• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Tervezgetés

Volfram

Nézelődő
Sziasztok.

Még nagyon a tervezési fázisban vagyok. Szerintem hónapok kérdése amíg elkezdem fizikailag is megvalósítani amit elképzeltem. Főleg, hogy lényegében néhány hete csöppentem bele ebbe a világba.

Ha nem gond akkor leírok egy történetet, hogy hogyan is jutott az eszembe a dolog. Mivel egy hónappal ezelőtt fogalmam sem volt, hogy ez az egész érdekel-e. Mostanra viszont egyértelművé vált.
Gyermekkoromban a nagybátyám két hatalmas vitorláshalakkal teli akváriumán kívül nem találkoztam ezzel a hobbival, de arra emlékszem, hogy nagyon megfogott és délutánokat töltöttem el az üveg előtt.

Előre szólok, hogy szerintem az olvasók egy része lehet, hogy a fejét fogja majd. Szóval csak erős idegzetűeknek ajánlott az olvasás.

Az egész bő egy hónapja kezdődött. A nővérem szerzett magának vagyis inkább a négy éves kislányának 13 darab aranyhalat egy ismerőse tavából. Hosszúkás fürge halak. Ezeket egy kicsit tó féleségben tartotta nyár közepe óta. Tónak nem is nagyon nevezném. De mesélte, hogy fogyogatnak, mert a macskák rájárnak a pocsolyára. De az ő dolga, nem szenteltem neki jelentőséget addig amíg nem jött a tél. Kérdeztem őt, hogy mi lett a halaival? Válaszolta, hogy megvannak mind a kettő amit meghagytak a cirmosok. lent vannak a pincében egy vödörben. Na itt felhúztam a szemöldökömet és közöltem vele, hogy viszem haza őket, mert ez így nem fog működni. Belegondolni is szörnyű, hogy nagy állatbarát létére a halakhoz ennyit nem ért. Bár szerintem neki "csak" halak. Ő az emlősöket tartja csak kedvencnek. Mentségére szóljon azokkal nagyon jól bánik ahogy írtam a macskák is szabadon garázdálkodhattak. Na, de nem is ez a lényeg. Hanem, hogy ki tudtam menekíteni őket. Aranyos 3 és fél centiméteresek voltak akkor.

