• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

A GA wellness csomagban található Carbo-t érdemes adagolni rendszeresen nagynyomású CO2 mellett?
Én az újraindítás után még egyszer sem adagoltam, garnéláknál sem február óta. Minimális zöld por és pont van, illetve utóbbiban a spin oldalán jelent meg némi ecset most, de szórakoztam a co2 szinttel mostanában, valószínűleg azért, vagy a perlon :)
Viszont a porok keverését még nem próbáltam, de amúgy a legegyszerűbb a GA-s csomagot megvenni, legalábbis a kálium-foszfátot, a többi van patikában, kimérve is akár. Finom mérleg szerintem is kell.
 
Sziasztok!
@Beni kollégával egyeztetve a Green Aqua Macro mását kevertem ki kisebb kiszerelésekben. Most viszont bekerült kb 40db Vörös Neon, illetve 15db Lángvörös Pontylazac. Ebből kifolyólag úgy gondoltam minimálisan csökkentem a nitrátot a mixtúrában.
Az alábbi módon alakult a táblázat:
22773089175_02c80ddbfa_k.jpg


Green Aqua Micro-t adagolok mellé, napi 8ml-t, ez alapján töltöttem a táblázatot, illetve a fehérvári víz adatok is belekerültek.
200ml folyadékba a táblázatban szereplő porok 20%-át kevertem be, s jelenleg ebből adok napi 8ml-t.
Ahogy olvasgattam sokan általában külön keverik be az adott mennyiségeket a folyadékba, tehát esetemben nem 200ml-be kerül a 3 por. Hanem 200ml-be az egyik, aztán 200ml-be a másik, illetve újabb 200ml-be a harmadik.
Jól van ez így most?

Előre is köszi.
Márk.
 
Márk, mérjél nitrátot a táp adagolása előtt, aztán 4 hét múlva és megtudod, hogy jó-e így. Én hasonló méret (240l) és halmennyiség (39 hal) mellett teljesen abbahagytam a makro adagolást, hetente adok némi K2SO4-ot csak az adagolás öröméért. Kétheti 25% vízcserével a nitrát kb. stagnál, inkább picit nő. 40 mg/l-nél 25% VCS, 2 hét múlva mérés, 33 mg/l volt a nitrát.

Az oldatkészítés elgondolása stimmel, azonban ha az oldatokat külön-külön akarod adagolni, akkor 8-8-8 ml-t adagolj, ha viszont összekevered, akkor 3*8=24 ml-t.
 
Márk, mérjél nitrátot a táp adagolása előtt, aztán 4 hét múlva és megtudod, hogy jó-e így. Én hasonló méret (240l) és halmennyiség (39 hal) mellett teljesen abbahagytam a makro adagolást, hetente adok némi K2SO4-ot csak az adagolás öröméért. Kétheti 25% vízcserével a nitrát kb. stagnál, inkább picit nő. 40 mg/l-nél 25% VCS, 2 hét múlva mérés, 33 mg/l volt a nitrát.

Az oldatkészítés elgondolása stimmel, azonban ha az oldatokat külön-külön akarod adagolni, akkor 8-8-8 ml-t adagolj, ha viszont összekevered, akkor 3*8=24 ml-t.
Azt tudja esetleg valaki, hogy hasonlóan nagyobb számú hal mellett hogyan alakul a foszfát szint?
 
Azt tudja esetleg valaki, hogy hasonlóan nagyobb számú hal mellett hogyan alakul a foszfát szint?

Nő. Foszfátot sem adagolok. Igaz a nitrát jobban nő, tehát lehet, hogy a vízcsere mellett a káliumon kívül némi foszfátot is kellene adagolni, hogy a helyes nitrát-foszfát arányt tartani tudjuk. Nem egyszerű :p
 
low tech akiba sok hallal a Kálium klorid jó megoldás lehet? Nitrátot és foszfátot nem adnék,kloridhoz viszont könnyen hozzáférek. Szulfát helyett jó lehet?
 
Uh barátom ebbe nagyon beletenyereltél... Egy gyógyszertárat vezetek illetve tulajdonlok, úgyhogy találkozom fura kérésekkel. Bár kálium szulfátot ilyenre még nem kértek.
A baj az, hogy a 8. magyar gyógyszerkönyvben nem hivatalos gyógyszeralapanyag, így nem olyan egyszerű beszerezni..KCl viszont kilószám áll a laboromban.
Amúgy mi a gond a kloriddal? (konkrétan, növényélettanilag, kémiailag?)
 
Uh barátom ebbe nagyon beletenyereltél... Egy gyógyszertárat vezetek illetve tulajdonlok, úgyhogy találkozom fura kérésekkel. Bár kálium szulfátot ilyenre még nem kértek.
A baj az, hogy a 8. magyar gyógyszerkönyvben nem hivatalos gyógyszeralapanyag, így nem olyan egyszerű beszerezni..KCl viszont kilószám áll a laboromban.
Amúgy mi a gond a kloriddal? (konkrétan, növényélettanilag, kémiailag?)

Szerintem az hogy klorid-azaz klór vegyület... aztmeg nemszeressük :)
Ja! A kockázatok és mellékhatások tekintetében... :D
 
Uh barátom ebbe nagyon beletenyereltél... Egy gyógyszertárat vezetek illetve tulajdonlok, úgyhogy találkozom fura kérésekkel. Bár kálium szulfátot ilyenre még nem kértek.
A baj az, hogy a 8. magyar gyógyszerkönyvben nem hivatalos gyógyszeralapanyag, így nem olyan egyszerű beszerezni..KCl viszont kilószám áll a laboromban.
Amúgy mi a gond a kloriddal? (konkrétan, növényélettanilag, kémiailag?)

