• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 112l low-tech XMACX-Aqua

xmacx

Kertész szaki
IMG_6119_55ora.jpg

Üveg:
- Ferplast Tank 80, 112 literes, mérete: 81,5 x 36 x h 45,5 cm, fekete szilikonnal ragasztva, front-hátüveg: 8mm, oldalüveg: 6mm

Szűrés:
- Sunsun HW-303, 1400l/h, szűrőkosarak valós térfogata: 7,5l (Tetratec ex1200 klón), 2l siporax, 2l matrix trop, szivacs, perlon, biogolyó

Világítás:
- 54w (3 x 18w) T8, Osram L Lumilux cool daylight 6500k, Elgo tükrös mennyezeti armatúra (diy 3 csövesre kurtítva)

Fűtés:
- Eheim Jager 100w

Co2:
-

Aljzat:
- 5liter Jbl AquaBasis Plus táptalaj

Dekoráció:
- Emelésnek a táptalaj alatt 2liter gyári sunsun „kerámia”gyűrű
- 15liter kevert dekoraljzat (9l Ista High Activity 6,5ph + 2l Ista High Activity 5ph + 4l Jbl Manado)
- Robinia pseudoacacia (fehér akác) gyökér
- Rosso rubino kövek (fejtett vörös márvány, származási hely: Fr.o)


Növények: /F= fényigény, N= növekedés, SZ= származás/
- Ceratophyllum demersum (Érdes tócsagaz) /F: kis, N: gyors, SZ: kozmopolita/
- Ceratophyllum submersum (Sima tócsagaz) /F: kis, N: gyors, SZ: Afrika, Ázsia, Amerika/
- Potamogeton perfoliatus (Hínáros békaszőlő) /F: közepes, N: gyors, SZ: kozmopolita kivéve Dél-Amerika/
- Najas marina (Nagy tüskéshínár) /F: közepes? , N: közepes?, SZ: kozmopolita /
- Hygrophila Corymbosa Siamensis (Mocsári ál-hortenzia) /F: kis, N: gyors, SZ: Délkelet-Ázsia/
- Echinodorus Tenellus (finom levelű amazonasi kardfű) /F: közepes, N: közepes, SZ: Észak-Amerika/
- Echinodorus Harbich (szívlevelű –Harbich- kardfű) /F: közepes, N: közepes, SZ: Közép-Amerika (ős: Echinodorus Cordifolius)/
- Echinodorus Osiris - Rubra (~kardfű) /F: közepes, N: közepes, SZ: Közép-Amerika/
- Blyxa japonica (japán vizibambusz) /F: közepes-nagy, N: lassú, SZ: Ázsia/
- Hydrocotyle tripartita japan /F: közepes, N: gyors, SZ: Japán/
- Micranthemum Monte Carlo /F: kis, N: közepes, SZ: Argentína/

Halak/garnélák:
- 1 hetesen majd amano garnéla és aymoneri kerül be
- később terv talán cselle, de ez még kialakulóban

Bemutatás:
112literes low-tech akváriumomat Sudeep Mandal írása alapján készítettem (aki Tom Barr-tól merített). Sudeep összegzése lényegében egy olyan low-tech akvárium amiben sok-sok növény és normál számú hal/garnéla van és vízcsere pedig nincs! A vízminőségért a sok növény felel, akiknek kevés kiegészítő tápot adunk ritkán kb 1-2hetente. Világítás 0,4-0,6w/l körüli napi 8-9órában, co2 beadagolás természetesen nincs. Szűrés megegyezik a high-tech akváriumokéval. A módszer megtalálható itt.
Kb. 1 éve van fiamnak egy kis 30l-es akváriuma ami igazi kezdővíz, próbáltunk ezt-azt több-kevesebb sikerrel. Jelen 112literes üvegre is majdnem már 1 éve sikerült szert tennem, mindig ott lebegett a szemem előtt, hogy majd megcsinálom egyszer. Azzal tisztában voltam, hogy ennél sokkal nagyobb aksira illetve co2 profi beadagolására nem tudok költeni, így elkezdtem nézelődni low-tech témakörökben ahol megtaláltam a legszimpatikusabb összefoglalást Sudeep-től. Saját szemléletem pedig az, hogy ugyan követem a trendet, de a piacon lévő termékeket megvizsgálom, hogy mivel tudnék elérni hasonló vagy u.o hatást (lásd saecem matrix = matrix trop, vagy pl a dekorkő amit használok, világítás, stb, stb)

