• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tengeri Sózva, nem keverve

Bandesz

Legenda
Sziasztok!

Tudnátok ajánlani olvasnivalót tengeris akvárium témában?
Ismerős ajánlotta, váltsak növényesről megtartva a külső szűrőt, kékîtve a led világítást, élőkővel, beállt vízzel inditva.
 
Sziasztok!

Tudnátok ajánlani olvasnivalót tengeris akvárium témában?
Ismerős ajánlotta, váltsak növényesről megtartva a külső szűrőt, kékîtve a led világítást, élőkővel, beállt vízzel inditva.
Szia,
Ennyire nem egyszerű a helyzet, de nem is túl bonyolult...
Itthon is van egy-két blog, személy szerint én nem tartom elégségesnek. Javaslom a külföldi oldalak-fórumok olvasását, illetve Zsoltiabéka által beidézett fórumtársakkal való diskurzust 😁.
 
Én is külső szűrővel kezdtem az elsőt (akasztós lehabzó került rá), a másikon pedig tidal akasztós van. Mekkorát szeretnél csinálni és mit szeretnél bele? Csak halakat, vagy korallokat is?
 
Én is külső szűrővel kezdtem az elsőt (akasztós lehabzó került rá), a másikon pedig tidal akasztós van. Mekkorát szeretnél csinálni és mit szeretnél bele? Csak halakat, vagy korallokat is?
Egy 63 literes akváriumot alakítanék át. Régi tetra külső szűrő van alatta. Tennék bele korallt is. Láttam működő 30 litereseket akasztos szűrővel, innen jött az ötlet.
 
Egy 63 literes akváriumot alakítanék át. Régi tetra külső szűrő van alatta. Tennék bele korallt is. Láttam működő 30 litereseket akasztos szűrővel, innen jött az ötlet.
Kérdés milyen korallt tervezel. Nem mindegy, hogy lágy vagy mondjuk sps, de gondolom inkább lágyra gondoltál. Több járható út van. Nekem hátsószűréses akváriumom van, ahol plusz élőkő és mátrix szűrőanyag van. Lehabzót nem használok. Ebben a méretben a vízcsere a legjobb.
Azt nem tudom a tetrának milyen rotorja van, a sós víz miatt érdekes.
Valamint led lámpánál azért nem annyiról van szó, hogy csak kékíteni kell.
 
Kérdés milyen korallt tervezel. Nem mindegy, hogy lágy vagy mondjuk sps, de gondolom inkább lágyra gondoltál. Több járható út van. Nekem hátsószűréses akváriumom van, ahol plusz élőkő és mátrix szűrőanyag van. Lehabzót nem használok. Ebben a méretben a vízcsere a legjobb.
Azt nem tudom a tetrának milyen rotorja van, a sós víz miatt érdekes.
Valamint led lámpánál azért nem annyiról van szó, hogy csak kékíteni kell.
Azt hiszem lágy lett nekem mutatva. Sps-t eszik vagy isszák? Tényleg nem olvastam még utána a tengeris témának, sorry. A helyi boltosnál élőkőről beszéltünk a szűrőben lévő mátrixal.
Ha jól sejtem, fém ne legyen a rotor - kerámiás mehet, igaz? Kiömlő, beömlő milyen legyen? Növényesnél éppen a kis áramlás volt a cél, de tengerisben ennek az ellenkezője?
Jó, hogy felhoztad a lámpát, gyors kereséssel mindent találtam, csak olcsót nem. 😁

Közben elkezdtem pörgetni az itt vezetett naplókat. (Két gyerek rom-eltakarít a szobájukban, harmadik kengurúban rajtam hortyog, telefon feje mögött a kezemben.)
 
Egy 63 literes akváriumot alakítanék át. Régi tetra külső szűrő van alatta. Tennék bele korallt is. Láttam működő 30 litereseket akasztos szűrővel, innen jött az ötlet.
Ha nem akarsz kényes sps/lps korallokat bele, akkor lehabzó nélkül is simán menni fog. Lágykorallok és igénytelenebb lps korallok simán működnek. Egész nagy arzenál van amit használhatsz. Ha szeretnél bohóchalat, anemona helyett euphyllia korallt használj. Ne vegyél euphyllia korallból fáklya korallt (torch), rohadt kényes és drága is.
Ez a csatorna nagyon sok infót tartalmaz: https://youtube.com/@BulkReefSupply
És ezt is ajánlom: https://youtube.com/@BRStv

Kezdő akváriumnál, igénytelen korallokkal és halakkal nem kell a technikát túlgondolni. Egy fontos plusz van, az a vezérelhető áramolható. Ekkora üvegbe jebao sw2, vagy sow-4. Esetleg ha nagyon muszáj, majd teszel rá akasztós lehabzót. Fontos viszont a megfelelő felszíni gázcsere. Én aquario neo skimmerrel oldottam meg, mert az hangtalan. Kémiai cuccokból a faunamarin sójára és egyéb termékeikre esküszöm. Ready2reef nagyon jó allinone termékük. Vízcsere min 10%, de inkább 20-30% lehabzó nélkül. Ezt majd úgy is látod, amikor heti szinten teszteled a nitrátot,foszfátot és KH-t, hogy mennyi kell.

