• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mennyi hal?

Mennyire alacsony? Már többször rá akartam keresni, hogy mekkora a minimum ajánlott vízszint, de sehol nem találtam említést róla.
80-100 cm körüli hosszúságú medencéket említett, azt hiszem, ezekben 15 cm vízszintet!
Gondolom a kerti tava mélyebb.
 
Sziasztok.

Zöldsávos törperazbórából mennyi mehet 40 literbe? 4 amano és neocardiniak mellé?
Igazából ez általánosságban függ a szűrés mértékétől is, illetve az sem mindegy, hogy mennyi horizontális úszótér jut nekik. De mivel nagyon picik, 10 darab nyugodtan tartható 40 literben garnélák mellett. Maximum 12.
 
Ne viccelj, 40 literben 10-et nem is veszel észre. Ez a hal akkora mint egy jóllakott szúnyog, 20-at simán belevághatsz. Alsó hangon.

Diszhal.info nem mindig mérvadó. :)
 
Ne viccelj, 40 literben 10-et nem is veszel észre. Ez a hal akkora mint egy jóllakott szúnyog, 20-at simán belevághatsz. Alsó hangon.

Diszhal.info nem mindig mérvadó. :)
aqadvisor.com-ot nézem (ami többek között a szűrő teljesítményét és térfogatát is számításba veszi), nem a diszhal.info-t, ráadásul a 40 liter gondolom bruttó, nem nettó. Szóval fogtam referenciának egy EHEIM 2211-et és nettó 30 literrel számolva már 122%-os terhelést ver rá 11 razbóra az akváriumra, ami már 30%-os heti vízcserét igényel. Mivel növényes akvarisztikában megvan a heti 50%, ezért mondtam 12-t, garnélák mellé (amik 1-2%-ot adnak hozzá, tehát nem mérvadóak). Nem a kisujjamból szoptam ki az értékeket, és nem egy statikus szövegből olvastam ki google keresést követően.
 
Sziasztok!

Jó régen született itt az utolsó hsz, de hátha figyelgeti még valaki.. :)
Egy 64 literes (60x30x36) növényes akváriumot terveztek. Nem durván növényes, de azért a hátsó részen lenne bőven magasabb bokros növény.
Külső szűrést kapna ( Tetra ex600), illetve porlasztó is lesz, meg co2 (egyelőre zselés). Heti egyszer 40-50 % vízcsere..
A tervezett halak:

Galaxy razbóra 8-12 db
Mézgurámi 2 db és / vagy Királylazac 6-8 db
Törpe cory vagy Törpe szívóharcsa 4-6 db
Sakura garnéla 8-10 db

Szerintetek jó a társítás és kb jó a mennyiség is, vagy ez már túl sok? Ha sok, akkor hogy módosítanátok?
Előre is köszi!

Üdv!
 
Sziasztok!

Jó régen született itt az utolsó hsz, de hátha figyelgeti még valaki.. :)
Egy 64 literes (60x30x36) növényes akváriumot terveztek. Nem durván növényes, de azért a hátsó részen lenne bőven magasabb bokros növény.
Külső szűrést kapna ( Tetra ex600), illetve porlasztó is lesz, meg co2 (egyelőre zselés). Heti egyszer 40-50 % vízcsere..
A tervezett halak:

Galaxy razbóra 8-12 db
Mézgurámi 2 db és / vagy Királylazac 6-8 db
Törpe cory vagy Törpe szívóharcsa 4-6 db
Sakura garnéla 8-10 db

Szerintetek jó a társítás és kb jó a mennyiség is, vagy ez már túl sok? Ha sok, akkor hogy módosítanátok?
Előre is köszi!

Üdv!
Egy kétszer ekkora akváriumra lenne szükséged ;)
Én a második sort kihagynám a helyedben.
 
Egy kicsit sok ill. a Sakura + gurami / kiralylazac parositas nem tünik hosszutavunak.
A guramik biztos, hogy megennek a garnélákat, de szerintem a lazacok is.

Ekkorka akvariumba idealisabb max 2 -fele hal vagy garnelak vagy egyfele hal plusz garnelak.
 