Összerakás:
Aljzatból beértem volna egy hazai bazalt homokkal is, de szerettem volna kipróbálni egy profibb talajt, majdnem Manado-t tettem aztán az utolsó pillanatban Ista-t választottam, amibe kevertem egy kis Manado-t. Nem tetszett volna ha teljesen egységes a talaj, ezért így lett.. Táptalaj alá került egy kis emelés, amúgy kidobásra került volna a szűrő kerámiagyűrűje, elvileg ezzel ott nem lehet baj. Szűrő = nagy dilemma. Fejben bejártam az oldalpolcost, a diy külsőt, végül a pénztárca kíméletlen normál külső mellett voksoltam. Tetratech volt a szimpatikusabb aztán nemrég megtaláltam a Sunsun-t. Itthon nem sok infó volt róla, ha volt is akkor is a tipikus (nemismerem, kínai = GERONIMO) fikázás.. Külföldi oldalakon csupa jókat írnak és az ára ráadásul verhetetlen. Itthon persze drágább, de még így se rossz. Én 26-ért vettem, a szűrőanyag bele még 8ezer (2-2l matrix és siporax), szivacs volt. Az utóbbi időben sokféle követ és gyökeret begyűjtöttem, végül a vörös márvány darabok és az akácgyökér került be. Vízinövények terén pusztán kíváncsiságból ki akartam próbálni a balatoni növényeket, amiket persze többször fertőtlenítettem és karanténoztam ahogy kell. A többi vízinövényt itt a fórumon ingyen vagy igen kedvezően szereztem be, köszönet érte! ;) Világítás adott volt mert szoktam chili-palántázni (XMACX Chili) hobbyból, így egy klasszik 4x18w-os mennyezeti armatúrát alakítottam át 3-asra, ami egy fali-állítható polc-konzolra került rá, így ha jobban bele kell mászni a vízbe egyszerűen csak feljebb rakom a lámpát. A szekrény amire került szintén adott volt, ezt azért megerősítettem. 1hetesen kerül majd be egy tisztítóbrigád: 5 amano garnéla és 2-3 aymoneri, később cselle-féléket szeretnék, de ez még kialakulóban van. Apropó ha valaki tud Phoxinellus hispanicus (Spanyol cselle) –t, szóljon!
1 napja van aktív szén is a szűrőben, hogy gyorsabban tisztuljon.

Több kép az indításról blogomon!
üdv:
XMACX
 
Utoljára módosított:
IMG_7817_resize.jpg


Növények
terén számottevően az alábbiak kerültek még be:

  • Ludwigia Repens (emers) /F: közepes, N: gyors, SZ: Észak-Amerika/
  • Hemianthus Micranthemoides /F: kis, N: gyors, SZ: Észak-Amerika/
  • Vesicularia ferriei Weeping /F: kis, N: gyors, SZ: Ázsia/


Állatok jelenleg:

  • 8 db Caridina multidentata (Amano garnéla)
  • 4db Crossocheilus siamensis (Sziámi algázó márna)

Tápozás - heti 1x:

  • KNO3
  • KH2PO4
  • Easylife Profito
  • CACL2

1 hét után kénytelen voltam egy 50%-os vízcserére mert a gyenge ködösödés nem akart szűnni. A csere kb 50% volt, filtrált esővízzel aminek egyből meg is lett a pozitív eredménye; kristálytiszta víz és 10 alatti keménységek.

BLOG ITT!
 
Utoljára módosított:
Most még szép a Tripartita Japan, aztán kettőt pislantasz és egy pompom méretű növényi organizmus fog az ágon terpeszkedni. :) Veszélyes jószág.
 
