• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural River Bank Pico

Bálint Nagy

Kertész szaki
Júli 24-én indítom kísérleti scapemet. Kislányom 10 literes akváriumát alakítom át DW alapokra építve. Annyi különbséggel, hogy amennyiben nem lesz szükséges, úgy a szűrőt is kihagyom a rendszerből.

Hardware:

10 l akvárium 20x20x25
Világítás: 10 w fehér és kék led
Szűrő, co2 nincs

Hardscape:
Aljzat: kerti föld mix, 1-2 mm kavics, dekorhomok
Red mood fa (maradt múltkorról)

Flóra:
Riccardia chamedryfolia (graeffei) moha
Cryptocoryne parva
Hygrophila pinnatifida
Helanthium Vesuvius
Elatine hydropiper
Lilaeopsis brasiliensis

Fauna:
A jelenlegi red cherry állomány, vagy 60 db, de ahogy láttam úton van még vagy 30. Nem túl szépek, de nálam születtek, úgyhogy büszke vagyok rájuk.

dexkill

Szakértő
Szakértő
Az EN akváriumok egyik - érzésem szerint nem kellőképpen hangoztatott - stabilitásnövelője a méretük: minél nagyobb, annál könnyebb fenntartani a biológiát.

Továbbá, ahogy nézem, sikerült összeválogatnod minden növényt, ami nem való EN akváriumba :)

Azt gondolom, hogy nagyon szereted a kihívásokat. :) Naplózd, fotózd, kíváncsi vagyok mi lesz belőle!

Bálint Nagy

Kertész szaki
Szánt szándékkal részben lassú növekedésű növényeket válogattam. A nitrát és ammónia megkötést az elején úszónövényekre bízom. Az elején 2-3 naponta tervezem az 50-70%-os vízcseréket, aztán heti 30-50% attól függően, hogy a víz hogy alakul. Arra vagyok igazából kíváncsi, hogy mikor merül majd ki a táptalaj. Részben a kertből vakondtúrásból származó földet, részben kertészeti virágföldet keverek össze a jelenlegi szűrőből kivett dennerlés (csekély mennyiségű) nano biológiai szűrőanyaggal. A dokumentálás rendszeres lesz, ezért így indítom, hogy a nyaralàs ne essen bele.

dexkill

Szakértő
Szakértő
Szánt szándékkal részben lassú növekedésű növényeket válogattam. A nitrát és ammónia megkötést az elején úszónövényekre bízom. Az elején 2-3 naponta tervezem az 50-70%-os vízcseréket, aztán heti 30-50% attól függően, hogy a víz hogy alakul. Arra vagyok igazából kíváncsi, hogy mikor merül majd ki a táptalaj. Részben a kertből vakondtúrásból származó földet, részben kertészeti virágföldet keverek össze a jelenlegi szűrőből kivett dennerlés (csekély mennyiségű) nano biológiai szűrőanyaggal. A dokumentálás rendszeres lesz, ezért így indítom, hogy a nyaralàs ne essen bele.
Nem vagyok EN szakértő, de annyit tudok, hogy vízcsere sincs :) A (táp)talajból kioldódnak anyagok, amit a növények felhasználnak. Ha vizet cserélsz, akkor a tápanyagokat nem a növények veszik fel, ha a lefolyóban landol. Az EN talajok egyik legértékesebb tápanyaga a szerves szén. Ezt is kiengeded a vízcserével. Természetesen így is lehet csinálni és nem lebeszélni akarlak, de ez egy erősen módosított DW method :)

Bálint Nagy

Kertész szaki
Màr miért ne lenne vízcsere??? :oops: DW csak annyit írt, hogy ritkán cserél vizet. Egy 10 l-esnél viszont nem lehet megspórolni. DW a vízre is mint tápanyagforrásra tekint.

dexkill

Szakértő
Szakértő
Màr miért ne lenne vízcsere??? :oops: DW csak annyit írt, hogy ritkán cserél vizet. Egy 10 l-esnél viszont nem lehet megspórolni. DW a vízre is mint tápanyagforrásra tekint.
Ok, akkor csak addig olvasd, hogy nem vagyok EN szakértő... :) Nekem úgy maradt meg, hogy csak a párolgó vizet pótolja. Majd igazol vagy korrigál, aki nálam jobban benne van a témában. Ha félrevezettelek, akkor elnézést kérek!

Bálint Nagy

Kertész szaki
Elővettem a könyvet. Több helyen is ír vízcseréről. 3-6 havonta cserél 25-50%-ig. 77. Oldalon konkrétan 4 hónapot ír 40%-al, viszont az az aki 170 l-es. Alatta van a párolgás utántöltése rész is. Szóval kell vízcsere csak ritkán. Viszont egy ekkora akváriumnál azért sűrűbben kell. Majd meglátjuk. Az első időben biztosan sűrűbben fogom cserélni, aztán meglátjuk. A rákok jó jelzőrendszer lesz a víztisztaság szempontjából. Persze a vizet is folyamatosan mérem majd.

Oldal tetejére