• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hónap akváriuma Shallow Creek (Mizube 220l)

Re: "A brémai növényes"

robert said:
7034981529_dba90cd927_z.jpg

Szép munka, de miért vannak visszafolyásgátlók a nyomó ág végén?
Nem inkább a flakonhoz kellenének, hogy ne essen vissza a folyadékoszlop?
Viszont az időkapcsolók árából már kijött volna egy mikro PLC.
 
Re: "A brémai növényes"

Üdv!

Köszi srácok az elismerést! :) :wave:

HoZee said:
Szép munka, de miért vannak visszafolyásgátlók a nyomó ág végén?
Nem inkább a flakonhoz kellenének, hogy ne essen vissza a folyadékoszlop?
Viszont az időkapcsolók árából már kijött volna egy mikro PLC.

A szelepek nem mutattak volna olyan jól a tartályoknál, de inkább az az egyszerü magyarázat, hogy így szemmel látom, ha valami nem lenne OK-s, pl. lelevegösödik, vagy vákuumot szív a pumpa vagy hasonló, mivel a szelepek és a kis szilikon csövek (3-4 cm) áttetszöek, a csövek maguk meg feketék. Így kvázi "megfigyelö egységek" is az egyes csatornákhoz, a tartályoknál is látom, hogy a csövek töltöttek (az is szilikon), meg a kifolyó felénél is, így nagy meglepetés nem érhet! :lol:
Ja, meg így a csö szelep utáni vége nagyon rövid, így ha valami okból megindulna (azaz kicsorogna, kicsöpögne) az oldat, amire azért fizikailag kicsi az esély, akkor se történne különösebb baj.

Az idökapcsolók darabja 10 EUR, az elektronikához pedig olyan szinten nem értek sajna, hogy csak úgy nekiálljak. Így plug & play minden, kicsit kellett barkácsolni, meg még a konnektorokat párhuzamosan bekötni, na ez még ment! ;)

Üdv: Robi
 
Re: "A brémai növényes"

robert said:
A szelepek nem mutattak volna olyan jól a tartályoknál, de inkább az az egyszerü magyarázat, hogy így szemmel látom, ha valami nem lenne OK-s, pl. lelevegösödik, vagy vákuumot szív a pumpa vagy hasonló, mivel a szelepek és a kis szilikon csövek (3-4 cm) áttetszöek, a csövek maguk meg feketék. Így kvázi "megfigyelö egységek" is az egyes csatornákhoz, a tartályoknál is látom, hogy a csövek töltöttek (az is szilikon), meg a kifolyó felénél is, így nagy meglepetés nem érhet! :lol:
Ja, meg így a csö szelep utáni vége nagyon rövid, így ha valami okból megindulna (azaz kicsorogna, kicsöpögne) az oldat, amire azért fizikailag kicsi az esély, akkor se történne különösebb baj.

Én pont emiatt lentről nyomatnám felfelé a tápot, így nem tud kicsorogni a csövekből a folyadék és alul tartaná a visszacsapó a folyadékoszlopot.
De ha működik és neked így tetszik, akkor ez a legfontosabb.

Az idökapcsolók darabja 10 EUR, az elektronikához pedig olyan szinten nem értek sajna, hogy csak úgy nekiálljak. Így plug & play minden, kicsit kellett barkácsolni, meg még a konnektorokat párhuzamosan bekötni, na ez még ment! ;)

Üdv: Robi

Ezért írtam, mivel Vaterán 8-10.000 Ft-ért már lehet kapni pl. új Siemens LOGO-t. De természetesen ez is egy megoldás, csak azzal sokkal precízebben lehetne vezérelni a dózispumpákat.
 
Re: "A brémai növényes"

Köszönöm Stevo! :)


HoZee said:
Ezért írtam, mivel Vaterán 8-10.000 Ft-ért már lehet kapni pl. új Siemens LOGO-t. De természetesen ez is egy megoldás, csak azzal sokkal precízebben lehetne vezérelni a dózispumpákat.

Most értettem meg, Hozee, hogy mire is gondoltál! :thumbup: ez a Siemens Logo tényleg sokkal elegánsabb lett volna! :( Hát sajnos erröl nem tudtam, igaz ennyire nem is mélyedtem bele az automatizálásba és kellékeibe... Mindenesetre, ha legközelebb építek, vagy esetleg ezt a tápozót "átdizájnolom", akkor valami ilyen irányba fogok elmozdulni! Nagyon klasszul, kisebbre is meg lehett volna építeni a motyót... :roll:

Igaz, ez a tápozó nem a legszebb, kicsit olyan "barkács dolog", de ahogy írtam tényleg klasszul müködik és ahhoz képest precízen lehet adagolni az oldatokat. Ez a 350 mikroliter (ami 1 sec alatt kerül adagolásra) plusz/minusz egy ekkora, 200 literes akvánál remélem nem okoz majd különösebb problémát.

