• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Üdv mindenkinek!
Figyelmetekbe szeretném ajánlani Seachem-ék egyik termékét,nevezetesen Acid Buffer,nemrég kezdtem el használni s teljesen lenyügözött,egyúttal csökkenti a viz pH-ját s kH-ját olymódon hogy a viz carbonát keménységét kémiai úton CO2-vá alakitja át.Az adagolással kapcsolatban 2gr 80l-enként csökkenti a viz kH-ját 0.6fokkal,a gH-ra igazából nem tudom milyen hatást gyakorol,még nem sikerült tesztelnem.
Nálam a csapvíz 7.8pH s 9kH.
Egy 25l-es hordóba 10g Seachem Acid Buffer levitte a pH-t 6.3-ra s a kH-t 2-re szóval igen durva kis porocska,s a lényeg hogy meg is tartja ezt az értéket(ellenben mikor savaztam a vizet sokat ingadozott).
Amivel vigyázni kel ha közvetlenül az akiba szórjátok csak apránként mert hirtelen megugrik a CO2 koncentráció a vizben ami mégnagyobb pH-esést produkál ezért amíg be nem ál a víz tényleges pH-ja szelöztetni kell az akit...
Nálam például a hordóba beleöntve amiben a vizet készítem elö sokszor hirtelen 5-re esik a pH ami a halakra nézve nem igazán kedvezö,gyári ajánlás,napi 2gr 80literenként amíg el nem érjük a kivánt értéket.
S a jó hogy nem foszfát bázisú,s plusz CO2 is jut be igy a vizbe,a hátránya hogy mióta használom a CO2 tesztem nem mutat valós adatokat...
Szóval ha van kedvetek próbáljátok ki,s ha valaki letesztelné hogy a gH-t is csökkenti-e vagy csak a kH-t???
 
Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni, mert jelenleg a víz ph értékének beállításával küszködök és még ilyen téren nincs túl sok tapasztalatom. A problémám az hogy sajnos nálunk szikes a víz ( GH:4NK, KH:18NK, PH:8,3) viszont a ph-t szeretném 7-re csökkenteni. Mindenütt azt olvastam, hogy ehhez először a karbonát keménységet kellene levinnem mert ekkora érték mellett a ph nem fog kimozdulni.

Igazából arra gondoltam, hogy a KH-t savazással vinném le 5 NK-ra hogy még a ph stabil maradjon és ne boruljon meg az egész, de utána itt is és más oldalakon is olvastam, hogy szikes víz esetén a teszt nem a valóságos karbonát keménységet méri. Ebben kellene nekem egy kis segítség, hogy hogyan tudom meghatározni a valódi értéket mert így nem tudom hogy mennyire csökkentsem. Félek, hogy esetleg túlságosan leviszem.

A segítséget előre is köszönöm!
 
Guszti256 said:
Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni, mert jelenleg a víz ph értékének beállításával küszködök és még ilyen téren nincs túl sok tapasztalatom. A problémám az hogy sajnos nálunk szikes a víz ( GH:4NK, KH:18NK, PH:8,3) viszont a ph-t szeretném 7-re csökkenteni. Mindenütt azt olvastam, hogy ehhez először a karbonát keménységet kellene levinnem mert ekkora érték mellett a ph nem fog kimozdulni.

Igazából arra gondoltam, hogy a KH-t savazással vinném le 5 NK-ra hogy még a ph stabil maradjon és ne boruljon meg az egész, de utána itt is és más oldalakon is olvastam, hogy szikes víz esetén a teszt nem a valóságos karbonát keménységet méri. Ebben kellene nekem egy kis segítség, hogy hogyan tudom meghatározni a valódi értéket mert így nem tudom hogy mennyire csökkentsem. Félek, hogy esetleg túlságosan leviszem.

A segítséget előre is köszönöm!

Szia!

Éppen most kísérletezem ezzel a termékkel,ha érdekel szívesen megosztom majd veled mit tapasztaltam!
Üdv. Norman
 
viktorlantos said:
Szió, megoszthatod velünk is, ha gondolod. :angel:

Szia!Természetesen meg is fogom,csak még kísérleti stádiumban van,eddig érdekes eredménnyel,kb 5gr 5literhez semmit sem csinált így ma 10grammot fogok adni és rámérek,hogy akkor mi lesz a helyzet.A pontosság kedvéért azért a ph egy nagyon picit csökkent,valamivel világosabb az ada teszt mint nélküle de egyelőre nagyon kell nézni a tesztert,hogy észrevedd.Most még azt próbálom ki,hogy hagyom állni 24órát,mert sehol sincs feltüntetve,hogy igazából mennyi idő alatt fejti ki a hatását(ettől függetlenül,gondolom,hogy azonnal,de ki tudja...) és nem szeretném ha 4óra múlva még semmi de másnapara meg beütne egy nagy ph esés illetve kálcium kicsapódás.
 