Hazaérve leültem a gép elé és elkezdtem keresni. Megtaláltam ezt az oldalt és belekezdtem az olvasgatásba. Előre is ezer köszönet érte. Közben rémlett, hogy van egy régi akvárium fent a padláson.
Még nagyon az alapoknál tartottam az oldal olvasgatásában, de el akartam szaladni egy boltba, hogy vegyek eledelt és aljzatot illetve egy növényt. Ami persze három lett, mert annyira tetszettek, hogy egyből túlzásba estem. Vettem három darab maláj tornyos csigát ami feleslegesnek bizonyult.
Hazajöttem, de még a buszon olvastam, hogy a csapvíz nem jó. Na mondom az remek. Szerencsére az udvaron van egy hordó amiben az esővizet gyűjtöm és mivel éppen esett az eső gondoltam nem lehet nagyon rossz. Szedtem le a tetejéből ahol friss és behoztam melegedni. Ekkor jutottam el oda, hogy ezek a halak roppant nagy helyigényűek. Felmentem a padlásra az akváriumért és lehoztam. Gyerekkoromban nagyobbnak tűnt. Lemértem és 30 liter lett a végeredmény. Nem valami sok, de eldöntöttem, hogy ideiglenesen jó lesz. Ugyanakkor, mint megtudtam szerencsére fűtést nem különösebben igényelnek így egy legalább gonddal kevesebb.
Az akváriumba öntöttem az aljzatot, de nem főztem ki szerencsére semmi nem lett behurcolva, ma már megtenném. Bár tavi halak voltak így lehet szívósabbak.
Beledugdostam a növényeket és mehetett rá a víz. Persze semmi táptalaj csak kavics és egy-egy aquaplant tabletta amit beraktam a növények gyökereihez amire azt mondta az eladó, hogy jó lesz. Ezt minél hamarabb orvosolni akarom. Szóval a legközelebbi project a növények rendberakása, hogy a fő tervem létrejöttéig ne pusztuljanak el, de elkalandoztam.
Várni akartam, mert írtátok, hogy kell az idő a víznek, főleg, hogy tiszta esővízről volt szó. Abban biztosan nincsenek meg a megfelelő baktériumok, de a vödörben sem maradhattak a halak, mert biztos nem maradnak meg ott sokáig. Az akváriumban sem, de találtam egy vízszűrőt is a padláson. Unokatestvérem tuti látta a jövőt sok évvel ezelőtt, mert ő hagyta ott.
Szóval találtam egy szűrőt is. Illetve akkor tudtam meg, hogy az egy szűrő. Szépen a dobozában pihent. Benne volt minden szépen becsomagolva. Rákerestem a neve alapján, hogy mi lehet ez. A neve Eheim 2234 Ecco és ugye kiderítettem, hogy mi is ez. Nem kicsit megörültem. Be is üzemeltem, de hamar félállásra kapcsoltam, mert rendesen folyami sodrás keletkezett ebben a kis akváriumban. Úgy állítottam be a befolyó csövet, hogy folyamatosan fodrozza a vizet.
Vártam még vagy este nyolcig, hogy hadd álljon be a víz hőmérséklete majd szépen beleraktam a halakat. Közben öntöttem a halak eddigi téli otthonául szolgáló vödörbe csapvizet, hogy hadd csillapodjon. Gondoltam úgy is kell majd cserélni nekik.
Nem tűntek bódultnak, de biztosan megijedtek. Láttam a csigák is másznak a kavicsokon.
Egy fél óra múlva kaptak enni, de nem azt amit vettem nekik. Vörös szúnyoglárvát vettem nekik, de hoztam a halakkal együtt ilyen pufi szerű élelmet ami zacskóban volt, de azóta kiderítettem micsoda Panzi Kerti haltáp a neve. Nem kis izgatottság mellett mentem aludni.
Reggel láttam, hogy a kajához nem nagyon nyúltak. Leszedtem ami megmaradt és mentem dolgozni. Munka után hazaérve az első volt megnézni mi történik velük.
A szúnyoglárva mind el lett pusztítva sőt a csigák is. Legalább is reggel még megvoltak, de aznap este már csak kettőt láttam. másnapra egyet és azóta eltűntek. Gondolom kaja lett belőlük. Viszont a növényekkel jöttek potyautasok is. Négy darab csiga. Rájuk kerestem, hogy mifélék lehetnek. Elvileg tányércsigák és nagyon jól érzik magukat azóta is. Nem keveset nőttek. A halakkal együtt akik azóta már 5 centisek legalább és az egyiknek nagyon elkezdett nőni a hasa.
Két hete viszont történt egy kis gondom amiből nem kis üvöltözést rendeztem. Az unokahúgom akit egyébként imádok, boldogan jött, hogy voltak vendégségben és fogott egy aranyhalat és itt van egy zacskóban, hogy legyenek barátai a már meglévőknek. Így is nagyon kicsi a helyük erre még egy. Szépen eljátszottam neki, hogy ha legközelebb hoz egy halat akkor a macskák vagy a kutya milyen szépen fogja megenni abban a pillanatban ahogy behozza. Szemét dolog, de el kellett rettentenem. Persze nem bántottam az új jövevényt. Szépen ahogy itt leírtátok hozzászoktattam az új környezethez és most már hárman vannak. Szerencsére ez egy jóval fiatalabb példány. Nagyjából két centi, de ő is nagyon hosszúkás nem ez a tipikus akváriumi aranyhal. Lényegében ha nem lenne ilyen a színük akkor azt mondanám, hogy kárászok.
Egy hete történt még az, hogy elkezdett megjelenni az alga az üvegen. Főleg ahová a legtöbb fény jutott. Ja igen fény. Egy sima 15W-os E27 lámpával világítok jelenleg és az ablakhoz tettem az akváriumot. Így a nap is rásüt. Nem biztos, hogy elég nekik, de ennek jobban utána fogok járni.
Ja igen alga. Elkezdett megjelenni és egy csak erre a célra használt szivaccsal letakarítottam, de csak ott ahol sok volt. Azóta viszont a csigák letakarították a maradékot. Minden nap szépen végigmenetelnek az egész akváriumon és leszednek mindent, a növények levelét is.
A vizet sűrűn cserélem. 10-12 litert szoktam kiengedni és azt pótolom. Hetente egyszer.

Teljes katasztrófára számítottam, de le kell kopognom, hogy jelenleg nem tűnik annak. A halak kergetőznek és elevenek, mint ha fogócskáznának a növények között. A növények hoztak új levelet is és a csigák is megvannak. Persze lehet, hogy ez ideiglenes, de ha minden igaz nem is kell nagyon sokáig kitartaniuk.

