• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Sziasztok

Csináltam egy összehasonlító tesztet az akváriumi és a csapvízre. Az eredménye ez lett:

Csapvíz KH 12 PH 7,3
1 nap állás után a csapvíz KH 12 PH 8,1

Az akvárium vize KH 5 PH 7,3
1 nap állás után az akvárium vize KH 6 PH 8,12

Ro vízzel cserélek, de hiába nyomom a CO2-t (palackos)nem tudom a PH-t 7 alá vinni. Így pedig még nagyon messze van a 30 ppm CO2.
Mit javasoltok? Lágyítsam tovább, vagy kezdjem adagolni a csersav port?


üdv.
 
stevetto said:
Mit javasoltok? Lágyítsam tovább, vagy kezdjem adagolni a csersav port?
A javaslatok többsége szerepel az előző hozzászólásokban, viszont a citromsav kimaradt.
 
Köszönöm.
Bár az egész topicot többször végigolvastam mégis tanácstalan vagyok.
Tudok a sósav, kénsav, foszforsav...stb alkalmazásáról.
A problémám csak a magas kiinduló ph értékkel van. Ph 8,1-ről kéne eljutni 6,7 környékére. Ez pusztán a co2-vel nem sikerül.
Hiába használok ozmó vizet a ph nem csökkent. A kh most 5-6 körül van. Ha lesavazom a ph-t 6,7-re attól még több co2 nem lesz a vízben.


Meddig szabad lemenni a kh-val (a halakat most hagyjuk figyelmen kívül, csak a kémiát nézzük), hogy még legyen elég puffer de a ph-t is könnyebben be lehessen állítani a co2-vel??

Találtam egy másik lehetséges megoldást:Seachem Neutral Regulator és Seachem Discus Buffer.
Ezek viszont kicsapatják a kálciumot és a magnéziumot és így lágyítják a vizet. Továbbá csökkenti a ph-t.
Most akkor mi van az EI szerinti tápozással ha ez kicsapatja kálciumot és a magnéziumot??
Akkor ez csak valami vízlágyító cucc + valamilyen sav??
Mert akkor helyette megfelel az ozmó +v.milyen sav.
A leírás szerint a Seachem Neutral Regulator 7-es ph állít be, akár lúgos akár savas volt eredetileg.
Ez jónak tűnik. Utána meg lehetne nyomni a co2-t.
Valakinek van ezzel tapasztalata??
 
Nemrégiben beszerzett csepegtetős tesztjeimet használni is kezdtem. Itt jöttek a gondjaim, elég furi vízértékeket mértem. Most épp a pH-val van gondom, de látom, másnak is hasonló értékek jöttek ki, mint nekem (Budapesti csapvíz):

Csapvíz: 7 fölött egy picivel (ugye cseppessel max. annyit tudok, hogy 7-nél több, 7,5-nél kevesebb - kerekítek a közelebbire). Állott csapvíz: 8 körül, kicsit több talán. Forralt csapvíz 1 nap (illetve több nap) után: szintén 8 és 8,5 között. Akvárium szintén 8 és 8,5 között, mindegyiket megmértem (van 4 darab), vannak különbségek, de mindegyik érték 8 és 8,5 között van. Illetve van egy kivétel, az ötödik kicsi akvárium, amiben ivadék halacskák vannak, ennek pH-ja 6 körül van. Én azt gondolom, hogy a 8-as pH nem tesz túl jót (főleg nem a 8,5) a vizi élőlényeknek, kicsit soknak tartom. Mellesleg szerintem meginni sem jó:-((

Tudja valaki, hogy mi viheti fel a csapvíz pH-ját (függetlenül a kH-tól, mert a forraltat is, forralatlant is kb. ugyanakkora mértékben) 8-8,5-re???

És mitől csökkenhetett az ivadékos medencében 6-ra? Vízcserére ugyanazt a vizet használom mindegyik akváriumban: hordóban állott forralt csapvíz. Egyetlen különbség, ami az ivadékosban más: itt sórákkal etetek huzamosabb ideje, ami talán valamennyi sót is visz be, bár átmosom etetés előtt. A felnőtteket nagyon ritkán etetem sórákkal. De ha az csökkenti a pH-t, akkor lehet, ezentúl fogom:))
 
Szia. Milyen talajt használsz az akikba (aktív vagy paszív)? Oldasz be CO2 (mert az is csökkenti a pH-t)?
 
A talaj a négy akiban eltérő: kettőben kavics, egyben mészmentes kvarchomok, egyben (illetve az ivadékos savasodóban) nincs talaj (ezek csak pótaksik, átmenetileg). Azért nem a talajra gyanakodtam még ezen felül (hogy eltérő az akikban, a pH meg mindegyikben sok), mert az állott vízé, amit lábosban, vagy hordóban, vagy pohárban állni hagyok (mindet mértem), az is felmegy.

