• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes lano 10,5l

Lewis

Főkertész
lano 10,5l

- Adatlap -
· Akvárium mérete: 28cm széles x 20cm magas x 19cm mély
· Űrtartalom: cca 10,5l
· Üveg: Opti-White
· Szűrés: DIY külső, 0,5l SubstratPro
· Világítás: Azoo Flexi Mini
· Hardscape: Manten kő
· Aljzat: Dekorhomok és/vagy Tropica Aquarium Soil
· Mohák: Riccardia Chamedryfolia, Taxiphyllum sp. Flame, Riccia Fluitans (talán)
· Növények: -
· CO2: -
· Halak: Boraras urophthalmoides
· Garnélák: RC

- Történet -
HAC 2014 díjaként kaptam többek közt egy igen szép Azoo Flexi Mini LED lámpát. Az akvárium e köré épült. Sokat méregettem centivel, hogy mi lenne a legideálisabb méret a lámpához. Csak egy garnélásat szerettem volna semmi extra, de amikor kezembe vettem a kész üveget, beindult a fantázia egyből, hogyan lehetne berendezni. Pláne amikor megláttam a nagy kupac Manten követ. Nagyon elhúzódott ez egész sajnos, legfőképpen az egyéni szűrő építése miatt, amihez az alkatrészekre olyan sokat kellett várni, hogy közben találtam egy másik barkácsolós hobbit. Szóval vissza kellett találni az akvárium vizére.

- Hardscape -
Szerettem volna olyat összelegózni pár kőből, ami nem hétköznapi, talán meghökkentő, és egyben kísérleti is. A kísérlet lényege most az, hogy hogy néz ki, lehet-e jó, amikor egy nagyobb dekor elem fordítva van. Nagy árnyékot vet, olyan kicsit barlangos, hogy lehet fotózni, mi "terem meg" alatta, karbantartás, stb. Növények terén nem vagyok nagy expert és az arányok miatt is elsőre úgy gondoltam, hogy csak moha lesz benne és dekorhomok. A teraszon lesz talán aljzat és abba talán Parvula, de akkor nem tudom kiszedni a köveket megpucolni, így lehet hogy ott is csak moha lesz. Ezen még gyötrődök. CO2 sincs még. Sajnos jön a nyár, ezt meg kb. úgy tudnám hűteni, hogy egyszerűen beteszem az egészet a hűtőbe. De akkor meg nem látom!

17434959545_1cc0594e7f_o.jpg
lano27l, on Flickr

17434594411_6e19371039_o.jpg
lano27l, on Flickr

Sok még a tennivaló, de talán ez a napló is segít, hogy mihamarabb víz kerüljön már végre bele. Szűrőről még lesz szó, jó kis diy móka volt :)
 
Ez marha jó! :)
Ha elférsz a kövektől karbantartásnál,azonnal indítsd el!(y)
Marad elég hely a nagy kő meg az üveg között?Ragasztást tervezel a köveknél?
 
Hát Lali nem csalódtam benned ez a külső szűrő nem semmi,talán majd meg is írhatnád hogy és miből készült.
Ami engem jobban izgat az az akril cső amit a szűrőhöz csináltál,ezt miből,honnan és hogyan csináltad ?
Jó lesz privátban is ha olyan az infó ;)
Egyébként fenomenális az elképzelés(y),akkor majd szeptemberben megnézzük milyen is lett.:D
 
lano 10,5l

- Adatlap -
· Akvárium mérete: 28cm széles x 20cm magas x 19cm mély
· Űrtartalom: cca 10,5l
· Üveg: Opti-White
· Szűrés: DIY külső, 0,5l SubstratPro
· Világítás: Azoo Flexi Mini
· Hardscape: Manten kő
· Aljzat: Dekorhomok és/vagy Tropica Aquarium Soil
· Mohák: Riccardia Chamedryfolia, Taxiphyllum sp. Flame, Riccia Fluitans (talán)
· Növények: -
· CO2: -
· Halak: Boraras urophthalmoides
· Garnélák: RC

