• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

@dexkill !
Köszi neked is a segítséget. Igen benéztem ezt a dolgot :(:(. Viszont most a fekete péntek alkalmából berendeltem foszfát, kálium és nitrát teszteket :)
Francba, most kapcsolok, hogy Foszfátom volt is itthon:mad:, bár nem mai darab, lehet már nem is jó, de már marad a rendelésbeno_O

Jártam már én is így, ne aggódj :D

Csinálj egyszer olyan macrot, amiben ammónium-nitrát, karbamid és kálium-nitrát is van :) Azt kiszámolni, maga a gyönyör...
 
Azt kellene tudni, hogy milyen vas-kelát van a TNC-ben. Az okozhat egyedül barnulást. Amikor a micro tápomat fejlesztettem, az első 2 receptnél az egyik kelátot tapasztalat híjján túltoltam kicsit, aztán szándékosan túladagoltam a tápot (2+ mg/l vas a vízben), rózsaszín lett a víz :D

Egyébként induláskor nálam is "barnaság" invázió van, barna lerakódás a fán, kövön, üvegen, de hajalga/stb. nincs. Zöld is csak kevés zöld pont. A tápot nem adagolom túl, szóval szerintem alga. Nyilván, ha visszavesszük a tápot, akkor az alga tápanyag nélkül marad, nem lehet, hogy Nálad is ez történt csupán? :)
EDTA kelátos minden benne.
Tényleg,van olyan,hogy egy idő után nem jó a por táp?
Mennyi idő után?Nekem majdnem minden tápom 5-6 éves,vagy régebbi.A nitrát nem.
 
EDTA kelátos minden benne.
Tényleg,van olyan,hogy egy idő után nem jó a por táp?
Mennyi idő után?Nekem majdnem minden tápom 5-6 éves,vagy régebbi.A nitrát nem.

Erre nem tudok egyértelmű választ adni. A laborban van olyan komolyabb vegyszerünk, ami 2003-as, és ma is pont olyan, mint annak idején. A KNO3, KHPO4, stb. szervetlen sók évtizedekig jók, maximum összeállnak kicsit. A kelátok porként is stabilak, illetve porként stabilabbak, mint oldatként, de mivel ezek szerves vegyületek, nem tudom, hogy mi történik velük állás közben, főleg összekeverve másik anyagokkal. A microelemes keverékben van pl. bórsav, meg gondolom, hogy MgSO4.7H2O is, illetve, van némi víztartalma, akkor ott már szép lassan akár reakció is lehet. Mondjuk, ha a vas-kelát szétesik, akkor annak a vége valamilyen vas-oxid lesz (vagy ki tudja, hogy milyen vas vegyület), de ezek vízben nem oldódnak jól, tehát már az oldáskor üledék válna ki. Sokat segítettem tudom... :/ Talán a színük árulkodó lehet esetleg. Nem látsz rajtuk változást?
 
Köszi!Nem,a színükben nincs különbség.A K2So4, Kh2Po4.Az előbbiből anno vettem egy 20kg-os zsákkal.Akkoriban még nem volt
GA,csak mezőgazdaságit lehetett szerezni,azt is csak ekkora kiszerelésben,ezt használom azóta is.A foszfátot pedig , van nálunk egy
"mező táp gyár" , onnan kaptam ingyen 5-6 éve egy csomó port.Tehát ez a kettő engem kiszolgál egy életre.
Anno még én is küldözgettem a hőskorban több kollégának belőle.
Én már a kezdetektől nyomom az "ipart",akkor örültem,hogy egyáltalán be tudtam szerezni őket.
Teljesen jól működnek,szerintem semmi bajuk,a növények nőnek,alga eltűnik.
 
Jártam már én is így, ne aggódj :D

Csinálj egyszer olyan macrot, amiben ammónium-nitrát, karbamid és kálium-nitrát is van :) Azt kiszámolni, maga a gyönyör...
Ebben te vagy a vegyész szaki! Én csak egy esztergályos vagyok . :);)
 
Sziasztok !
Van egy olyan problémám, hogy "férfiasodnak" a dekorjaim, meg a növények is. Olvastam a fórumon, hogy ez CO2 és nitrát hiány miatt van. Nagynyomású CO2 rendszer megy így azt kipipálnám.
Fekete péntek alkalmából beszereztem a táp összetevőihez való teszteket, és ma néztem nitrátot ami valahol 5 és 10mg/liter között van, viszont azt olvastam, hogy ilyen CO2-vel pörgetett akváriumoknál 20 fölé kellene ezt az értéket vinni.
Viszont most jön a dilemmám. Ugyen volt az a kis bénázásom, hogy csak a harmada tápot adagoltam, de ezt persze akkor korrigáltam. Csakhogy ha a táblázatra nézünk,.akkor ott az első hetekben még nem zöld a hétvége sem, tehát ha jól sejtem, akkor az EI módszenél, bármit is változtatunk a tápozáson az csak hetekkel késöbb hoz reálisan mérhető eredményt?
 