Üdv: Robi
 
Re: "A brémai növényes"

OFF
robert said:
HoZee said:
Ezért írtam, mivel Vaterán 8-10.000 Ft-ért már lehet kapni pl. új Siemens LOGO-t. De természetesen ez is egy megoldás, csak azzal sokkal precízebben lehetne vezérelni a dózispumpákat.

Most értettem meg, Hozee, hogy mire is gondoltál! :thumbup: ez a Siemens Logo tényleg sokkal elegánsabb lett volna! :( Hát sajnos erröl nem tudtam, igaz ennyire nem is mélyedtem bele az automatizálásba és kellékeibe... Mindenesetre, ha legközelebb építek, vagy esetleg ezt a tápozót "átdizájnolom", akkor valami ilyen irányba fogok elmozdulni! Nagyon klasszul, kisebbre is meg lehett volna építeni a motyót...

Szétoffolom a naplómat :crazy: , valamint idézem és javítom magamat, mert, ha erröl a Siemes LOGO-ról lenne szó, akkor szó se lehet róla:

Siemens LOGO! 12/24RCE 0BA7 6ED1052-1MD00-0BA7 12/24 V/DC

6892987048_995b68d72b_n.jpg


Alsóhangon 200€ újonnan (így a kb. 35€ ~ 10k HUF valóban ajándéknak tünik); de használtan, meg lehet nem vennék ilyen "kütyüt". Fene se tudja... Ettöl függetlenül és változatlanul elegánsabb megoldásnak tünik...

Még egy legeslegutolsó gondolat a finomszabályzással kapcsolatban, csak, hogy teljes legyen a kép. Próbálkoztam a béta verziónál egy PWM (impulzussélesség moduláció) szabályzóval a pumpák fordulatszámát finomhangolni (egy potméter segítségével), de mindösszesen kb. 9-10 %-os változást/csökkenést tudtam elérni. Azaz a 350 mikroliter helyett olyan 310-320 mikroliter lett a másodpercenként adagolt térfogat. Így ezt a megoldást, mint "finomhangolhatóságot" elvetettem.

Üdv: Robi
ON
 
Igen erről van szó, de én olyat használok, ami 230-as bemenetű így nem kell hozzá táp sem és ezt adja ki a kimeneteken is.
Én újonnan vettem Vaterán 10.000-ért. Annyi, hogy egy régebbi revízió, amiben még nincs háttérvilágítás.
 
"A brémai növényes"

Sziasztok!

Lenne egy látszólag egyszerü - de a számomra annál bosszantóbb - kérdésem!

Hova tünik a foszfát??? :wtf:

Szóval a szitu a következö, az utóbbi idöben kegyetlenül (legalábbis én ezt gondoltam) nyomattam a Fosfot (30-40 ml naponta), ami által a foszfát szint kb. 1 ppm kellene legyen. Arra korábban is számítottam, hogy a szüröközeg (nagy fajlagos felületü Substrat Pro) meg a talaj (Power sand és Aqua Soil, 6 + 27 liter) abszorbeálhat valamennyit (nem beszélve a növények PO4(3-)felvételéröl), de azért nekem mégis furcsa, hogy már kb. összesen 300 ml Fosfo beledötése után, pl. tegnap még mindig színtelen volt a teszt... Az a baj, hogyha a vízben nem tudom kimutatni a foszfátot, akkor számomra ez azt jelenti, hogy valami, folyamatosan szipókázza a cuccot és nagyon nem tudom stabilan tartani a mennyiségét, vagyis nem fog beállni egy dinamikus egyensúlyi koncentráció a rendszerben (azaz a szilárd fázis - növények - vízes fázis rendszerben).

Hal, garnéla, ebböl adódóan ürülék egyelöre nincs az akiban, talán, ha holnap beköltözik a garnicsapat, akkor egyszerüsödik majd a "foszfát-szitu". Nektek van tapasztalatotok, illetve emlékeztek, hogy mennyi foszfátot "nyelt el" az akvárium az indítást követöen? Szombaton lesz 1 hónapos az akva.