- Történet -
HAC 2014 díjaként kaptam többek közt egy igen szép Azoo Flexi Mini LED lámpát. Az akvárium e köré épült. Sokat méregettem centivel, hogy mi lenne a legideálisabb méret a lámpához. Csak egy garnélásat szerettem volna semmi extra, de amikor kezembe vettem a kész üveget, beindult a fantázia egyből, hogyan lehetne berendezni. Pláne amikor megláttam a nagy kupac Manten követ. Nagyon elhúzódott ez egész sajnos, legfőképpen az egyéni szűrő építése miatt, amihez az alkatrészekre olyan sokat kellett várni, hogy közben találtam egy másik barkácsolós hobbit. Szóval vissza kellett találni az akvárium vizére.

- Hardscape -
Szerettem volna olyat összelegózni pár kőből, ami nem hétköznapi, talán meghökkentő, és egyben kísérleti is. A kísérlet lényege most az, hogy hogy néz ki, lehet-e jó, amikor egy nagyobb dekor elem fordítva van. Nagy árnyékot vet, olyan kicsit barlangos, hogy lehet fotózni, mi "terem meg" alatta, karbantartás, stb. Növények terén nem vagyok nagy expert és az arányok miatt is elsőre úgy gondoltam, hogy csak moha lesz benne és dekorhomok. A teraszon lesz talán aljzat és abba talán Parvula, de akkor nem tudom kiszedni a köveket megpucolni, így lehet hogy ott is csak moha lesz. Ezen még gyötrődök. CO2 sincs még. Sajnos jön a nyár, ezt meg kb. úgy tudnám hűteni, hogy egyszerűen beteszem az egészet a hűtőbe. De akkor meg nem látom!


lano27l, on Flickr


lano27l, on Flickr

Sok még a tennivaló, de talán ez a napló is segít, hogy mihamarabb víz kerüljön már végre bele. Szűrőről még lesz szó, jó kis diy móka volt :)

Nagyon baba! :)
Érdekes elgondolás a szűrő, írhatnál róla részletesen is, hogy miből van, hogyan működik, stb... Ha jól látom, akkor egy powerhead működteti, ez is érdekelne, hogy milyen gyártmány. :)
Nagyon jól néznek ki a kövek, kíváncsi vagyok a végleges elrendezésre! :) (y)
 
Köszönöm a hozzászólásokat! A fővárosi Állatkertbe voltunk rokonsággal. Az akváriumban valami hatalmas gond lehet! Az a szóösszetétel, hogy brutálisan algás minden, enyhe kifejezés. Szerintem menthetetlen az egész. Sajnáltam a halakat, hogy milyen körülmények között kénytelenek létezni. Eléggé OFF, de lesokkolt! A koalákra összpontosítottak idén biztos, mondjuk cukik nagyon!

Ez marha jó! Ha elférsz a kövektől karbantartásnál,azonnal indítsd el!
Köszi! Még van pár hiányzó dolog sajnos.
Marad elég hely a nagy kő meg az üveg között?Ragasztást tervezel a köveknél?
Igen, van hely bőven, így a képeken tényleg olyan, mintha szinte a front üvegig érne a terasz. Egyharmad hely van, kétharmad a kő.
Hát Lali nem csalódtam benned ez a külső szűrő nem semmi,talán majd meg is írhatnád hogy és miből készült.
Köszi! Ja mejd le is akarom rajzolgatni, de most a mai nap után muszáj felpolcolnom a lábaimat :)
akril cső amit a szűrőhöz csináltál,ezt miből,honnan és hogyan csináltad ?
@Bükike hathatós segítségével, mivel én nem mertem egyedül. Beírod, hogy plexicső, és ott vettem. Ami kell egy hőlégfúvó, és néhány pálinkáspohár az ívekhez. De a legfontosabb(! enélkül el se kezd) egy szilikoncső/henger, (ez csakugyan az első találat boltja, keresőszó: szilikoncső) amit a plexicsőbe kell dugni, és úgy hajlítani. Nyilván kb. méretpontosnak kell lennie, hogy beférjen a plexicsőbe és ne is legyen sokkal kisebb. Kivételéhez ha kihűlt be kell vizezni, úgy jön ki könnyen. Van piros szilikoncső, ami nem is cső, mert nincs középen lyuk, az ráadásul hőálló is. Mondom ezeket úgy, mintha én csináltam volna, de én csak ott izgultam és radlereztem, míg Bükike tolta a melót :)
Ez igen. Újra egy rendhagyó különleges összeállítás. Egyébként erről Szentbékkállán lévő ingó kő jut eszembe.
Köszi! Öcsém tényleg olyan! Nem ismertem a helyet, gyönyörű! Ide tuti elmegyek a nyáron!
Nagyon baba! Érdekes elgondolás a szűrő, írhatnál róla részletesen is
Köszi! Fogok mindenképp! De mondjuk nem egy nagy kunszt az egész.
 
