• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Szedett-vedett

kadet

Kertész szaki
Az egész úgy kezdődött, hogy maradt egy rakat ilyen-olyan akváriumi technika, talaj és növény.
A növényeket sajnáltam kidobni ezért összeraktam egy nagyon-nagyon low tech akváriumot. :)

akvárium: szé:45 cm*ma:30 cm*mé:25 cm
világítás: kínai RGB led 1290 lumen 6500 -10000 K
szűrés: Dennerle nano
fűtés: 50 W automata
talaj: Dennerle dekorkavics

növények: Pogostemon helferi
Bucephalandra mini
Rotala rotundifolia
valamilyen hínár
Jávai moha

tápozás: Green Aqua Micro, Macro, Carbo

élővilág: A többi akváriumból leválogatott CRS és blue dream garnélák
Amanda lazac
2 süncsiga
1 Amano garnéla

A terv az, hogy a kép bal oldalán lévő vastagabb ág mögé parvulat vagy mauritianat ültetek. (Ha sikerül szereznem valahonnan egy minimális mennyiséget)
A pogo, pedig remélem ugyan olyan szépen elfut majd a jobb oldalon, mint ahogy a másik akváriumomban is tette.
A fa előtti területen erősen gondolkodom... vagy így marad, vagy HM-et gondoltam. Ez régen is megmaradt low tech- ben, de a kevésbé kedvező körülmények miatt kisebb maradt a levele, így talán nem lenne túl sok ide sem. Ami miatt még hezitálok, az a nehezen hozzáférhető hely. Nem sok kedvem van ilyen kis helyen nyírni. :)
 

Attachments

  • DSC_5690.JPG
    DSC_5690.JPG
    248 KB · Megtekintések: 74
  • DSC_5691.JPG
    DSC_5691.JPG
    278 KB · Megtekintések: 70
Belekerült az akváriumba némi parvula és egy kis lobelia, így a bal oldallal lassan már meg leszek elégedve. ;)
Előre még mindig nem tudom mit ültessek. Az "üresen marad" opció még mindig él, de mellette még marsilea crenata-n is gondolkodom.
Valakinek van vele tapasztalata low techben?

DSC_5719.JPG
 
Crenata: lassan nő, pici, ritka. Gyári kocka szettben csak kínlódott. Most átkerült másik akvába ahol több fényt kap. Itt jobban érzi magát, de lassan be fogja nőni a fű.
Attól függ mi a cél. Ha egybefüggő szőnyeget akarsz, akkor az elatine hydropiper jobb választás. Itt megsasolhatod. Alsó szint crenata, középső szint hydropiper.
Ha ritkább valamit akarsz, hááát... Most hirsuta-val próbálkozok aprófűvel keverve.
 
Crenata: lassan nő, pici, ritka. Gyári kocka szettben csak kínlódott. Most átkerült másik akvába ahol több fényt kap. Itt jobban érzi magát, de lassan be fogja nőni a fű.
Attól függ mi a cél. Ha egybefüggő szőnyeget akarsz, akkor az elatine hydropiper jobb választás. Itt megsasolhatod. Alsó szint crenata, középső szint hydropiper.
Ha ritkább valamit akarsz, hááát... Most hirsuta-val próbálkozok aprófűvel keverve.
Meggyőző a szemléltető példád, elatine hydropiper lesz. :D
 
Az akvárium szépen fejlődik. A múlt héten sajnos kicsit túltoltam a tápozást és megjelent az üvegen és a fán némi poralga. A süncsigák azonban aktivizálták magukat és a garnélákkal karöltve eltüntették a nagyját.
@scitek -nek hála az akvárium előtere elatine hydropiper -t kapott. (Örök hála a nagylelkűségért.) ;)
Mondjuk befontam a szemöldökömet, amire mindet sikerült úgy elültetnem, hogy sem magától, sem a csigáktól vagy garnéláktól nem úszott fel másnapra.
A vékony ültető csipeszemet közben sikerült eltörnöm, így egy vastag csipesszel voltam kénytelen szerencsétlenkedni... :cautious:
Remélem most már mindenki a helyén marad...

aki.jpg
 
Egész jól mutat a parvula, hosszú leveleivel a bal sarokban. De lehet, hogy nem gondoltam át teljesen az ültetését ... o_O
Nem csak arra nőtt ez a gazfickó amerre én szerettem volna, hanem az elatine közé is bekúszott, így a ma délelőtti karbantartás jelentős részében gyomlálnom kellett.
 
Nem közvetlenül ide tartozik, de gondoltam megmutatom Nektek a kedvenceimet.
Lassan már egy éve nevelgetem őket több-kevesebb sikerrel @Kovács Zsolt -nak hála. Nem könnyű ezeket a "pöttyös fehérzoknisokat" tartani, de a szépségük mindenért kárpótol.

View attachment 99145
Őket milyen kockában tartod? Melyik fajta só vált be hozzájuk?
Az a fehér apró aljzat korallzúzalék?
Milyen szűrést, milyen világítást használsz? Hogy mennek a vízcserék?
Mivel etetsz? Pogo megmaradt nálad 28 fok körüli vízben?
 
