• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrő választási segítség

Sziasztok!

Gondolkodom egy új akváriumon és szűrő választási dilemmában vagyok. Van több opcióm is, több szempontból is érdekes a dolog, ezért felvázolnám a lehetőségeimet. Kíváncsi lennék ki mit választana, mert én kissé megfeneklettem.

Adott a jelenlegi 90P akváriumom:
90x45x45 (180L)
1x150w HQI világítás
1x Eheim 2075 + 1x Eheim 2073, 2075-ös fejjel (ez utóbbira van kötve a CO2 reaktor) - összesen 2500l/h, 10.5L szűrőanyag
13.8x óránkénti megforgatás, 5.8% szűrőtérfogat az akváriumhoz viszonyítva

Ez nyilván egy brutális szűrő teljesítmény, mérsékelt fénnyel, és nincs is rá panasz. Nagyon durván tele van növénnyel és kövekkel, és még így sem pang sehol a víz. A karbantartás minimális amit imádok, főleg hogy kevés időm van algát vakarászni. Igaz, talajnak csak egy fél centi dekorhomok van, minden növény lávaköveken ül, ami tovább egyszerűsíti a dolgomat.

Elindult viszont a vezérhangya, és ezt le szeretném cserélni egy 120x55 cm alapterületűre, ami 2x150w HQI világítást kapna. A magasságnál még vacillálok a 45 és 50 centi között - ez 300 illetve 330 liter űrtartalmat jelent, tehát jó 10% a különbség. Szűrésben mindenképp visszalépés lesz, de amint látjátok ezzel nem mondhatni, hogy pengeélen táncolok, szóval van honnan. A kérdés, hogy mennyire léphetek vissza és hol az a pont ahol több a kár mint a haszon...

A verzió:
2x Eheim 2075 (egyiken reaktor) - összesen 2500 L/h, 12L szűrőanyag
  • 300L esetén: 8.3x óránkénti megforgatás, 4% szűrőtérfogat az akváriumhoz viszonyítva
  • 330L esetén: 7.6x óránkénti megforgatás, 3.6% szűrőtérfogat az akváriumhoz viszonyítva
Megjegyzés: Ehhez minden megvan és semmivel sem bonyolultabb mint ami most van, viszont elég karcsúnak érzem még a kisebb akvárium esetén is, főleg ami a térfogatot illeti.

B verzió:
Gyakorlatilag az A verzió + egy Eheim 2073-as vödör előszűrőként bekötve az egyik 2075 elé. - összesen 2500 L/h, 16.5L szűrőanyag.

  • 300L esetén: 8.3x óránkénti megforgatás, 5.5% szűrőtérfogat az akváriumhoz viszonyítva
  • 330L esetén: 7.6x óránkénti megforgatás, 5% szűrőtérfogat az akváriumhoz viszonyítva
Megjegyzés: Ehhez is megvan minden, viszont itt már komplikálódik a helyzet. Egyrészt sok cső és csatlakozás a szekrényben, de ami inkább aggaszt az az előszűrő miatti fojtás és a hosszú út amit a víz megtesz az előszűrőn és a szűrőn keresztül (elfogy az oldott oxigén, anaerob folyamatok, nitrátproblémák - ezt lehet túlgondolkodom, de kérlek segítsetek).

C verzió:
Lenne lehetőségem venni egy Eheim 2260 vödröt, amire szerelnék egy 2800-4000 L/h között szabályozható DC pumpát. Ennek a hasznos térfogata 16L.