Utoljára módosított:
Az már most látszik, hogy baró kis aki lesz ebből. A technika oda van rakva rendesen, a szűrő megoldásért pedig csillagos ötös, kiváncsi leszek, mit mutat majd a gyakorlatban. A powerhead hány l/h-ás?
A scape más most izgalmas, bár azt nem vágom, hogy a jobb oldali felső kő hogy van rögzítve? Egy dolog miatt nem irigyellek, nem lesz egyszerű matatni ebben a kis aksiban, én sem nagyon szoktam a 8l-esben...Kitaláltad már, hogy hol lesz? A nappaliban vagy a kislányod szobájában?
 
Érdekes elgondolás a szűrő, írhatnál róla részletesen is, hogy miből van, hogyan működik, stb...

a szűrő megoldásért pedig csillagos ötös, kiváncsi leszek, mit mutat majd a gyakorlatban. A powerhead hány l/h-ás?


Hát Lali nem csalódtam benned ez a külső szűrő nem semmi,talán majd meg is írhatnád hogy és miből készült.

Csatlakozom az előttem írókhoz. Ha kell, kérvényt írunk a főnöködnek, a családnak, a kormánynak, az ENSZ-nek, etc. hogy adjanak neked annyi szabadidőt, hogy leírhasd a részleteket. :D
 
No, úgy nézem, nano kategóriában idén is már csak a dobogó második és harmadik foka lesz kiadó;)
Nagyon ígéretes, kíváncsian várom a folytatást. Növényesítés és technika leírása terén egyformán(y)
 
Diy nano külső szűrő.

Figyelem! A szűrő nem állt üzembe, csak az építésről szól a bejegyzés, tapasztalataim sajnos még nincsenek, de már több próba is volt, működik. Vártam volna még vele hogy válik be, de többen már kértétek a leírást :)

- Történet -
Szerettem volna olyan nano szűrőt, ami jobban passzol a cunci lámpához. Olyan alumíniumos, vagy fémes, minimal, semmi bonyolult, letisztult kinézet. A gyáriak ilyen pici akváriumhoz leginkább akasztósak, szinte mindegyik műanyag. Ami még tetszett az elgondolásban, hogy az akvárium mellett áll a saját "lábán", így ha fotózás, vagy karbantartás van, egyszerűen arrébb teszem.

Rászabadultam a netre és fém flakonokat kerestem, aminek a magassága kb. akkora, mint az akváriumé. Keresőszó: "steel bottle" A találatok zöme biciklis/túra kulacs. Az azért jó, mert remélhetőleg jól zár. Versenybe volt még konyhai olajkiöntő, (Leakproof Drop Oil Bottle), aminek jobban tetszett a kecses formája, de tartottam attól, hogy nem zár jól. A bemeneti csőnek, amin a víz érkezik a tartály aljára, valahol be kell csatlakoznia. Ennek viszont a kecses forma miatt pici a válla. Így maradt a kulacs, mindenféle feliratok nélkül. 0,5L
Vízpumpa egy mini szivattyú, ami kapható, (brushless pump) névre hallgat. Érdemes kettőt rendelni, nem tudom mennyire megbízhatók, vacak a minőség. A pumpa azért is fontos elem, mert ennek a kivezetései adják meg a csövezés átmérőjét. Ez esetben 8,5mm-esek a csonkjai. 4,5v-nál is már tolja a vizet, egy állítható adapter jó lesz hozzá.

