• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural River Bank Pico

Mire ma hazaértem megjelent vékony pókhálószerűen egy kis alga az akváriumban. A szűrés és vízmozgás teljes hiánya az ok, mivel kimutatható nitrát, vagy bármely más tápanyag nincs a vízben. Gyorsan cseréltem is 50% vizet. Mivel tartom magam hozzá, hogy nem teszek be szűrést, így egyetlen megoldásként áttettem a legnagyobb amanómat (csak őt találtam meg) a màsik akvából. Boldogan neki is állt falatozni. Az ilyen fajta biológiai megoldásokban sokkal jobban bízom, mint bármi màsban. Ráadásul a vizet is "jelentősen" mozgatja. Nem csekély a mérete.View attachment 79190


Néhányan űzik raktad kívül is azt a sportot, hogy nem mozgatják a vizet, nekem személy szerint nem jött be. 72 literesben lekapcsoltam a szűrőt pár napra,(inkább szimpla vízmozgatás az itteni szűréskultúrához viszonyítva), de nálam is jött ez a finom szálú alga. Vízmozgatással el is tűnt.
 
Néhányan űzik raktad kívül is azt a sportot, hogy nem mozgatják a vizet, nekem személy szerint nem jött be. 72 literesben lekapcsoltam a szűrőt pár napra,(inkább szimpla vízmozgatás az itteni szűréskultúrához viszonyítva), de nálam is jött ez a finom szálú alga. Vízmozgatással el is tűnt.
Kíváncsi vagyok megoldja-e az amano a problémát. Bár nem vagyok régóta a hobbiban, de az eltelt pár hónap tapasztalata azt mondatja velem, hogy az algaevő csigáknál, rákoknál és halaknák hatékonyabb védekezés nincs.
 
Kíváncsi vagyok megoldja-e az amano a problémát. Bár nem vagyok régóta a hobbiban, de az eltelt pár hónap tapasztalata azt mondatja velem, hogy az algaevő csigáknál, rákoknál és halaknák hatékonyabb védekezés nincs.

Jó munkások ők, de egy invázió ellen nem védenek sajnos :)
 
Sok sikert az akváriumhoz! Jól növő növények fontosak és sajnos ilyen méretnél nagyon leszűkül a választék. Nálam ezek a kis garnélás akváriumok mindig egy átláthatatlan dzsungellé válnak. Viszont jól működnek mindenféle szűrő nélkül és - amikor már beálltak - minimális időt kell a fenntartásukra pazarolni. Garnélák szeretik és ilyen kis méretben kifejlett hal nem mehet bele.
Korábban írtad, hogy mérni tudtál nitrátot a vízben. Ha nem a cserevízzel kerül bele, akkor kizárásos alapon a talajjal vagy valamilyen bakteriális stb folyamat során oldódik a vízoszlopba. Ha csapvizet használsz, a vízmű honlapján érdemes megnézni, mi van a vízben. Amíg ez a helyzet nem rendeződik, mindenképpen cserélni szükséges a vizet, amíg a nitrát megfelelő értéken nem lesz (ilyen akváriumoknál 0 (nem mérhető) NO3 is teljesen normális lehet a vízoszlopban). Szerencsére nitrát annyira nem mérgező a halaknak. Csapvíz limit jelenleg 50 mg/liter, ennél halaknál tipikusan sokkal, sokkal több sem okoz gondot.
Van egy akvarisztikai szempontból kevésbé ismert folyamat, nitrát respiráció, ami a talajban mehet végbe és NO3-ból NO2 képződik ami elég mérgező. (részletek itt: DW, Ecology of the Planted Aquarium 65. oldal) Ez a probléma például eleinte műtrágyával dúsított talajoknál is előfordulhat, viszont a jó hír, hogy ez a nehézség idővel tipikusan magától megoldódik.
Talajtakarónak az apró méretű kavics szerintem jobb, mint a homok. Homok is működhet, de ez egy sokkal jobban záró réteget képez, mint a kavics. Fontos, hogy a növények növekedjenek és gyökerükkel oxigént juttassanak le a talajba. Az nem jó, ha nagy területeken nem növekedő növények vannak. Semmiképpen se legyen záptojás szaga az akváriumnak. Az azt mutatná, hogy a talajban mérgező H2S gáz képződik, részben azért mert nagyon kevés O2 jut le a talaj bizonyos rétegeibe. (Esetleg homok miatt vagy gyökeres növények nem nőnek.)
Írtad, hogy a földet apró kaviccsal összekeverted. Erre alapjában véve nincs szükség.
A frissen víz alá került földnek elég magas lehet az O2 igénye. Ha elfogy az O2 a vízből, az nem jó hír az élőlényeknek. Bár nálam sosem volt ilyen gond, erre a lehetőségre érdemes mindenképpen figyelni indítás során.
 