Norman said:
viktorlantos said:
Szió, megoszthatod velünk is, ha gondolod. :angel:

Szia!Természetesen meg is fogom,csak még kísérleti stádiumban van,eddig érdekes eredménnyel,kb 5gr 5literhez semmit sem csinált így ma 10grammot fogok adni és rámérek,hogy akkor mi lesz a helyzet.A pontosság kedvéért azért a ph egy nagyon picit csökkent,valamivel világosabb az ada teszt mint nélküle de egyelőre nagyon kell nézni a tesztert,hogy észrevedd.Most még azt próbálom ki,hogy hagyom állni 24órát,mert sehol sincs feltüntetve,hogy igazából mennyi idő alatt fejti ki a hatását(ettől függetlenül,gondolom,hogy azonnal,de ki tudja...) és nem szeretném ha 4óra múlva még semmi de másnapara meg beütne egy nagy ph esés illetve kálcium kicsapódás.

2 kanállal olyan 7.2-7.4 között mozog a ph az összkeménységen nem mérhető a változás,elképzelhető,hogy 3 kanál szükséges ami kb 12-15gr ami a gyári ajánláshoz képest igen sok. :crazy:
Megyek is rendelni tesztet mert elfogyott a nagy méricskélés közben :twisted:
 
Valószínűleg kicsit több össszefüggés lehet a háttérben. Illetve a spec vized.

Nálunk csapvízben és lágyvízben is viszonylag gyors eredményt hoztak ezek a porok. Volt amikor emelnünk kellett, volt amikor csökkenteni.
Sokat segít, ha aktív aljzatod van az is némileg stabilizálja a pH-t. Nálunk többször volt pl olyan eset, amikor az aktív talaj visszaállította a pH-t a víz pH szintjére rövid időn belül. De a porok azonnal hatnak. Szóval ha nem történik semmi ott más oldalról kellene keresni a problémát.
 
viktorlantos said:
Valószínűleg kicsit több össszefüggés lehet a háttérben. Illetve a spec vized.

Nálunk csapvízben és lágyvízben is viszonylag gyors eredményt hoztak ezek a porok. Volt amikor emelnünk kellett, volt amikor csökkenteni.
Sokat segít, ha aktív aljzatod van az is némileg stabilizálja a pH-t. Nálunk többször volt pl olyan eset, amikor az aktív talaj visszaállította a pH-t a víz pH szintjére rövid időn belül. De a porok azonnal hatnak. Szóval ha nem történik semmi ott más oldalról kellene keresni a problémát.

Egy vödörben kísérletezgetem,mert úgy szerettem volna,hogy cserével fokozatosan csökkentem a ph-t.Alapból nagyon lágy a csapvíz nálunk,a th 50-es viszont magas a vas tartalma,szerinted ez ennek köze lehet hozzá vagy máshol keressem?Megpróbálkozzam a harmadik kanállal is vagy az már horror?Egyébként malaya-t használok...
 
Norman said:
Guszti256 said:
Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni, mert jelenleg a víz ph értékének beállításával küszködök és még ilyen téren nincs túl sok tapasztalatom. A problémám az hogy sajnos nálunk szikes a víz ( GH:4NK, KH:18NK, PH:8,3) viszont a ph-t szeretném 7-re csökkenteni. Mindenütt azt olvastam, hogy ehhez először a karbonát keménységet kellene levinnem mert ekkora érték mellett a ph nem fog kimozdulni.

Igazából arra gondoltam, hogy a KH-t savazással vinném le 5 NK-ra hogy még a ph stabil maradjon és ne boruljon meg az egész, de utána itt is és más oldalakon is olvastam, hogy szikes víz esetén a teszt nem a valóságos karbonát keménységet méri. Ebben kellene nekem egy kis segítség, hogy hogyan tudom meghatározni a valódi értéket mert így nem tudom hogy mennyire csökkentsem. Félek, hogy esetleg túlságosan leviszem.

A segítséget előre is köszönöm!

Szia!

Éppen most kísérletezem ezzel a termékkel,ha érdekel szívesen megosztom majd veled mit tapasztaltam!
Üdv. Norman


Szia!

Természetesen engem is érdekelnek a tapasztalatok ezzel a termékkel kapcsolatban, mert még nem igazán sikrült megfelelő módszert találnom a PH szinten tartására. Idáig annyit tudtam tenni ez ügyben, hogy a cementes hátteret kiszedtem és a talajt kisavaztam és így már az élesztős co2 rendszer a PH-t 8,3-ról 7,3- 7,4-re le tudja vinni. Sajnos ameddig ezeket nem tettem meg a co2 semmit nem mozdított a PH-n. Viszont ez nem tökéletes megoldás mert nagyon ingadozik az érték az egyenletlen gázképződés miatt. Muszáj lesz vmi jobb megoldást találnom. :(
 
Guszti256 said:
Norman said:
Guszti256 said:
Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni, mert jelenleg a víz ph értékének beállításával küszködök és még ilyen téren nincs túl sok tapasztalatom. A problémám az hogy sajnos nálunk szikes a víz ( GH:4NK, KH:18NK, PH:8,3) viszont a ph-t szeretném 7-re csökkenteni. Mindenütt azt olvastam, hogy ehhez először a karbonát keménységet kellene levinnem mert ekkora érték mellett a ph nem fog kimozdulni.