CO2-t adagolok, de élesztőset. Az egész szépen csökkenti a pH-t, az első két napon (6,5-re lement, bár még csak egyszer mértem, a tartósteszt beszerzés alatt). Utána viszont pár nap alatt visszakúszik a 8-8,5-re. Szeretném, ha a kiindulási pH-m semleges körüli lehetne...és szeretném tudni, hogy mitől lugosodik a víz.
 
Van még más "bibi" is, ha növényes szemmel nézzük...Mindenesetre a kérdés nem erre vonatkozott. Természetesen stabilan, és a kiindulási pH-nál alacsonyabban lehet tartani a pH-t is, ha nagynyomású CO2-t használ az ember. Ettől még a csapvizem pH-ja felmászik 8-8,5-re, és szeretném tudni az okát, valamint a hatását az élőlényekre (rám, halaimra, rákomra, növényekre), hogy tudjam, kell-e a kiindulási pH-val foglalkoznom. A jelenleg üzemelő akváriumaim közül egyébként is csak egyetlen egyben megy CO2. Továbbra is várom, hátha valaki tud válaszolni vagy hozzátenni.
 
gosta said:
Tudja valaki, hogy mi viheti fel a csapvíz pH-ját (függetlenül a kH-tól, mert a forraltat is, forralatlant is kb. ugyanakkora mértékben) 8-8,5-re???

Sokakat kérdeztem, egy olyan választ kaptam, ami lehetségesnek tűnik, megosztom Veletek, ha már senki nem reagált a kérdésemre érdemben. Szóval, ha klórozzák a vizet, az állítólag csökkenti a pH-ját (a klór savakat képezve oldódik benne). Valószínűleg a víz eredeti pH-ja (mármint a csapvíznek használt, de még klórozatlan) enyhén lúgos, beleteszik a klórt, ez leviszi 7-re. Amikor a klór kiszáll belőle (állni hagyom, forralom), visszaáll a klórozás előtti 8-as pH. Nekem hihetőnek tűnik.
 
A klórgáz tisztán molekuláris formában oldódik, nem lép sav-bázis kölcsönhatásba a vízzel. De ha a vizet valamilyen klórvegyülettel klórozzák, akkor minden lehetséges. Én úgy tudom, Cl2-t használnak, de nem vagyok benne biztos.
Szerintem az lehet a jelenség oka, hogy a csövekben a nagy nyomás alatt lévő vízben több az oldott CO2(ahogy minden más légköri gáz is), ami a csőből kiérve egy idő után távozik.
 
Moszat said:
A klórgáz tisztán molekuláris formában oldódik, nem lép sav-bázis kölcsönhatásba a vízzel.

A kertészeti lexikonban ez van http://www.tuja.hu/kerteszeti-lexikon/klor.html:
Klór (Cl) zöldessárga színű, fojtó szagú gáz. Könnyen cseppfolyósítható, vashengerekben szállítják. Vízben oldódik, ez a klórosvíz, melyben sósavra és hipoklórsavra bomlik. A levegőnél nehezebb. Negatív elem, mely a legtöbb elemmel közvetlenül egyesül. Hidrogénnel fény hatására robbanásszerű hevességgel reakcióba lép.
A hidrogént a vízből is elvonja, miközben atomos oxigént tesz szabaddá. Erélyes oxidálószer. Kiterjedten alkalmazzák ezért színtelenítésre, szagtalanításra, fertőtlenítésre.

Egy másik helyen pedig:
A klóros víz állás közben lassan leszíntelenedik, mert a vízben oldott klór a vízzel sósav és hipoklórossav keletkezése közben reagál: Cl2 + H2O = HCl + HOCl. A hipoklórossav pedig fény hatására könnyen sósavra és naszcensz oxigénre bomlik: HOCl = HCl + O. Ezért a klór víz jelenlétében erős oxidálószer.

Moszat said:
Szerintem az lehet a jelenség oka, hogy a csövekben a nagy nyomás alatt lévő vízben több az oldott CO2(ahogy minden más légköri gáz is), ami a csőből kiérve egy idő után távozik.

A csövekben, ahol nagy nyomás van, nincs ott a co2, mert nincs ott a légkör. Jó esetben ott csak a víz van, meg amit előzőleg a vízhez tettek. De ezt csak gondolom, nem beszéltem senkivel, aki tudja, hogyan és mi kerül a csövekbe.
 