Utoljára módosított:
Néhányan űzik raktad kívül is azt a sportot, hogy nem mozgatják a vizet, nekem személy szerint nem jött be. 72 literesben lekapcsoltam a szűrőt pár napra,(inkább szimpla vízmozgatás az itteni szűréskultúrához viszonyítva), de nálam is jött ez a finom szálú alga. Vízmozgatással el is tűnt.
[offtopic]
Gondolom a szűrőt kiszedted és nem csak lekapcsoltad. Esetleg az lehetett a probléma, hogy elég hirtelen történt a nagy változás (szűrő komplett kiszedése). Talán jobb lett volna több lépcsőben, úgy, hogy egyre kevesebb szűrőanyagot hagysz benne. Amúgy lehet, hogy a fonalalga szépen lassan magától megállt és kikopott volna.
Ha nagyon sok hal van, akkor kellhet a vízmozgatás, O2 miatt. (Bár én még nem láttam nálam halat pipálni NPT-ben, de ha mondjuk egy zsúfolt bolti haltárolóban elromlik a levegőztetés, akkor a halak elég gyorsan a felszínen lesznek.)
 
Utoljára módosított:
[offtopic]
Gondolom a szűrőt kiszedted és nem csak lekapcsoltad. Esetleg az lehetett a probléma, hogy elég hirtelen történt a nagy változás (szűrő komplett kiszedése). Talán jobb lett volna több lépcsőben, úgy, hogy egyre kevesebb szűrőanyagot hagysz benne. Amúgy lehet, hogy a fonalalga szépen lassan magától megállt és kikopott volna.
Ha nagyon sok hal van, akkor kellhet a vízmozgatás, O2 miatt. (Bár én még nem láttam nálam halat pipálni NPT-ben, de ha mondjuk egy bolti haltárolóban elromlik a levegőztetés, akkor a halak elég gyorsan a felszínen lesznek.)

Off válasz :D

Csak kihúztam simán. Szűrőanyag alig volt benne, egy kb 8x4x2 cm-es ritka TM 20 szivacskocka, meg hetente cserélt/kimosott perlon, amiben érdemi szűrés nem tudott így zajlani.
 
A nitrát valószínűleg a másik akiből belekevert vízből jött. Szerettem volna egy kis “biovizet” is hozzákeverni. Mivel indításhoz kevès lesz ez az egy amano, holnap hozok még bele du vagy 3-at. A növekvő algamennyiség indokolja. A vízben szabadon lógva már nincs, de a fa alján és imitt-amott a növényeken megtelepedett. Egyébként növények nincsenek nagyon rossz állapotban, az indítási/hozzászokási periódushoz képest szépek. Az LL durván gyorsan növeszti a gyökereit és a másik akiból áttett anibias már 2 új levelet hozott, ami megdöbbentő gyorsaságú növekedés. Vízparaméterek rendben.23D053B7-C899-414C-BFA2-6EE873005259.jpeg
 
A rossz fotóért elnézést. Nehéz fotózni az akit. A víz masszíval opálos. A megmaradt 2 amano elkezdte szép lassan a fa törzséről eszegetni az algát. A csiga is dolgozik, de néha úgy érzem több kárt csinál, mint hasznot. Kitúrja a növényeket. A növények részben még stagnálnak, részben beindultak (HV). A telepítés óta az összes idősebb garnéla feldobta a talpát, de a fiatalok jól vannak és a megmaradt (4-ből) 2 amano sem szökik. Nagy a kísértés, hogy elindítsam az akasztós szűrőt, de egyenlőre kitartok. Mégiscsak egy kísérleti akváról van szó, és a növények állapota bizakodásra ad okot. Rosszabbra számítottam igazság szerint.
 

Attachments

  • AEF75942-3715-4B05-AEA2-4A81F3BD37D5.jpeg
    AEF75942-3715-4B05-AEA2-4A81F3BD37D5.jpeg
    207.9 KB · Megtekintések: 31
A rossz fotóért elnézést. Nehéz fotózni az akit. A víz masszíval opálos. A megmaradt 2 amano elkezdte szép lassan a fa törzséről eszegetni az algát. A csiga is dolgozik, de néha úgy érzem több kárt csinál, mint hasznot. Kitúrja a növényeket. A növények részben még stagnálnak, részben beindultak (HV). A telepítés óta az összes idősebb garnéla feldobta a talpát, de a fiatalok jól vannak és a megmaradt (4-ből) 2 amano sem szökik. Nagy a kísértés, hogy elindítsam az akasztós szűrőt, de egyenlőre kitartok. Mégiscsak egy kísérleti akváról van szó, és a növények állapota bizakodásra ad okot. Rosszabbra számítottam igazság szerint.

