• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Makro táp házilag

Nem tudom, hogy milyen felszerelés áll rendelkezésedre, de ha már vettél KNO3-at, akkor abból tudsz csinálni egy fapados kalibráló oldatot.
Mérjél be 2,5 g KNO3-at 500 ml tiszta vízbe...
Kössz! Holnap otthon leszek, bár a mai kari party után valszeg másnaposan, de ezt most végig fogom zongorázni. :)
 
Nem tudom, hogy milyen felszerelés áll rendelkezésedre, de ha már vettél KNO3-at, akkor abból tudsz csinálni egy fapados kalibráló oldatot.
Mérjél be 2,5 g KNO3-at 500 ml tiszta vízbe...
Bocsánat, vak lárma volt! :dead:
Ma ahogy hazaértem, gyorsan csináltam teszteket megint, inkább nem vártam holnapig. A múltkori közel nullás nitrátot nem tudom hogy sikerült összehoznom, de most ~13mg/l lett az eredmény. Foszfátra ~1,6mg/l. Ha már mértem végigmentem a többin is ami rendelkezésre áll: Nitrit ~0,02mg/l, Ammonia: ~0,04mg/l.
Sajnos akkor nem a nitrát hiány lesz az alga ludas. Most első körben a világítást csökkentettem 8-ról 7 órára. Nem adom fel, végig megyek minden paraméteren! ;)
Viszont ha már van, a nitrát szinten egy 10mg-ot emelnék azért. Milyen oldattal tegyem ezt? Mennyit keverjek be a porból, illetve ezt a GA-s macroba beletölthetem szerintetek?
Köszi az ötletelést nektek, jó tanulság volt megint hogy egy mérés, nem mérés! :cool:
 
Bocsánat, vak lárma volt! :dead:
Ma ahogy hazaértem, gyorsan csináltam teszteket megint, inkább nem vártam holnapig. A múltkori közel nullás nitrátot nem tudom hogy sikerült összehoznom, de most ~13mg/l lett az eredmény. Foszfátra ~1,6mg/l. Ha már mértem végigmentem a többin is ami rendelkezésre áll: Nitrit ~0,02mg/l, Ammonia: ~0,04mg/l.
Sajnos akkor nem a nitrát hiány lesz az alga ludas. Most első körben a világítást csökkentettem 8-ról 7 órára. Nem adom fel, végig megyek minden paraméteren! ;)
Viszont ha már van, a nitrát szinten egy 10mg-ot emelnék azért. Milyen oldattal tegyem ezt? Mennyit keverjek be a porból, illetve ezt a GA-s macroba beletölthetem szerintetek?
Köszi az ötletelést nektek, jó tanulság volt megint hogy egy mérés, nem mérés! :cool:

A helyedben nem nyúlnék ezekhez az értékekhez. Nincs még élőlény, azt írtad. Ha lesz, akkor a nitrát alapból magasabb lesz. A GA makroba semmit se önts bele, az úgy kiváló, ahogy összerakták. Ha pluszba kell adagolni, akkor adagolj pluszba (jelen esetben tutirahóttzihher, hogy nem kell). Ha meg kémiázni akarsz, akkor keverj ki saját macrot mielőtt elfogy a GA táp. :)
 
Hát köszi, ez megnyugtató. De csak az alga probléma miatt gondoltam hogy növelem a nitrátot, mert utána olvasva főleg olyan algáim vannak amik nitrát hiányra utaló jelek miatt szaporodnak...
 
Hát köszi, ez megnyugtató. De csak az alga probléma miatt gondoltam hogy növelem a nitrátot, mert utána olvasva főleg olyan algáim vannak amik nitrát hiányra utaló jelek miatt szaporodnak...

Ha tudsz mérni nitrátot, akkor nincs nitráthiány :) Olyan van, hogy nitrát/foszfát arány. Keress rá a "redfield ratio" kifejezésre google-ben.
 
