• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural River Bank Pico

Júli 24-én indítom kísérleti scapemet. Kislányom 10 literes akváriumát alakítom át DW alapokra építve. Annyi különbséggel, hogy amennyiben nem lesz szükséges, úgy a szűrőt is kihagyom a rendszerből.

Hardware:

10 l akvárium 20x20x25
Világítás: 10 w fehér és kék led
Szűrő, co2 nincs

Hardscape:
Aljzat: kerti föld mix, 1-2 mm kavics, dekorhomok
Red mood fa (maradt múltkorról)

Flóra:
Riccardia chamedryfolia (graeffei) moha
Cryptocoryne parva
Hygrophila pinnatifida
Helanthium Vesuvius
Elatine hydropiper
Lilaeopsis brasiliensis

Fauna:
A jelenlegi red cherry állomány, vagy 60 db, de ahogy láttam úton van még vagy 30. Nem túl szépek, de nálam születtek, úgyhogy büszke vagyok rájuk.
 
Az EN akváriumok egyik - érzésem szerint nem kellőképpen hangoztatott - stabilitásnövelője a méretük: minél nagyobb, annál könnyebb fenntartani a biológiát.

Továbbá, ahogy nézem, sikerült összeválogatnod minden növényt, ami nem való EN akváriumba :)

Azt gondolom, hogy nagyon szereted a kihívásokat. :) Naplózd, fotózd, kíváncsi vagyok mi lesz belőle!
 
Szánt szándékkal részben lassú növekedésű növényeket válogattam. A nitrát és ammónia megkötést az elején úszónövényekre bízom. Az elején 2-3 naponta tervezem az 50-70%-os vízcseréket, aztán heti 30-50% attól függően, hogy a víz hogy alakul. Arra vagyok igazából kíváncsi, hogy mikor merül majd ki a táptalaj. Részben a kertből vakondtúrásból származó földet, részben kertészeti virágföldet keverek össze a jelenlegi szűrőből kivett dennerlés (csekély mennyiségű) nano biológiai szűrőanyaggal. A dokumentálás rendszeres lesz, ezért így indítom, hogy a nyaralàs ne essen bele.
 
Szánt szándékkal részben lassú növekedésű növényeket válogattam. A nitrát és ammónia megkötést az elején úszónövényekre bízom. Az elején 2-3 naponta tervezem az 50-70%-os vízcseréket, aztán heti 30-50% attól függően, hogy a víz hogy alakul. Arra vagyok igazából kíváncsi, hogy mikor merül majd ki a táptalaj. Részben a kertből vakondtúrásból származó földet, részben kertészeti virágföldet keverek össze a jelenlegi szűrőből kivett dennerlés (csekély mennyiségű) nano biológiai szűrőanyaggal. A dokumentálás rendszeres lesz, ezért így indítom, hogy a nyaralàs ne essen bele.

Nem vagyok EN szakértő, de annyit tudok, hogy vízcsere sincs :) A (táp)talajból kioldódnak anyagok, amit a növények felhasználnak. Ha vizet cserélsz, akkor a tápanyagokat nem a növények veszik fel, ha a lefolyóban landol. Az EN talajok egyik legértékesebb tápanyaga a szerves szén. Ezt is kiengeded a vízcserével. Természetesen így is lehet csinálni és nem lebeszélni akarlak, de ez egy erősen módosított DW method :)
 
Màr miért ne lenne vízcsere??? :oops: DW csak annyit írt, hogy ritkán cserél vizet. Egy 10 l-esnél viszont nem lehet megspórolni. DW a vízre is mint tápanyagforrásra tekint.
 
Màr miért ne lenne vízcsere??? :oops: DW csak annyit írt, hogy ritkán cserél vizet. Egy 10 l-esnél viszont nem lehet megspórolni. DW a vízre is mint tápanyagforrásra tekint.

Ok, akkor csak addig olvasd, hogy nem vagyok EN szakértő... :) Nekem úgy maradt meg, hogy csak a párolgó vizet pótolja. Majd igazol vagy korrigál, aki nálam jobban benne van a témában. Ha félrevezettelek, akkor elnézést kérek!
 
Elővettem a könyvet. Több helyen is ír vízcseréről. 3-6 havonta cserél 25-50%-ig. 77. Oldalon konkrétan 4 hónapot ír 40%-al, viszont az az aki 170 l-es. Alatta van a párolgás utántöltése rész is. Szóval kell vízcsere csak ritkán. Viszont egy ekkora akváriumnál azért sűrűbben kell. Majd meglátjuk. Az első időben biztosan sűrűbben fogom cserélni, aztán meglátjuk. A rákok jó jelzőrendszer lesz a víztisztaság szempontjából. Persze a vizet is folyamatosan mérem majd.
 