Ha jól számolom, kb 10 napos az akvárium. Kicsit nehéz összehasonlítani a mostani képet az indításkor készülttel. Fontos, hogy növényeken látszódjanak apró hajtáskezdemények. Ha nem fejlődnek gyökeres növények, a talajban káros folyamatok indulhatnak meg. (Növények a gyökereikkel O2-t juttatnak a talajba.)

Mennyit világítasz? Nem érdemes spórolni a fénnyel ilyenkor. (2x5 óra simán mehet) Látom vannak úszónövényeid is, ami mindenképpen jó. Opálos vízzel várnék, jobb esetben magától eltűnik. Sajnos ritkán előfordulhat, hogy nagyon makacs és nem akar megszűnni, ilyenkor esetleg egy kis szivacsos (vagy hasonló) szűrőt megfontolnék. Csigák nekem sosem okoztak gondot, viszont nálad a kvarchomok lehet, hogy problémásabb ilyen szempontból mint az egyszerű kavics fedőréteg.
Ha van NO3, NO2, NH4+ teszted, érdemes rámérni és szükség esetén vizet cserélni.
 
Egyedül ammónia tesztem nincs. Nitrit, nitrát 0. Szerintem ammónia sem lehet, mert azt mind felveszik az úszónövények. A hátsó HV megindult, elöl pedig hát nehéz megmondani, mert a csiga és az amanók rendesen rendezik a terepet, de talán. Mindenesetre az megnyugtató, hogy már jó pár napja az egész fauna rendben van, nem volt elhullásom, vagy szökésem sem. Naponta 10-14-ig és 16-20-ig világítok. Ez vált be a lenti high-tech akvánál is. Egy Amano könyben olvastam, hogy a szieszta gátolja az algák szaporodását, és nekem is bevált eddig. Hétvégén azért cserélek egy 20% vizet és átállok a 2x5 órára.
Az akva egyébként most is hasonlóan néz ki mint a kezdetek kezdetén, csak nehéz fotózni az opálosság miatt.
 
Én még mindig kicsit tartok attól, hogy ezek a mini növények nem tudják majd egészségesen tartani a talajt. De hátha.
 
Én még mindig kicsit tartok attól, hogy ezek a mini növények nem tudják majd egészségesen tartani a talajt. De hátha.
Ez hamar ki fog derülni. Egyenlőre nem tűnik még katasztrófának. HV beindult hátul. Víz opálossága talán egy nagyon minimálisan csökkent. Mérni holnap fogok a vízcsere előtt.
 
Eléggé meglepődtem a mérésen. KH 5-6 körül volt, PH pedig 7,2 úgy hogy a GH 9. Valahogy az rèmlik, hogy utoljára a KH 4 volt. Nem egészen értem hogy mehetett fel. Nitrit nitrát 0. Cseréltem az úszónövényeket, LL helyett salviniát tettem bele amit tegnap a GA-ban vettem. Hátul a HP-ket benyomkodtam a kavicsba, mert kicsit elengedték magukat. Heti vízcsere megvolt. Jelenleg nitrit nitrát 0, gh 7, kh 4, ph 6,6. Megtaláltam a 3. amanot és az RC-k is szépen növögetnek.
A KH-t szándékosan tartom kicsit magasabban 4 körül.
 
Eléggé meglepődtem a mérésen. KH 5-6 körül volt, PH pedig 7,2 úgy hogy a GH 9. Valahogy az rèmlik, hogy utoljára a KH 4 volt. Nem egészen értem hogy mehetett fel. Nitrit nitrát 0. Cseréltem az úszónövényeket, LL helyett salviniát tettem bele amit tegnap a GA-ban vettem. Hátul a HP-ket benyomkodtam a kavicsba, mert kicsit elengedték magukat. Heti vízcsere megvolt. Jelenleg nitrit nitrát 0, gh 7, kh 4, ph 6,6. Megtaláltam a 3. amanot és az RC-k is szépen növögetnek.
A KH-t szándékosan tartom kicsit magasabban 4 körül.

Ha a pH mérésed legalább is közelíti a valóságot(mivel is méred?), akkor is elég rendesen van CO2-d a vízben. Sztem a valóságban kissé magasabb lehet, mint 6,6, mert úgy 30 ppm körül van a vízben, de minden esetre ha néhány tizeddel magasabb is, akkor is 10 felett van bőven. A táptalaj, és vízmozgás hiánya miatt lehet magasabb. 6,8-nál 20 ppm lenne a CO2, 6,9-nél 16 ppm, persze ha más sav nincs a vízben, csak a szén.
 