IMG_0631_resize.jpg



Az indítás óta eltelt 30 nap.
Világítás időtartamában a hét végére elérem a maximumot a napi 8 órát (54w, T8, 6500k, 3900 lumen).
Összevetve a korábbi postok fotóival megfigyelhető az egyes fajták növekedése.
A háttérben élő Ceratophyllum demersum-nál van olyan hogy 2 nap alatt 10cm is nő 1-1 szál. Ezeket párszor már lecsíptem és visszadugtam az aljzatba, de az is előfordul, hogy letörik az amúgy nagyon törékeny szára, így néha ki is kerülnek a medencéből egyes részei a növénynek. A Potamogeton perfoliatus már teljesen kipusztult, a sziámi algázók és az amanók örömére, valószínű túl hosszúra sikeredett neki a 2 hetes karantén a balcsi után. Ami bekerült az pedig egy kevés Rotala rotundifolia /F: közepes, N: gyors, SZ: Délkelet-Ázsia/a legutóbbi post óta.
Időközben újraindítottam a 30l-es akváriumot is, ezért ideiglenesen bekerült a vízbe 6db neon meg pár guppi. Jó érzés volt látni, hogy mennyire "lubickolnak" az elhanyagolt 30l után a 112l-ben..
Az amanó garnélák is jól érezhetik magukat, mivel az egyik nőstényen megjelentek az ikrák. Gondolkodom rajta, hogy különtegyem, gyűjtöm hozzá az infókat.

Mostanra az előírt mennyiségű, heti, (Tom Barr) low-tech tápozást csinálom az alábbiak szerint:
  • 1,00ml KNO3 (kálium nitrát) - por alapú
  • 0,25ml KH2PO4 (kálium foszfát) - por alapú
  • 11ml Profito (bolti lötty) és 0,5ml CACL2 (kálcium klorid) amiket 2ml Seachem Equilibrium-mal fogok kiváltani mihelyst kapható lesz kis hazánkban)
a Profitóban csak kálium, vas, magnézium és pár mikroelem van, kálcium nincs. Mivel alapvetően vízcsere nincs, kell pótolni a kálciumot (és magnéziumot) ezért fontos Profito+cacl2 vagy az Equilibrium (persze a magas K tartalma mellett).
Bolti tápoldaltok összetételéről az alábbi nagy kigyűjtést találtam: aquascapingworld fórum

több képek a blogomon
vagy a FB oldalon
 
60.nap
IMG_3282.jpg


Új világítás:
Aquanova NDL-1200-at (2x30w, T8), az alábbi csövekkel:
  • 30w Diversa Opti-Natural (1700lumen, 7100K)
  • 30w Sera Tropic Sun(1600lumen 4700k)

új állatok:
  • 4db Kryptopterus vitreolus (indiai üvegharcsa)

Növények terén átalakításra fog kerülni az aqua, jelen állás szerint csak ázsiai növények maradnak benne illetve sikerült szereznem nagyobb adag microsorumot, cryptot, rotalát,
de még az alábbiakra vadászom:
  • Blyxa japonica
  • Lindernia rotundifolia
  • Cardamine Lyrata
  • Hygrophila sp. Araguaia
  • Bucephalandra spec. 'Wavy Leaf'
  • Limnophila spec. Vietnam
  • Pogostemon erectus
 
Utoljára módosított:
IMG_7590_resize.jpg

Növények újraültetése után a 9.nappal.
Másnapra már tiszta volt a víz, de nem jutott idő fotózásra.
Hétvégén kitisztítottam a csöveket amik az szeptember óta, a kezdetektől nem voltak átkefélve. Volt
benne szmötyi rendesen. A szűrő is átöblítésre került, ami jót tett a vízáramlatnak.
A Microsorum pteropus-t nagyon kedvelem, rájöttem, hogy valamikor a kezdeteknél is igen tetszett. Itt 4db nagy adag van egy két-ökölnyi fadarabhoz kötve, a bokor mérete kb 35*25cm, előttük a pedig kis 4-5 leveles cyrptok vannak különböző fajtákból.

Több fotó és szöveg az xmacx aqua blogomon!
 
