• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen halat válasszak?

Én is tartottam már brigiket 30as nanoban, nálam nem érezték jól magukat.
Lehet, függ az áramlástól és az akvárium berendezésétől is. Nálam akkor nem érezték magukat túl jól, amikor nagyon erős volt az áramlás, illetve most nagyon besűrűsödött a növényzet, amin felfelé közlekednek a garnélák is és így szűkös lett a dolog. Hamarosan megoldódik majd a dolog, átkerülnek nagyobba, majd később egy máshogy telepített 30 literesbe. Ja, még a hirtelen erős fényt nem szeretik. (Most nem dimmelhető lámpa van fölöttük.) (Disclaimer: nincs irdatlan hosszú tapasztalatom velük, pár hónap alatt ezt láttam.)
 
természetesen nem kell megfelezni a méreteket ha nem muszáj... de itt a "kényszer" miatt szükség van rá, azért is gondolkodok nano halakban :) A kereskedésekben kisebb kockában vannak és a youtubon is nagyon sok híresebb aquascaper tart ekkora kockákban halakat, nagyobb testmérettel is, ahol vígan elvannak, szaporodnak is.

Az eszmefutatásom azt hiszem logikus testméret-akvárium méret vonatkozásában :) segítséget azért kértem ebben a témában mert a fent említett 2 halfaj közül eddig egyet sem tartottam, nem tudom mekkora mozgásteret igényelnek.
Az én eszmefuttatásom is teljesen logikus volt ám. Ha Johnnyt 30 m2-re zárod, természetesen túl fogja élni és a boldogságfaktora sem lesz mérhetően alacsonyabb - legalábbis egyértelműen a lakásméretre visszavezethetően nem lesz.
Kényszer? Ezalatt a vágyadat érted, hogy te mindenképpen otthon akarod nézegetni őket? Vagy hogy nem akarsz plusz erőfeszítést tenni a nagyobb élőtér érdekében? Ha két saroknyira van egy iskola feleakkora tantermekkel, vagy másik alternatívaként egy normál termes 5 km-re, melyikbe íratod a gyerekedet? A szomszédosba és azzal vigasztalod majd magad, hogy "kénytelen voltál"?

Egy szónak is száz a vége. Feltételezem, leginkább addig kérdeznél vissza, míg valaki abban nem erősít meg, amit szeretnél hallani, vagyis hogy jó lesz nekik a 30 liter is. És mivel többen próbáltak már itt - sikertelenül - a lelkiismereted szerepét átvenni és nyilván senki nem fogja tudni tudományosan indokolni, hogy a 32 liter miért jó, a 29 meg miért nem, megszívtad, a kérdés már elhangzott, a válaszok is, most már csakis rajtad áll a dolog :)
Van még egy "tudományos" indoklás is, mégpedig hogy az akvárium vizének konstans minőségét sokkal nehezebben forgatja fel bármi, ha nagyobb a víztömeg. Kisebb űrtartalomnál apró változások is jobban kihatnak a vízre, mint pl az állatok anyagcseréje, CO2-ingadozás stb. De ez persze nem kifogás, kis odafigyeléssel a halak így is-úgy is túlélik majd. És különben is, inkább örüljenek, hogy nem kell ellenségektől (ragadozó halaktól stb.) tartaniuk, mint a természetes élőhelyükön... :)
 
Nano halaim vannak. Átépítés miatt pár hétig egy 30-as kockában voltak. Szerintem haltartásra alkalmatlan. A 32 literes tégla sokkal jobb, pedig csak 15 centivel szélesebb. Laktak még 64 literesben is. Szerintem ez a minimum méret.
Most 240 literesben vannak. Ezt szeretik a legjobban.
 
Az én eszmefuttatásom is teljesen logikus volt ám. Ha Johnnyt 30 m2-re zárod, természetesen túl fogja élni és a boldogságfaktora sem lesz mérhetően alacsonyabb - legalábbis egyértelműen a lakásméretre visszavezethetően nem lesz.
Kényszer? Ezalatt a vágyadat érted, hogy te mindenképpen otthon akarod nézegetni őket? Vagy hogy nem akarsz plusz erőfeszítést tenni a nagyobb élőtér érdekében? Ha két saroknyira van egy iskola feleakkora tantermekkel, vagy másik alternatívaként egy normál termes 5 km-re, melyikbe íratod a gyerekedet? A szomszédosba és azzal vigasztalod majd magad, hogy "kénytelen voltál"?

Egy szónak is száz a vége. Feltételezem, leginkább addig kérdeznél vissza, míg valaki abban nem erősít meg, amit szeretnél hallani, vagyis hogy jó lesz nekik a 30 liter is. És mivel többen próbáltak már itt - sikertelenül - a lelkiismereted szerepét átvenni és nyilván senki nem fogja tudni tudományosan indokolni, hogy a 32 liter miért jó, a 29 meg miért nem, megszívtad, a kérdés már elhangzott, a válaszok is, most már csakis rajtad áll a dolog :)
Van még egy "tudományos" indoklás is, mégpedig hogy az akvárium vizének konstans minőségét sokkal nehezebben forgatja fel bármi, ha nagyobb a víztömeg. Kisebb űrtartalomnál apró változások is jobban kihatnak a vízre, mint pl az állatok anyagcseréje, CO2-ingadozás stb. De ez persze nem kifogás, kis odafigyeléssel a halak így is-úgy is túlélik majd. És különben is, inkább örüljenek, hogy nem kell ellenségektől (ragadozó halaktól stb.) tartaniuk, mint a természetes élőhelyükön... :)
Nos, azt hiszem az életszituációmat magam ismerem a legjobban :) Mivel nagyobb akvára nincs lehetőségem(nem anyagi, hanem helyhiány miatt) be kell érnem 2. akváriumnak egy 30 literessel. A kényszer alatt ezt értettem.

Egy szónak is száz a vége. Feltételezem, leginkább addig kérdeznél vissza, míg valaki abban nem erősít meg, amit szeretnél hallani, vagyis hogy jó lesz nekik a 30 liter is.
ez sem talált... A legelső kérdésem sem az akva méretére, hanem konkrétan két halfajra esetleg egy harmadik nano fajra irányult. A terelgetés hatására be is láttam, hogy a galaxy razbóra nem való a 30 literesbe, ahogyan korábban is írtam már. Viszont a brigittae még gondolkozom erősen, ők egy teljesen más tészta :) az akva berendezése is teljesen feküdne számukra. Az biztos, hogy ha több nem is, de 4 hal lesz benne... Amint beállt a vízem pár süncsiga, amano garnéla és 4 oto fog beköltözni. A többit majd meglátom :)

Én is tartottam már brigiket 30as nanoban, nálam nem érezték jól magukat.
A nem érezték jól magukat miben nyilvánult meg? hányan voltak? más halfajok is voltak benne?

Nano halaim vannak. Átépítés miatt pár hétig egy 30-as kockában voltak. Szerintem haltartásra alkalmatlan.
milyen fajták? hány darabot tettél a 30-s akvába? :) kérlek indokold is meg miért alkalmatlan a 30-s kocka szerinted.

Senki ne értsen félre(nem kötekedés végett kérdezek vissza) a döntéshez több szempontból is értelmeznem kell az infókat :)
 
Senki ne értsen félre(nem kötekedés végett kérdezek vissza) a döntéshez több szempontból is értelmeznem kell az infókat :)

Nem hinném, hogy bárki kötekedésnek venné.

A nano halak elnevezése pusztán félrevezető. A méretükre vonatkozik és nem arra, hogy mekkora akvában tarthatók. Sügerekről gondolom hallottál. Ma is divatosak még, csak kevesebbet hallani róluk. A sügerek kicsi változatait nem nano sügereknek hívják, hanem törpesügereknek. Nem biztos, hogy egy törpesügér faj minden esetben tartható sokkal kisebb akváriumban, mint egy nagyobb testű sügér. Főleg a számát tekintve. A nagyobb testű sügereknél létező eszköz a túltelepítés előnyeinek a kihasználása (úgy tűnik, mintha túl sok lenne a hal az akváriumban, közben meg a nagyobb csapat nagyobb rendet/békét/nyugalmat jelent általában), addig a törpesügerek sokkal több helyet igényelnek nagyobb társaiknál (általában). A végén kiderül, hogy ha szeretnél egy párnál több törpesügit tartani, akkor egész nagy akvárium kell hozzá. Kicsit szájbarágós, tudom. Ezt is csak úgy gondoltam leírom, hogy érezd, a halak mérete még önmagában, de facto, nem határozza meg az akvárium méretét. Sőt.

A nano halaknál a másik, ritkán említett gond, hogy sokkal több példányt illik belőle tartani. Minél kisebb, annál többet. Préda hal. Úgy is érzi magát és úgy is viselkedik. Mindig fél és retteg, hogy megeszi valami. A nagy csapat azért kell, hogy minden tagja a csapatnak úgy érezze, hogy a másikat fenyegeti a nagyobb veszély és nem őt. Nano halak esetén 20 példány alatt nem is érdemes gondolkodni. Az akvárium mérete így válik érdekessé. Sok pici hal, ami állandóan félelemben és reszketésben él - ez az életösztöne - több helyet is igényel, mert mindig menekül, mindig bujkál, mindig keresi azt a helyet, ahol (önmagához képest) biztonságban érzi magát egy várható támadás esetén. Nem tudod nekik elmagyarázni, hogy nem, nincs és nem is lesz ragadozó, ami megeszi. A sok pici hal halálfélelemben éli le az egész életét. És az bizony nem olyan 30 literben, mint 60-ban, vagy még nagyobb akváriumokban. A nano halak sem valók kisméretű akváriumba, mert alapból stresszesebb halak. a nagyobb méretű halaknál. Nano akváriumokban garnélát tartunk.

Továbbra is azt javaslom, hogy maradjon garnélás az akvád. A garnélák nem szeretik a halakat. Ők is arra szavaznának, hogy ne tegyél semmilyen halat be hozzájuk. Nekik a nano hal is nagyon veszélyesnek tűnik. A sok nano hal maga lenne az állandó terrorfenyegetettség :)
 
Utoljára módosított:
Nano halak esetén 20 példány alatt nem is érdemes gondolkodni.
Nem vagyok egy nagy halas, de ezt megerősítem. 13an voltak eddig, érezhetően jobban érzik magukat amióta 20an (na jó, 19) vannak. Pedig azért volt 12 - amit elégbek és soknak is gondoltam) mert vhol ezt írták minimumnak, és ezért nem hittem, hogy a több még hozzáad az életminôségükhöz.
 
Nem hinném, hogy bárki kötekedésnek venné.

A nano halak elnevezése pusztán félrevezető. A méretükre vonatkozik és nem arra, hogy mekkora akvában tarthatók. Sügerekről gondolom hallottál. Ma is divatosak még, csak kevesebbet hallani róluk. A sügerek kicsi változatait nem nano sügereknek hívják, hanem törpesügereknek. Nem biztos, hogy egy törpesügér faj minden esetben tartható sokkal kisebb akváriumban, mint egy nagyobb testű sügér. Főleg a számát tekintve. A nagyobb testű sügereknél létező eszköz a túltelepítés előnyeinek a kihasználása (úgy tűnik, mintha túl sok lenne a hal az akváriumban, közben meg a nagyobb csapat nagyobb rendet/békét/nyugalmat jelent általában), addig a törpesügerek sokkal több helyet igényelnek nagyobb társaiknál (általában). A végén kiderül, hogy ha szeretnél egy párnál több törpesügit tartani, akkor egész nagy akvárium kell hozzá. Kicsit szájbarágós, tudom. Ezt is csak úgy gondoltam leírom, hogy érezd, a halak mérete még önmagában, de facto, nem határozza meg az akvárium méretét. Sőt.

A nano halaknál a másik, ritkán említett gond, hogy sokkal több példányt illik belőle tartani. Minél kisebb, annál többet. Préda hal. Úgy is érzi magát és úgy is viselkedik. Mindig fél és retteg, hogy megeszi valami. A nagy csapat azért kell, hogy minden tagja a csapatnak úgy érezze, hogy a másikat fenyegeti a nagyobb veszély és nem őt. Nano halak esetén 20 példány alatt nem is érdemes gondolkodni. Az akvárium mérete így válik érdekessé. Sok pici hal, ami állandóan félelemben és reszketésben él - ez az életösztöne - több helyet is igényel, mert mindig menekül, mindig bujkál, mindig keresi azt a helyet, ahol (önmagához képest) biztonságban érzi magát egy várható támadás esetén. Nem tudod nekik elmagyarázni, hogy nem, nincs és nem is lesz ragadozó, ami megeszi. A sok pici hal halálfélelemben éli le az egész életét. És az bizony nem olyan 30 literben, mint 60-ban, vagy még nagyobb akváriumokban. A nano halak sem valók kisméretű akváriumba, mert alapból stresszesebb halak. a nagyobb méretű halaknál. Nano akváriumokban garnélát tartunk.

Továbbra is azt javaslom, hogy maradjon garnélás az akvád. A garnélák nem szeretik a halakat. Ők is arra szavaznának, hogy ne tegyél semmilyen halat be hozzájuk. Nekik a nano hal is nagyon veszélyesnek tűnik. A sok nano hal maga lenne az állandó terrorfenyegetettség :)
Nem hinném, hogy bárki kötekedésnek venné.

A nano halak elnevezése pusztán félrevezető. A méretükre vonatkozik és nem arra, hogy mekkora akvában tarthatók. Sügerekről gondolom hallottál. Ma is divatosak még, csak kevesebbet hallani róluk. A sügerek kicsi változatait nem nano sügereknek hívják, hanem törpesügereknek. Nem biztos, hogy egy törpesügér faj minden esetben tartható sokkal kisebb akváriumban, mint egy nagyobb testű sügér. Főleg a számát tekintve. A nagyobb testű sügereknél létező eszköz a túltelepítés előnyeinek a kihasználása (úgy tűnik, mintha túl sok lenne a hal az akváriumban, közben meg a nagyobb csapat nagyobb rendet/békét/nyugalmat jelent általában), addig a törpesügerek sokkal több helyet igényelnek nagyobb társaiknál (általában). A végén kiderül, hogy ha szeretnél egy párnál több törpesügit tartani, akkor egész nagy akvárium kell hozzá. Kicsit szájbarágós, tudom. Ezt is csak úgy gondoltam leírom, hogy érezd, a halak mérete még önmagában, de facto, nem határozza meg az akvárium méretét. Sőt.

A nano halaknál a másik, ritkán említett gond, hogy sokkal több példányt illik belőle tartani. Minél kisebb, annál többet. Préda hal. Úgy is érzi magát és úgy is viselkedik. Mindig fél és retteg, hogy megeszi valami. A nagy csapat azért kell, hogy minden tagja a csapatnak úgy érezze, hogy a másikat fenyegeti a nagyobb veszély és nem őt. Nano halak esetén 20 példány alatt nem is érdemes gondolkodni. Az akvárium mérete így válik érdekessé. Sok pici hal, ami állandóan félelemben és reszketésben él - ez az életösztöne - több helyet is igényel, mert mindig menekül, mindig bujkál, mindig keresi azt a helyet, ahol (önmagához képest) biztonságban érzi magát egy várható támadás esetén. Nem tudod nekik elmagyarázni, hogy nem, nincs és nem is lesz ragadozó, ami megeszi. A sok pici hal halálfélelemben éli le az egész életét. És az bizony nem olyan 30 literben, mint 60-ban, vagy még nagyobb akváriumokban. A nano halak sem valók kisméretű akváriumba, mert alapból stresszesebb halak. a nagyobb méretű halaknál. Nano akváriumokban garnélát tartunk.

Továbbra is azt javaslom, hogy maradjon garnélás az akvád. A garnélák nem szeretik a halakat. Ők is arra szavaznának, hogy ne tegyél semmilyen halat be hozzájuk. Nekik a nano hal is nagyon veszélyesnek tűnik. A sok nano hal maga lenne az állandó terrorfenyegetettség :)
Teljesen egyetértek azzal, amit írtál. Egy fele akkora halnak nem feltétlenül elegendő fele akkora élettér. Még akkor sem, ha nem fogja körbeúszkálni a medencét. A kisebb térrel együtt jár, hogy nincs hová rejtőzni, kevesebb víz választja el őket a külső ingerektől (fény, mozgás, zaj). Ahogy írtad, ijedős csapathalakról beszélünk. Szerintem valahol 50-60 l körül van az a határ, ahol érdemes halat tartani. Gyerekkoromban volt halam 5 literes akváriumban is. Ma már nem vagyok rá büszke, sőt nem szeretném, ha ez követendő példa lenne mások számára. Egy hal akár egy nagyobb befőttes üvegben is életben maradna, de ez nem jelenti azt, hogy jól érzi magát.
 
Sziasztok :)

A 30 literes nanomhoz keresek békés nano halakat :) tényleg békéseket akik nem piszkálják a black galaxykat XD két faj tetszik eddig az egyik a Galaxy razbóra(Danio margaritatus) a másik a Zöldsávos törperazbóra(Boraras Brigittae). A galaxy razbóra jobban tetszik, de mindenhol minimum 60 litert írnak nekik... nem értem miért a nano kategóriába tartóznak így a méretükön kívül XD más ötleteket is szívesen veszek, hátha be tudom szerezni :)

Akik tartanak(mások véleményét is meghallgatom) galaxy razbórát 30 literes akvába megoszthatnák a tapasztalataikat :)

Köszönöm előre is a válaszokat :)
Remélem, nem tartod kötözködésnek ami írok. Főleg amiatt, mert látom, hogy komolyan veszed a dolgot.
Egy 60 l-es kocka nem foglal sokkal több helyet, mint egy 30 l-es. Kb. arasznyival nagyobb minden irányban. A nagyobb tér sokkal több lehetőséget rejt. Szerintem érdemes megfontolni.
Felvetnék még egy szempontot: nincs garnélabarát hal. A felnőtt garnélát a kis termetű halak már nem bántják. Az újszülötteket és fiatalokat viszont majdnem minden hal tápláléknak tartja, néhány algaevő faj kivételével. Leírnám a saját példámat. Volt egy 60 l-es kockám, több száz sakura garnélával. Nem bírtam magammal, vettem bele 6 db rubin tetrát. A halak gyönyörűek, nem szeretnék megválni tőlük. A garnélákra sajnos nincsenek jó hatással. Fogyatkozik a létszámuk, mert a szaporulatot megeszik a halak. Ijedőssé váltak, nem látom őket úszni, bújkálnak a levelek között. A halak is félősek, mert kevés belőlük 6 db. Nagyobb csapatot nem akarok venni, mert ahhoz meg a 60 l lenne kevés.
Szóval nem tudok olyan halat, amit érdemes lenne bruttó 30 (nettó 15-20) literben tartani, és nem bántja a garnélákat sem.
 
milyen fajták? hány darabot tettél a 30-s akvába? :) kérlek indokold is meg miért alkalmatlan a 30-s kocka szerinted.

Ugyanakkora térfogat mellett a téglatest alakú akvárium kevésbé mély, de szélesebb. Hosszabban tudnak úszkálni.
Átépítés miatt a 30-as kockában voltak egy darabig a halak. Hat gyöngy dánió, hat verébrazbóra, tizennégy amanda lazac, egy főnix razbóra. Minimális növényzet mellett is tömegnyomornak tűnt a nagy akvárium után.
Az amanda lazac és a verébrazbóra elég nyugis fajta, nekem jól elvoltak a 32 literes téglában. Igaz, csak öten voltak.

Csak hogy borzoljam a kedélyeket, három gallonos gömb, hat kis razbórával:

 
Ugyanakkora térfogat mellett a téglatest alakú akvárium kevésbé mély, de szélesebb. Hosszabban tudnak úszkálni.
Átépítés miatt a 30-as kockában voltak egy darabig a halak. Hat gyöngy dánió, hat verébrazbóra, tizennégy amanda lazac, egy főnix razbóra. Minimális növényzet mellett is tömegnyomornak tűnt a nagy akvárium után.
Az amanda lazac és a verébrazbóra elég nyugis fajta, nekem jól elvoltak a 32 literes téglában. Igaz, csak öten voltak.

Csak hogy borzoljam a kedélyeket, három gallonos gömb, hat kis razbórával:

pocsojában is megélnek XD az nanom ehhez képest felér egy tóval...

 
pocsojában is megélnek XD az nanom ehhez képest felér egy tóval...

Csak a pocsolyához, a teljes vitába nem szállnék bele: A képen egy apadás utáni állapotot látsz, amikor kint rekedtek a halak. Mivel labirintkopoltyúsok, egy ideig még kihúzzák, de ha nem kapnak megint rendesen vizet, akkor megdöglenek. A fickó nem azért a partot nézi, mert ott él a legtöbb, hanem mert onnan könnyű begyűjteni. Hogy eg ypárhuzam is legyen: Anno, mikor a kérész nem volt védett, édesapámmal a legjobb fogásunk a Tisza partjában volt, ahol már víz nem volt, csak a kérészek lyukaiban. Hirtelen apadt, nem tudtak lejjebb menni. Piszok könnyen összeszedtük őket, de pár napon belül megdöglöttek volna. Kubikokban is szoktak kint maradni áradások után halak. Amíg megvan a kellő vízméret, addig szépen nőnek, szaporodnak - ha meg kiszárad, akkor csendben megdöglenek. Szóval, a videón lévő sziámik alapvetően nem 1 liter pocsolyában élnek.
 
Sziasztok!

90 literes akváriumba galaxy razbórák mellé milyen mutatós halat ajánlotok? Guppi kivételével :D
 
Sziasztok!

90 literes akváriumba galaxy razbórák mellé milyen mutatós halat ajánlotok? Guppi kivételével :D
Ember tetra, nem zavarjak egymast, teljesen mas teruleteken usznak, eleg sok elfer egu 90 es tankban es szepen egyutt usznak.
 
Kongó lazaccal van valakinek tapsztalata?A.Kavicsos 2012 bejegyzésében olvastam, hogy bántják,csipkadik a növényeket.
Tart valaki esetleg,egyedi eset volt, vagy jellemzően ilyenek?
 
Köszi,megtaláltam, gyönyörűek!Még egy kérdés:Az akvarista boltban van belőlük pont egy 6 fős csapat.
Nem színesek,totál "szürkék".Lehetséges, hogy fiatalok,mikor kezdenek szinesedni?Jelenlg ha jól emlékszem 4-4,5 centisek
Josh akijában is ők voltak és nem emlékszem növény fogyásra.
 
Köszi,megtaláltam, gyönyörűek!Még egy kérdés:Az akvarista boltban van belőlük pont egy 6 fős csapat.
Nem színesek,totál "szürkék".Lehetséges, hogy fiatalok,mikor kezdenek szinesedni?Jelenlg ha jól emlékszem 4-4,5 centisek
4,5 centinél már kellene sejlenie egy kis színnek és az úszókon is kezd látszani, hogy hosszabb, díszesebb, mint a lányoké.
Simán lehet, hogy csak lányok. Legutóbbi csapatban, mikor rendeltem, csak fiúk jöttek.
 
a plattik tényleg ennyire érzékenyek a lágy vízre?
én azt hittem terminátorok, kipusztíthatatlanok
a terv az volt, hogy 3 platti egy pár black molly és 3 algázó törpeharcsa
már ki is néztem magamnak egy (szerintem) szép változatot:


korall-shop-5721fb9903f82.jpg
 
de ha a platti nem játszik
ez a kettő is nagyon tetszik:
Pirosorrú pontylazac
Vérfoltos pontylazac

mindkettőnél azt írják félénkek nem szeretik a fényt és nagyobb medence kell hozzá mint nekem van 50 literes
de a neonoknál is kb ezt írják szóval nem tudom...

 
Back
Oldal tetejére