  • 300L esetén: 9.3-13.3x óránkénti megforgatás, 5.3% szűrőtérfogat az akváriumhoz viszonyítva
  • 330L esetén: 8.5x óránkénti megforgatás, 4.8% szűrőtérfogat az akváriumhoz viszonyítva
Megjegyzés:
Ehhez semmi sincs meg, csak a szűrőanyag :D
  • Előnyei: Kevesebb cső az akváriumban és a szekrényben egyaránt. Állítható, óriási teljesítmény és remélhetőleg kevesebb zaj a DC pumpának köszönhetően. Megbízható konstrukció, az ázásnak talán így a legkisebb a kockázata.
  • Hátrányai: Az egyetlen beömlő miatt elképzelhető, hogy a vízmozgás nem lesz olyan egyenletes. Takarításkor jobban megbolydul a rendszér és meghibásodás esetén teljesen kiesik a szűrés. A beszívó cső 25/34-es, szóval a beszerzése körülményes lesz - márpedig szépnek kell lennie, mert ha ronda akkor nem csináltam semmit.
D verzió:
A fent említett hibrid szörny, 2075-ös előszűrővel - 2800-4000 L/h, 22L térfogat

  • 300L esetén: 9.3-13.3x óránkénti megforgatás, 7.3% szűrőtérfogat az akváriumhoz viszonyítva
  • 330L esetén: 8.5x óránkénti megforgatás, 6.6% szűrőtérfogat az akváriumhoz viszonyítva
Megjegyzés:
Ehhez le kellene szűkíteni a kiflyót 16/22-re.
  • Előnyei: A legnagyobb teljesítmény és térfogat mind közül. Csak két vékony cső lenne az akváriumban. A takarítás jobban beosztható és a pumpa meghibásodása esetén ideig-óráig talán elvagyok a 2075-össel.
  • Hátrányai: Rengeteg cső és csatlakozás a szekrényben, illetve a leszűkített kifolyó nem tudom mennyire tesz jót a pumpának... Lehet, hogy emiatt zajos lenne?
Remélem akad valaki akinek van türelme ezt végigolvasni, igyekeztem minél áttekinthetőbben leírni a dilemmámat :) Minden hozzászólást értékelek, és előre is köszi!
 
Utoljára módosított:
Van egy pont, aminél hallhatóan hangosabb a motor, én addig szoktam zárni. 1-2 hét és szépen beáll a szűrő, utána saját magát fogja fojtani, és kinyithatod teljesen. Ha még mindig soknak érzed, mehetnek még nagyobbra a lyukak az esőztetőn. Ha van kedved barkácsolni, akkor pedig kipróbálhatod a különböző flakonokból készített diy lily pipe megoldásokat. Írd be google-be, vagy akár itt fórumon is találsz rá példákat. Persze vehetsz is készen.

A legegyszerűbb rendelni kínai barátainktól egy spin pipe-ot, tizenx dollárból megvan, és akkor nem kell barkácsolni, meg fojtani a szűrőt, és esztétikusan is néz ki. :)
 
A legegyszerűbb rendelni kínai barátainktól egy spin pipe-ot, tizenx dollárból megvan, és akkor nem kell barkácsolni, meg fojtani a szűrőt, és esztétikusan is néz ki. :)
Tudom, de ha ő most nem szeretne, vagy nem tud rá áldozni, akkor csak a barkács marad. Plusz a kínai sajnos nem mindig váltja be a hozzá fűzött reményeket, ha pont egy vacak másolatot fog ki, akkor nagyobb kárt csinál, mint hasznot. Ez persze igaz a palacknyakra is, szerintem egy tucat üveget szétvágtam, mire megtaláltam az ideális méretet és formát. : D Azóta mondjuk van normális poppym, de azért a legjobban bevált verziót elraktam magamnak, ki tudja mikor töröm össze az üveget. Csodálom, hogy eddig nem történt meg.
 
Spin pipe szerintem van kb. 3 féle ami rendelhető a kínaiaktól, egyikkel sem lehet mellé lőni nagyon. Műanyag palackból meg spin pipe-ot nem nagyon lehet faragni, pedig az oszlatja el legjobban a flow-t.
De nem akarok lebeszélni nyilván senkit sem a barkácsolásról.
 
Én meg szimplán elbeszéltem melletted, mert lilyt és poppyt lehet csak palackból, te meg a spinről beszéltél, amit valóban nehéz kifaragni. :D Mondjuk azt nem tudom, hogy egy beállt szűrő, amin már kellően lerakódott a trutyi, spinnel elég nagy áramlást csinálna-e egy 60 széles (az 54 literből tippeltem) akváriumban.
 