Igazából arra gondoltam, hogy a KH-t savazással vinném le 5 NK-ra hogy még a ph stabil maradjon és ne boruljon meg az egész, de utána itt is és más oldalakon is olvastam, hogy szikes víz esetén a teszt nem a valóságos karbonát keménységet méri. Ebben kellene nekem egy kis segítség, hogy hogyan tudom meghatározni a valódi értéket mert így nem tudom hogy mennyire csökkentsem. Félek, hogy esetleg túlságosan leviszem.

A segítséget előre is köszönöm!

Szia!

Éppen most kísérletezem ezzel a termékkel,ha érdekel szívesen megosztom majd veled mit tapasztaltam!
Üdv. Norman


Szia!

Természetesen engem is érdekelnek a tapasztalatok ezzel a termékkel kapcsolatban, mert még nem igazán sikrült megfelelő módszert találnom a PH szinten tartására. Idáig annyit tudtam tenni ez ügyben, hogy a cementes hátteret kiszedtem és a talajt kisavaztam és így már az élesztős co2 rendszer a PH-t 8,3-ról 7,3- 7,4-re le tudja vinni. Sajnos ameddig ezeket nem tettem meg a co2 semmit nem mozdított a PH-n. Viszont ez nem tökéletes megoldás mert nagyon ingadozik az érték az egyenletlen gázképződés miatt. Muszáj lesz vmi jobb megoldást találnom. :(


Pü. Ment
 
Sziasztok!

Most indítanék akit, ozmóm nincs, ioncserés vízcserélô van. Azaz a vizet bárhova be tudom lôni, azzal a kitétellel, hogy a gH és kH összege mindig 23 marad. Parvula, microsorum, mohák, anubias nana meg egy kis valisnera (pláne az elején) lenne benne. CO2 majd csak késôbb. Megvilágítás arányosan valami kicsi.

Mit javasoltok, mire lôjem be a vizet? Vagy jól emlékszem, hogy valahol Tom Barr azt írta, hogy az ingyen Ca és Mg sók csak jót tesznek?
 
Sziasztok!

Egy Neptun vízkeménység tesztet használva azt mértem, hogy a csapvíznek nincs karbonátkeménysége, összkeménysége pedig 3-4NK. Ezen azért csodálkozom, mert mindenhol azt olvasom, hogy majdnem mindenki a víz lágyítására törekszik.
Ez jelenthet valami problémát növényekre, vagy halakra nézve?
Köszönöm előre is a segítséget.
 
Ati89 said:
Sziasztok!

Egy Neptun vízkeménység tesztet használva azt mértem, hogy a csapvíznek nincs karbonátkeménysége, összkeménysége pedig 3-4NK. Ezen azért csodálkozom, mert mindenhol azt olvasom, hogy majdnem mindenki a víz lágyítására törekszik.
Ez jelenthet valami problémát növényekre, vagy halakra nézve?
Köszönöm előre is a segítséget.


Csak azt hogy a Neptun teszt helyett használj más tesztet is ;)
 
Ati89 said:
Sziasztok!

Egy Neptun vízkeménység tesztet használva azt mértem, hogy a csapvíznek nincs karbonátkeménysége, összkeménysége pedig 3-4NK. Ezen azért csodálkozom, mert mindenhol azt olvasom, hogy majdnem mindenki a víz lágyítására törekszik.
Ez jelenthet valami problémát növényekre, vagy halakra nézve?
Köszönöm előre is a segítséget.

Szerencsés helyen laksz ilyen szempontból. Legalább lágyításra nem kell költened, ha valóban pontosak a tesztek. :thumbup:
 
Köszönöm a válaszokat. Igen, szerencse, hogy nem kell lágyítással tölteni az időt, viszont mivel nincs karbonátkeménység, nem tudom, hogy kell-e valamit pótolni.
A tesztet próbáltam nagyvárosi vízzel (Kecskemét), itt 15nk volt az összkeménység. Otthon minden egyes mérésre 3nk-t ad.
 
Sziasztok!
A neptunos tesztek kémcsövében a jel hány ml-nél van? mert sikerült még régebben eltörnöm a kémcsövet, így nem tudom, mennyi vízhez kell adagolni a cseppeket..
 
Back
Oldal tetejére