Elnézést a hosszú történetért, azt reméltem, hogy rövidebb lesz.

Most következik amit kieszeltem azaz az egyik. A tavasz első jelére az ablakom alatt egy rendes tavat fogok ásni. Addig belemerülök, hogy a lehető legjobban kivitelezzem a dolgot. A halak mennek ki és remélhetőleg boldogan fognak élni abban a környezetben. Így az unokahúgomnak is lesz egy szép tava ahol eltöltheti az időt.

A másik tervem ami szerintem még rettenet mennyiségű agyalást fog okozni és tanulást megkövetelni, hogy szeretnék csinálni egy akváriumot, de nem kicsit. Még csak a fejemben körvonalazódik a terv, de leírom.
Hely van bőven és egy ideje szeretnék egy beépített szekrényt. Így kézenfekvő gondolatnak tűnik, hogy a kettőt ötvözöm. Szóval egy eléggé terjedelmes méretű víztömeget akarok a szobámban eltárolni. Ezért olvasgattam, hogy milyen magas legyen és milyen hosszú, de közben eszembe jutott, hogy úgy is csak az egyik oldala lesz látható a hátlap ugye nem és a két oldallap se, mert oda tervezem a szekrényeket. Szóval lehet, hogy csak egy oldala lenne üveg vagy akár plexi. Sokat olvastam erről, hogy nem is olyan rossz erre a célra.
Alulra mennének az elengedhetetlen eszközök.
Persze még meg fogom tervezni rendesen. Olvastam itt már egy-két naplót és a google sketchup-ot nem ismertem, de szerintem tökéletes lesz erre nekem is. Ezért köszönöm, annak aki használta. Sajnos már nem tudom melyik naplóban olvastam.
Le kell mérnem a pontos méretét a szobának és rengeteg dolgot kell kitalálnom, de szeretnék tényleg nagy akváriumot csinálni. Sokan írtátok, hogy a nagyobb könnyebb és nem hinném, hogy lesz több. Akkor már legyen nagy. Másodiknak úgy is ott lesz a tó.
Talán a fő dilemmám, hogy milyen legyen a berendezése, stílusa. Ezzel viszont még ráérek bőven. Amiben biztos vagyok, hogy rengeteg növényt szeretnék bele, de először legyen kész maga a tároló és természetesen előtte a tó. Illetve rengeteget kell tanulnom hozzá, de nagyon megtetszett ez az egész. Más hobbim úgy se nagyon van. Így remélem, hogy megtaláltam a megfelelőt.
Szeretném a tervezést és az építést dokumentálni ide. Ezért írtam ezt a nem kicsit terjedelmesre sikerült bevezetőt.
Bár még eléggé korai fázis és a tavasz sincs itt, de remélem, hogy nem baj ha már most elkezdem itt az ötleteimet lejegyezni. Hátha rá tudtok mutatni az eredendő hibákra amiket el fogok követni. Azaz a rámutatások miatt remélhetőleg csak majdnem követem el őket.
Szóval ez elsősorban nem csak egy építési napló, hanem egyben tanulási napló is lenne.
Az első amibe bele fogok merülni, most az a világítás kérdése. Persze a többi alapvető dolog mellett.
A mostani kis akvárium-é sem megfelelő, de a tervezettnek biztos, hogy kell jobb. Van úgy nagyjából egy kilométer kültéri ledsorom. Ha kiderülne, hogy ez jó erre a célra akkor már egy gonddal kevesebb.

Köszönöm a türelmet az olvasáshoz és a lehetőséget amit ez a remek oldal kínál a számomra.
 
Üdv a fórumon. Szép dolog az aranyhal mentés de a növényeket szeretik megenni. Ha tényleg maláj tornyos csigák akkor meg vannak még, benne vannak a talajban, az arany hal nem eszi meg. Az aranyhal tulajdonképpen kárászféle. Üvegből a legegyszerűbb és szerintem a legolcsóbb valamint a legbiztonságosabb akváriumot készíteni. Azzal számolj hogy, nagy akvárium nagy szűrés nagy világítás. Én azt gondolom az adott külső szűrővel egy 60-70 literes akváriumot el tudsz biztonsággal működtetni és tanulni tökéletes. A nagy akváriumnál bele futhatsz olyan költségekbe hogy elmegy a kedved az egésztől.
 
Back
Oldal tetejére