Eléggé meglepődtem a mérésen. KH 5-6 körül volt, PH pedig 7,2 úgy hogy a GH 9. Valahogy az rèmlik, hogy utoljára a KH 4 volt. Nem egészen értem hogy mehetett fel. Nitrit nitrát 0.

Ha megvan a Walstad könyv, akkor érdemes a 130-131. oldal környékén megnézned az ábrákat. Az első pár hétben a pH és a víz vezetőképessége is jelentősen változik. Ahogy a "szárazföldi föld" víz alá kerül és emiatt az oxigénhez kevésbé fér hozzá, számos kémiai, bakteriális stb folyamat játszódik, le, többek között szerves savak savak oldódhatnak a vízoszlopba. Tipikusan pH, kH, gH stb jelentősen változik az első pár hétben.
A vízoszlopban számos vegyület koncentrációja megnövekedhet, ami Ca, Mg, NH4, Na, K, Fe, Mn-t tartalmazhat és a vízoszlop vezetőképesség eleinte tipikusan nő, majd pár hét után visszacsökkenhet egy alacsonyabb stabilabb szintre. Tehát ilyen akváriumnál alapjában véve pH és kH mérésből nem mindig lehet túl messzemenő következtetéseket levonni, elég tág a tartomány, ami tökéletes lehet.

A legfontosabb, hogy a növényeket figyeld. Ahogy @Pendulum is írta, a növényeid nem a legmasszívabb, gyorsan növő növények és szerintem a kvarchomok sem a legjobb fedőréteg választás (túl "jól" zár). Ettől függetlenül szépen elindulhat az akvárium, de ez már inkább "advanced" szint és nem a legegyszerűbb kombináció.
Esetleg néha érdemes lehet a talajban ilyenkor keletkező gázokat felszabadítani, pl hurkapálcával érzéssel megbolygatod a talajt. Ha buborékokat látsz, ez sokféle gáz lehet, pl CO2, N2, esetleg O2, ... . Viszont ha záptojás (H2S, elég mérgező) szaga van, akkor az azt jelzi, hogy nem a legjobb irányba indult el az akvárium.

Ezenkívül említetted, hogy néhány növény kilazult. Arra érdemes figyelni, ha növények felúsznak és elfeketedettek a gyökereik, akkor komolyabb probléma lehet az akváriummal (valami mérgezi a növényeket).
Ha rossz irányba indul az akvárium, akkor gyors beavatkozásra lehet szükség, főleg mert már vannak benne garnélák is. Nem csak vízcserére, hanem akár robusztus növények ültetésére is szükség lehet. Az is előfordulhat, hogy a talaj nem megfelelő, de szvsz erre kicsi az esély.
Remélem összejön!
 
Utoljára módosított:
Köszönöm, én is remélem. Figyelem folyamatosan. Egyenlőre minden rendben, bár nem gondoltam volna, hogy a salvinia ennyire befedi a tetejét, alig kapnak fényt a növények. Azt hiszem holnap leszedem a felét. Amíg olvastam a bejegyzéseket azon gondolkodtam, hogy nem az orvosi szén dolgozik-e a talaj alatt és szív fel sok csúnyaságot. Hétvégén jelentkezem, teszek majd fel képet, addigra talán mások számára is látható lesz valamiféle fejlődés remélhetőleg.
 
Utoljára módosított:
Miután hazaértünk 3 nap után cseréltem 3 liter vizet az akván. Egy cryto parva a felszínen volt gyökerei tök egészségesek, vissza is nyomtam a talajba. Ahogy a képen is látható a HV-ok szépen cseperednek, viszont az előtér stagnál, lassan fejlődik. Kicsit skeptikus vagyok az EH-val kapcsolatban, de majd meglátjuk. Elnézést a fénykép minőségéért, de nagyon nehéz e mellett a lámpa mellett fotózni.F4F5DEA0-CBBF-4C9F-B772-5494D162C49E.jpegD15CF24E-D422-450D-8460-6D3243EC395F.jpeg
 
Nem tudom, hány celsius fokos az akváriumod, de én megszívtam a nyári meleget az EH-val... A GA-ban mondták aztán hogy 25 fok felett elolvadt náluk is.
 
Nekem alapvetően más problémám van. Mivel esztétikai szempontból dekorhomokot tettem a kavics fölé, ezért amikor az amanok és az rc-k, nomeg a csiga rendetlenkedik az EH-k félig kijönnek a homokból és alig tudom őket visszanyomni, mert a homok elkezdett pont a visszanyomkodások miatt beleintegrálódni az alatta levő kavicsrétegbe.
 
Back
Oldal tetejére