• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Aston said:
Nem ennyibe kerülne, ha RO-t ki lehetne váltani ezzel :D - bár, ha sikerülne vkinek ez, nem lenne több anyagi problémája :D
Nekem már az is elég lenne, ha egyáltalán egy kicsit változtatna rajta, de szerintem inkább majd kipróbálom, amint beállt a Manado talajom és nem óhajtja tovább keményíteni a vizemet...kísérlet majd megmondja a frankót, asszem addig meg googlezok egy kicsit, hátha kint nagyobb a tapasztalat :)
Ha van rá lehetőséged gyűjts esővizet, én elég sokáig így lágyítottam, legolcsóbb megoldás, csak sok vizet kell tudni tárolni. Tapasztalatszerzésnek mindenképp jó, meglátod milyen hatással van a lágyvíz és el tudod dönteni valóban megéri-e.
 
Zbacsi said:
Ha van rá lehetőséged gyűjts esővizet, én elég sokáig így lágyítottam, legolcsóbb megoldás, csak sok vizet kell tudni tárolni. Tapasztalatszerzésnek mindenképp jó, meglátod milyen hatással van a lágyvíz és el tudod dönteni valóban megéri-e.

Lehet, hogy megpróbálom ;) Viktor küldött egy pár linket, és hát....most eléggé összezavarodtam, ugye mindig vannak kivételek, és a negatív oldalhoz szinte mindig van szerencsém csatlakozni... :?
 
Az lenne a kérdésem, hogy a szikes vizet hogyan lehet stabilizálni? A paraméterek: http://pumper.uw.hu/aquarium/viz.pdf A keménység 2-3°nk, a pH érték elvileg 7,3 , de az akváriumban ez valamiért elmegy jóval feljebb. Igaz csak neptun teszttel tudtam most megnézni, de a létező legsötétebbkék lett az oldat... éjjel hirtelen elmegy savas irányba.
Valaki azt tanácsolta, hogy szódabikarbónát tegyek a vízbe, de nem hiszem, hogy ez teljesen jó ötlet. MgSO4 (és ezen felül esetleg CaCl2) lehetne megoldás? Ha igen, akkor kb. mennyi kell egy 50%-os vízcserét követően a 186 literes akváriumvízbe?
 
bszl said:
Az lenne a kérdésem, hogy a szikes vizet hogyan lehet stabilizálni? A paraméterek: http://pumper.uw.hu/aquarium/viz.pdf A keménység 2-3°nk, a pH érték elvileg 7,3 , de az akváriumban ez valamiért elmegy jóval feljebb. Igaz csak neptun teszttel tudtam most megnézni, de a létező legsötétebbkék lett az oldat... éjjel hirtelen elmegy savas irányba.
Valaki azt tanácsolta, hogy szódabikarbónát tegyek a vízbe, de nem hiszem, hogy ez teljesen jó ötlet. MgSO4 (és ezen felül esetleg CaCl2) lehetne megoldás? Ha igen, akkor kb. mennyi kell egy 50%-os vízcserét követően a 186 literes akváriumvízbe?
Szia !
Ez bizony jó ötlet az esetedben :)

http://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1tri ... bon%C3%A1t

Pufferhatás.....
 
bszl: nem biztos, hogy a nálad ez helyzet, de a következőre tudok gondolni:
Éjjel leáll a növények oxigén termelése, ők is oxigén fogyasztókká vállnak, tehát minden állat és növény szén-dioxidot bocsát ki.
Aki co2-zik, az tudja, hogy co2-től lemegy a víz ph-ja savas irányba. Ha kis akváriumból beszélünk vagy akváriumhoz mérten sok halról, növényről, tetézve ezt egy hozzád hasonló lágy vízzel, akkor el tudom képzelni, hogy ez okozza.
Stabilizálni keményítéssel tudnád. Ennek a műveletében viszont nem tudok segíteni. Gyanítom van szebb módja is, mint hogy teli szórd csigaházzal meg meszes kövekkel :)
 
Proci said:
bszl: nem biztos, hogy a nálad ez helyzet, de a következőre tudok gondolni:
Éjjel leáll a növények oxigén termelése, ők is oxigén fogyasztókká vállnak, tehát minden állat és növény szén-dioxidot bocsát ki.
Aki co2-zik, az tudja, hogy co2-től lemegy a víz ph-ja savas irányba. Ha kis akváriumból beszélünk vagy akváriumhoz mérten sok halról, növényről, tetézve ezt egy hozzád hasonló lágy vízzel, akkor el tudom képzelni, hogy ez okozza.
Stabilizálni keményítéssel tudnád. Ennek a műveletében viszont nem tudok segíteni. Gyanítom van szebb módja is, mint hogy teli szórd csigaházzal meg meszes kövekkel :)
Szia Proci !
Itt a " bibi ": keménység 2-3°nk,