16910481803_a5dca95f39_o.jpg




17528544922_030caa30fd_o.png

- Hozzávalók -
· Tartályként kulacs (0,5l steel bottle) kb.1800Ft
· Vízpumpa (brushless pump) kb.900Ft
· Felvezető cső 1 és 2 literes szódásszifonhoz kb.300Ft
· Karoszéria kábelátvezető tömítés Autós bolt 170Ft/db besz*rás
· 12v Adapter állítható, 400Ft (persze csak a Baumax 90%-os kivonulós leértékelésén)
· Plexicső 2m kb.10/7mm 780Ft
· Tömör hőálló szilikoncső hajlításhoz 1m, átmérő 6mm kb.400Ft
· Átlátszó szűrőcső az csatlakozásokhoz 8/11mm pár darabka nem emlékszem az árára, legyen 500Ft/m
· FBS ragasztó, vagy valami olyasmi.
· 12v Csatlakozó apa, volt itthon

- Három hónappal később -
Kupak és a szivattyúka. A ragasztó nem FBS, viszont 2000 Fokig hőálló :)
17529396642_de40ae6c54_o.jpg

Kifolyócső. A tömitésnél azért lifeg, remélhetőleg a szűrőanyag megfogja.
17343836858_39811ffc79_o.jpg

Szétszedve. Lily-azért nem kis feladat, próbáltuk, de jó lesz így is.
17531470921_286a7b3ebf_o.jpg

Vigyázni kell, hogy a szivattyú csonkja ne akadjon el, ki-be csavaráskor. Ezt is figyelembe kell venni.
17344040500_ef7c9acf6d_o.jpg

Közeli
17344039000_5c83861e51_o.jpg

Alulra kéne valamit keresni bedugaszolni a kifolyócső alját, hogy csak a bevágásokon áramoljon a víz. Egyelőre nem találtam semmi szépet.
17505248576_9666770be5_o.jpg

Felülnézet
17531465951_3b9611feea_o.jpg

Utolsó már tényleg...
17531633345_f757b19823_o.jpg

Remélem egy fél évet azért kibír, kíváncsi leszek!
Ha valaki esetleg kedvet kap, ossza meg, hogy milyen lett, hol javított tovább az ötleten!

A plexicső hajlítást ezúton is külön köszönöm @Bükike -nek! (y)
 
Utoljára módosított:
Gratulálok, nagyon jó ötlet, és profi kivitelezés! (nem kell nagy jósnak lenni hozzá, de valószínűleg népszerű lesz a szűrő a fórumon...:D )
 
Haha Tolem kapsz a Diy plecsni melle egy plusz csillagot is,es ezt komolyan gondolom [emoji3]
Hihetetlen vagy mik eszedbe nem jutnak [emoji6]
 
Pazar! Nagyon alapos leírás, szemléletes képek.
A késztermék meg megállná a helyét üzletben a polcon...
Nagyon várom a működési tapasztalatokat is.
Gratulálok!
 
Profi munka, nagyon eltaláltad, és tök jó az anyag/alkatrész választás. Látszik, hogy rendesen körbejártad a dolgot. :)
A hosszabb távú tapasztalataidra kíváncsi leszek: hang, tisztíthatóság, perlon csere.
(y)
 
Diy nano külső szűrő.