Hát ezt így monitor mellől nehéz megmondani, soktényezős. Milyen szűrőhöz, milyen szűrőanyaggal, et cetera.

Nekem van van spin 60 széles akvában, teljesen kiváló.
Mondjuk egy 1050L/órás Eheim van alatta megtömve seachem matrix-szal...
 
Van egy pont, aminél hallhatóan hangosabb a motor, én addig szoktam zárni. 1-2 hét és szépen beáll a szűrő, utána saját magát fogja fojtani, és kinyithatod teljesen. Ha még mindig soknak érzed, mehetnek még nagyobbra a lyukak az esőztetőn. Ha van kedved barkácsolni, akkor pedig kipróbálhatod a különböző flakonokból készített diy lily pipe megoldásokat. Írd be google-be, vagy akár itt fórumon is találsz rá példákat. Persze vehetsz is készen.
Köszönöm a gyors válaszokat! Először megpróbálom a Meskó által ajánlottakat és csak aztán fúrom nagyobbra a lukakat. Egyenlőre el sem tudom képzelni, hogy saját magát fogja fojtani annyira, hogy ne legyen bent tornádó. Lily pipe készítésen én is gondolkodtam. A kérdésem vele kapcsolatban, hogy bármerre állhat a gömb? Ez azért lényege, mert csak egy irányból tudom a tető miatt betenni az akvába.
 
Nekem van van spin 60 széles akvában, teljesen kiváló.
Mondjuk egy 1050L/órás Eheim van alatta megtömve seachem matrix-szal...
Nekem 40 centis a 30 literesem, 2213 hajtja és poppy van, teljesen nyitott csapokkal. Bár van benne egy kis S-es méretű biorio is, az meg ugye tömörödik. Plusz sok halam van sok kakival, hamar telítődik az a perlon is. :D

Köszönöm a gyors válaszokat! Először megpróbálom a Meskó által ajánlottakat és csak aztán fúrom nagyobbra a lukakat. Egyenlőre el sem tudom képzelni, hogy saját magát fogja fojtani annyira, hogy ne legyen bent tornádó. Lily pipe készítésen én is gondolkodtam. A kérdésem vele kapcsolatban, hogy bármerre állhat a gömb? Ez azért lényege, mert csak egy irányból tudom a tető miatt betenni az akvába.
Célszerű lenne, hogy a hosszú oldalon nyomja a vizet. Bár ha nagyon erősnek érzed, irányíthatod a rövidre is, akkor pedig szépen meg fogja törni az áramlás sebességét. Nem tudom, hogy azon az adott ponton fog-e gondot okozni, nekem anno az ilyen megoldásnál minimális ecsetesedés lépett fel (EccoPro 130 nyomta egy 25 centis).
Saját vélemény, hogy a legjobb megoldás mégis az lenne, ha sikerülne a hosszúra irányítani.
 
Nekem 40 centis a 30 literesem, 2213 hajtja és poppy van, teljesen nyitott csapokkal. Bár van benne egy kis S-es méretű biorio is, az meg ugye tömörödik. Plusz sok halam van sok kakival, hamar telítődik az a perlon is. :D


Célszerű lenne, hogy a hosszú oldalon nyomja a vizet. Bár ha nagyon erősnek érzed, irányíthatod a rövidre is, akkor pedig szépen meg fogja törni az áramlás sebességét. Nem tudom, hogy azon az adott ponton fog-e gondot okozni, nekem anno az ilyen megoldásnál minimális ecsetesedés lépett fel (EccoPro 130 nyomta egy 25 centis).
Saját vélemény, hogy a legjobb megoldás mégis az lenne, ha sikerülne a hosszúra irányítani.
Próbálom megérteni amit mondasz. Most az akvárium teljes hosszában nyomja a vizet (balról jobbra, a két oldala között). Ha jól értem amit mondasz az esőztetőt kellene a akvárium hosszabbik falára (ha szembe állsz vele, a hátsó fala) tenni?
 