Köszi mindkettőtöknek a választ! :)

Szerencsém van, mert az eredeti terveimben csak a razbórák, törpe cory /szívóharcsák és garnélák szerepeltek, csak aztán kicsit túlpörögtem..De valahol éreztem, hogy ez így sok lesz.. :)

Ha maradnak a razbórák, mehet a 12 is akár, vagy maradjak 8-nál? Vagy aranyközépút? :p
Az algaevők közül melyik a szerencsésebb választás és ekkora akváriumba mennyi az ideális létszám?
Garnéláknál ugyanez a kérdés..

A legideálisabb felállás a razbóra + garnéla lenne, vagy razbóra+ cory/szívó?

A végére meg egy off... háttérszínnek inkább fekete, vagy inkább fehér? (bocsi, ha banális, de teljesen kezdő vagyok a témában és nincs túl nagy képzelőerőm sajnos.. :D )
 
Ha maradnak a razbórák, mehet a 12 is akár, vagy maradjak 8-nál? Vagy aranyközépút?
Én nem mennék 10 fölé.
Az algaevők közül melyik a szerencsésebb választás és ekkora akváriumba mennyi az ideális létszám?
Én az otokat nagyon szeretem, de szegények minden igyekezetem ellenére max fél év után el szoktak tűnni.
Az amanók rendszeresen kiugrálnak. Mostanában inkább csigákat használok. Sün és sisak nálam nagyon bevált. A sisak hatalmas ezért 3-4 elég lehet belőle, sün sokkal kisebb, ezért abból 10-et mondanék. Ha még is amano lenne, abból mondjuk 8. Otoból 6-ot, mert ők csak csapatban érzik igazán jól magukat.
Garnéláknál ugyanez a kérdés..
Mindegy, mert úgy is el fognak szaporodni. Feltéve, hogy lesz búvóhely. Ha nem, akkor a halak levadásszák a kicsiket.
A végére meg egy off... háttérszínnek inkább fekete, vagy inkább fehér? (bocsi, ha banális, de teljesen kezdő vagyok a témában és nincs túl nagy képzelőerőm sajnos..
Amelyik neked jobban tetszik. Ízlés kérdése. Ez nem akvárium méret függő, hanem az adott berendezésé, hogy annak melyik áll jobban. De ez ugye erősen szubjektív.
 
Én nem mennék 10 fölé.

Én az otokat nagyon szeretem, de szegények minden igyekezetem ellenére max fél év után el szoktak tűnni.
Az amanók rendszeresen kiugrálnak. Mostanában inkább csigákat használok. Sün és sisak nálam nagyon bevált. A sisak hatalmas ezért 3-4 elég lehet belőle, sün sokkal kisebb, ezért abból 10-et mondanék. Ha még is amano lenne, abból mondjuk 8. Otoból 6-ot, mert ők csak csapatban érzik igazán jól magukat.

Mindegy, mert úgy is el fognak szaporodni. Feltéve, hogy lesz búvóhely. Ha nem, akkor a halak levadásszák a kicsiket.

Amelyik neked jobban tetszik. Ízlés kérdése. Ez nem akvárium méret függő, hanem az adott berendezésé, hogy annak melyik áll jobban. De ez ugye erősen szubjektív.
Köszi! :)

Olvastam valahol, hogy a növények leginkább a 6 nk vízkeménységet kedvelik. A Galaxy razbóra meg 8 nk-tól szereti.. Ebben az esetben nyugodtan mehet a 8-9-es keménység? Vagy inkább úgy kérdezném, hogy mi az ideális vízkeménység ebben az esetben?
 
Sziasztok!

Jövök újabb kérdéssel, ha nem mentem még az agyatokra.. :D
Szóval eddig a 64 literes akvárium indításához megvettem a dekorációt és a dennerle általános, illetve táptalajt. Szóval ez pipa.
Van Tetra ex 600 külső szűrő és ehhez vettem matrix biológiai szűrőt 500 ml-t. Vettem zselés co2 rendszert (egyelőre erre volt pénz).
A kérdéseim pedig:

Elegendő az 500 ml biológiai szűrő? Tudom,hogy határ a csillagos ég, de ennyivel már jó lehet a szűrésem?
Vegyek indításhoz baktériumkultúrát, vagy mivel a halakat mindenképpen csak 3-4 hét után telepítem, így nem szükséges?

