• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Sziasztok! Egy kis (vegyész) segítséget kérnék! :) Tőlem ez az egész kevergetés nagyon távol áll! :(
Erősen nitrát szegény az akva vizem, gyakorlatilag a csepptesztekkel nullát tudok kimutatni. Micro-Macro-Carbo és CO2 is megy a vízbe. A növények bubiznak, de sajnos megjelent pár alga, amit nem tudok kiirtani, de még csak csökkenteni sem az erős növekedésüket. Utánaolvasás után rájöttem, hogy ezek az algák főleg nitrát hiányra utalhatnak, illetve kevés növényzetre. Most belekezdtem növény ültetésbe is, de kellene még nitrát a vízbe.
Vettem a GA-ból egy GreenWorks száraztáp - Kálium-Nitrát (KNO3) -ot. Annyi lenne csak a kérdésem, hogy ebből hány grammot keverjek ki hány ml RO vízben? Amiből ezután hány ml kell adagolnom, hogy mondjuk 100l víznek 1ppm-el emelje a Nitrát szintjét? :) Illetve ezt a löttyöt majd belekeverhetem szerintetek a GA-s Macro folyadékba, a megfelelő arányban? Csak mert nincs több dózispumpám! :)
 
Sziasztok! Egy kis (vegyész) segítséget kérnék! :) Tőlem ez az egész kevergetés nagyon távol áll! :(
Erősen nitrát szegény az akva vizem, gyakorlatilag a csepptesztekkel nullát tudok kimutatni. Micro-Macro-Carbo és CO2 is megy a vízbe. A növények bubiznak, de sajnos megjelent pár alga, amit nem tudok kiirtani, de még csak csökkenteni sem az erős növekedésüket. Utánaolvasás után rájöttem, hogy ezek az algák főleg nitrát hiányra utalhatnak, illetve kevés növényzetre. Most belekezdtem növény ültetésbe is, de kellene még nitrát a vízbe.
Vettem a GA-ból egy GreenWorks száraztáp - Kálium-Nitrát (KNO3) -ot. Annyi lenne csak a kérdésem, hogy ebből hány grammot keverjek ki hány ml RO vízben? Amiből ezután hány ml kell adagolnom, hogy mondjuk 100l víznek 1ppm-el emelje a Nitrát szintjét? :) Illetve ezt a löttyöt majd belekeverhetem szerintetek a GA-s Macro folyadékba, a megfelelő arányban? Csak mert nincs több dózispumpám! :)

Állj!

Green Aqua Micro Macro előírás szerinti adaglása esetén 20-30ppm-nek kell lenni legalább!!!
 
Sziasztok! Egy kis (vegyész) segítséget kérnék! :) Tőlem ez az egész kevergetés nagyon távol áll! :(
Erősen nitrát szegény az akva vizem, gyakorlatilag a csepptesztekkel nullát tudok kimutatni. Micro-Macro-Carbo és CO2 is megy a vízbe. A növények bubiznak, de sajnos megjelent pár alga, amit nem tudok kiirtani, de még csak csökkenteni sem az erős növekedésüket. Utánaolvasás után rájöttem, hogy ezek az algák főleg nitrát hiányra utalhatnak, illetve kevés növényzetre. Most belekezdtem növény ültetésbe is, de kellene még nitrát a vízbe.
Vettem a GA-ból egy GreenWorks száraztáp - Kálium-Nitrát (KNO3) -ot. Annyi lenne csak a kérdésem, hogy ebből hány grammot keverjek ki hány ml RO vízben? Amiből ezután hány ml kell adagolnom, hogy mondjuk 100l víznek 1ppm-el emelje a Nitrát szintjét? :) Illetve ezt a löttyöt majd belekeverhetem szerintetek a GA-s Macro folyadékba, a megfelelő arányban? Csak mert nincs több dózispumpám! :)
Nitrát megkötő? Szat vagy bármi masq?
 
Hát én is ezt hittem! :) De akármikor mértem eddig, mindig alig volt színelváltozás a cseppteszten.
250literes akva. Heti ~15% vízcsere mellett napi 8ml micro macro és 5 ml carbo megy bele a CO2 mellett. 1/3-ad csapvíz, 2/3-ad RO víz. TDS olyan 150 körül mozog.

Lehet rámérnék egy másik teszttel is. Még így is, hogy kevesebbet adagolsz is sokkal többnek kellene lennie. Bőven 10-15ppm felett
 
Volt már olyan a fórum történetében, hogy egy nagy szűrő mindent kiszedett a vízből.
...hát mindenhol azt olvasom hogy nem lehet egy akvát túl szűrni, szóval azt nem fogom csökkenteni most már, miután hónapokig raktam össze a rendszert! :) Nem hiszem hogy a szűrő miatt lenne.
Elég kevés hal van benne (még), a garnélák is most kezdenek elszaporodni. Még a kicsi állatvilágra is gondoltam első körben. Alig van mulm az alján, ami van azt is gyakran iszaplopózom.
De mindegy is miért van kevés Nitrát, ha már van Kálium-Nitrátom akkor adagolni fogom és megszűnik a hiány! ;)
 
@viktorlantos-nak igaza van, ki van zárva, hogy nulla legyen a nitrát Green Aqua Macro mellett, ha nincs nincs valami nitrátmegkötő izé' a szűrőben. A Green Aqua Macro nagyon sok nitrátot tartalmaz, nem tudom elképzelni, hogy + KNO3 kellene még hozzá. Először mérj másik teszttel, ha az is nullát mutat, akkor számolgatunk, hogy mennyit kellene bemérned. Viszont ahhoz jó lenne tudni, hogy mennyi a foszfát, mert nem jó ezeket az arányokat megbolygatni. A zeolit amúgy képes ioncserére, de inkább az ammóniát, mint a nitrátot..
 