Próbálom megérteni amit mondasz. Most az akvárium teljes hosszában nyomja a vizet (balról jobbra, a két oldala között). Ha jól értem amit mondasz az esőztetőt kellene a akvárium hosszabbik falára (ha szembe állsz vele, a hátsó fala) tenni?
Nem-nem, megint félrebeszéltem, vagyis el melletted, bocsánat. Az esőztető a rövidebb oldalon legyen.
76161
Én közben már arra gondoltam, hogy a lilyt/spint hova kellene tenni.
 
Akkor megérkeztünk egymáshoz, pont így van, ahogy rajzoltad! :) Ehhez képest a lily gömbje merre álljon? Az akvába csak a fenti bal felső sarokból tud bejönni (a hátfal felől), az úgy jó vagy annak is az esőztető irányába kéne nyomni a vizet?
 
Akkor megérkeztünk egymáshoz, pont így van, ahogy rajzoltad! :) Ehhez képest a lily gömbje merre álljon? Az akvába csak a fenti bal felső sarokból tud bejönni (a hátfal felől), az úgy jó vagy annak is az esőztető irányába kéne nyomni a vizet?
Igen, célszerű lenne arra mennie a víznek, ahogy most az esőztetőből jön, de nem ördögtől való, hogy a rövid oldalra nyomjon a lily. Igazából meg kell próbálni, és ha nem válik be, keresni másik megoldást. Például kaphatóak könyök idomok a szűrőcsövekhez, vagy láttam már olyan üveg lilyt, aminek forgatható a feje.
Sőt, közben eszembe jutott, hogy az Eheim-nek van sajátja is: https://www.greenaqua.hu/hu/eheim-flowpipe-lily-pipe.html
 
Sziasztok,
kérdésem a következő, szerintetek egy 60 literes kockához elegendő egy 2224 es eheim vagy inkább a nagyobb testvére 2028 as? spinnel használnám, a töltet meg adott!
 
Elég szerintem.

Akva térfogatának 5%-a szűrőanyag pipa, 10x vízforgatás pipa. :)

Viszont én lehet nem spinnel használnám hanem poppyval vagy lilyvel hogy meglegyen a kellő áramlás... bár nem tudom milyen hosszú lesz az akva.
 
Nem-nem, megint félrebeszéltem, vagyis el melletted, bocsánat. Az esőztető a rövidebb oldalon legyen.
View attachment 76161
Én közben már arra gondoltam, hogy a lilyt/spint hova kellene tenni.
Még mindig áramlás. Egészen jól le tudtam csökkenteni az áramlást a csapon való állítással. Azonban most valami nem stimmel az áramlással, mert a víz nem kristály tiszta, hanem "szmötyis". Heti egyszer 20-30% vízcsere. Mielőtt a kosz a szívóághoz érhetne előtte jóval elfordul. Hova lehet tenni a szívóágat, hogy fel szívja a kosz. Mit nem csinálok jól?
 
Még mindig áramlás. Egészen jól le tudtam csökkenteni az áramlást a csapon való állítással. Azonban most valami nem stimmel az áramlással, mert a víz nem kristály tiszta, hanem "szmötyis". Heti egyszer 20-30% vízcsere. Mielőtt a kosz a szívóághoz érhetne előtte jóval elfordul. Hova lehet tenni a szívóágat, hogy fel szívja a kosz. Mit nem csinálok jól?
 
Még mindig áramlás. Egészen jól le tudtam csökkenteni az áramlást a csapon való állítással. Azonban most valami nem stimmel az áramlással, mert a víz nem kristály tiszta, hanem "szmötyis". Heti egyszer 20-30% vízcsere. Mielőtt a kosz a szívóághoz érhetne előtte jóval elfordul. Hova lehet tenni a szívóágat, hogy fel szívja a kosz. Mit nem csinálok jól?
cseréld le az esőztetőd! és nem kell fojtani a szűrőn! plussz az áramlásod is helyrejön! ;)
 
Back
Oldal tetejére