Itt Sopronban marha kemény a víz a hivatalos adatok szerint (24 nk), úgy számoltam, hogy 3 ioncserélt víz 1 egység csapvíz lesz a megfelelő keverék. Ebben az esetben (még nincs mért adatom) elvileg kapok egy 6 nk körüli keménységet és 6-6,5 körüli ph-t. A ph ugye jobb lenne 6,5-7 körül inkább.
Ezzel kapcsolatban a kérdés:
Ezek a paraméterek fognak-e változni várhatóan miután az akváriumban a talajjal és növényzettel vegyülnek és ha igen, milyen irányba inkább?
Lehet-e szükségem gh növelőre az ioncserélt víz nagy aránya miatt?

A zselés co2 rendszeremet nem tudom éjszakára leállítani, maximum úgy, hogy kiveszem a vízből..
Ha 0-24ben működik, az károsan hat a növényekre és később a halakra?
Levegő porlasztót elég csak akkor beszereznem, amikor már lesznek halak is, vagy kell a co2 beoldással együtt az is az elejétől?

Hirtelen ennyi.
Sokat olvastam a témában már eddig is, és ez ezután sem fog változni, de még így is elég bizonytalan vagyok így kezdés előtt és nagyon nem szeretnék alga tengert... A világításom amúgy saját készítésű LED. Maxon kb 75-85 lumen / liter. Gondolom indulásnál bőven elég lenne 50 %-on működtetni..??

Előre is köszi annak, aki idejét nem sajnálva minden kérdésemre tudna válaszolni..:) Cserébe csak annyit tudok ajánlani, hogy megköszönöm, figyelmesen elolvasom, és talán további kérdéseket is felteszek... :D

Üdv!
 
Sziasztok!

Jövök újabb kérdéssel, ha nem mentem még az agyatokra.. :D
Szóval eddig a 64 literes akvárium indításához megvettem a dekorációt és a dennerle általános, illetve táptalajt. Szóval ez pipa.
Van Tetra ex 600 külső szűrő és ehhez vettem matrix biológiai szűrőt 500 ml-t. Vettem zselés co2 rendszert (egyelőre erre volt pénz).
A kérdéseim pedig:

Szia, ne aggodj nem pm, ha csak itthagyod valaki akinek eppen van kedve valaszolni valaszol.

Elegendő az 500 ml biológiai szűrő? Tudom,hogy határ a csillagos ég, de ennyivel már jó lehet a szűrésem?
Vegyek indításhoz baktériumkultúrát, vagy mivel a halakat mindenképpen csak 3-4 hét után telepítem, így nem szükséges?

fel liter szerintem eleg lehet, persze ahogy irtad minel tobb annal jobb. En igyekszem szinte csak biologiai szuroanyagot hasznalni. De szerintem a tobbseg rettentoen felul meretezi a szurojet foleg ezekhez a loadokhoz amiket novenyes akvariumban es nem haltenyeszetben latunk. Ha bizonytalan vagy - es persze ugy egyebkent is jo otlet - vegyel vizteszteket es ellenorizd hogy van e ammonia/nitrit az akvariumban ha nincs johetnek a halak. Az elejen ezzel a talajjal mondjuk maceras mutatvany ha se hal se semmi nincs talan valaki aki jobban ert hozza kijavit de igy nem nagyon lesz mibol ammoniat szereznia a szurodnek igy a bacik se nonek bele olyan mertekben ahogy azt majd kesobb latod. Ilyenkor szokas ammoniat adagolni, vagy regebbi vagasu garnelasoknal hallottam hogy rakfarkat, haldarabot raknak az akvariumba, hogy valamibol legyen ammonia. En ADA amazoniat hasznaltam inditasnal abbol eleve szivarog az ammonia az elso par heten.

