• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Orinoco Flow - 80 l low-tech

szacsi84

Kertész szaki
Elindítom a megújuló akváriumom életét bemutató naplót.
Előrebocsátom, hogy ez egy gyakorló növényezősebb low-tech akváriumnak készül. "Jelenlegi tudásom szerint", ahogy anno a fizika tanárom mondta.
Előzmények:
0. akvárium: 2 hónap 30l, aquael fan mini, kavics. pár vallisnéria, 4-5 platti 1 anci
1. akvárium: bruttó 96 liter
  • Evolution 2206 FULL (volt Aquatec Astro), Külső szűrő 60-120 literes akihoz Űrtartalom: 6 liter Teljesítmény: 600 l/h Fogyasztás: 12W Méretek: 20 x 20 x 32 cm, + kb. 10 cm (csapok) Szűrőanyagok: szivacs+Aquatec Bakto-Max, lávakő+perlonvatta (2 tálcás), Aquael Fan Mini belsőszűrő
  • Jäger 100W-os fűtőszál (26 °C)
  • 1 Plant Color és 1 Tropical Sun, 60 cm és 18 wattosak, Napi 12 óra
  • Hengerelt bazalt ajzat 1mm szemcseméret, 15 kg, 3-6cm vastagságba
jelenlegi "leépült" állása:
  • Anubias barteri - var. nana 3 tő
  • Cryptocoryne crispatula - Fodros vízikehely sok
  • Paracheirodon axelrodi - Vörös neonhal
  • Ancistrus temminckii - Algaevő harcsa hím 1db
  • Sziámi algaevő 1 db
2. akvárium: Tervezés alatt. Anyagi okok miatt az akvárium, a szűrő, fűtés, világítás nem nagyon variálható...(ötleteket szívesen fogadok). Amit csak lehet szeretnék az előzőekben felsoroltakból átmenteni.

Szeretném itt a tervezés, fejtörés, adatgyűjtés folyamatát is megörökíteni a low-techben utazók számára. Elnézést, ha már van ilyen, kb. 20 oldalnyi naplót sikerült átnéznem a 39-ből.
 
Örülök ,hogy egyre több nő is beválalja e szép hobby-t :) és felhiggítja az erős férfi mezönyt :) Nos szerintem először csinálj egy rajzott vagy valamilyen alapkoncepciót állíts össze, mutasd be az alapelképzelést és indulhat a formázás :) Sok sikert kívánok neked ! :)
 
Örülök ,hogy egyre több nő is beválalja e szép hobby-t :) és felhiggítja az erős férfi mezönyt :) Nos szerintem először csinálj egy rajzott vagy valamilyen alapkoncepciót állíts össze, mutasd be az alapelképzelést és indulhat a formázás :) Sok sikert kívánok neked ! :)

Helló! Köszi, per pill egyenlőre a szépérzékemre hagyatkozhatok, azt hiszem nem én leszek a DIY nagykövete :) (mire való egy unokaöcsi :p )Környezetmérnökként legalább bioszból meg kémiából jó vagyok :)

Csináltam már barkács módszerben PPT-ben egy tervet, de még erősen változik a sok olvasgatás hatására...azt hiszem függő lettem? Hajnal 1-kor még gép előtt, ma 7-kor már gép előtt :rolleyes: Az április 8-i hétvégén terveztem elkirándulni a GA-ba, de nem biztos, hogy addigra letisztul a kép. Ami valószínű, hogy egy neonhalas egyéb pontylazacos (pl. serpa, vagy amanda) olyan sok sok növénnyel amik bírják a fényszegényebb vizeket.
 
Ma mértem a csapvizünket...hát a olyan kemény, hogy csoda, hogy folyékony :p küzdök is a vízkővel rendesen a fürdőben...
 
Szerintem elkirándulni bármikor megéri, ha másért nem is, ötleteket gyűjteni kitűnő program
 
Szia!