Talán a kezdetekben volt olyan a fórum indítása körül, hogy Ndee (remélem jól emlékszem már vagy 6-7 éve volt) hordós szűrőt használt. Benne 20-40 liter szűrőanyaggal. EI tápozás mellett sikerült akkoriban kinullázni a nitrátot.
 
Talán a kezdetekben volt olyan a fórum indítása körül, hogy Ndee (remélem jól emlékszem már vagy 6-7 éve volt) hordós szűrőt használt. Benne 20-40 liter szűrőanyaggal. EI tápozás mellett sikerült akkoriban kinullázni a nitrátot.

Ezt azért meglep, mert elméletben a szűrésünk nem redukálja a nitrátot. Kizárólag ammónia-nitrit oxidációra képes, aminek a vége a nitrát. Bár egy nagyon széles hordóban, ahol az áramlás lecsökken, kialakulhat olyan anaerob környezet, aminél megélnek azok a bacik, amik a nitrátot nitrogénre redukálják. Mondjuk ha tényleg ilyen szűrőt gyártott, akkor azt meg kellene vizsgálni, és halasoknak sorozatgyártani :D Vennék, mint a cukrot ;)
 
Ezt azért meglep, mert elméletben a szűrésünk nem redukálja a nitrátot. Kizárólag ammónia-nitrit oxidációra képes, aminek a vége a nitrát. Bár egy nagyon széles hordóban, ahol az áramlás lecsökken, kialakulhat olyan anaerob környezet, aminél megélnek azok a bacik, amik a nitrátot nitrogénre redukálják. Mondjuk ha tényleg ilyen szűrőt gyártott, akkor azt meg kellene vizsgálni, és halasoknak sorozatgyártani :D Vennék, mint a cukrot ;)

Nagy hordós szűrő volt. Lehet a szűrőanyag fajtája volt némileg ilyen tulajdonságú. Sajnos erre már nem emlékszem, de anno elég sokat tesztelte.
 
Ezt azért meglep, mert elméletben a szűrésünk nem redukálja a nitrátot. Kizárólag ammónia-nitrit oxidációra képes, aminek a vége a nitrát. Bár egy nagyon széles hordóban, ahol az áramlás lecsökken, kialakulhat olyan anaerob környezet, aminél megélnek azok a bacik, amik a nitrátot nitrogénre redukálják...
Hát a szűrőm egy D250 KGPVC csőből van legyártva 50cm magasságban. A szivattyúm meg egy megbuherált energiatakarékos fűtési szivattyú. :) Eléggé le van szabályozva a frekiváltó a szivattyún, mert ha feljebb veszem akkor meg folyót csinál a 250 literes akvából is és akkor meg olyan algák szoktak nőni, amik meg az erős áramlást kedvelik. :D Nagy harcot folytatok, de nagyon bízok abban, hogy nem a szűrővel lesz a gond. Rámérek a nitrátra és a foszfátra mégegyszer. Mivel nincs másik nitrát tesztem, ezért ugyanazzal a JBL teszttel megmérek más folyadékokat is, ami tartalmazhat nitrátot, és ha azokban jól mutatja ki akkor a teszttel nem lesz gond.
 
Hát a szűrőm egy D250 KGPVC csőből van legyártva 50cm magasságban. A szivattyúm meg egy megbuherált energiatakarékos fűtési szivattyú. :) Eléggé le van szabályozva a frekiváltó a szivattyún, mert ha feljebb veszem akkor meg folyót csinál a 250 literes akvából is és akkor meg olyan algák szoktak nőni, amik meg az erős áramlást kedvelik. :D Nagy harcot folytatok, de nagyon bízok abban, hogy nem a szűrővel lesz a gond. Rámérek a nitrátra és a foszfátra mégegyszer. Mivel nincs másik nitrát tesztem, ezért ugyanazzal a JBL teszttel megmérek más folyadékokat is, ami tartalmazhat nitrátot, és ha azokban jól mutatja ki akkor a teszttel nem lesz gond.

Nem tudom, hogy milyen felszerelés áll rendelkezésedre, de ha már vettél KNO3-at, akkor abból tudsz csinálni egy fapados kalibráló oldatot.

Mérjél be 2,5 g KNO3-at 500 ml tiszta vízbe (RO, desztillált, ioncserélt), old fel maradéktalanul, és keverd össze jó alaposan. Ebből 5 ml-t mérj be egy palackba, adj hozzá 495 ml tiszta vizet, és rázd össze jó alaposan, gondosan. A kapott oldat kb. 30 mg/l nitrátot tartalmaz, arra kiváló, hogy ellenőrizd a cseppteszted működését/pontosságát. Fecskendő, konyhai menzúra, PET palack bőven elég, nem kell laborfelszerelés :)
 
Back
Oldal tetejére