Sziasztok !
Van egy olyan problémám, hogy "férfiasodnak" a dekorjaim, meg a növények is. Olvastam a fórumon, hogy ez CO2 és nitrát hiány miatt van. Nagynyomású CO2 rendszer megy így azt kipipálnám.
Fekete péntek alkalmából beszereztem a táp összetevőihez való teszteket, és ma néztem nitrátot ami valahol 5 és 10mg/liter között van, viszont azt olvastam, hogy ilyen CO2-vel pörgetett akváriumoknál 20 fölé kellene ezt az értéket vinni.
Viszont most jön a dilemmám. Ugyen volt az a kis bénázásom, hogy csak a harmada tápot adagoltam, de ezt persze akkor korrigáltam. Csakhogy ha a táblázatra nézünk,.akkor ott az első hetekben még nem zöld a hétvége sem, tehát ha jól sejtem, akkor az EI módszenél, bármit is változtatunk a tápozáson az csak hetekkel késöbb hoz reálisan mérhető eredményt?

Áll a farkuk reggel, vagy mi? o_O Jaa... ecsetalga... :p Vas mennyi? Áramlás okés? Nálam az alacsony tápanyagok koncentrációknál (pl. nem tápozott akva) tipikus vendég az ecset.

Megteheted azt is, hogy egyszerre beleborítasz (mármint 3-5 napra elosztva) extra adag tápot :D Bátorság kell hozzá, de miért ne?! Én indításnál szoktam ezt, de ott a talaj sokat megköt, szóval elnyelődik gyorsan.
 
Áll a farkuk reggel, vagy mi? o_O Jaa... ecsetalga... :p Vas mennyi? Áramlás okés? Nálam az alacsony tápanyagok koncentrációknál (pl. nem tápozott akva) tipikus vendég az ecset.

Megteheted azt is, hogy egyszerre beleborítasz (mármint 3-5 napra elosztva) extra adag tápot :D Bátorság kell hozzá, de miért ne?! Én indításnál szoktam ezt, de ott a talaj sokat megköt, szóval elnyelődik gyorsan.

Köszi!
Vas tesztel kicsit gondban vagyok mert a dobozon 2016.04 van, így lehet már nem pontos, de amit mértem vele az is keveset mutatott, pedig a héten kapott ferro-t is az akvárium. Most megy a majd a több napos játék, hogy belőjem rendesen a tápozást, mert úgy nézem minden sovány, így megnyomtam az új, most kevert, már töményebb keverék adagját is :cool:, meg persze a micro-t is.
Viszont nem ecset algám van, hanem ez a "zöld szakállalga" , ez helyenként, pamacsokban a parvula minin, is van. Azt még viszonylag könnyű is leszedni.
https://akvakertesz.hu/threads/algatipusok.4169/
Az az érdekes, hogy amint megnyomtam a korábbi 1/3-os tápot, akkor utána helyenként fekete lett. Áramlással nem hiszem, hogy gond van , nem olyan durván sűrű az akvárium, alatta meg egy 2080 dübörög. Talajom meg nem aktív talaj, bár ott van némi technikai csavar ;).
 
Köszi!
Vas tesztel kicsit gondban vagyok mert a dobozon 2016.04 van, így lehet már nem pontos, de amit mértem vele az is keveset mutatott, pedig a héten kapott ferro-t is az akvárium. Most megy a majd a több napos játék, hogy belőjem rendesen a tápozást, mert úgy nézem minden sovány, így megnyomtam az új, most kevert, már töményebb keverék adagját is :cool:, meg persze a micro-t is.
Viszont nem ecset algám van, hanem ez a "zöld szakállalga" , ez helyenként, pamacsokban a parvula minin, is van. Azt még viszonylag könnyű is leszedni.
https://akvakertesz.hu/threads/algatipusok.4169/
Az az érdekes, hogy amint megnyomtam a korábbi 1/3-os tápot, akkor utána helyenként fekete lett. Áramlással nem hiszem, hogy gond van , nem olyan durván sűrű az akvárium, alatta meg egy 2080 dübörög. Talajom meg nem aktív talaj, bár ott van némi technikai csavar ;).