A bakterium kultura nem szukseges, de tudsz gyorsitani a folyamaton vele ha szeretnel, de ha van ra idod ugyan ugy meglesz 4 het alatt a ciklus.

Itt Sopronban marha kemény a víz a hivatalos adatok szerint (24 nk), úgy számoltam, hogy 3 ioncserélt víz 1 egység csapvíz lesz a megfelelő keverék. Ebben az esetben (még nincs mért adatom) elvileg kapok egy 6 nk körüli keménységet és 6-6,5 körüli ph-t. A ph ugye jobb lenne 6,5-7 körül inkább.
Ezzel kapcsolatban a kérdés:
Ezek a paraméterek fognak-e változni várhatóan miután az akváriumban a talajjal és növényzettel vegyülnek és ha igen, milyen irányba inkább?
Lehet-e szükségem gh növelőre az ioncserélt víz nagy aránya miatt?

Ez nagyban fugg a soproni vizedtol erdemes ezt is megmerni. Talan a legolcsobb tesztek erre vannak erdemes legalabb az elejen letesztelni, hogy kesobb ne erjenek meglepetesek.

A zselés co2 rendszeremet nem tudom éjszakára leállítani, maximum úgy, hogy kiveszem a vízből..
Ha 0-24ben működik, az károsan hat a növényekre és később a halakra?
Levegő porlasztót elég csak akkor beszereznem, amikor már lesznek halak is, vagy kell a co2 beoldással együtt az is az elejétől?
boven eleg ha akkor teszed be amikor halakat szeretnel az akvariumba. Novenyek eleg jol megvannak a termeszetes legcserevel. Ha kicsit intenzivebbre veszed a szurodet estere, vagy kiemeled a lilypipe-ot hogy jobban csobogjon meg halakkal egyutt is boven eleg.
Hirtelen ennyi.
Sokat olvastam a témában már eddig is, és ez ezután sem fog változni, de még így is elég bizonytalan vagyok így kezdés előtt és nagyon nem szeretnék alga tengert... A világításom amúgy saját készítésű LED. Maxon kb 75-85 lumen / liter. Gondolom indulásnál bőven elég lenne 50 %-on működtetni..??
Boven eleg :) Nekem egy ADA aquasky 601 van itthon az kb 2000lm es brutal fenye van mar honapok ota 50% alatt megy. Nagyban fugg hogy mit fogsz ultetni, ha egybol teleulteted nagy novenyekkel es rengeteg stemmel lehet mar az elejen hasznosulhat a sok feny es nem lesz sok algad, mig ha csak keves/pici novenyed van boven van tere az alganak talan erdemes finomabban kezelni a fenyt.

Tudom hogy hangzik vegyel teszteket plusz koltseg, igazabol latszat nelkul :( de hosszutavon sok fejfajast megsporolsz vele, es valoszinuleg nagyon sokaig fogod tudni hasznalni cseppteszteket.
Sok sikert az inditashoz.
 
Szia, ne aggodj nem pm, ha csak itthagyod valaki akinek eppen van kedve valaszolni valaszol.



fel liter szerintem eleg lehet, persze ahogy irtad minel tobb annal jobb. En igyekszem szinte csak biologiai szuroanyagot hasznalni. De szerintem a tobbseg rettentoen felul meretezi a szurojet foleg ezekhez a loadokhoz amiket novenyes akvariumban es nem haltenyeszetben latunk. Ha bizonytalan vagy - es persze ugy egyebkent is jo otlet - vegyel vizteszteket es ellenorizd hogy van e ammonia/nitrit az akvariumban ha nincs johetnek a halak. Az elejen ezzel a talajjal mondjuk maceras mutatvany ha se hal se semmi nincs talan valaki aki jobban ert hozza kijavit de igy nem nagyon lesz mibol ammoniat szereznia a szurodnek igy a bacik se nonek bele olyan mertekben ahogy azt majd kesobb latod. Ilyenkor szokas ammoniat adagolni, vagy regebbi vagasu garnelasoknal hallottam hogy rakfarkat, haldarabot raknak az akvariumba, hogy valamibol legyen ammonia. En ADA amazoniat hasznaltam inditasnal abbol eleve szivarog az ammonia az elso par heten.