Őket milyen kockában tartod? Melyik fajta só vált be hozzájuk?
Az a fehér apró aljzat korallzúzalék?
Milyen szűrést, milyen világítást használsz? Hogy mennek a vízcserék?
Mivel etetsz? Pogo megmaradt nálad 28 fok körüli vízben?
Az akvárium 25*25*30 -as. Hetente 5 liter RO vizet cserélek náluk Dennerle Sulawesi salt GH+/KH+ -val visszasózva 220 tds körüli értékre.
Az aljzat sima 1-2 mm átmérőjű kvarc szemcse. Tudom, hogy a korallzúzalék lenne az igazi, de amikor indítottam nekik az akváriumot, csak ez volt itthon. (Talán majd a re startnál cserélem.)
A világítás eddig egy nano Diversa akváriumhoz kapott 5.7W LED INTENSO 6500K világítás volt, de most cseréltem Chihiros A251 LED világításra kb 60%-ra dimmelve. (Egy kicsit keveselltem az alga mennyiséget ezért emeltem a fényerőt, hátha jobban beindul.)
A szűrés egy egyszerű Jeneca GBL-600 belső szűrő egy kicsit megtuningolva.
Az etetésbe tört bele legjobban a bicskám. Mindent kipróbáltam a csalántól az eperfa levélig és extra garnéla tápokig, de semmit sem voltak hajlandóak megenni. Mostanra csak a lemezes táp maradt és néha egy kis JBL Novo Prawn.
2-3 naponta kapnak még egy kis BACTER AE- t a vizükhöz.
A pogo nagyon bejött. 2 szál növényt ültettem el kb 4-5 hónapja és már erősen gondolkodnom kell a ritkításon, mert lassan nem marad hely a garnéláknak az aljzaton. :LOL:

 
Az akvárium szépen ketyeg... nincs különösebb baj vele. Legjobban talán a pogo fejlődik. A heti tápozás sajnos nem vált be, mert megjelent néhány hiánytünet a növényeken, így most kétnaponta adok nekik 1-1 ml mikrot-makrot. (Ha egy kicsit összeszedik magukat, ezt lehet csökkentem heti két alkalomra.)
Az üvegen és a köveken van némi poralga, de ez elhanyagolható. A pavulán azonban tegnap észrevettem valamit... először azt hittem alga, de most, hogy lefotóztam látom, hogy sokkal inkább ikrának tűnik. A garnélák nem lehetnek és mivel a süncsigák már telepotyogtatták az összes dekort, így azt is tudom, hogy ők sem.
Viszont így nem lehet más az elkövető, csak az amandák... 😁
(Bocsánat a minőségért, de nem egyszerű éles képet csinálni róla. :()

a.jpg
 
Köszönöm mindenkinek! Lenyírtam az egész növény felső 2/3-át ... Máshol egyenlőre nem láttam, de sajnos ez nem jelenti azt, hogy nincs is. :cry:
Az a fura, hogy a parvula már 1 hónapja nálam van és eddig nem láttam ezeket a petéket és a süncsigákon kívül más csigát sem, aki le tudta volna rakni. Az utolsó növény beültetés kb 18 napja volt... (elatine)
 
GYORSAN NYÍRD LE ŐKET. Ez gyanúm szerint az a gusztustalanul kiirthatatlan apró csiga. Nem tudom biztosan, de talán tropica csigának is nevezik.
Szerintem erre gondolsz: Törpe tányércsiga (Gyraulus parvus), max pár mm-esre nőnek meg.
Korábban nálam is volt, a Helenák se irtották ki mindet, csak a teljes bontás és újratelepítéskor tűntek el.

BIG_0015522647.jpg
 
Lassan növöget minden a maga nyugodt tempójában. Semmi extra szerencsére,csak némi poralgám van 1 hét után az üvegen. A tápozásnál rátértem a heti két alkalomra. Takarítás után 2-2 ml micro-macro megy az akváriumba és kb három nap múlva újra 1-1 ml. Carbo meg amikor eszembe jut. :LOL:
Talán csak a rotala nő lassabban, mint ahogy én szeretném, de szegény elég nomád körülmények között van tartva, úgyhogy nem csodálom.
Az elatine sem egy versenyló, de ahányszor már a garnélák betemették ... Nem győzöm hetente kiásni az aljzat alól. :D

Az egyik elkövető:

DSC_5912.JPGDSC_5913.JPGDSC_5915.JPG
 
Egy kis segítségre lenne szükségem... Hamarosan tervezem elindítani a taiwan bee - s medencémet (vagy a mérete miatt inkább lavóromat :D) és a növényválasztáshoz kérném a szakértelmeteket. A méretei: 25*25*30 cm.
A mangrove-ra anubias nana és buce kerülne, ill. a középső szekcióba stau-n és hygrophila corymbosa kompakt - on gondolkodom.
Hátra talán rotala indica és/vagy myriophyllum guyana ...
Mi a véleményetek?
A középső akváriumról lenne szó...

DSC_5922.JPG
 
... A pavulán azonban tegnap észrevettem valamit... először azt hittem alga, de most, hogy lefotóztam látom, hogy sokkal inkább ikrának tűnik. A garnélák nem lehetnek és mivel a süncsigák már telepotyogtatták az összes dekort, így azt is tudom, hogy ők sem.
Ilyen volt nekem is. Valami állatka lehet. Készítettem róla videót is. A vízben lebegő apró részecskékek kapkodta össze.
Kétszer futottam össze vele, egyik akváriumban sem volt szűrő. Valószinű az összefüggés, mert jó szűrés mellet nincs mit ennie.
 
Ilyen volt nekem is. Valami állatka lehet. Készítettem róla videót is. A vízben lebegő apró részecskékek kapkodta össze.
Kétszer futottam össze vele, egyik akváriumban sem volt szűrő. Valószinű az összefüggés, mert jó szűrés mellet nincs mit ennie.
Én nem láttam, hogy mozogna ... igaz annyira nem is figyeltem. Lebegő szemcséket sem látok az akváriumban. (Szerencsére a kis dennerle szűrő jól teszi a dolgát. Nem egy külső szűrő, de meg vagyok elégedve vele.)
A vége az lett, hogy az egész növényt kidobtam. Nem akartam kockáztatni.
 
Back
Oldal tetejére