Mi a véleményetek a KARBAMIDról, mint makrotápba rakható nitrogénforrásról? Több gyártó is használja (pl. Seachem, JBL).
 
Elvileg a karbamid amid-nitrogénje viszonylag hosszabb hatástartamú. Biokémiai folyamatok során alakul át nitráttá, a köztes termékek sem jelentenek gondot. Lombtrágyaként is használják fákon, leginkább a levelek kötik meg. A gond a túladagolásból fakadhat, mert a túl sok karbamid leállítja a nitrogenáz enzimet, plusz az erős fény hatására fotokémiai bomlás is beindulhat, ami ammónia emelkedéshez vezet. De gondolom a fent említett gyártók termékei megfelelő adagolással nem jelentenek ilyen gondot.

(Talán még az is közrejátszhat, hogy nem emelik direkt a nitrátszintet az akváriumban...)
 
Mi a véleményetek a KARBAMIDról, mint makrotápba rakható nitrogénforrásról? Több gyártó is használja (pl. Seachem, JBL).
Ezzel úgy tudsz nitrogént adagolni, hogy a nitrátokkal ellentétben nem növeled más elemek (K, Mg, Ca) szintjét, vagy nem terheled a vizet közvetlenül ammóniával (lásd NH4NO3). Én a kálium-nitrátot szoktam vele "felütni".
 
Ezzel úgy tudsz nitrogént adagolni, hogy a nitrátokkal ellentétben nem növeled más elemek (K, Mg, Ca) szintjét, vagy nem terheled a vizet közvetlenül ammóniával (lásd NH4NO3). Én a kálium-nitrátot szoktam vele "felütni".

Savas közegben hidrolizál, ammónia és szénsav keletkezik. Számolgattam kicsit - többek között a korábbi eredményeid alapján -, és több gyári táp egészen merész mennyiségeket használ: 3-3,5 mM lesz a karbamid koncentráció a vízben a gyári adagolás mellett. Ez 0,1 ppm ammóniával egyenértékű, tehát használható, csak észnél kell lenni. Ja és a jó szűrés nem árt! ;)
 
Sziasztok!

Ma reggel mintha villám csapott volna belém, úgy jött a felismerés, hogy talán nem is jól adagolom a saját keverésű tápot. Ráadásul teljesen bagatel dolgot csináltam, kicsit ég is az arcom megkérdezni a hibámat . Akvárium kb 1 hónapja indult és nemrég beizzítottam a nagynyomású CO2 rendszert amitől a növényeim szépen buborékoznak is, hiánytünetet sem látok rajtuk. Sok anubiaszom van fára kötözve, de igazából a gyökeres növények, mint a parvula mini is, a vízből veszik a tápot, mert szokásomhoz híven kísérletezgetek a technikával ;). Kipróbálom táptalaj nélkül , egyfajta talajszűrés jelleggel tápozni a gyökereiknél is a növényeket, nem non-stop megy, csak napi 3 órát szívja meg a talajt egy légpumpás rendszer, felülről pedig lejut a tápban gazdag víz. Tehát a táptalaj nem szól most bele a tápozásba.
Csakhogy közben a dekorjaim elkezdtek szőrösödni :mad:
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...6609_073e2255ce9597e39e3a46feef44ce2c_xxl.jpg
Olvasom, hogy táp és CO2 hiány miatt fordulhat elő, de hát a növények bubiznak:eek:, meg nincs dugig hallal se a 243-as akvárium 15 Dánió, meg 20 Amanda lazac, RC-k és pár Amano
A 3 táppor összesen 480ml vízre van kiszámítva (E22 kocka 3x160) mert fél literes a palackom. Viszont jól sejtem, a balf... t, hogy nem 10, hanem 30ml-t kellett volna adagolnom a keverékből?
Viszont azon agyalok, hogy van egy ismerős, akinek meg nagyon is bevált ezzel a "sovány" keverékkel a tápozás. Mikor elkezdte ezt használni, mellé pedig a TNC-s mikro keveréket, utána elkezdett visszaszorulni nála az alga, meg intenzívebb buborékozásba kezdtek a növényei is, mint a korábbi tápjával. Szóval ezek után kicsit bizonytalan vagyok.
 