Vettem tesztet is,JBL csíkteszt. Gh,kh, co2 (táblazatból), ph, klór és nitrit nitrát merésre jó. Nyilvan fapados,de gondolom bőven jó kezdetnek. Ha vízkezelőt (seachem stability) használok,az segíthet a bakteriumoknak ammonia hianyában elszaporodni? Meg vettem általános növenytapot is,amiben nemi baktériumkultúra is van elvileg.. (Dennerle all in one elixier). Vagy ha mondjuk nehány coryt megis telepítenék pár nap után, az megoldas lenne? Bár nyilván nem az a cél,hogy termelődjön az ammonia.. fura helyzet ez :D Lehet,hogy ebbenbaz esetben az amazoniaval jobban jartam volna,mint a dennerle soillal...de már mindegy.
A bakterium kultura nem szukseges, de tudsz gyorsitani a folyamaton vele ha szeretnel, de ha van ra idod ugyan ugy meglesz 4 het alatt a ciklus.



Ez nagyban fugg a soproni vizedtol erdemes ezt is megmerni. Talan a legolcsobb tesztek erre vannak erdemes legalabb az elejen letesztelni, hogy kesobb ne erjenek meglepetesek.


boven eleg ha akkor teszed be amikor halakat szeretnel az akvariumba. Novenyek eleg jol megvannak a termeszetes legcserevel. Ha kicsit intenzivebbre veszed a szurodet estere, vagy kiemeled a lilypipe-ot hogy jobban csobogjon meg halakkal egyutt is boven eleg.
Éjszaka is mehet a co2? Vagy vilagítás nelkül inkább kapcsoljam ki? Vagy mindegy a növények egeszsege szempontjából?
Boven eleg :) Nekem egy ADA aquasky 601 van itthon az kb 2000lm es brutal fenye van mar honapok ota 50% alatt megy. Nagyban fugg hogy mit fogsz ultetni, ha egybol teleulteted nagy novenyekkel es rengeteg stemmel lehet mar az elejen hasznosulhat a sok feny es nem lesz sok algad, mig ha csak keves/pici novenyed van boven van tere az alganak talan erdemes finomabban kezelni a fenyt.

Tudom hogy hangzik vegyel teszteket plusz koltseg, igazabol latszat nelkul :( de hosszutavon sok fejfajast megsporolsz vele, es valoszinuleg nagyon sokaig fogod tudni hasznalni cseppteszteket.
Sok sikert az inditashoz.
Köszi! :) Remélem sikerül zökkenőmentesen indítani..
 
Vagy ha mondjuk nehány coryt megis telepítenék pár nap után, az megoldas lenne? Bár nyilván nem az a cél,hogy termelődjön az ammonia.. fura helyzet ez
Az akvárium bejáratási ideje alatt érdemes lehet haltápot szórogatni a vízbe, ahogy azrohad, úgy termelödik az ammónia, amitöl meg "elöérik a szürö".
Késöbb, amikor már halakat is fogsz betelepiteni, akkor érdemes fokozatosan betelepíteni öket. Tehát például, a betelpités elsö héteben egy csapat garnélat, egy hét múlva egy csapat halat, még egy hét múlva még egy csapat halat.


Vagy mindegy a növények egeszsege szempontjából?
Inkább a halaknak lehet késöbb rossz, hogyha pár óra alatt túlsavasodik a víz.
Megoldás lehet, hogyha éjszakára beteszel egy levegöztetöt, vagy, mint zeppike írta, úgy állítod a szüröt, hogy jobban mozgassa a vizet.


Mindezt csak kicsiben írtam, mert személyes tapasztalatom nincs ezzel kapcsolatban!

Mikor indítasz naplót? :p
 
Az akvárium bejáratási ideje alatt érdemes lehet haltápot szórogatni a vízbe, ahogy azrohad, úgy termelödik az ammónia, amitöl meg "elöérik a szürö".
Késöbb, amikor már halakat is fogsz betelepiteni, akkor érdemes fokozatosan betelepíteni öket. Tehát például, a betelpités elsö héteben egy csapat garnélat, egy hét múlva egy csapat halat, még egy hét múlva még egy csapat halat.