Nincs pufferhatás 5 Nk alatt.
 
bszl said:
Az lenne a kérdésem, hogy a szikes vizet hogyan lehet stabilizálni? A paraméterek: http://pumper.uw.hu/aquarium/viz.pdf A keménység 2-3°nk, a pH érték elvileg 7,3 , de az akváriumban ez valamiért elmegy jóval feljebb. Igaz csak neptun teszttel tudtam most megnézni, de a létező legsötétebb kék lett az oldat... éjjel hirtelen elmegy savas irányba.
Valaki azt tanácsolta, hogy szódabikarbónát tegyek a vízbe, de nem hiszem, hogy ez teljesen jó ötlet. MgSO4 (és ezen felül esetleg CaCl2) lehetne megoldás? Ha igen, akkor kb. mennyi kell egy 50%-os vízcserét követően a 186 literes akváriumvízbe?
Az adatlapon nem szerepel a nátrium mennyisége, így abból nem lehet következtetni a szikességre. Viszont a pH napszakonkénti ingadozása arra utal, hogy nem az. Stabilizáláshoz használj Mg- és Ca-sókat, például MgSO4, Ca(NO3)2, Ca-acetát, esetleg CaCO3 (vízben nehezen oldódik), továbbá hosszabb távon mészkövet, dolomitot (vagy a papagáj csőrkoptatóját ;) ). A szódabikarbónát pedig hagyd meg karácsonyra, amikor a rokon, barát, szomszéd ecetet megszégyenítő borát iszod.

Proci said:
Gyanítom van szebb módja is, mint hogy teli szórd csigaházzal meg meszes kövekkel
Nem lenne rossz megoldás. Ez egy lassan feloldódó, tartós hatású kalciumdepót jelentene.
 
keszeg said:
bszl said:
Az lenne a kérdésem, hogy a szikes vizet hogyan lehet stabilizálni? A paraméterek: http://pumper.uw.hu/aquarium/viz.pdf A keménység 2-3°nk, a pH érték elvileg 7,3 , de az akváriumban ez valamiért elmegy jóval feljebb. Igaz csak neptun teszttel tudtam most megnézni, de a létező legsötétebb kék lett az oldat... éjjel hirtelen elmegy savas irányba.
Valaki azt tanácsolta, hogy szódabikarbónát tegyek a vízbe, de nem hiszem, hogy ez teljesen jó ötlet. MgSO4 (és ezen felül esetleg CaCl2) lehetne megoldás? Ha igen, akkor kb. mennyi kell egy 50%-os vízcserét követően a 186 literes akváriumvízbe?
Az adatlapon nem szerepel a nátrium mennyisége, így abból nem lehet következtetni a szikességre. Viszont a pH napszakonkénti ingadozása arra utal, hogy nem az. Stabilizáláshoz használj Mg- és Ca-sókat, például MgSO4, Ca(NO3)2, Ca-acetát, esetleg CaCO3 (vízben nehezen oldódik), továbbá hosszabb távon mészkövet, dolomitot (vagy a papagáj csőrkoptatóját ;) ). A szódabikarbónát pedig hagyd meg karácsonyra, amikor a rokon, barát, szomszéd ecetet megszégyenítő borát iszod.

Proci said:
Gyanítom van szebb módja is, mint hogy teli szórd csigaházzal meg meszes kövekkel
Nem lenne rossz megoldás. Ez egy lassan feloldódó, tartós hatású kalciumdepót jelentene.


Tudom, hogy nem szerepel a szikességre utaló NA érték, ám kb. 2 éve az akvarista.hu weboldalon hasonló problémákról beszámolva kaptam egy privát üzenetet egy szintén keszeg névre hallgató fórumozótól (de ez a privát üzenet már a kb. másfél évvel ezelőtti új fórummotor beállítása után odalett) , s ebben a privát üzenetben írták, hogy valószínűleg szikes lehet a vizem, s ezért ingadozik a pH.
MgSO4 egyébként van itthon, csak nem tudom, hogy mennyit lehet/kell/szabad adagolni egy-egy vízcsere után a kb. 200 literes akváriumba, ha úgy 5-7 nk° körüli értéket szeretnék stabilan megcélozni.
 