Nem szeretem a Ph. Hg VIII-at, mert nem igazán up-to-date. A Ph.Eur-t annál inkább. A 1622-es cikkely a Kalii sulfas (legalább is a 6.5-ben még benne volt, a 8.5/8.6-ban nem néztem - de reggel pótolom, ha szeretnéd) ;)

Hozzájutni pedig pofon egyszerű: veszel GA-ban 200 g-ot, ami évekre elég lesz, de ha ez nem tetszik, akkor rendelsz a Molartól (Dani moderálni fogja, biztos vagyok benne :D) Puriss teljesen jó lesz, de ha szőrözöl, akkor van Ph.Eur. 8.0 is. Ha foglalkoztok magival is, akkor hozzácsapod egy megrendeléshez, és le van tudva.

Ha csapvizezel, abban van elég klorid, ha lágyítasz gyantával, abban még sok is a klorid, ha RO-t használsz és gyári visszasózót, akkor abban pont elégséges a klorid mennyisége. Annak már olvass utána, hogy kell-e a növénynek a sok klorid, illetve mit okoz a klorid túladagolás. A K2SO4-ban ellenben a szulfát is hasznosul. Egyébként nagy kárt nem fogsz vele tenni, ha mértékletesen adagolod a KCl-t, de ha választani kell - és ezért tetted fel a fórumon a kérdést -, akkor inkább a K2SO4, mint a KCl.
 
Szerintem az hogy klorid-azaz klór vegyület... aztmeg nemszeressük :)
Ja! A kockázatok és mellékhatások tekintetében... :D

Nem! Semmi ilyenről nincs szó! A klór gáz, ami oldatban hipokloritokat képez, amik oxidálnak, sejtmérgek, stbstb. A klorid nagyon is fontos tápanyaga a sejteknek (sózzuk is a húslevest izomból ;) ), de a növény esetén a klorid (és a nátrium is) éppolyan, mint az alkohol nekünk: mértéktartóan kell vele bánni.
 
Utoljára módosított:
Nem! Semmi ilyenről nincs szó! A klór gáz, ami oldatban hipokloridokat képez, amik oxidálnak, sejtmérgek, stbstb. A klorid nagyon is fontos tápanyaga a sejteknek (sózzuk is a húslevest izomból ;) ), de a növény esetén a klorid (és a nátrium is) éppolyan, mint az alkohol nekünk: mértéktartóan kell vele bánni.

Bocsánat a téves találgatásomért :sorry:
Van ilyen akvarista lexikonom és ott olvastam, hogy a növényeknek szükségük van klórra, de nem értettem pontosan hogy érti ezt... most már felvilágosultam némileg ezügyben, hála neked :)
 
Dexkill.. Szintén zenész? Csak a phoenixtől tudnám rendelni,ott meg nincs készleten. Molarral meg nincs szerződésem, úgyhogy marad a GA. Köszi a pontos leírást a KCl-ről, így már tiszta.
Off: aki behozta a PH. Eur-t meg a 8ast, és kötelezővé tette a patikában az nem járt még patikában. Ipari szabványgyüjtemény, patikusnak szinte hasznavehetetlen.

ON

Kloridokkal nincs semmi baj az akváriumban. Ha sózod a vized akkor NaCl-t viszel be . A klórral, meg a klóraminnal van komoly baj.
 
Dexkill.. Szintén zenész? Csak a phoenixtől tudnám rendelni,ott meg nincs készleten. Molarral meg nincs szerződésem, úgyhogy marad a GA. Köszi a pontos leírást a KCl-ről, így már tiszta.
Off: aki behozta a PH. Eur-t meg a 8ast, és kötelezővé tette a patikában az nem járt még patikában. Ipari szabványgyüjtemény, patikusnak szinte hasznavehetetlen.

ON

Kloridokkal nincs semmi baj az akváriumban. Ha sózod a vized akkor NaCl-t viszel be . A klórral, meg a klóraminnal van komoly baj.

Gyógyszergyártás, minőségellenőrzési vez. (vegyész) :) Ha nem magizol, akkor tényleg felesleges, de ha igen, akkor azért az általános cikkelyeket nem érzem haszontalannak. (De nem vagyok gyógyszerész, sem patikus!)

Szerintem is maradjon a GA, bár a Molarral nem kell szerződést kötni, egyedi igényeket is teljesítenek. Tényleg kár a kloridba belemenni, mert nem adagolsz olyan sokat, hogy kárt tegyen, viszont nem véletlen, hogy a méreginjekciók KCl-oldatok, a 12 héten túli terhesség megszakítást KCl-oldattal végzik, no meg az sem, hogy én az ecsetalgát NaCl-KCl oldattal irtom, nem carboval. (A carbo drága és ésszel kell adagolni :D ). Ja meg az összes komoly makrotápban (GA, Seachem, TF) K2SO4 van, nem KCl.
 
Gyógyszerész vagyok (gyógyszertechnológus szakvizsgával), magizok is, túl sokat is...:)

Erről az algairtó receptről írhatnál többet!

Apropó Pécsvárad? Pannonpharma?
 
Back
Oldal tetejére