Jónak ígérkezik, amin mindenképp változtass, ne legyen szögletes rész mert az nem természetes, illetve az "ösvényed hátulról előre szélesedjen, , ne fordítva. Egy kis utómunka a képen, aztán tessék újra bemutatni.
 
W-rig, teljesen igazad van :) csak a power point lehetőségei korlátozottak. Megpróbálom még csiszolgatni. Természetesen a beültetés nem lesz kocka :) a folyótorkolat pedig szélesedni fog :)

Mindjárt felrakom a növénytérképemet is.
 
W-rig, teljesen igazad van :) csak a power point lehetőségei korlátozottak. Megpróbálom még csiszolgatni. Természetesen a beültetés nem lesz kocka :) a folyótorkolat pedig szélesedni fog :)

Mindjárt felrakom a növénytérképemet is.

Rendben Hölgyem, várjuk:)!
 
No, sűrű növényzetet a fantáziátokra bízom, természetesen több tő és szétszórtabb lesz a helyzet valóságban, csak a beszúrt képek mérete korlát volt.



Az alábbi növényeket gubiztam, hogy esetleg bírnák nálam a spártai körülményeket és formára olyasmik, mint amit szeretnék. Még jó, hogy van miből válogatni. Ami nem teljesen egyértelmű számomra. A lent felsoroltak közül mind nyírható, nem néz ki bénán ha lecsapom a tetejét?

A favorizált példányok:
Előre:
  • Elatine Hydropiper szőnyeg szerűen növesztve;
  • Eocharis parvula a "folyó" partra (nincs a képen még)
  • Microsorum pteropus Trident a "folyó" partra
Középre:
  • előző akiból: Anubias barteri nana 3 tő
  • Lindernia rotundifolia
  • Sagittaria subulata
Fára:
  • Monosolenium-tenerum (a szigetre)
  • Fissidens-fontanus (pl az egyik fára kötözve)
Háttérbe:
  • limnophila sessiliflora
  • 2 tő vizikehely az előző akiból
Várom szívesen a tanácsokat, véleményeket, építő jellegű kritikákat :) további növény tippeket, helyettesítő növényeket. Miből, hány tövet érdemes 80 literre (szé:80 cm, mély: 35 cm)

Ha bárkinek április közepe táján lenne fölös szaporulata ezen fajok bármelyikéből, akkor kérem szépen, hogy szóljon!
 
Szia!
Vizikelyhet mindenképpen hagyd ki, azt nem rakunk növényesbe. Biztosan sajnálod, de eluralkodna az akin se-perc alatt.
Sok sikert!
 
Talaj-téma: 3 féle típus: növény táptalaj, általános talaj és dekorációnak a hengerelt bazalt.

JBL aquabasis plus 1cm vastagon a JBL manando alá (3 cm +). A manandoból szoktátok a terepviszonyokat is alakítani? A folyó a meglévő hengerelt bazalt lenne, (talán egyszer még lesznek pandáim :) ) a bazalt alá nem gondoltam semmit, ott nem lesz növény. Már csak azt kell kiókumlálnom, hogy a kialakításnál hogyan ne keveredjenek a típusok, a növénysulis leírásban egy elég egyszerű forma szerint választották el a két talajtípust, ennél a folyó bonyibb. A kövekkel igyekszem majd visszatartani a keveredést.
 
Talaj-téma: 3 féle típus: növény táptalaj, általános talaj és dekorációnak a hengerelt bazalt.