Fény nem egyszerűen csak kékítés. Nagyon drágák a lámpák. Viszont most jelent meg egy böszme jó. Az AI blade. Passzív, erős és hangtalan. Egyetlen baja, hogy a grow-ban uv nincs, az külön van a glow verzióban. Amik visszajelzések eddig erről jöttek azok több mint pozitívak. Erősen elgondolkodtam, hogy ilyenre cserélek ên is.

Ami nagyon fontos és erről az ajánlott oldalakról sok infó is van, az az ökoszisztéma felépítése! Minden kell! Élőkő, bacikultúra, copepodok!!!, csigák, rákok, garnélák, halak. Tisztogató csapatból kb úgy kell telepíteni több menetben, hogy minden 3-5 literre legyen 1 darab (csiga/rák/garnéla). Minden csúnyaságra legyen élőlény válaszod. Ez a copepodokkal kezdődik! Ezt a szintet szigorúan tilos átlépni. Nagyon nem lehet itthon kapni, pedig érdemes halak előtt masszív mennyiséget beletenni. Halakból ne tegyél bele sokat.
 
Azt hiszem lágy lett nekem mutatva. Sps-t eszik vagy isszák? Tényleg nem olvastam még utána a tengeris témának, sorry. A helyi boltosnál élőkőről beszéltünk a szűrőben lévő mátrixal.
Ha jól sejtem, fém ne legyen a rotor - kerámiás mehet, igaz? Kiömlő, beömlő milyen legyen? Növényesnél éppen a kis áramlás volt a cél, de tengerisben ennek az ellenkezője?
Jó, hogy felhoztad a lámpát, gyors kereséssel mindent találtam, csak olcsót nem. 😁

Közben elkezdtem pörgetni az itt vezetett naplókat. (Két gyerek rom-eltakarít a szobájukban, harmadik kengurúban rajtam hortyog, telefon feje mögött a kezemben.)
Sps coral - small polyp stony coral - apró polipú kőkorall. Zömében nehezen tartható korallok, jó fény és nagyon jó víz kell hozzá.
A lágykorallok általában a “piszkosabb” vízben is elvannak, sőt bizonyos mértékig kifejezetten szeretik.
A szűrő kerámia legyen igen, bármi ami rozsdásodhat felejtős. Bár én a külső szűrő helyett másban gondolkodnék. Vagy egy hátsószűrős akváriumban, vagy egy akasztósban. Tengerinél nem tudod azt megtenni mint egy édesvízinél, hogy hónapokig nem nyúlsz a szűrőhöz. Ha olyan típus vagy mint én aki rühelli szédszedni a szűrőt akkor ne ezt válaszd.
És igen, az áramlás itt sokkal nagyobb, mint az édesvízinél. Ahogy Bálint is írta célszerű egy vezérelhető áramoltatót venni.
 
Köszönöm, az eddigi információkat!
Világítás: mekkora kell egyáltalán? Hogyan kell számolni? Az olcsóbb, tizen- huszonezresek nem is jók? Milyen márkákat érdemes kerülni, illetve keresni?
Szűrő: akasztós szűrőből mekkora kell 63 literre?
 
Köszönöm, az eddigi információkat!
Világítás: mekkora kell egyáltalán? Hogyan kell számolni? Az olcsóbb, tizen- huszonezresek nem is jók? Milyen márkákat érdemes kerülni, illetve keresni?
Szűrő: akasztós szűrőből mekkora kell 63 literre?
Szűrőből szerintem egy tidal 110-es. Én az euphyllia kertben egy 55-es használok, de az kicsit sovány. Inkább méretezd felül, mert áramlást tudod lejjebb venni.
Lámpából vagy egy Ai prime 16hd, vagy a passzív ai blade. Lámpában ne köss kompromisszumot. Tengeri akváriumot nem 1 évre raksz össze.
 
Ha van facebookod akkor érdemes lenne körülnézni a tengeris csoportokban hátha van eladó használt lámpa.
Én led párti vagyok, de tengeris berkekben sokan a mai napig a t5-re esküsznek. Egy sima alap lágykorallos fölé azzal sincs gond.
 
Van ökölszabály a tengeris akváriumok fénymennyiségének kiszámítására?

Nagyságrendileg valóban százezerbe kerül egy jó ledes lámpa egy ekkora üveg fölé? Hirtelen soknal tűnik, bár növényesben sem olcsó a valóban jó technika.

Hány százalék élőkövet javasoltok? - Ezzel kapcsolatban is hallottam egymástól nagyon eltérő értékeket.