Igazad van, trehány voltam.A nyomásos részt viszont nem ex-has találtam ki, olvastam hogy a nyomás miatt beoldódott nitrogén problémát okozhat a halaknál, ha egyből beöntik a csapvizet. A gyakorlatban erre sose hallottam példát, de a jelenség elképzelhető. Ha meg a nitrogén képes így beoldódni, akkor a CO2 is. A csövekben nincs levegő(ha kerülne is, beoldódna hamar), viszont előtte keveredik a vízbe buborék, ami a csövekbe kerülve a nagyobb nyomás alatt beoldódik. De jobban belegondolva annyi nem oldódhat be, hogy ennyivel vigye lejjebb a pH-t. Sósavból is érezhető mennyiség kell, hogy a kemény víz pH-ja ennyit csökkenjen. A klórgáz meg elvileg csak nyomokban lehetne a vízben, mert nagyon káros az emberi szervezetre.
Egyébként nálunk rögtön a csapból pH 7,5 fölötti víz jön(a neptun teszt eddig mér). A kemény víznek lúgos a kémhatása, ez a része stimmel, az a fura, hogy máshol csapból 7 közeliként jön. Vagy csak más teszttel van mérve, azért van eltérés. Egyébként milyen kemény vízről van szó?

Nemrég mesélte nekem egy kereskedő, hogy szerinte a vizet direkt lúgosítják, hogy ne károsítsa a csöveket. Meg higany van benne, csak eltitkolják, mert akkor pánik törne ki, és meg vannak fenyegetve a laborok, nehogy nyilvánosságra hozzák. (Meg azt is, hogy a diszkoszhal és a CRS garnéla valójában a csapvizet szereti, de ez nem tartozik ide.) :roll:
 
A keménység forralás előtt 16 GH és 15 KH. Utána lemegy 11 GH és 6 KH-ra. Az akváriumban most kevert víz van, régen csapvizes volt: 12 GH és 9 KH. És nincs vízköves csík:))
 
Forrásvízzel próbálkozott már valaki? Minap találtam egy oldalt ahol a nagyobb források hozzávetőleges adatai szerepelnek:
http://www.dendeocse.hu/springs/Springs.php?num=200
Némelyik adat lehet hogy elavult, vagy pontatlan, de ezek alapján a környékemen (kb 20 km a Kőszegi-hegység) nagyon jó minőségű vizek vannak már ami a pH, gH, kH-t illeti, szemben a szombathelyi vezetékes víz keménységével.
A nagyobbak vízhozamával pedig "pillanatok alatt" meg tudnék tölteni jópár nagyobb műanyag kannát/tartályt. :)
 
Visitor said:
Forrásvízzel próbálkozott már valaki? Minap találtam egy oldalt ahol a nagyobb források hozzávetőleges adatai szerepelnek:
http://www.dendeocse.hu/springs/Springs.php?num=200
Némelyik adat lehet hogy elavult, vagy pontatlan, de ezek alapján a környékemen (kb 20 km a Kőszegi-hegység) nagyon jó minőségű vizek vannak már ami a pH, gH, kH-t illeti, szemben a szombathelyi vezetékes víz keménységével.
A nagyobbak vízhozamával pedig "pillanatok alatt" meg tudnék tölteni jópár nagyobb műanyag kannát/tartályt. :)

A pontatlanság abból adódik, hogy ugye nincs megfelelô mérômûszerünk, csak ezekkel az akvaráiumi célra használt folyadékokkal mérünk. Azok pedig olyanok amilyenek, de azért nagyjából megállapítható a víz pár tulajdonsága. Tapasztalat szerint a ph a legpontatlanabb, a többit azért aránylag jól be lehet lôni.

Amúgy a forrásvíz szerintem macerás. Kicipelni az üres kannákat , majd sok kiló vizet vissza a kocsihoz. Fôleg ha a forrást autóval nem lehet megközelíteni...
És ezt mondjuk hetente - kéthetente...
hs
 
hakansukur said:
Amúgy a forrásvíz szerintem macerás. Kicipelni az üres kannákat , majd sok kiló vizet vissza a kocsihoz. Fôleg ha a forrást autóval nem lehet megközelíteni...
És ezt mondjuk hetente - kéthetente...
hs

Március közepén indítottam az akváriumot, az első feltöltés felesben csapvíz és forrásvíz volt. Azóta teljesen átálltam a forrásvízre. Úgytűnik mind a növények, mind a halak/garnélák jól érzik benne magukat(a vizibolhák is, a külső szűrő tartályában csak úgy nyüzsögnek, az ivadékgarnélákkal együtt :)). Eddig a nagyobb algásodás is szerencsére elkerült, kivétel indítás után nem sokkal kis ideig barnaalga, és jelenleg minimális BGA az üveg mentén a talajban. Vízkezelőt csak a kis garnélás akiban használok.
Egyébként kocsival kb 10 m-re meg lehet állni a forrástól, közvetlen az út mellett van. 6 db 20l -es kannát szoktam vinni, ez nagyjából 3 hétig elég. Amíg megtöltöm őket meg szívok egy kis friss levegőt... :)

A forrás:
http://v21.lscache7.c.bigcache.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/51396169.jpg
és a kis patak amibe belefolyik:
http://v3.cache1.c.bigcache.googlea...otos/original/51396165.jpg?redirect_counter=1
 
Sziasztok!