Ööö... nevetséges, hogy az ecsetre asszociáltam o_O Elnézést kérek :D

Nitrát/Foszfát hogy áll? Redfield alapján a zöld algát foszfát adagolással simán el lehet tüntetni (én ezt csinálom).

Nem akarlak megsérteni, de biztosan jól számoltad a tápot? Szívesen átszámolom, ha gondolod. De tényleg csak jóindulatú felajánlás! :)
 
Ööö... nevetséges, hogy az ecsetre asszociáltam o_O Elnézést kérek :D

Nitrát/Foszfát hogy áll? Redfield alapján a zöld algát foszfát adagolással simán el lehet tüntetni (én ezt csinálom).

Nem akarlak megsérteni, de biztosan jól számoltad a tápot? Szívesen átszámolom, ha gondolod. De tényleg csak jóindulatú felajánlás! :)

Nitrátot mértem tegnap, és az ugye sovány volt valahol 5-10 között, foszfátot pedig ma reggel, de ez már nem reális érték, mert belebutítottam a maradék, kb 1 deci macro tápot a vízbe, és így mértem 0,6-ot.
Tehát kb most az van, hogy semmi sem a napi tápadagolás következménye:confused:
A táblázatom jelenleg így néz ki, most ezt a mixet kevertem. Lehet ez napi szinten kevés lesz? Mert a gyökértápozás is a vízbe adagolt tápokkal történik egy light-os 3 órás talajszűrés jellegű megoldással, Csak most kell egy pár hét míg beállnak rendesen az értékek.
ujtap.jpg

Kicsit hozzányomtam a mostani keverékből, úgy 3 napi adagot
Nitrát valahol 10-20 között
Foszfát, az leugrik a színskáláról, kékebb mint a 1,8-as
Kálium, meg egy érdekes teszt, most használok ilyent először, na annál a 15-ös értéknél már nem látom a keresztet a cső alján.
 
Utoljára módosított:
Nitrátot mértem tegnap, és az ugye sovány volt valahol 5-10 között, foszfátot pedig ma reggel, de ez már nem reális érték, mert belebutítottam a maradék, kb 1 deci macro tápot a vízbe, és így mértem 0,6-ot.
Tehát kb most az van, hogy semmi sem a napi tápadagolás következménye:confused:
A táblázatom jelenleg így néz ki, most ezt a mixet kevertem. Lehet ez napi szinten kevés lesz? Mert a gyökértápozás is a vízbe adagolt tápokkal történik egy light-os 3 órás talajszűrés jellegű megoldással, Csak most kell egy pár hét míg beállnak rendesen az értékek.
View attachment 21627

Kicsit hozzányomtam a mostani keverékből, úgy 3 napi adagot
Nitrát valahol 10-20 között
Foszfát, az leugrik a színskáláról, kékebb mint a 1,8-as
Kálium, meg egy érdekes teszt, most használok ilyent először, na annál a 15-ös értéknél már nem látom a keresztet a cső alján.

160 ml vízben oldod a 32,5 g KNO3-at és a 2,8 g KHPO4-et? Mennyit adagolsz ebből? Du., otthon átszámolom a saját táblázatommal, hogy mizu, aztán megvitatjuk.
 
160 ml vízben oldod a 32,5 g KNO3-at és a 2,8 g KHPO4-et? Mennyit adagolsz ebből? Du., otthon átszámolom a saját táblázatommal, hogy mizu, aztán megvitatjuk.
Anyagagonként keverem 160ml vízben mindhármat, vagyis összeöntve 480ml tápom lesz, és ebből megy az akváriumba napi 12ml
 
Biztosan volt már szó róla, de visszakeresve valszeg átsiklottam fölötte, hogy 0-ás, RO vízhez milyen arányban kellene bekeverni a porokat? Nyilván itt a csapvíz összetétele nem számít, mivel úgyis mindent kiszedünk a vízből, visszasózva a kalcium és magnézium mennyisége, amit figyelembe kell venni. Én Saltyshrimp-pel vagy Seachem Equilibriummal sózók vissza, de ebből nem tudom, mennyi a Ca és Mg kerül a vízbe. A többi összetevő értéke 0. Az jó lehet, ha a GA makro arányt keverem be?
 