Attachments

  • Makro_tap-250.zip
    21 KB · Megtekintések: 14
Mint tudod,én is táblázat szerint tápozok.Jól látod,igen,30ml-t kellett volna adagolni.
Én is TNC-t használok.Full adagolom a makrot és mellé a TNC-t.
Nálam szépen bubizik minden.Csak az üvegen van pontalga.
Nálam anno ilyen alga akkor volt,mikor a co2 és a táp aránya nem volt megfelelő.
 
Mint tudod,én is táblázat szerint tápozok.Jól látod,igen,30ml-t kellett volna adagolni.
Én is TNC-t használok.Full adagolom a makrot és mellé a TNC-t.
Nálam szépen bubizik minden.Csak az üvegen van pontalga.
Nálam anno ilyen alga akkor volt,mikor a co2 és a táp aránya nem volt megfelelő.

Köszi szépen a gyors választ! Közben már át is állítottam a tápadagolót, hogy még a tartályban lévő tápot 30ml/napos adagokban nyomja majd az akváriumban. Utána keverek egy töményebbet amit már is kikalkuláltam az excel táblázatban. Ennyire egyforma számokat se láttam még a Q és S oszlopban. Betöményítettem 4-4-4 ml-re mindhárom keveréket, ez nagyjából az 1ml/20 literes adagolás , hasonlóan a TNC porkeverék 17g/0,5 literes keveréséhez. Lényeg, hogy azért egyszerre fogyjon a kettő :). Ez az angol port amúgy még te ajánlottad nekem :);)
Szerinted elég ennyi, vagy módosítanom kellene valamilyen irányba a számokat?
oszlop.jpg
 
Igen , én is hasonlóan szoktam beállítani.Annyi az eltérés,hogy én egy kicsit alább veszem a szinteket,úgy 34ppm körülire.

Viszont észre vettem a TNC-nél valamit.Pl. hogyha új akvát indítunk,új szűrővel,akkor szükséges a napi vízcsere egy darabig,
plusz indítóbaci.Ekkor a tápot is a sűrű vízcserékhez méretezzük,beöntjük a heti mennyiséget naponta.
A TNC ilyenkor nekem durva barnulást okoz az akvában. Minden berendezési tárgy barna lesz ,és növények is.
Nem barna alga,az tuti,mert mikor felhagytam a TNC adagolással ,illetve ritkultak a vízcserék,ezzel a napi táp is,
szépen helyre állt az akva.Nem kevés takarító személyzetet
vetettem be,letakarították a lerakódást.Most előbb váltottam rendes vícserére,előbb is rendeződtek a dolgok.
A TNC-t nem lehet ilyen intenzitással adagolni.
Biztosan lehet benne valami,mert 2x is így jártam.Tapasztalt valaki ilyet,aki a TNC-t használ?
 
Én speciel TNC-vel is az alap tápozással kezdtem, csak az első feltöltésnél kap egy nagyobb adagot mindkét tápból . Viszont nálam 2-3 hétig csak "ázott" a talaj.. Ezzel a módszerrel, korábban is sikerült egész minimális algásodással, és viszonylag ritka vízcserével indítanom az akváriumot. Viszont épp ma olvastam, hogy az ADA tápok is színezik a vizet, így el tudom képzelni, hogy hasonló intenzitásnál az is ilyen jelenséget produkálhat.
http://viktorlantos.com/wordpress/2009/04/26/ada-vs-ei-green-aqua-harc-a-novenytapok-koronajaert/
 
Sziasztok!