Köszönöm és üdv:
Robi
 
"A brémai növényes"

Sziasztok!

Újabb esemény az akva életében! Beköltözött a takarítóbrigád! :wave: 15 Amano és 5 Sakura

Tényleg nagyon helyesek ezek a pici élölények. Nekem még az életemben nem voltak ilyen állatkáim, de szerintem nagyon fogom szeretni öket! :D

Valóságos falógépek, egyetlen nap alatt olyan mértékben rendet tettek, hogy alig hittem a szemenek! Igaz nincs olyan sok alga, de azért itt-ott egy-két pamacsot mindig lehet látni. A fákról (red moor) az a fehéres penésszerü réteg szörén szálán eltünt, pedig szerintem nem volt csekély mennyiség... :clap:

Be szeretnék mutatni néhányat a szorgos csapatból:

7050820133_b9f7261a53_z.jpg


7050820137_7e172a0c74_z.jpg


és a Sakurák:

7050820139_eb2dc06fbe_z.jpg


7050820161_047e0aeee4_z.jpg


7050879321_2c0a11cc18_z.jpg


Üdv: Robi

Ui: A "Sakura" nevet javítottam (lásd. Viktor bejegyzésének megfelelöen)
 
"A brémai növényes"

Sziasztok!

Nagyon-nagy bajban vagyok! Nem jelentkeztem egy ideje, mert hadrendbe állítottam egy UV-berendezést a múlt héten, hogy a kezdetektöl fogva jelenlevö enyhe fehéres opálosságot eltüntessem. Nigro kolléga távsegítségével beüzemeltem a rendszert és 1 hetes UV-kúrát kapott az aki. A tápozással erre az idöre leálltam, amit a növények még talán kibirtak.

Eddig történt 3 vízcsere az UV-kezelés miatt és egészen tegnapig úgy tünt, hog a helyzet javul, a víz tisztul.

Ma reggel rákukkantottam az akvára, sokkal zavarosabb volt, mint tegnap, mondjuk olyan, mint ahonnam egy hete elindultam, és ami mégjobban megrémített, hogy (nagy valószínüséggel) planáriák jelentek meg az akvában. Ezt már csak azért is különlegesen érdekesnek, és bosszantónak találom, mert az aki ma lesz 39 napos és most jelentkeznek a férgek ilyen nagy mennyiségben??? Mi lehet ez, honnan, miért? Minden egyes vízbe nyúlás elött kézmosás, abban biztos vagyok, hogy nem a rossz higiénia okozza. A nagy mennyiségü féreg azt jelenti, hogy kb. 15-20 db-ot távolítottam el konyhai törlökendövel az üveg faláról. Egyelöre többet nem láttam, de szerintem ez nem jelent semmit! A gyógyszeres (Flubenol, Flubendazol) kezelést a garnélák meg a szüröbacik miatt nem merem bevállalni, mivel - többek között - nincs semmi lehetöségem a garnikat átmenteni valahova a kezelés idötartamára.

Lehet egyébként attól zavarosabb a víz, hogy esetleg a ha elpusztult volna egy vagy több garnéla és azok kvázi berothadnak? Tetemet, elhullott állatot sehol sem láttam eddig, pedig minden nap hosszasan szemlélem az akváriumot. A víz kémia összetétele változatlanul kielégítö, be mikrobiológiai értelemben biztos nagy nagy bajjal állok szemben, vagy nézek elébe!

Kérlek szépen, adjatok valami tanácsot mit tehetnék, mert ez így eléggé elszomorító.

Tegnap beszeretzem még egy flakon EasyLife "Flüssiges Filtermedium" nevü "csodaszert", ami állítólag tonikumként hat növényre és halra, meg a vízre de semmit nem ír hogy a garnikre veszélyes-e? Ha nem az, akkor esetleg ezt még be tudom vetni, mint titkos fegyver, hátha hatni fog.

Halak nincsenek az akváriumvan, csak a korábban bemutatott garnélák. Lehet, hogy egy-két hal felenné ezeket a mocskos férgeket?

Elöre is megköszönök bármilyen tanácsot, ötletet, javaslatot, mert ahogy mondtam nagyon elszomorítottak a ma reggeli történések. :(

Üdvözlettel: Robi
 
Re: "A brémai növényes"

robert said:
Sziasztok!