Figyelem! A szűrő nem állt üzembe, csak az építésről szól a bejegyzés, tapasztalataim sajnos még nincsenek, de már több próba is volt, működik. Vártam volna még vele hogy válik be, de többen már kértétek a leírást :)

- Történet -
Szerettem volna olyan nano szűrőt, ami jobban passzol a cunci lámpához. Olyan alumíniumos, vagy fémes, minimal, semmi bonyolult, letisztult kinézet. A gyáriak ilyen pici akváriumhoz leginkább akasztósak, szinte mindegyik műanyag. Ami még tetszett az elgondolásban, hogy az akvárium mellett áll a saját "lábán", így ha fotózás, vagy karbantartás van, egyszerűen arrébb teszem.

Rászabadultam a netre és fém flakonokat kerestem, aminek a magassága kb. akkora, mint az akváriumé. Keresőszó: "steel bottle" A találatok zöme biciklis/túra kulacs. Az azért jó, mert remélhetőleg jól zár. Versenybe volt még konyhai olajkiöntő, (Leakproof Drop Oil Bottle), aminek jobban tetszett a kecses formája, de tartottam attól, hogy nem zár jól. A bemeneti csőnek, amin a víz érkezik a tartály aljára, valahol be kell csatlakoznia. Ennek viszont a kecses forma miatt pici a válla. Így maradt a kulacs, mindenféle feliratok nélkül. 0,5L
Vízpumpa egy mini szivattyú, ami kapható, (brushless pump) névre hallgat. Érdemes kettőt rendelni, nem tudom mennyire megbízhatók, vacak a minőség. A pumpa azért is fontos elem, mert ennek a kivezetései adják meg a csövezés átmérőjét. Ez esetben 8,5mm-esek a csonkjai. 4,5v-nál is már tolja a vizet, egy állítható adapter jó lesz hozzá.








- Hozzávalók -
· Tartályként kulacs (0,5l steel bottle) kb.1800Ft
· Vízpumpa (brushless pump) kb.900Ft
· Felvezető cső 1 és 2 literes szódásszifonhoz kb.300Ft
· Karoszéria kábelátvezető tömítés Autós bolt 170Ft/db besz*rás
· 12v Adapter állítható, 400Ft (persze csak a Baumax 90%-os kivonulós leértékelésén)
· Plexicső 2m kb.10/7mm 780Ft
· Tömör hőálló szilikoncső hajlításhoz 1m, átmérő 6mm kb.400Ft
· Átlátszó szűrőcső az csatlakozásokhoz 8/11mm pár darabka nem emlékszem az árára, legyen 500Ft/m
· FBS ragasztó, vagy valami olyasmi.
· 12v Csatlakozó apa, volt itthon

- Három hónappal később -
Kupak és a szivattyúka. A ragasztó nem FBS, viszont 2000 Fokig hőálló :)


Kifolyócső. A tömitésnél azért lifeg, remélhetőleg a szűrőanyag megfogja.


Szétszedve. Lily-azért nem kis feladat, próbáltuk, de jó lesz így is.


Vigyázni kell, hogy a szivattyú csonkja ne akadjon el, ki-be csavaráskor. Ezt is figyelembe kell venni.


Közeli


Alulra kéne valamit keresni bedugaszolni a kifolyócső alját, hogy csak a bevágásokon áramoljon a víz. Egyelőre nem találtam semmi szépet.


Felülnézet


Utolsó már tényleg...


Remélem egy fél évet azért kibír, kíváncsi leszek!
Ha valaki esetleg kedvet kap, ossza meg, hogy milyen lett, hol javított tovább az ötleten!

A plexicső hajlítást ezúton is külön köszönöm @Bükike -nek! (y)

Ugyanott ahol a szilikon hajlító csövet vettétek, ott lehet kapni átlátszó szilikon dogót sok méretben. Azzal ízlésesen meg lehet oldani a beszívó ág aljának zárását.

Gratulálunk, ismét egy ötletes, egyedi, szuper kivitelű akvárium készül! A szűrő pedig nagyon guszta! Várjuk a gyakorlati tapasztalatokat!
 
Back
Oldal tetejére