Inkább a halaknak lehet késöbb rossz, hogyha pár óra alatt túlsavasodik a víz.
Megoldás lehet, hogyha éjszakára beteszel egy levegöztetöt, vagy, mint zeppike írta, úgy állítod a szüröt, hogy jobban mozgassa a vizet.


Mindezt csak kicsiben írtam, mert személyes tapasztalatom nincs ezzel kapcsolatban!

Mikor indítasz naplót? :p
En csinaltam par honapig nem volt semmi gond allatokkal sem. Az elesztos CO2 eleve nem olyan intenziv hogy nagyon magas szinteket produkalj vele.
 
Az akvárium bejáratási ideje alatt érdemes lehet haltápot szórogatni a vízbe, ahogy azrohad, úgy termelödik az ammónia, amitöl meg "elöérik a szürö".
Késöbb, amikor már halakat is fogsz betelepiteni, akkor érdemes fokozatosan betelepíteni öket. Tehát például, a betelpités elsö héteben egy csapat garnélat, egy hét múlva egy csapat halat, még egy hét múlva még egy csapat halat.



Inkább a halaknak lehet késöbb rossz, hogyha pár óra alatt túlsavasodik a víz.
Megoldás lehet, hogyha éjszakára beteszel egy levegöztetöt, vagy, mint zeppike írta, úgy állítod a szüröt, hogy jobban mozgassa a vizet.


Mindezt csak kicsiben írtam, mert személyes tapasztalatom nincs ezzel kapcsolatban!

Mikor indítasz naplót? :p
Hmm. Hát naplózásra még nem gondoltam,de most hogy így kérdezed.. Talán megmérettetem magam.. :)
 
Hmm. Hát naplózásra még nem gondoltam,de most hogy így kérdezed.. Talán megmérettetem magam.. :)
Mindenkepp ajanlom. Sokszor segit tisztazni mi tortenik, konnyebben kapsz segitseget, es klasszul dokumentalod hogy fejlodik az akvarium igy talan meg ertekesebb a vegeredmeny :)
 
Sziasztok!
Lehet, hogy nem jó topikban teszem fel a kérdést, de teljesen tanácstalan vagyok. Németországban élek, kb. 3 hónapja van egy 54 literes akváriumom. 3 hete vásároltunk egy foltos páncélosharcsát. Ma reggelre "meglepetés" ért. Az akvárium falán sok kis fehér "gyöngyöcskét" találtam, amik ránézésre ikrák lehetnek. (Az akváriumban rajta kívül 4 fiú black molly és néhány szivárványos guppi lakik.) Azt olvastam, hogy az aktus után a nőstény ragasztja fel a megtermékenyített ikrákat az üvegre. Előfordulhat, hogy akkor is ikrázik, ha nincs is fiú a közelben? (A tényekhez tartozik, hogy tegnap kicsit - a halak kivétele nélkül - megbolygattam az akváriumot. Napok óta zavaros volt a vize, amin a vízcsere sem segített. Több növényt kivettem, mert nagyon elszaporodott a zöld szőralga. kb. 40%-os vízcserét is csináltam, kitisztítottam a szűrőt. Meglátásom szerint az akvárium lakói elég jól viselték a tortúrát, és utána élvezték a tágasabb úszóteret. A harcsácskám viszont csak száguldozott az akváriumban. Cikk-cakkban fent és lent. Reggel vettem észre, hogy sajnos közben hátuszonya is megsérült egy kicsit. Azt olvastam, hogy nyugodt fenéklakó hal. Mondjuk eddig is csinált ilyesmit, csak nem ilyen hevesen. Imád a porlasztókő buborékoszlopában lubickolni :)
Én hibáztam? Előfordulhat, hogy annyira stresszeltem a halacskát, hogy ez történt? Mitévő legyek? Segítsetek!!!
 
Back
Oldal tetejére