....................Tegnap beszeretzem még egy flakon EasyLife "Flüssiges Filtermedium" nevü "csodaszert", ami állítólag tonikumként hat növényre és halra, meg a vízre de semmit nem ír hogy a garnikre veszélyes-e? Ha nem az, akkor esetleg ezt még be tudom vetni, mint titkos fegyver, hátha hatni fog.

Halak nincsenek az akváriumvan, csak a korábban bemutatott garnélák. Lehet, hogy egy-két hal felenné ezeket a mocskos férgeket?

Elöre is megköszönök bármilyen tanácsot, ötletet, javaslatot, mert ahogy mondtam nagyon elszomorítottak a ma reggeli történések. :(

Üdvözlettel: Robi

Korallokhoz is alkalmazható a forgalmazó szerint............na azok meg lehet sokkal érzékenyebbek mint a garnélák.
Tehát ami a magyarországi forgalmazónál elérhető:

"A Happy-Life további pozitív tulajdonságai a következőek:
- eltávolítja a káros baktériumokat
- gyorsítja a hasznos baktériumok fejlődését
- megelőzi a fertőzéseket
- ívásserkentő
- elősegíti a növendékhalak növekedését
- megelőzi az algaképződést
- a korallok jobban fejlődnek
- fokozza a növények növekedését
- elősegíti az akváriumi szűrő biológiai hatását
- eltávolítja a szagokat, ezáltal az akvárium vize lényegesen stabilabb lesz a nem kívánt változások ellen.
A lakók agilisabbak lesznek, javul az étvágyuk és a színük is pompásabb lesz.
A halak ellenállóbbak lesznek és kevésbé hajlamosak a megbetegedésre.
Beteg halak esetében a gyógyulási folyamat felgyorsul.
Lényegesen csökkenthető a veszteség karanténozás és szállítás esetén.
Felhasználás és adagolás:
Nagyon fontos!
Közvetlenül felhasználás előtt a flakont kb. 30 másodpercen keresztül erősen össze kell rázni.
A Happy-Life hozzáadása után erősen zavarossá válik a víz, amely a víz szennyeződésétől függően édesvízi akvárium esetében 3-20 óra, tengervízi akvárium esetében 2-5 óra, kerti tó esetében 20-48 órán keresztül tart.
Kivételes esetekben, erősen szennyezett víznél, édesvízi akvárium esetében 1-3 nap, tengervízi akvárium esetében 20 óra, és kerti tó esetében akár 5-8 napig is eltarthat.
A végén a víz kristálytiszta lesz.

Adagolás:
Első alkalommal: 5ml 30l vízhez
Vízcserénél: azonos adagolás, mint első alkalommal, figyelve a vízcsere térfogatára
Probléma kezelésénél: az adagolást 15ml/30l víz lehet emelni. "
 
Sziasztok!

Köszönöm a gyors reakciókat!

viktorlantos said:
Milyen gyakran etetsz? Tul sok kaja miatt gyorsan elszaporodnak

Nem etetek gyakran, söt inkább csak úgy "kampányszerüen", habár az utóbbi 4 napban valóban több kaját szórtm, mint korábban. A kaja, amit kapnak valami algapor, összetételre ezt írja a gyártó:

Inhaltsstoffe: 39% Rohprotein; 6% Rohfett; 11% Rohfaser 9% Rohasche, Zusatzstoffe: Vitamin A: 15500 IE/kg; Vitamin D3: 1375 IE/kg; Vitamin E: 75 IE/kg; Vitamin C: 2762 IE/kg, Mit Astaxanthin und Spirulina.

Az EasyLife Flüssiges Filtermediummal kapcsolatban most kaptam az imént választ a cégtöl, ök is megerösítettek, hogy lehet garnis akvában használni.

Ma kipróbálom a FFM-et, de a planária ellen hogyan harcoljak tovább? Álljak le az etetésel? Nem vesznek éhen a garnélák?

Üdv: Robi
 
Oksa a kajára figyelj. A túletetésre gyorsan elszaporodnak a planáriák. Valószínű a kaja összetétele ezt még jobban segíti.

Csak minden 2. 3. napon adj eledelt a garniknak. Ha nincs sok garnéla vagy nem kényesek akár kevesebb is elég.
Próbálj lassan lebomló eleséged adni, így a megmaradt kaját ki tudod venni néhány óra múlva. Ezzel is csökkentve a felhalmozódó kajamaradékot.
Ha erre picit jobban figyelsz, visszaszorulnak a planáriák is. Addig pedig lehet őket csapdázni. Itt a fórumon is van rá megoldás.
 
viktorlantos said:
Oksa a kajára figyelj. A túletetésre gyorsan elszaporodnak a planáriák. Valószínű a kaja összetétele ezt még jobban segíti.