Van két akváriumom és mind a kettőben alacsony a PH<=6.
Mitől lehet ez?
Debrecen mellet lakom.
Nem használok CO-t csak carbot azt is a gyári adagot.
Mivel tudnám emelni?

Köszi!
 
Sziasztok!
A helyzet a következő,Ro víz és csapvíz keverékét használom egy hete 4:1 arányban(addig 3:2 arányban használtam egy hónapig), a gondom a következő lenne,a csapvíz felviszi a ph-t 8 közelébe és arra gondoltam,hogy teljes Ro vízes cseréket fogok csinálni,de pótolnom kell a vízből hiányzó anyagokat és nekem ez http://www.greenaqua.hu/mironekuton-asv ... -300g.html a termék jó választásnak tűnik,stabil ph,alacsony gh,jól hangzik,várom a véleményeket!

Előre is köszi!

Norman
 
Norman said:
Sziasztok!
A helyzet a következő,Ro víz és csapvíz keverékét használom egy hete 4:1 arányban(addig 3:2 arányban használtam egy hónapig), a gondom a következő lenne,a csapvíz felviszi a ph-t 8 közelébe és arra gondoltam,hogy teljes Ro vízes cseréket fogok csinálni,de pótolnom kell a vízből hiányzó anyagokat és nekem ez http://www.greenaqua.hu/mironekuton-asv ... -300g.html a termék jó választásnak tűnik,stabil ph,alacsony gh,jól hangzik,várom a véleményeket!

Előre is köszi!

Norman

Én Viktorék tanácsára simán pihentetem az RO vizet legalább 1 napig a vízcsere előtt, természetesen nyitott tetővel(két 35 literes hordóban). Így a vízben oldott gázok távozni tudnak(ezek befolyásolják a ph-t). A vízcserére teljesen semleges lesz az RO víz. Sima meleg csapvízből kb. 15%-ot keverek hozzá, hogy tudjam tartani a hőmérsékletet, illetve ne legyen 0 a KH. A többi a talajon múlik meg a GA Mikro/Makro-n. Minden növény elég gyorsan nő és tápanyaghiányosnak sem néznek ki.
De lehet tévedek, meg kéne kérdezni őket. ;)
Lehet, ha állni hagynád az RO vizet és a csapvizet is, akkor semleges ph-t kapnál?
 
eMZé said:
Norman said:
Sziasztok!
A helyzet a következő,Ro víz és csapvíz keverékét használom egy hete 4:1 arányban(addig 3:2 arányban használtam egy hónapig), a gondom a következő lenne,a csapvíz felviszi a ph-t 8 közelébe és arra gondoltam,hogy teljes Ro vízes cseréket fogok csinálni,de pótolnom kell a vízből hiányzó anyagokat és nekem ez http://www.greenaqua.hu/mironekuton-asv ... -300g.html a termék jó választásnak tűnik,stabil ph,alacsony gh,jól hangzik,várom a véleményeket!

Előre is köszi!

Norman

Én Viktorék tanácsára simán pihentetem az RO vizet legalább 1 napig a vízcsere előtt, természetesen nyitott tetővel(két 35 literes hordóban). Így a vízben oldott gázok távozni tudnak(ezek befolyásolják a ph-t). A vízcserére teljesen semleges lesz az RO víz. Sima meleg csapvízből kb. 15%-ot keverek hozzá, hogy tudjam tartani a hőmérsékletet, illetve ne legyen 0 a KH. A többi a talajon múlik meg a GA Mikro/Makro-n. Minden növény elég gyorsan nő és tápanyaghiányosnak sem néznek ki.
De lehet tévedek, meg kéne kérdezni őket. ;)
Lehet, ha állni hagynád az RO vizet és a csapvizet is, akkor semleges ph-t kapnál?

Szia!
Köszönöm a válaszod!
A teljes tiszta képhez hozzátartozik,hogy egyelőre veszem az ro vizet(így áll bőven),mert nincs még fordított ozmózis szűrőm,ada talajt használok ada tápozással.Nekem az ro vízem ok ph-ban,semleges körüli,de a csapvíz elviszi erősen a lúgos tartományba és ezért szeretném kiiktatni a csapvizet ami egyébként is rossz minőségű,magas vas-oxid és arzén tartalmú,egy érv szól mellette,hogy nagyon lágy,abszolút nincs vízkő,tehát teljesen ro vizet szeretnék ásványanyag visszatöltéssel és ezért gondoltam a mironekuton-ra ami szintén lúgos 7.4ph-ra állítja be,de az még tűrhető szerintem,inkább mint a 8 vagy a 8,2. :?
 
Back
Oldal tetejére