Én voltam, de az üzenetre már nem emlékszem. Mérd meg a KH-t, mert ha nagyobb a GH-nál, akkor szikes. Bár az esetben a pH állandóan lúgos lenne, és a CO2 adagolása nem igazán hatna rá. Pufferanyag adagolásánál a csapvizekre általában jellemző Mg:Ca = 1:2 tömegarányt érdemes követni. Mivel a Ca moláris atomtömege majdnem kétszer akkora, mint a magnéziumé, így nagyjából 1:1 lehet a MgSO4 és valamelyik Ca-só molaránya.
 
Book of ADA 118. oldal: egyik beszélgetésben volt szó, hogy a kevertágyas gyantát bele lehet-e tenni az akváriumba és úgy lágyitani (nincs hosszú i a billentyűzeten :crazy: ). A vélemény az volt, hogy nem... de mi az atyaúristen az Softenizer üveg cucc?? az ábrán olybá tűnik, hogy az akváriumba teszi bele. És milyen anyag az Ion Exchange Resin, ami a képen teljesen úgy néz ki, mint a kevertágyas műgyanta, de az irja, hogy 100ml cuccot 20g sóval lehet regenerálni????
 
bitumen said:
Book of ADA 118. oldal: egyik beszélgetésben volt szó, hogy a kevertágyas gyantát bele lehet-e tenni az akváriumba és úgy lágyitani (nincs hosszú i a billentyűzeten :crazy: ). A vélemény az volt, hogy nem... de mi az atyaúristen az Softenizer üveg cucc?? az ábrán olybá tűnik, hogy az akváriumba teszi bele. És milyen anyag az Ion Exchange Resin, ami a képen teljesen úgy néz ki, mint a kevertágyas műgyanta, de az irja, hogy 100ml cuccot 20g sóval lehet regenerálni????

http://en.wikipedia.org/wiki/Ion-exchange_resin

Nigro rendelt egyet a Japánoktól, bent van a raktárunkban, reméljük hamarosan élesben is megnézhetjük, akkor többet is tudok róla mondani.
 
ez túl tudományos... ebből túl sokat nem értek mégha magyarul is lenne írva. Egyszerűbben: ez ugye nem ugyanaz a cucc, mint amit mondjuk az AD-ben kapsz kevertágyas műgyanta név alatt, amiben narancs és fekete bogyók vannak?
 
bitumen said:
ez túl tudományos... ebből túl sokat nem értek mégha magyarul is lenne írva. Egyszerűbben: ez ugye nem ugyanaz a cucc, mint amit mondjuk az AD-ben kapsz kevertágyas műgyanta név alatt, amiben narancs és fekete bogyók vannak?

Megnézem az anyagot és lefotózom neked. Szerintem fix hogy nem, de funkcionalitásában lehetnek közös dolgok.
Aktív szenet is lehet kapni, de beteszel egy NA Carbont és te is érezni fogod a két dolog közötti eltérést.

Ha megtudok többet, jelentkezem.
 
Sziasztok.

A víz ph-ját hogy lehet csökkenteni? Olvastam, hogy sósavval vagy foszforsavval, de ez utóbbi jobb, mert a sósavtól néhány növény elpusztulhat. Ezen felbuzdulva megnéztem a helyi patika árlistáját, ahol szerepelt is foszforsav pár száz ft-ért. Bementem, kértem, mire jól leteremtettek, hogy ugyan van nekik, de ők azt nem adják el, mert saját használatra van. Ha nem lett volna nagy sor mögöttem, megkérdeztem volna, hogy akkor ugyan miért van fent az árlistán, meg elkértem volna a panaszkönyvet, mert amilyen hangnemben beszélt velem a hölgy... :eek: :x
A boltban kapható Sera PH minus elég drágának tűnik.
Csak egy picit szeretném csökkenteni a PH-t, mert itt nálunk a csapvíz elég rossz, PH 9 és NK 20. Olyan 7-8 körülre szeretném levinni a PH-t. Mit javasoltok? Mehet a sósav is, vagy inkább keressek másik patikát, ahol adnak foszforsavat. Esetleg próbáljam ki a Sera PH minust, hátha kevés is elég belőle (heti 10-15 liter vizet kéne csak kezelni). Vagy hagyjam a fenébe az egészet? :D :D
 
Hy!
Az AM írt a 82. számában,hogy a vizet még kénnel is lehet savanyítani.Egy alternatíva....
 
