• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural River Bank Pico

Bálint Nagy

VIP kertész
Júli 24-én indítom kísérleti scapemet. Kislányom 10 literes akváriumát alakítom át DW alapokra építve. Annyi különbséggel, hogy amennyiben nem lesz szükséges, úgy a szűrőt is kihagyom a rendszerből.

Hardware:

10 l akvárium 20x20x25
Világítás: 10 w fehér és kék led
Szűrő, co2 nincs

Hardscape:
Aljzat: kerti föld mix, 1-2 mm kavics, dekorhomok
Red mood fa (maradt múltkorról)

Flóra:
Riccardia chamedryfolia (graeffei) moha
Cryptocoryne parva
Hygrophila pinnatifida
Helanthium Vesuvius
Elatine hydropiper
Lilaeopsis brasiliensis

Fauna:
A jelenlegi red cherry állomány, vagy 60 db, de ahogy láttam úton van még vagy 30. Nem túl szépek, de nálam születtek, úgyhogy büszke vagyok rájuk.

dexkill

Szakértő
Szakértő
Az EN akváriumok egyik - érzésem szerint nem kellőképpen hangoztatott - stabilitásnövelője a méretük: minél nagyobb, annál könnyebb fenntartani a biológiát.

Továbbá, ahogy nézem, sikerült összeválogatnod minden növényt, ami nem való EN akváriumba :)

Azt gondolom, hogy nagyon szereted a kihívásokat. :) Naplózd, fotózd, kíváncsi vagyok mi lesz belőle!

Bálint Nagy

VIP kertész
Szánt szándékkal részben lassú növekedésű növényeket válogattam. A nitrát és ammónia megkötést az elején úszónövényekre bízom. Az elején 2-3 naponta tervezem az 50-70%-os vízcseréket, aztán heti 30-50% attól függően, hogy a víz hogy alakul. Arra vagyok igazából kíváncsi, hogy mikor merül majd ki a táptalaj. Részben a kertből vakondtúrásból származó földet, részben kertészeti virágföldet keverek össze a jelenlegi szűrőből kivett dennerlés (csekély mennyiségű) nano biológiai szűrőanyaggal. A dokumentálás rendszeres lesz, ezért így indítom, hogy a nyaralàs ne essen bele.

dexkill

Szakértő
Szakértő
Szánt szándékkal részben lassú növekedésű növényeket válogattam. A nitrát és ammónia megkötést az elején úszónövényekre bízom. Az elején 2-3 naponta tervezem az 50-70%-os vízcseréket, aztán heti 30-50% attól függően, hogy a víz hogy alakul. Arra vagyok igazából kíváncsi, hogy mikor merül majd ki a táptalaj. Részben a kertből vakondtúrásból származó földet, részben kertészeti virágföldet keverek össze a jelenlegi szűrőből kivett dennerlés (csekély mennyiségű) nano biológiai szűrőanyaggal. A dokumentálás rendszeres lesz, ezért így indítom, hogy a nyaralàs ne essen bele.
Nem vagyok EN szakértő, de annyit tudok, hogy vízcsere sincs :) A (táp)talajból kioldódnak anyagok, amit a növények felhasználnak. Ha vizet cserélsz, akkor a tápanyagokat nem a növények veszik fel, ha a lefolyóban landol. Az EN talajok egyik legértékesebb tápanyaga a szerves szén. Ezt is kiengeded a vízcserével. Természetesen így is lehet csinálni és nem lebeszélni akarlak, de ez egy erősen módosított DW method :)

Bálint Nagy

VIP kertész
Màr miért ne lenne vízcsere??? :oops: DW csak annyit írt, hogy ritkán cserél vizet. Egy 10 l-esnél viszont nem lehet megspórolni. DW a vízre is mint tápanyagforrásra tekint.

dexkill

Szakértő
Szakértő
Màr miért ne lenne vízcsere??? :oops: DW csak annyit írt, hogy ritkán cserél vizet. Egy 10 l-esnél viszont nem lehet megspórolni. DW a vízre is mint tápanyagforrásra tekint.
Ok, akkor csak addig olvasd, hogy nem vagyok EN szakértő... :) Nekem úgy maradt meg, hogy csak a párolgó vizet pótolja. Majd igazol vagy korrigál, aki nálam jobban benne van a témában. Ha félrevezettelek, akkor elnézést kérek!

Bálint Nagy

VIP kertész
Elővettem a könyvet. Több helyen is ír vízcseréről. 3-6 havonta cserél 25-50%-ig. 77. Oldalon konkrétan 4 hónapot ír 40%-al, viszont az az aki 170 l-es. Alatta van a párolgás utántöltése rész is. Szóval kell vízcsere csak ritkán. Viszont egy ekkora akváriumnál azért sűrűbben kell. Majd meglátjuk. Az első időben biztosan sűrűbben fogom cserélni, aztán meglátjuk. A rákok jó jelzőrendszer lesz a víztisztaság szempontjából. Persze a vizet is folyamatosan mérem majd.