“Elkészült” a táptalaj. Vakondtúrásból származó kerti földet szitáltam át sűrű szitán, ehhez composana virágföldet is szűrtem át kiszárított állapotban. Az arányok kb 10:1-hez a kerti föld javára. Finom szemcsés lett a végeredmény, amit 3 órára betettem 100 C fokos sütőbe sterilizálni. Ezt az egyveleget dúsítom apró szemű kaviccsal, hogy a teljes tömörödést elkerüljem és a baktériumok megtelepedését elősegítsem. Teljesen nem akarom fellazítani, mert a növények gyökereinek növekedésére szeretném bízni a szén és egyéb anyagok táptalajból való kioldását. Az elgondolásom szerint (tévedés lehetőségét fenntartva) a növények gyökerei növekedésük közben oxigént juttatnak le a táptalajba, ami majd a felső kavicsrétegben megtelepedett baciknak segít a munkájában. Mivel szeretném hosszabb távon fenntartani az akváriumot, ezért nem tartom bajnak, ha kicsit kevéssé átjárható a táptalaj, így a növények növekedéséhez igazítottan fog tápanyag kijutni belőle. Legalulra valószínűleg DW méréseit figyelembe véve teszek 1-2 szem orvosi széntablettát is. Mielőtt még bárki belémkötne, hogy ez így a széntableta miatt már nem El Natural, le szeretném szögezni, hogy nem értek egyet. :D
 
Első nap mérései:
GH: ~10
PH: 6,6 (tökéletes)
Nitrit nincs, nitrát nagyon alacsony, szinte nincs.

Sajna a legnagyobb red cherry mama elpusztult, de a többi jól van. Valószínűsítem, hogy már nem tudta kezelni az új vízparamétereket. Bár nem mértem, de ammónia szerintem nincs a vízben, mert az LL (limnobium laevigatum) biztos felszív minden plusz tápanyagot. Cseréltem kb. 60% vizet. Így egy kicsit tisztult a finom homokszemcséktől.
 
Az el naturalok talán két stabilitást adó oszlopa a táptalaj minősége, és a növények szűrőképessége. A táptalajod szerintem jó, bár nem tudni, hogy a kerti talajod pontosan mennyire jó, ebben @Z1234 -nek van több tapasztalata, ő használ kerti földeket, én leginkább B-virágföldet, tóföldet, és kerti komposztot használtam, az utóbbi volt eddig a legjobb.

Én is máshogyan válogattam volna össze a növényeket, az igényes, lassan növők ide nem annyira illenek, alulra is kéne gyorsan növő kis igényű, ha fellapozod a könyv azon részét, ami azt tárgyalja, hogy a növények gyökerei tartják egészségesen a táptalajt, megérted miért :)
 
Az el naturalok talán két stabilitást adó oszlopa a táptalaj minősége, és a növények szűrőképessége. A táptalajod szerintem jó, bár nem tudni, hogy a kerti talajod pontosan mennyire jó, ebben @Z1234 -nek van több tapasztalata, ő használ kerti földeket, én leginkább B-virágföldet, tóföldet, és kerti komposztot használtam, az utóbbi volt eddig a legjobb.

Én is máshogyan válogattam volna össze a növényeket, az igényes, lassan növők ide nem annyira illenek, alulra is kéne gyorsan növő kis igényű, ha fellapozod a könyv azon részét, ami azt tárgyalja, hogy a növények gyökerei tartják egészségesen a táptalajt, megérted miért :)
Elatine hydropiper és a Vesuvius nem tudja megoldani ezt a szerepet? Én nekik szántam a gyors talajelérést és növekedést, a többi növény dekorációs célokat szolgál csak.
 
Elatine hydropiper és a Vesuvius nem tudja megoldani ezt a szerepet? Én nekik szántam a gyors talajelérést és növekedést, a többi növény dekorációs célokat szolgál csak.

Talán a vesuvius, de ő sem egy veszett gyors növő(vagy is én úgy tapasztaltam :) ), idő kell neki míg átszövi a talajt. (a hajtások növekedése eddigi tapasztalataim szerint összefügg a gyökérnövekedés sebességével). Viszont egy Echinodorus quadricostatus már elég jó erre a célra, nekem ő volt az egyik compo sana tóföldes akváriumban főleg, cryptok mellett, a napló is megtalálható a fórumon. Én eddig azt láttam, hogy nagyon ajánlott víz alá is olyan, ami gyorsan nevel levéltömeget.(és ezáltal a gyökere is gyorsan fejlődik).

Persze a végén egy Echino nagyobb gyökértömeget fejleszt, mint mondjuk egy ambúlia, de az elején a gyorsabban növő szerintem gyorsabban ereszt gyökeret is.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Mire ma hazaértem megjelent vékony pókhálószerűen egy kis alga az akváriumban. A szűrés és vízmozgás teljes hiánya az ok, mivel kimutatható nitrát, vagy bármely más tápanyag nincs a vízben. Gyorsan cseréltem is 50% vizet. Mivel tartom magam hozzá, hogy nem teszek be szűrést, így egyetlen megoldásként áttettem a legnagyobb amanómat (csak őt találtam meg) a màsik akvából. Boldogan neki is állt falatozni. Az ilyen fajta biológiai megoldásokban sokkal jobban bízom, mint bármi màsban. Ráadásul a vizet is "jelentősen" mozgatja. Nem csekély a mérete.IMG_2863.JPG
 
Back
Oldal tetejére