A legfontosabb kérdés: az akvárium indítása után milyen költségekkel kell számítani, mire kell folyamatosan költeni, mely tételek miatt drága fenntartása?
 
Van ökölszabály a tengeris akváriumok fénymennyiségének kiszámítására?

Nagyságrendileg valóban százezerbe kerül egy jó ledes lámpa egy ekkora üveg fölé? Hirtelen soknal tűnik, bár növényesben sem olcsó a valóban jó technika.

Hány százalék élőkövet javasoltok? - Ezzel kapcsolatban is hallottam egymástól nagyon eltérő értékeket.

A legfontosabb kérdés: az akvárium indítása után milyen költségekkel kell számítani, mire kell folyamatosan költeni, mely tételek miatt drága fenntartása?
Bár a PAR nem egészen használható tengeri fényerőnèl (mivel a koralloknak szükséges alsó skála nincs benne), de viszonyításnak jó. Igénytelen korallok 50 PAR-t kívánnak, közepes igényűek 150-et, míg az igényes (jellemzően sps) korallok fényigénye 250-400 PAR. Ezt vesd össze a növényes 25-50-100 PAR-al.

Led-ből a jó minőség 120-130e Ft-nál kezdődik tartóval együtt (mivel azt alapból általában nem adják a lámpa mellé). A magas minőségű kategóriában az AI prime 16hd a legolcsóbb. Amit nagyon figyelni kell, hogy az aktív hűtés miatt böszme hangosak tudnak lenni a tengeris lámpák. Én anno ezért vettem a fent említettet, mert az relative halk. Én ha most kellene vennem a passzív hűtése és egyenletesebb fényeloszlása miatt az AI bladet venném most egész biztosan.

Én a Tündérkertet nagyrészt száraz kővel indítottam, egy kisebb élőkövet tettem bele amin szépen volt mészalga (ezzel jöttek a férgek is amik hasznos eltakarítók. Már nem küzdők ellenük). Itt egy jó lejátszási lista amiből nagyon sokat lehet tanulni: https://youtube.com/playlist?list=PLBaMLrfToJyyywPKnlV7P--e6VG3umjW6

A legtöbbe a só kerül. Én Redsea pro-val kezdtem, de most állok át teljesen a faunamarinra, mert sokkal jobb. Amit rendszeresen adagolok még a KH érték stabilizálása miatt, az a faunamarin ready2reef all in one terméke. Acroporában elvileg lehet kapni. Én online rendeltem a faunamarincoralból. Nekem nagyon bevált. Fontos hogy legyen KH, nitrát és alacsony tartományú foszfát teszted is. Ez is egészen jelentős összeg hosszabb távon.

Ami nagyon sokba kerül azok az élőlények. Ha igazán szép élőlény közösséget szeretnél az böszme sokba kerül.
 
A jó lámpa nem olcsó, ha nem megfelelő akkor itt ugyanúgy lehet algásodás, vagy a korallok nem megfelelően fognak fejlődni.
Élőkőre azt hiszem 10%-ot szoktak mondani, de inkább több, függ a technikától is. Egy kisebb üvegbe többet is lehet tenni. Fogalmam sincs nekem hány kg lehet, amennyit tudtam beletettem. Ugyanakkor az se jó ha pupig rakod, szellősnek kell lennie.
Amire rendszeresen kell költeni az a só, ebből érdemes jobbat venni.
Tesztek, az elején elég sokat kell mérni. Ha beáll és minden rendben, akkor ritkábban, de időnként ellenőrizni kell: Po4, No3, KH, Ca, Mg.
Nekem napi szinten kell a KH-t és a Ca-ot adagolnom, a Mg-ot időnkén. Aquaforest termékeit használom erre, egy csomag nagyon sok időre elég.
Ha automatizálni akarsz akkor kell egy automata vízutántöltő, ugye itt nem mindegy a párolgás a sószint miatt. Én speciál magam pótlom, holott megvan a technika is hozzá.

A kezdeti beruházás sok. Akvárium, lámpa, áramoltató, lehab (ha akarsz), talaj, kövek, só, tesztek, , élőlények, stb…
Ha megvan minden akkor abban a méretben amit tervezel szerintem a fentartása nem nagy költség.

Szerk.: miközben írtam Bálint megelőzött🙂
 
Nekem 70 literes az akvárium, hátsó szűrős... Kezdtem olcsó lámpával, megbántam. Indulásnál nagyobb beruházás a kicsi is, utána viszont egy dohányos többet költ cigire havonta, mint egy ilyen méretű akváriumra kell.
Én bármi adalékot veszek, az rohadt sokáig kitart...
A tartani kívánt korallok nagyban meghatározza a technikát. De ne tervezd alul, mert úgy is elkap a hév.
Én úgy indultam neki...á, csak lágykorall...most meg van minden, mint a búcsúban 😂😂.
 
Back
Oldal tetejére