Biztosan volt már szó róla, de visszakeresve valszeg átsiklottam fölötte, hogy 0-ás, RO vízhez milyen arányban kellene bekeverni a porokat? Nyilván itt a csapvíz összetétele nem számít, mivel úgyis mindent kiszedünk a vízből, visszasózva a kalcium és magnézium mennyisége, amit figyelembe kell venni. Én Saltyshrimp-pel vagy Seachem Equilibriummal sózók vissza, de ebből nem tudom, mennyi a Ca és Mg kerül a vízbe. A többi összetevő értéke 0. Az jó lehet, ha a GA makro arányt keverem be?
Kis leírás @tibicuk tollából
http://forum.akvarisztika.info/viewtopic.php?f=26&t=1036&p=24256#p24256
 
Anyagagonként keverem 160ml vízben mindhármat, vagyis összeöntve 480ml tápom lesz, és ebből megy az akváriumba napi 12ml

Bakker... @Victor, elnézésedet kérem, ígértem valamit, és tökre kiment a fejemből :(

Azok alapján, amit írtál 32,5 g / 2,8 g / 14,6 g anyag oldva 480 ml vízben, és ebből 12 ml adagolva 243 literre heti 1x 40% vízcserével, nekem ez jött ki:

A táp teljesen jó, bár én sokallom a nitrátot a foszfáthoz képest, ennek ellenére Nálad még a foszfát veri le a lámpát, annyira magasra szökik... Nincs valami extra foszfát forrásod? Sok gyári (pellet) haltáp? Táptalaj?

victor_1.jpg victor_2.jpg
 
Bakker... @Victor, elnézésedet kérem, ígértem valamit, és tökre kiment a fejemből :(

Azok alapján, amit írtál 32,5 g / 2,8 g / 14,6 g anyag oldva 480 ml vízben, és ebből 12 ml adagolva 243 literre heti 1x 40% vízcserével, nekem ez jött ki:

A táp teljesen jó, bár én sokallom a nitrátot a foszfáthoz képest, ennek ellenére Nálad még a foszfát veri le a lámpát, annyira magasra szökik... Nincs valami extra foszfát forrásod? Sok gyári (pellet) haltáp? Táptalaj?
Semmi gond, köszi hogy azért foglalkoztál vele!
Mint írtam, az akkor mért értékek nem voltak reálisak, mert kapott egy nagy dózist az akvárium. Nemrég kértem Beni-től segítséget, mert már nem igazodom el a dolgokon, ugyanis a táblázat alapján adagolt mennyiség kevés. Már 23ml-t adagolok naponta, és így sem tudom a foszfátot szinten tartani. Reggeli és esti mérés közt 0,6mg fogyást mérek, és a táblázatod alapján csak napi 0,2 megy vissza, és ha jó sejtem akkor pufferelni kellene, hogy vízcsere után is elegendő mennyiség legyen. A buktató nálam szerintem az, hogy a gyökereket is akváriumvízzel táplálom, egyfajta talajszűrős megoldással. Talán ezért fogy több foszfát és nitrát, viszont talán a káliumot meg vissza kellene fogni.
Ma 18-órai mérésnél a nitrát 10-es
A kálium meg a plafont veri a tesztben, ami csak 15-ig mér. Foszfát most 1,8-volt (de ez a teszt is csak eddig mér), de csak azért mert tettem még 1 gramm port a maradék, kb 250ml keverékbe.
 
Semmi gond, köszi hogy azért foglalkoztál vele!
Mint írtam, az akkor mért értékek nem voltak reálisak, mert kapott egy nagy dózist az akvárium. Nemrég kértem Beni-től segítséget, mert már nem igazodom el a dolgokon, ugyanis a táblázat alapján adagolt mennyiség kevés. Már 23ml-t adagolok naponta, és így sem tudom a foszfátot szinten tartani. Reggeli és esti mérés közt 0,6mg fogyást mérek, és a táblázatod alapján csak napi 0,2 megy vissza, és ha jó sejtem akkor pufferelni kellene, hogy vízcsere után is elegendő mennyiség legyen. A buktató nálam szerintem az, hogy a gyökereket is akváriumvízzel táplálom, egyfajta talajszűrős megoldással. Talán ezért fogy több foszfát és nitrát, viszont talán a káliumot meg vissza kellene fogni.
Ma 18-órai mérésnél a nitrát 10-es
A kálium meg a plafont veri a tesztben, ami csak 15-ig mér. Foszfát most 1,8-volt (de ez a teszt is csak eddig mér), de csak azért mert tettem még 1 gramm port a maradék, kb 250ml keverékbe.
Ha kiakad a teszt, akkor hígítsd RO vízzel felére mérés előtt, a mért eredményt meg duplázd be, és már meg is van, hogy mennyi az annyi.
 