JBL aquabasis plus 1cm vastagon a JBL manando alá (3 cm +). A manandoból szoktátok a terepviszonyokat is alakítani? A folyó a meglévő hengerelt bazalt lenne, (talán egyszer még lesznek pandáim :) ) a bazalt alá nem gondoltam semmit, ott nem lesz növény. Már csak azt kell kiókumlálnom, hogy a kialakításnál hogyan ne keveredjenek a típusok, a növénysulis leírásban egy elég egyszerű forma szerint választották el a két talajtípust, ennél a folyó bonyibb. A kövekkel igyekszem majd visszatartani a keveredést.
Szia!
A táptalaj és a Manado jó választás, bár a Manadoról tudnod kell, hogy nagyon könnyű szerkezetű talaj. Ebből következik, hogy abból dombokra, "hegyekre" ne számíts, az áramlás kb. egy hét alatt simára gyalulja. Én az akvárium hátsó részén a szintemelést úgy csináltam, hogy palakövet és lávakövet tettem alá, így nem olyan vészes, de azóta még így is utána kellett töltenem hátul az üvegnél a Manado-t. Ültetni sem egyszerű bele, de nem megoldhatatlan feladat, csak trükkös.
A talajtípusok elválasztását általában növényekkel, kövekkel lehet megoldani, azonban arra figyelni kell, hogy ne legyenek túl szabályosan kirakva a kövek. Én úgy csináltam, hogy a netről vadásztam egy-két képet, s azokat használtam inspirációnak.
Majd menet közben segítünk tanácsokkal, csak csináld!;)
 
Szia!
A táptalaj és a Manado jó választás, bár a Manadoról tudnod kell, hogy nagyon könnyű szerkezetű talaj. Ebből következik, hogy abból dombokra, "hegyekre" ne számíts, az áramlás kb. egy hét alatt simára gyalulja. Én az akvárium hátsó részén a szintemelést úgy csináltam, hogy palakövet és lávakövet tettem alá, így nem olyan vészes, de azóta még így is utána kellett töltenem hátul az üvegnél a Manado-t. Ültetni sem egyszerű bele, de nem megoldhatatlan feladat, csak trükkös.
A talajtípusok elválasztását általában növényekkel, kövekkel lehet megoldani, azonban arra figyelni kell, hogy ne legyenek túl szabályosan kirakva a kövek. Én úgy csináltam, hogy a netről vadásztam egy-két képet, s azokat használtam inspirációnak.
Majd menet közben segítünk tanácsokkal, csak csináld!;)

Szia! Köszi a lávaköves tippet. Olyan óriási hegyeket nem akarok, de azért a bal hátsó sarok felé emelkedne picit. Úgy kéne a lávaköveket betennem, hogy pl. a hátsó sarokba, arra teszem az JBL aquabasis plust és úgy a manandót?

Láttam olyan talajfeltöltési módot, hogy vmilyen szúnyogháló félével választotta el az illető a két színű talajt :)
 
Szia szacsi!

Úgy kéne a lávaköveket betennem, hogy pl. a hátsó sarokba, arra teszem az JBL aquabasis plust és úgy a manandót?
Igen!
A hálózás is megoldás lehet, csak a növények átrendezésénél, cseréjénél jelenthet problémát!

A növények jók lesznek (kivéve a jobb szélső nagy, sokat fog a fényből)!

A.ttila
 
Szia!
Üdv a kertészkedő, low-techben utazó környezetmérnökök között :)
Kíváncsian várom az akit. Ha megengedsz pár tanácsot a könnyebb indítás végett:
A parvulának lehet kevés lesz a fény, gyepre ne nagyon számíts. Cryptocoryne fajokat bátran ajánlom, nekem 112l-ben 36w-tal nagyon szépen nőttek. Esetleg marseila hirsuta, vagy hydrocotyle tripartita japan is jó választás lehet. Valisneria és bacopa fajok szintén jól elvannak low-techben.
Ha nagyon kemény a felétek a víz, de nem akarsz RO-zni, használhatsz kevert ágyas ioncserélő műgyantát.

Sok sikert az akihoz:)
 
Szia!
Vizikelyhet mindenképpen hagyd ki, azt nem rakunk növényesbe. Biztosan sajnálod, de eluralkodna az akin se-perc alatt.
Sok sikert!
Ezzel a kijelentéssel vitatkoznék, lehet, hogy ebbe az akváriumba nem való, de ilyen kategórikusan, többesszámban kijelenteni szerintem nem szerencsés.
 
Back
Oldal tetejére