Csak minden 2. 3. napon adj eledelt a garniknak. Ha nincs sok garnéla vagy nem kényesek akár kevesebb is elég.
Próbálj lassan lebomló eleséged adni, így a megmaradt kaját ki tudod venni néhány óra múlva. Ezzel is csökkentve a felhalmozódó kajamaradékot.
Ha erre picit jobban figyelsz, visszaszorulnak a planáriák is. Addig pedig lehet őket csapdázni. Itt a fórumon is van rá megoldás.

Köszönöm Viktor a tanácsot! Az etetésbe rendszert fogok vinni, valóban nem szabad ennyire össze-vissza, ill. rendszeretelenül etetnem... :(

A planária csapdázás topikot majd megkeresem, bár eddig még szerencsére nem kellett ilyesmivel komolyabban foglalkoznom. Reméljük én gyözök!

A fejleményekröl - akár negatív, akár pozitív - majd folyamatosan beszámolok.

Üdv: Robi
 
"A brémai növényes"

Sziasztok!

Egy kis gyors update az aktualitásokról. Ma lett az akvárium 7 hetes. Néhány nehézséget leszámítva alakulgat, tanulgatom a flóra és fauna jellegzetességeit. A glosso tulajdonképpen "lefutotta" a parvulát, vészesen terjed még ennél a 0.5 W/l-nél is. A quadricostatust iszonyatosan megnyestem, két marék növényt hajítottam ki. A rotalákat a visszavágásokból sürítgetem, épp tegnap történt egy mérsékelt metszés bal oldalt (lehet, hogy nem igazán észrevehetö... :oops: , pedig sokat dolgoztam vele)

A garnélák (amano, sakura, crs), összesen 26 db jól vannak egyelöre, eszegetnek, növögetnek.

Az említett nehézségek a foszfátszintemmel van (amiböl adódóan enyhe pontalga problémáim vannak), ill. a mocsok planáriák, ami utóbbiakat mechanikus úton, napi rendszerességgel eltávolítom az akiból. A Fosfo-t mai napig kegyetlenül locsolom az akiba naponta (30-40 ml/nap), de a tegnapi mérés alapján is mindössze 0.2-0.4 ppm között van.

Nagyon szép dolog is történt a napokban, ugyanis az anubiasok több virággal is megörvendeztettek, amiböl 1 már ki is nyílt! :clap:

Íme 2 kép a mostani helyzetröl:

6975832444_d9022cc812_z.jpg


6975832432_90a365c806_z.jpg


Üdv: Robi
 
"A brémai növényes"

Sziasztok!

Az elözö (04. 28.) poszthoz és az ott bemutatott képpel kapcsolatban szeretnék kérdezni töletek.

Az elmúlt kb. 50 napban, azaz az aki eddigi életében tetemes "növényanyag" halmozódott fel, illetve keletkezett. Mindenképpen tetemes mennyiség, ha az indítási állapotot nézem. :) Ebböl a növényanyagból már jól lehetne gazdálkodni és "kreatívkodni"...

Szóval a kérdésem a következö lenne, hogyan menjek tovább, hogyan alakítsam a növényeket, a layutot, mit gondoltok, mit lehetne kihozni az akiból? Melyek a gyenge pontjai, illetve azokat hogyan lehetne feljavítani?

Szó se róla nekem tetszik az akvárium, föleg a sok egészséges növény látványa miatt, de úgy érzem, hogy itt sokaknak nem tetszik a layout és ezért szeretnék rákérdezni az akvárium általatok fellelt hibáira!

Elöre is köszönöm a hozzászólásaitokat és segítségeteket!

Üdv: Robi
 
Alakítsd a növényeket, formázd dúsítsd kedved szerint. Próbálj egyedit csinálni ami neked tetszik!
robert said:
de úgy érzem, hogy itt sokaknak nem tetszik a layout és ezért szeretnék rákérdezni az akvárium általatok fellelt hibáira!
Üdv: Robi
És ezt honnan veszed??? Nekem tetszik! :thumbup: Azért mert nem jönnek a hozzászólások nem azt jelenti, hogy nem tetszik sok embernek. :wtf:
Ne azért alakíts át a layoutot vagy a mert Józska Pista azt mondta!
 
Back
Oldal tetejére