IMG_2247_resize.JPG

Ipari mennyiségű Eleocharis Sp. mini-hez jutottam hozzá, melyet hightechben termesztettek. Nem bíbelődtem a "szakszerű" beültetéssel, beraktam egyben, meglátjuk... :)

A Hygrophila Araguaia és pinnatifida javarészt elhaltak már, meg se gyökeresedtek, kihullottak. Feltételezem, hogy ezekből a növényekből a kb 5cm-es lecsípett darabkák túl picik lowtecbe ültetéshez, erre figyeljen oda más is! Esetleg ezekkel tapasztalat?
Bekerült még átmenetileg Microsorum ptropus narow.

Világításban most a napokban tértem át a "délutáni szunyóka" módra ami röviden annyit takar, hogy 5óra fény, 4óra kikapcs, majd 4óra újra fény (a nap hátralévő részében, 11óra kikapcs természetesen).
Mérésekkel alátámasztották, hogy lowtechben az 5óra után már szinte nulla a természetes co2 szint, tehát efelett a növények már nemigen csinálnak semmit, viszont egy 4 órás pihentetéssel szépen visszatornázódik a co2, amit egy 4órás újra bekapcsolással "feletetünk" a növényekkel. Meglátjuk :)

További Kellemes Ünnepeket Mindenkinek!
 
View attachment 2149

Ipari mennyiségű Eleocharis Sp. mini-hez jutottam hozzá, melyet hightechben termesztettek. Nem bíbelődtem a "szakszerű" beültetéssel, beraktam egyben, meglátjuk... :)

A Hygrophila Araguaia és pinnatifida javarészt elhaltak már, meg se gyökeresedtek, kihullottak. Feltételezem, hogy ezekből a növényekből a kb 5cm-es lecsípett darabkák túl picik lowtecbe ültetéshez, erre figyeljen oda más is! Esetleg ezekkel tapasztalat?
Bekerült még átmenetileg Microsorum ptropus narow.

Világításban most a napokban tértem át a "délutáni szunyóka" módra ami röviden annyit takar, hogy 5óra fény, 4óra kikapcs, majd 4óra újra fény (a nap hátralévő részében, 11óra kikapcs természetesen).
Mérésekkel alátámasztották, hogy lowtechben az 5óra után már szinte nulla a természetes co2 szint, tehát efelett a növények már nemigen csinálnak semmit, viszont egy 4 órás pihentetéssel szépen visszatornázódik a co2, amit egy 4órás újra bekapcsolással "feletetünk" a növényekkel. Meglátjuk :)

További Kellemes Ünnepeket Mindenkinek!

Érdekes teória. Lehet, hogy ezért (is) algásodtam 6 h/nap világítás felett (szintén low-tech)? Pedig az új szettben most szeretém emelni a világítási időt... Akkor lehet, hogy nem kellene? Vagy megpróbáljam a fény intenzitását növelni a lámpa lejjebb engedésével a legalacsonyabb tolerálható magasságig?
 
View attachment 2149
Világításban most a napokban tértem át a "délutáni szunyóka" módra ami röviden annyit takar, hogy 5óra fény, 4óra kikapcs, majd 4óra újra fény (a nap hátralévő részében, 11óra kikapcs természetesen).
Mérésekkel alátámasztották, hogy lowtechben az 5óra után már szinte nulla a természetes co2 szint, tehát efelett a növények már nemigen csinálnak semmit, viszont egy 4 órás pihentetéssel szépen visszatornázódik a co2, amit egy 4órás újra bekapcsolással "feletetünk" a növényekkel.

Szia!
Esetleg egy linket tudnál küldeni erről a tanulmányról? :)
Ez az átrendezés nagyon jól sikerült! (y)
 
Érdekes teória. Lehet, hogy ezért (is) algásodtam 6 h/nap világítás felett (szintén low-tech)? Pedig az új szettben most szeretém emelni a világítási időt... Akkor lehet, hogy nem kellene? Vagy megpróbáljam a fény intenzitását növelni a lámpa lejjebb engedésével a legalacsonyabb tolerálható magasságig?

8-9óra/napra feltornászhatod szerintem, fél watt /liter és megfelelő szűrés esetén
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére