• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen halat válasszak?

Nekem régen nagyon bevált a légpumpával hajtott szivacsszűrő. Lassú az áramlás, a szivacson pedig nagyon apró lyukak vannak.

Sokan vannak akik garnéláznak és aggódnak a picik épsége miatt. Mégis tudják használni a belső és külső szűrőket is.
A belső a legegyszerűbb. Legtöbbnél a burkolat után rögtön szivacs van. Persze olyat kell venni amiben finomabb a szivacs.
Ráadásul a levegős szivacsszűrő is belső szűrő.
Én mindhárom félét használom és a garnélák köszönik szépen jól vannak. Egyedül a skimmer a problémás, mert ha berácsozom az úszót, akkor hatástalan.
 
A Dennerle sarokszűrőhöz van garnélavédő kiegészítő. Nekem másik kiegészítő szűrőelem van rajta, elvben az is oké.
Tudod, hogy a marketing szerint minden termék OK, a valóságban nem mindig :)
A belső szűrőnél ott látom a problémát, hogy nagy vízmennyiséget kell átszívni egy kis méretű szivacson. Egy sűrűbb szivacs visszafogná az áramlást. Ugyanez a helyzet a kiegészítő garnélavédővel is. Tehát ha maximálisan garnélabiztos, nem tudja biztosítani a megfelelő áramlást.
 
A belső a legegyszerűbb. Legtöbbnél a burkolat után rögtön szivacs van. Persze olyat kell venni amiben finomabb a szivacs.
Tudsz néhány példát mondani, ami neked bevált? Tényleg egyszerű megoldás, ha működik.
Ráadásul a levegős szivacsszűrő is belső szűrő.
A légpumpás szivacs szűrő szerintem is a legbiztonságosabb lehet. nincs rotor és teljesen zár a szivacs, ami általában TM30 vagy még sűrűbb. de én nem szeretem a légpumpa hangját.

Nekem eddig külső szűrővel a gumis szűrő védő rács a megoldás. a másikban meg TM30 szivacs szorosan ráhúzva a befolyóra. de mindkettőt pucolni kell 2 hetente legalább, hogy ne fojtsa le nagyon.
Az akasztós szűrőknél is a befolyó csövön lévő szivacs szokott megoldás lenni, ha jól tudom.
 
Sokan vannak akik garnéláznak és aggódnak a picik épsége miatt. Mégis tudják használni a belső és külső szűrőket is.
A belső a legegyszerűbb. Legtöbbnél a burkolat után rögtön szivacs van. Persze olyat kell venni amiben finomabb a szivacs.
Ráadásul a levegős szivacsszűrő is belső szűrő.
Igazad van. Viszont a sokkal kisebb áramlás miatt nagyon sűrű szivaccsal is tud működni.

Én mindhárom félét használom és a garnélák köszönik szépen jól vannak. Egyedül a skimmer a problémás, mert ha berácsozom az úszót, akkor hatástalan.
Skimmernél az a probléma, hogy ha a garnélák nem férnek át a védőrácson, akkor az a szennyeződés sem, amit ki kellene szűrnie.
 
Tudsz néhány példát mondani, ami neked bevált? Tényleg egyszerű megoldás, ha működik.

A légpumpás szivacs szűrő szerintem is a legbiztonságosabb lehet. nincs rotor és teljesen zár a szivacs, ami általában TM30 vagy még sűrűbb. de én nem szeretem a légpumpa hangját.

Nekem eddig külső szűrővel a gumis szűrő védő rács a megoldás. a másikban meg TM30 szivacs szorosan ráhúzva a befolyóra. de mindkettőt pucolni kell 2 hetente legalább, hogy ne fojtsa le nagyon.
Az akasztós szűrőknél is a befolyó csövön lévő szivacs szokott megoldás lenni, ha jól tudom.

Jól szétoffoltuk a topicot.

Nem akarok a belső szűrők mellett kardoskodni, csak Rudi50 kijelentése átütötte az ingerküszöböm.
Semmi jót nem tudok róluk mondani. Túl kicsik, hogy hatékonyak legyenek, de ahhoz elég nagyok, hogy rondák legyenek. Ráadásul zajosak is. Búg az egész szekrény tőlük. De azt nem mondanám, hogy nem alkalmasak garnélás akváriumba. Mindenki tudja mi a kritérium. Finomabb szivacs.
Egyre jöttem mostanában rá, hogy nem szabad feltapasztani az üveg falára. Úgy sokkal csendesebb.
 
Jól szétoffoltuk a topicot.

Nem akarok a belső szűrők mellett kardoskodni, csak Rudi50 kijelentése átütötte az ingerküszöböm.
Semmi jót nem tudok róluk mondani. Túl kicsik, hogy hatékonyak legyenek, de ahhoz elég nagyok, hogy rondák legyenek. Ráadásul zajosak is. Búg az egész szekrény tőlük. De azt nem mondanám, hogy nem alkalmasak garnélás akváriumba. Mindenki tudja mi a kritérium. Finomabb szivacs.
Egyre jöttem mostanában rá, hogy nem szabad feltapasztani az üveg falára. Úgy sokkal csendesebb.
Csak még egy adalék: a 45 literes tök más tészta lehet, de a 20 literesben a Dennerle sarokszűrője tette a dolgát, ráadásul nagyon csendesen. Elvben a garnélákat sem eszi meg a kiegészítőjével (GA infó), de elég sűrűnek is tűnik a védő szivacs. Mindenesetre ez csak azért van nekem, mert az akváriummal együtt jár, de amúgy venni nem vennék ilyet, az fix. Ha összeadom a szűrő+a kiegészítő árát, akkor az 12.000 Ft. Ha a perlonos szűrést kicserélném más cuccra, akkor ahhoz a kiegészítő még 3600 Ft. Ha nem cserélem, akkor meg havi 1500-2000 Ft a csere perlon. Akkor meg már nem sokat kell ráfizetni egy külső szűrőhöz - használtan meg pláne nem. Szóval, lehet vele garnélást üzemeltetni, deha már vesz az ember...
 
Sziasztok :)

A 30 literes nanomhoz keresek békés nano halakat :) tényleg békéseket akik nem piszkálják a black galaxykat XD két faj tetszik eddig az egyik a Galaxy razbóra(Danio margaritatus) a másik a Zöldsávos törperazbóra(Boraras Brigittae). A galaxy razbóra jobban tetszik, de mindenhol minimum 60 litert írnak nekik... nem értem miért a nano kategóriába tartóznak így a méretükön kívül XD más ötleteket is szívesen veszek, hátha be tudom szerezni :)

Akik tartanak(mások véleményét is meghallgatom) galaxy razbórát 30 literes akvába megoszthatnák a tapasztalataikat :)

Köszönöm előre is a válaszokat :)
 
Sziasztok :)

A 30 literes nanomhoz keresek békés nano halakat :) tényleg békéseket akik nem piszkálják a black galaxykat XD két faj tetszik eddig az egyik a Galaxy razbóra(Danio margaritatus) a másik a Zöldsávos törperazbóra(Boraras Brigittae). A galaxy razbóra jobban tetszik, de mindenhol minimum 60 litert írnak nekik... nem értem miért a nano kategóriába tartóznak így a méretükön kívül XD más ötleteket is szívesen veszek, hátha be tudom szerezni :)

Akik tartanak(mások véleményét is meghallgatom) galaxy razbórát 30 literes akvába megoszthatnák a tapasztalataikat :)

Köszönöm előre is a válaszokat :)
Én brigire szavazok. ;)
 
A garniknak jó egy ekkora akvárium, de halaknak nem. Nem népszerűségi verseny a fórumozás, de ezt a véleményt képviselem, vállalom. Csak stresszelné a garnikat és a halakat is.
abban igazad van, hogy a 30 liter kevésnek tűnik a 60 literhez, de arányaiban a halméretéhez képest szerintem nem az. Kicsit lehet zagyvaságnak tűnik amit írok, de gyorsan kifejtem mire gondolok :) szóval a kifejlett brigittae 2 cm hosszú a neten talált adatok szerint. A 30x30-s kockám átlóban 43 cm ami a testénél 21x nagyobb :) most veszek egy 60literes kockát ami átlóban kb. 70 cm. Ekkora kockákba már ajánlanak neonokat 3-5 cm(14x nagyobb csak a testénél a táv), vagy mollykat amik mégnagyobbak. Így az arányokat tekintve a 2 cm-s briginek nagyobb mozgástere van a 30-s akvában mint a többi halfajnak a 60 literesben. Nem akarom kínozni a halakat, azért érdeklődök, hogy akik így tartanak ilyen típusú halakat milyen tapasztalattal bírnak.
 
a kifejlett brigittae 2 cm hosszú a neten talált adatok szerint. A 30x30-s kockám átlóban 43 cm ami a testénél 21x nagyobb :) most veszek egy 60literes kockát ami átlóban kb. 70 cm. Ekkora kockákba már ajánlanak neonokat 3-5 cm(14x nagyobb csak a testénél a táv), vagy mollykat amik mégnagyobbak. Így az arányokat tekintve a 2 cm-s briginek nagyobb mozgástere van a 30-s akvában mint a többi halfajnak a 60 literesben.
Egy ember 50 m2-en kényelmesen eléldegél. Akár Charlie Firpo is. Johnny Firponak bőven elég lesz 30 m2 is?
Az elsős kisiskolások feleakkorák, mint a nyolcadikosok. Felezzük meg a tantermeik méretét?

:)
 
Egy ember 50 m2-en kényelmesen eléldegél. Akár Charlie Firpo is. Johnny Firponak bőven elég lesz 30 m2 is?
Az elsős kisiskolások feleakkorák, mint a nyolcadikosok. Felezzük meg a tantermeik méretét?

:)
természetesen nem kell megfelezni a méreteket ha nem muszáj... de itt a "kényszer" miatt szükség van rá, azért is gondolkodok nano halakban :) A kereskedésekben kisebb kockában vannak és a youtubon is nagyon sok híresebb aquascaper tart ekkora kockákban halakat, nagyobb testmérettel is, ahol vígan elvannak, szaporodnak is.

Az eszmefutatásom azt hiszem logikus testméret-akvárium méret vonatkozásában :) segítséget azért kértem ebben a témában mert a fent említett 2 halfaj közül eddig egyet sem tartottam, nem tudom mekkora mozgásteret igényelnek.
 
természetesen nem kell megfelezni a méreteket ha nem muszáj... de itt a "kényszer" miatt szükség van rá, azért is gondolkodok nano halakban :) A kereskedésekben kisebb kockában vannak és a youtubon is nagyon sok híresebb aquascaper tart ekkora kockákban halakat, nagyobb testmérettel is, ahol vígan elvannak, szaporodnak is.

Az eszmefutatásom azt hiszem logikus testméret-akvárium méret vonatkozásában :) segítséget azért kértem ebben a témában mert a fent említett 2 halfaj közül eddig egyet sem tartottam, nem tudom mekkora mozgásteret igényelnek.
A törperazbóra szerintem ellesz benne teljesen jól.
 
abban igazad van, hogy a 30 liter kevésnek tűnik a 60 literhez, de arányaiban a halméretéhez képest szerintem nem az.

Igen, jól érzed. Valahol 50 liter lehet a minimum akvárium méret, amibe halat teszünk. Itt és most nem a hal mérete a kérdés, hanem az akváriumé. Aztán ha félni és ugrálni fognak, ne lepődj meg.

Megjegyzés: ha nem lennének benne garnélák, azt mondanám, hogy egyetlen egy bettának talán ez lenne a minimum élettér. De ezt most azért jegyeztem meg külön, nehogy valaki belém kössön, mert azt írtam 50 liter alatt nem tartunk halat akváriumban.
 
Igen, jól érzed. Valahol 50 liter lehet a minimum akvárium méret, amibe halat teszünk. Itt és most nem a hal mérete a kérdés, hanem az akváriumé. Aztán ha félni és ugrálni fognak, ne lepődj meg.

Megjegyzés: ha nem lennének benne garnélák, azt mondanám, hogy egyetlen egy bettának talán ez lenne a minimum élettér. De ezt most azért jegyeztem meg külön, nehogy valaki belém kössön, mert azt írtam 50 liter alatt nem tartunk halat akváriumban.
nem kötekedni szeretnék(tényleg érdekel az oka), de nem értem hogy miért nem függ össze az akvárium és a hal testének a mérete. Hogyan lehet az, hogy egy 60 cm akváriumba egy 5 centis halat beletennél és 30 centiméteresbe pedig egy 2 cm-set nem? Tegyük fel az üveg mellett hosszában úsznak. A 60 cm akvában a testének a 12x-sét, a 30 cm-ben pedig a 15x-sét tudja akadály nélkül átúszni az adott hal. Számomra a 30 cm-s nagyobb élettérnek tűnik e tekintetben.
 
nem kötekedni szeretnék(tényleg érdekel az oka), de nem értem hogy miért nem függ össze az akvárium és a hal testének a mérete.

Összefügg egy bizonyos méretű akvárium méret felett. A halakat nem "centiben" mérjük. Szóval ez nem úgy megy, hogy ha 10 diszskosz elfér 300 literben, akkor egy diszkosznak elég 30 liter.

Törvény szerint (még törvény is van ilyesmikről) csak a tengeri akváriumok minimum mérete van egyértelműen szabályozva, nem lehet kisebb 100 liternél. Vannak "nano" tengeris akik? Vannak. Még a GA-ban is volt. Jogsértő, még ha azt is kérdeznéd, hogy honnan tudja a törvényalkotó, hogy mekkora lehet a legkisebb tengeris aki.

Az édesvízi akváriumoknál még az általad említett halméret és a hozzá tartozó vízmennyiség cm/liter-ben van megadva. Illetve törvény szerint gerinces állatot 30 liternél kisebb űrtartalmú térben nem tarthatunk. Kimondhatjuk, hogy a jelenlegi magyar szabályozás szerint 30 literesnél kisebb akváriumba halat tilos tenni.

A cm/liter hozzáállásnak ezzel maga a törvényalkotó szab egy határt. Erre mondhatnád azt, hogy hurrá, a te akvád éppen megfelel a törvényi minimumnak. Ezzel a válasszal inkább csak a figyelmed szerettem volna felhívni valamire és nem meggyőzni valamiről. Köszi, hogy elolvastad.
 
de nem értem hogy miért nem függ össze az akvárium és a hal testének a mérete.
Nem a méret a lényeg.
Valamelyik hal mozgékonyabb, többet és gyorsabban úszik, ezért akár kis mérete ellenére is nagyobb úszótérre van szüksége.
Más halak pedig lomhábbak, nem cikáznak a vizben.

Az, hogy a kereskedésben kisebb medencékben tartják, nem lehet kiindulási alap. Ott elvileg a halak csak ideiglenes vannak elhelyezve, ez nem a végleges életterük.

Az, hogy hires youtuberek kis akváriumban tartanak ilyen halakat sem lehet kiindulás... Ez nem egy elfogadható érv. Ha a szomszéd pistabácsi láncra verve éhezteti a kutyáját, akkor azt mondod, hogy te is megteheted, mivel láttad Pista bácsinál?

Ne vedd támadásnak az élesre sikerült összehasonlitást.
 
Nem a méret a lényeg.
Valamelyik hal mozgékonyabb, többet és gyorsabban úszik, ezért akár kis mérete ellenére is nagyobb úszótérre van szüksége.
Más halak pedig lomhábbak, nem cikáznak a vizben.

Az, hogy a kereskedésben kisebb medencékben tartják, nem lehet kiindulási alap. Ott elvileg a halak csak ideiglenes vannak elhelyezve, ez nem a végleges életterük.

Az, hogy hires youtuberek kis akváriumban tartanak ilyen halakat sem lehet kiindulás... Ez nem egy elfogadható érv. Ha a szomszéd pistabácsi láncra verve éhezteti a kutyáját, akkor azt mondod, hogy te is megteheted, mivel láttad Pista bácsinál?

Ne vedd támadásnak az élesre sikerült összehasonlitást.
Azért ez az összehasonlítás durva... Nem eheztetni, kínozni szeretnék egy élőlényt :s ahogy a naplóimból kitűnik pénzt, időt, törődést nem sajnálok, hogy a legjobb körülményeket biztosítsam az ott lakóknak. Több videót néztem meg, cikket tanulmányoztam, így a galaxy razbóráról lemondtam, nekik nagyobb a mozgásigényük, viszont a brigiről még nem tettem le... Róla több angol és német nyelvű videóban azt mondták, hogy nagyon kicsi a mozgásigénye és a legnagyobb egyedek is maximum 2 cm nagyságúak, az átlag 1-1,5 cm aminek a 30 literes akva megfelel, nem kell kompromiszumot kötni. Max. amennyiben rendeleneséget tapasztalok átteszem őket a 70 literes nanomba.
 
Azért ez az összehasonlítás durva... Nem eheztetni, kínozni szeretnék egy élőlényt :s ahogy a naplóimból kitűnik pénzt, időt, törődést nem sajnálok, hogy a legjobb körülményeket biztosítsam az ott lakóknak. Több videót néztem meg, cikket tanulmányoztam, így a galaxy razbóráról lemondtam, nekik nagyobb a mozgásigényük, viszont a brigiről még nem tettem le... Róla több angol és német nyelvű videóban azt mondták, hogy nagyon kicsi a mozgásigénye és a legnagyobb egyedek is maximum 2 cm nagyságúak, az átlag 1-1,5 cm aminek a 30 literes akva megfelel, nem kell kompromiszumot kötni. Max. amennyiben rendeleneséget tapasztalok átteszem őket a 70 literes nanomba.
Külön kiemeltem hogy ne vedd támadásnak a túlzóra sikerült metaforámat.

Azt a kérdésedet próbáltam megválaszolni, hogy miért nem függ össze az AQ mérete a hal méretével.

A végsö döntés nyilván a tiéd, mi csak tanácsokkal próbálunk neked segiteni.

Én is tartottam már brigiket 30as nanoban, nálam nem érezték jól magukat.
 
Back
Oldal tetejére