Srácok, megfelelő talaj irdatlan mennyiségben képes P-t megkötni. Most nem tudok előkeresni referencia mennyiségeket vízoszlop vs talajban levő foszfát koncentrációkra, de a különbség több nagyságrend lehet. Ilyen esetben miért cél a vízoszlopban adott foszfátkoncentráció elérése / tartása? Növények, ha van gyökerük, a talajból is felvehetik a P-t. Ha jól sejtem, "alap" Estimative Index nem számol a talaj hatásával. Ilyenkor inkább ADA tápozást lenne érdemes figyelembe venni ADA talaj esetén?

Talajszűrőről csak annyi információm van, hogy megfelelő talaj esetén káros a hatása. Ez vagy igaz, vagy nem. SZVSZ nem véletlen, hogy kikopott ez a dolog növényes akváriumokból. De ha jelentősen segítene, akkor szerintem ADA is ajánlana ilyen terméket a talaj mellé.

EDTA kelátos minden benne.
Tényleg,van olyan,hogy egy idő után nem jó a por táp?
Mennyi idő után?Nekem majdnem minden tápom 5-6 éves,vagy régebbi.

Ez egy jó kérdés, gondolom például Vas-ra vonatkozik. A dologról nekem csak annyi információm van, hogy amíg Fe-EDTA formában van a vas, a növény nem tudja felvenni, le kell bomlania. Az Fe-EDTA lebomlás idejét például fény befolyásolja. Tehát ha sötétben van tárolva, tovább marad vaskelát formában?

Van még egy érdekes dolog, ami szerintem befolyásolhatja a hatást. Erről még nem hallottam megbízható forrásból, szóval legyetek kritikusak.

Vízcserekor a vízkezelőben is lehet "tiszta" EDTA, nehézfém mérgezés megelőzésére. Ez a "tiszta" EDTA bizonyos 'prioritási' sorrendben megköti a vízben levő vasat (Fe3+) is. (Fe>Zn,Cu>Mn...)

Lehet, hogy a vízkezelő hatása miatt panaszkodnak néhányan vashiányra, annak ellenérte, hogy az ajánlott Fe folyékonytáp mennyiség többszöröse megy be az akváriumba?

Egy Walstad módszerű akváriumban, amiben föld van, tipikusan elég nagy Fe tartalékok lehetnek a talajban, olyannyira, hogy "szerencsétlen" esetben akár meg is mérgezheti a növényeket. Ennél a módszernél valószínűleg nagyon ritka, kivételes esetben lehet szükséges vasat folyékony táp formájában adagolni.

Ezek mind csak tippek, nem vagyok vegyész. Az is lehet, hogy semmi nem igaz az egész posztból:), legyetek elég kritikusak :D.
 
Utoljára módosított:
Talajszűrőről csak annyi információm van, hogy megfelelő talaj esetén káros a hatása. Ez vagy igaz, vagy nem. SZVSZ nem véletlen, hogy kikopott ez a dolog növényes akváriumokból. De ha jelentősen segítene, akkor szerintem ADA is ajánlana ilyen terméket a talaj mellé.
Nem talajszűrőm van! Csak egy olyan rendszer ami esténként kiszívja a vizet az aljzat alól, és a helyére felülről tápban gazdag víz megy. Így nincs szükség táptalajra. A dolog működni látszik, mert szépen nőnek, és bubiznak a növények. Egyenlőre a tápszint beállítása a cél, mert persze van algám is. Pontalga miatt pedig egyértelmű foszfáthiány. Szakállalga viszont a megemelt tápszint miatt már feketedik.
Hogy az ADA miért nem ajánlja? Akkor ki venné meg a drága táptalaját? Sőt én aktív talajnál nem használnám, de nekem nem is az van ;)
 
Back
Oldal tetejére