• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Marsilea hirsuta

DomeSL

Tapasztalt kertész
varenr010_large_1.jpg


Tropica szerint:
Magasság 2-10+ cm
Szélesség 5-10+ cm
Fény igény nagyon alacsony-magas
Hőmérséklet 18-28 °C
Víz keménység nagyon lágy-kemény
pH 5-7,5
Növekedés közepes
Tarthatóság nehéz

Mostanában ez a növény a kedvencem.
Szerintem ez messze a legkönnyebben tartható előtéri növény.
A meleget jobban tűri mint a HC az egyszer biztos.
Leginkább az Anubias barteri var. nana-hoz tudnám hasonlítani.
Amikor a levelek növekednek akkor puhák és törékenyek de utána mikor kifejlődnek akkor kemények és ellenállóak.
A leveleken hajlamos megtelepedni a zöld pontalga, pont mint az Anubiason.
Én palackos CO2-t használok, de anélkül is szépen nő állítólag.

Ültetésnél -ha emers növényről van szó- a gyökereket 1-2cm-re le kell vágni valamint az összes levelet úgy hogy a levél nyelek kb 1 cm-re rövidüljenek.
Egy tropicás tövet kb 4-5 darabra szét lehet szedni, és utánna a szétszedett darabok 4-5 hét alatt benőnek kb 3x3 cm-es területet.
Az ugyebár 36-45 cm2 terület. Az pedig nem kevés.
Kb 2 hónap után a levelek olyan sűrűn egymásra nőnek, hogy valószínűleg ritkítani kell, de ezen a technikán még dolgozok.
Magyarul én eddig hagytam hogy egymásra nőjenek, de ez a töveknél BGA elszaporodást eredményezett. Gondolom, mert a töveknél 0 a víz keringés.
Most először ritkítottam. A hatásról majd beszámolok. (Pusztulás vagy dúsulás ilyesmi.)

Nálam rendszeres időközönként (2 havonta) előfordul, hogy 1-1 helyen elkezd rohadni az összes levél és szár. Már sok mindennel próbálkoztam, de mindig csak a rohadt terület teljes (gyökerek is!!!) eltávolítása segített.
Ilyenkor ez kb 3x3 cm-es terület teljes lekopasztásást jelenti. Ha csak egy pici is maradt a rohadt részből akkor tovább terjedt. Szerencsére ez az egymásra nőtt, extra dúsan benőtt területek közt max 2 hétig marad látható.
Ha erre van valakinek ötlete, hogy mi okozza akkor várom a véleményt.
Nekem eddig egy tippem van, de még nem bizonyosodott. Mégpedig az, hogy a friss, az aki vizénél jóval hidegebb vizet pont a később rohadó területek felett öntöttem be.
Ha ez igaz akkor a Marsilea extra érzékeny a hirtelen hőmérséklet változásokra.

Saját képeket majd később pakolok fel. Krónikus fényképező hiányban szenvedek.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Köszi DomeSL, hogy ezt megosztottad velünk.
Nekem egyre jobban tetszik ez a növény. A ricciát már megutáltam 1-2 hét alatt és verseny után új növényt akarok a helyére, lehet, hogy ezt a növényt megpróbálom.
 
jojo said:
off
Üdv a ricciát utálók táborában. :)

Szerintem ez a növény nem alkalmas a riccia helyettesítésére, látvány szempontjából.
Mivel a riccia jóval magasabb "dombokká" nő meg, ez pedig csak egy sima szőnyeggé.
 
Pont a hétvégén ültettünk ilyet mi is. Nagyon jól meggyökeresedett, kíváncsi vagyok mire fog elbokrosodni.
 
hello,
mit gondoltok élesztős co2-vel jól fog kinézni? emellett talajtápot és tropicás plant nutritiont is biztosítanék neki? szép zöld lesz szerintetek? :)
 
peti44 said:
Köszi DomeSL, hogy ezt megosztottad velünk.
Nekem egyre jobban tetszik ez a növény. A ricciát már megutáltam 1-2 hét alatt és verseny után új növényt akarok a helyére, lehet, hogy ezt a növényt megpróbálom.

Miért utáljátok a ricciát ?
 
Sziasztok! 90literes akváriumba csak növénytáppal CO2-ő nélkül(nyilvánvaló anyagi okok miatt) lehet ezt tartani?
 
Vik és a zselés közegben neveltet elég csak beültetni?Vagy azt is meg kellett volna vágnom?
Illetve a másik kérdés h-h nem kell metszeni?
 
Sid said:
Vik és a zselés közegben neveltet elég csak beültetni?Vagy azt is meg kellett volna vágnom?
Illetve a másik kérdés h-h nem kell metszeni?

Az 1-2-Grow növényeknél nem kell lecsapni a hajtásokat. Csak a cserepes változatoknál, mert ott a 10-15 cm hosszú levelek csak lebomlanának az akváriumban, felesleges algásodást okozva.

A Marsilea bár hasonló a Glosso-hoz, nem csak magas fénynél él meg. Elég széles fénytartományban tartható. A Glosso állandóan a fény felé tör és egymás fölé növeszti hajtásait iszonyatos tempóban. A Marsilea kevés fénynél is jól érzi magát, nem sprinter, ezért nem kell metszeni. Nem láttam még több emeletes Marsilea mezőt és olyat sem ahol lenyírták volna a mezőt.
 
barátkozom a növénnyel, de egyszerűen a szélütés kerülget az ültetésekor, mert a manado talaj annyira nem fogja meg, hogy külön akrobatika az ültetőcsipesz kihúzása, mert jön vele a növény is
:(
Nincs valami jó tippetek? Mert most lenyomkodtam eléggé a talajba, így meg nem látszik ki szegényke ...
 
csdo said:
barátkozom a növénnyel, de egyszerűen a szélütés kerülget az ültetésekor, mert a manado talaj annyira nem fogja meg, hogy külön akrobatika az ültetőcsipesz kihúzása, mert jön vele a növény is
:(
Nincs valami jó tippetek? Mert most lenyomkodtam eléggé a talajba, így meg nem látszik ki szegényke ...

Milyen csipeszed van? Egy tűhegyű csipesszel egyszerűbb lenne sokkal, de ez a manado sajátossága hogy könnyű.
 
Sziasztok,
idézet a Marsilea hirsuta jellemzőiből:

Fényigény: nagyon alacsony-magas
Hőmérséklet: 18-28 °C
Vízkeménység: nagyon lágy-kemény
pH : 5-7,5
Növekedés : közepes

Akkor mi a fenétől olyan nehéz a tartása? Van valami speckó igénye?

Tartás: nehéz
 
Back
Oldal tetejére