szempontból praktikusabb szerintem.
 
és inkább Shirakura Red Bee Sandet ajánlanék amazónia helyett a garnikhoz. Kevesebb ammónia, de optimálisabb körülmények. :)
Ezen én is gondolkoztam, igazad van, köszönöm!!!
szerintem is jobban jársz ezzel a talajjal, bár az amazoniát is sokan használják és ajánlják, de az biztos, hogy ott nagyon sokat kell várnod míg garnélát telepíthetsz bele.
a másik, hogy ha talajszűrőnél vedd figyelembe hogy elég zajos, mármint csobog rendesen illetve kell hozzá ugye egy levegőztető is, meg persze figyelni kell, hogy a víz ne nagyon csökkenjen le. Ha esetleg valami miatt borul az egyensúly, akkor ott komoly gondok lesznek.
Külső szűrő minden szempontból praktikusabb szerintem.
Köszi Szilvi! Csak azért filóztam a talajszűrőn, mert a garnélák szempontjából biztonságosabb, mint a külső szűrő. Igaz, ez is orvosolható egy védőhálóval.
 
a víz minősége is nagyon fontos nekik, azt meg azért egy külsővel jobban lehet biztosítani és stabilan tartani.
 
Ez kétségtelenül így van, csak gondoltam, mivel nem lesznek benne halak, talán a talajszűrő is megoldja a szűrést és talán elég lesz, de egy külső szűrőt szerintem semmi sem helyettesíthet.
 
A talajszűrőnél nincs jobb és a talajszűrő biztonságos elméletre azt mondom nem minden olyan rózsás azért:)
A talajszűrős akváriumokat pont a működés miatt rendszeresen kell porszívózni. Hajlamos a talaj egy idő után annyi méreganyagot bomlásterméket összegyűjteni, hogy abból lesz a gebasz a végén.

Ha csak porlasztókővel használod valóban hangos és bizonytalan is a működés. De ha powerhead-et ültetsz rá a nyakra, akkor az egész egy profi tuningot kap ami csendes lesz és hosszú időn át megfelelően üzemel majd.

Talajszűrőt én most már leginkább csak powerhead-el javaslom nem légpumpával.
 
A talajszűrőnél nincs jobb és a talajszűrő biztonságos elméletre azt mondom nem minden olyan rózsás azért:)
A talajszűrős akváriumokat pont a működés miatt rendszeresen kell porszívózni. Hajlamos a talaj egy idő után annyi méreganyagot bomlásterméket összegyűjteni, hogy abból lesz a gebasz a végén.

Ha csak porlasztókővel használod valóban hangos és bizonytalan is a működés. De ha powerhead-et ültetsz rá a nyakra, akkor az egész egy profi tuningot kap ami csendes lesz és hosszú időn át megfelelően üzemel majd.

Talajszűrőt én most már leginkább csak powerhead-el javaslom nem légpumpával.
Köszi Viktor!
 
A talajszűrőnél nincs jobb és a talajszűrő biztonságos elméletre azt mondom nem minden olyan rózsás azért:) A talajszűrős akváriumokat pont a működés miatt rendszeresen kell porszívózni. Hajlamos a talaj egy idő után annyi méreganyagot bomlásterméket összegyűjteni, hogy abból lesz a gebasz a végén.

nos, külső szűrő és dupla szivacsszűrő, amennyiben jó szűrést akarsz garniknak (caridina, stb...). nálam ez van, de most indítok 3 tenyész medencét és nem tudom, hogy maradjak-e a külső szűrő+dupla szivacs vagy mellé/helyette berakjak egy talajszűrőt powerheaddel.
ezt a talajszűrőt sokat nézegetem de van egy kérdésem: az aktív talajoknál olvastam, hogy talajszűrés ellene dolgozik (pl shirakura red bee vagy H.E.L.P vagy amazonia mellé nem javasolnak talajszűrőt)

Kösz

Tibor
 
Csak a tapanyagos talajnak. Csak ne manadot vagy powder aljzatot hasznalj a szemcsemeret miatt. En maradnek a kulso szuresnel ha kulonlegesebb garnélák lesznek
 
Back
Oldal tetejére