Bálint Nagy

VIP kertész
“Elkészült” a táptalaj. Vakondtúrásból származó kerti földet szitáltam át sűrű szitán, ehhez composana virágföldet is szűrtem át kiszárított állapotban. Az arányok kb 10:1-hez a kerti föld javára. Finom szemcsés lett a végeredmény, amit 3 órára betettem 100 C fokos sütőbe sterilizálni. Ezt az egyveleget dúsítom apró szemű kaviccsal, hogy a teljes tömörödést elkerüljem és a baktériumok megtelepedését elősegítsem. Teljesen nem akarom fellazítani, mert a növények gyökereinek növekedésére szeretném bízni a szén és egyéb anyagok táptalajból való kioldását. Az elgondolásom szerint (tévedés lehetőségét fenntartva) a növények gyökerei növekedésük közben oxigént juttatnak le a táptalajba, ami majd a felső kavicsrétegben megtelepedett baciknak segít a munkájában. Mivel szeretném hosszabb távon fenntartani az akváriumot, ezért nem tartom bajnak, ha kicsit kevéssé átjárható a táptalaj, így a növények növekedéséhez igazítottan fog tápanyag kijutni belőle. Legalulra valószínűleg DW méréseit figyelembe véve teszek 1-2 szem orvosi széntablettát is. Mielőtt még bárki belémkötne, hogy ez így a széntableta miatt már nem El Natural, le szeretném szögezni, hogy nem értek egyet. :D

Bálint Nagy

VIP kertész
Első nap mérései:
GH: ~10
PH: 6,6 (tökéletes)
Nitrit nincs, nitrát nagyon alacsony, szinte nincs.

Sajna a legnagyobb red cherry mama elpusztult, de a többi jól van. Valószínűsítem, hogy már nem tudta kezelni az új vízparamétereket. Bár nem mértem, de ammónia szerintem nincs a vízben, mert az LL (limnobium laevigatum) biztos felszív minden plusz tápanyagot. Cseréltem kb. 60% vizet. Így egy kicsit tisztult a finom homokszemcséktől.

D

Deleted member 4326

Vendég
Az el naturalok talán két stabilitást adó oszlopa a táptalaj minősége, és a növények szűrőképessége. A táptalajod szerintem jó, bár nem tudni, hogy a kerti talajod pontosan mennyire jó, ebben @Z1234 -nek van több tapasztalata, ő használ kerti földeket, én leginkább B-virágföldet, tóföldet, és kerti komposztot használtam, az utóbbi volt eddig a legjobb.

Én is máshogyan válogattam volna össze a növényeket, az igényes, lassan növők ide nem annyira illenek, alulra is kéne gyorsan növő kis igényű, ha fellapozod a könyv azon részét, ami azt tárgyalja, hogy a növények gyökerei tartják egészségesen a táptalajt, megérted miért :)

Bálint Nagy

VIP kertész
Az el naturalok talán két stabilitást adó oszlopa a táptalaj minősége, és a növények szűrőképessége. A táptalajod szerintem jó, bár nem tudni, hogy a kerti talajod pontosan mennyire jó, ebben @Z1234 -nek van több tapasztalata, ő használ kerti földeket, én leginkább B-virágföldet, tóföldet, és kerti komposztot használtam, az utóbbi volt eddig a legjobb.

Én is máshogyan válogattam volna össze a növényeket, az igényes, lassan növők ide nem annyira illenek, alulra is kéne gyorsan növő kis igényű, ha fellapozod a könyv azon részét, ami azt tárgyalja, hogy a növények gyökerei tartják egészségesen a táptalajt, megérted miért :)
Elatine hydropiper és a Vesuvius nem tudja megoldani ezt a szerepet? Én nekik szántam a gyors talajelérést és növekedést, a többi növény dekorációs célokat szolgál csak.

D

Deleted member 4326

Vendég
Elatine hydropiper és a Vesuvius nem tudja megoldani ezt a szerepet? Én nekik szántam a gyors talajelérést és növekedést, a többi növény dekorációs célokat szolgál csak.
Talán a vesuvius, de ő sem egy veszett gyors növő(vagy is én úgy tapasztaltam :) ), idő kell neki míg átszövi a talajt. (a hajtások növekedése eddigi tapasztalataim szerint összefügg a gyökérnövekedés sebességével). Viszont egy Echinodorus quadricostatus már elég jó erre a célra, nekem ő volt az egyik compo sana tóföldes akváriumban főleg, cryptok mellett, a napló is megtalálható a fórumon. Én eddig azt láttam, hogy nagyon ajánlott víz alá is olyan, ami gyorsan nevel levéltömeget.(és ezáltal a gyökere is gyorsan fejlődik).

Persze a végén egy Echino nagyobb gyökértömeget fejleszt, mint mondjuk egy ambúlia, de az elején a gyorsabban növő szerintem gyorsabban ereszt gyökeret is.

Utoljára módosított moderátor által:

Bálint Nagy

VIP kertész
Mire ma hazaértem megjelent vékony pókhálószerűen egy kis alga az akváriumban. A szűrés és vízmozgás teljes hiánya az ok, mivel kimutatható nitrát, vagy bármely más tápanyag nincs a vízben. Gyorsan cseréltem is 50% vizet. Mivel tartom magam hozzá, hogy nem teszek be szűrést, így egyetlen megoldásként áttettem a legnagyobb amanómat (csak őt találtam meg) a màsik akvából. Boldogan neki is állt falatozni. Az ilyen fajta biológiai megoldásokban sokkal jobban bízom, mint bármi màsban. Ráadásul a vizet is "jelentősen" mozgatja. Nem csekély a mérete. IMG_2863.JPG

Oldal tetejére