Hali!

fgabor87

Csökkentheted a ph-t csersavpor felhasználásával(tannin) is.A Sera ph minus az meg valami kénsav hígítás, ha jól tudom.
Az akvaristán ha visszaolvasol, akkor megtalálod.A sósav nem szerencsés választás.Sósav helyett inkább érdemes a kénsavas megoldást választani-de nem a gyárit.(az anyagiak miatt)
Viszont az is megoldás ha hagyod az egészet a fenébe... :)

Igaz, hogy extra, hiper szuper különlegesen érzékeny növényeim nem voltak, de CO2 adagolással, lágy 5-6 kh-s vízben remekül nőtt nálam minden.
 
Ez a csersavpor jónak tűnik. Úgy látom nem drága, és nagyon kis mennyiség is elég, ennek utánajárok.
Meg láttam, hogy Viktor ajánlott egy szert, ami kapható is náluk greenakvában. Lehet, hogy egyszer egy olyanra is befizetek. Csak attól tartok, hogy az itteni víznek túl nagy a pufferkapacitása, és ezért nagyon nehéz lesz PH-t csökkenteni.
 
fgabor87 said:
Ezen felbuzdulva megnéztem a helyi patika árlistáját, ahol szerepelt is foszforsav pár száz ft-ért. Bementem, kértem, mire jól leteremtettek, hogy ugyan van nekik, de ők azt nem adják el, mert saját használatra van. Ha nem lett volna nagy sor mögöttem, megkérdeztem volna, hogy akkor ugyan miért van fent az árlistán, meg elkértem volna a panaszkönyvet, mert amilyen hangnemben beszélt velem a hölgy...
Deja vu, ahogy egy művelt francia mondaná. A hangnem kivételével, én is így jártam. Felejtsd el a patikákat, ha vegyszer kell, inkább mezőgazdasági, háztartási, vegyiáru- és festékboltokban érdeklődj. Foszforsav esetén ezt keresd. A KH2PO4 szintén savanyítja a vizet, illetve CO2 befecskendezése is eredményes lehet. Hatásuk vízlágyítással növelhető. Viszont a pH-t sokallom akvárium- és csapvíznél egyaránt. Mivel mérted?

jojo said:
Csökkentheted a ph-t csersavpor felhasználásával(tannin) is.A Sera ph minus az meg valami kénsav hígítás, ha jól tudom.
Nálam csak színezte a vizet, de a pH, GH, KH nem változott. Ellenben a Novobalt savanyú tőzeg hatásos, bár ugyanúgy festi a vizet. A Sera pH minus NaHSO4 oldat. A kénsav (akkusav) szintén jó ötlet, de hígítása és használata óvatosságot igényel.
 
Vízadatokat még anno kértünk a vízművektől, de én magam is mértem Neptun teszttel. A folyadék az ábrán szereplőnél jóval kékebb lett, persze ez csak annyit jelent, hogy 7,5 fölött van, pontosabbat ebből nem lehet megállapítani. Úgy emlékszem a vízműnél azt mondták, hogy 8 vagy 9.
De érdekes, mert mi is Dunából kapjuk a vizet, ahogy pl Budapest (ha jól tudom), ott mégis "csak" 15 nk a keménység, itt 20, szomszéd településen pedig 25 nk. Valószínűleg a talajban van valami, ami ennyire fölkeményíti, gondolom a lúgosságát is ez okozhatja.
Van egy forrás, aminek az ÁNTSZ havonta vizsgálja a vízét, fogyasztható, tiszta, az a hegyekből jön, de érdekes, mert az is teljesen ugyan azokkal a paraméterekkel rendelkezik, mint a csapvíz.
 
Sziasztok!
Két akváriumom pH, GH, KH adatai:
112l:
pH: 7,5-8
GH: 21
KH: 11,5

260l:
ph: 7,5-8
GH: 19,5
KH: 11

Neptun teszttel mértem őket, vízcsere előtti nap reggelén. Tudom a pH-t mindenképpen pontosan kéne tudnom, folyamatbanban van egy digitális pH-mérő beszerzése.
Az akik Low-techben működnek élesztős CO2-vel kétheti kb. 20%-nyi vízcserével.
Ezek fényében mennyire problémásak az értékek?
Régóta hasonló értéken mozognak az akik - problémát nem tapasztaltam, kis csökkenés van folyamatosan az értékekben? A CO2 szint biztosan kevés mivel élesztősről megy.
 
Back
Oldal tetejére