Ma reggel mintha villám csapott volna belém, úgy jött a felismerés, hogy talán nem is jól adagolom a saját keverésű tápot. Ráadásul teljesen bagatel dolgot csináltam, kicsit ég is az arcom megkérdezni a hibámat . Akvárium kb 1 hónapja indult és nemrég beizzítottam a nagynyomású CO2 rendszert amitől a növényeim szépen buborékoznak is, hiánytünetet sem látok rajtuk. Sok anubiaszom van fára kötözve, de igazából a gyökeres növények, mint a parvula mini is, a vízből veszik a tápot, mert szokásomhoz híven kísérletezgetek a technikával ;). Kipróbálom táptalaj nélkül , egyfajta talajszűrés jelleggel tápozni a gyökereiknél is a növényeket, nem non-stop megy, csak napi 3 órát szívja meg a talajt egy légpumpás rendszer, felülről pedig lejut a tápban gazdag víz. Tehát a táptalaj nem szól most bele a tápozásba.
Csakhogy közben a dekorjaim elkezdtek szőrösödni :mad:
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...6609_073e2255ce9597e39e3a46feef44ce2c_xxl.jpg
Olvasom, hogy táp és CO2 hiány miatt fordulhat elő, de hát a növények bubiznak:eek:, meg nincs dugig hallal se a 243-as akvárium 15 Dánió, meg 20 Amanda lazac, RC-k és pár Amano
A 3 táppor összesen 480ml vízre van kiszámítva (E22 kocka 3x160) mert fél literes a palackom. Viszont jól sejtem, a balf... t, hogy nem 10, hanem 30ml-t kellett volna adagolnom a keverékből?
Viszont azon agyalok, hogy van egy ismerős, akinek meg nagyon is bevált ezzel a "sovány" keverékkel a tápozás. Mikor elkezdte ezt használni, mellé pedig a TNC-s mikro keveréket, utána elkezdett visszaszorulni nála az alga, meg intenzívebb buborékozásba kezdtek a növényei is, mint a korábbi tápjával. Szóval ezek után kicsit bizonytalan vagyok.

Jól sejted... :) A keveréssel hígítod egyiket a másikkal.

Gyors fejszámolás:

A anyag 10 g / 100 ml = 0,1 g/ml

ha ebből adagolsz 10 ml-t, akkor bevittél 1 g A anyagot

Ha ezt összekevered B oldattal, 1:1 arányban, akkor lesz 200 ml oldatod, amiben viszont szintén csak 10 g A anyagod van, tehát az 10 / 200 = 0,05 g/ml-es, így ebből 20 ml tartalmazza az 1 g A anyagot.

Annyit hozzátennék, hogy több tápozási elmélet is van, ami nem használ hozzáadott macro-t, pl. az ADA módszer. A vastag tápozással kockáztatjuk pl. az angatonizmust is.

Más: a zöldalga mindig magas nitrát/foszfát aránynál jön elő. Én, amikor zöldséget látok, rögtön adom a +foszfátot. Van, aki ezt nem osztja, de pl. a naplózott nano akvában naponta adok 1,35 mg/l foszfátot (macro + foszfát táp), és mégis 0,6 mg/l-t mértem legutóbb is :)
 
Igen , én is hasonlóan szoktam beállítani.Annyi az eltérés,hogy én egy kicsit alább veszem a szinteket,úgy 34ppm körülire.

Viszont észre vettem a TNC-nél valamit.Pl. hogyha új akvát indítunk,új szűrővel,akkor szükséges a napi vízcsere egy darabig,
plusz indítóbaci.Ekkor a tápot is a sűrű vízcserékhez méretezzük,beöntjük a heti mennyiséget naponta.
A TNC ilyenkor nekem durva barnulást okoz az akvában. Minden berendezési tárgy barna lesz ,és növények is.
Nem barna alga,az tuti,mert mikor felhagytam a TNC adagolással ,illetve ritkultak a vízcserék,ezzel a napi táp is,
szépen helyre állt az akva.Nem kevés takarító személyzetet
vetettem be,letakarították a lerakódást.Most előbb váltottam rendes vícserére,előbb is rendeződtek a dolgok.
A TNC-t nem lehet ilyen intenzitással adagolni.
Biztosan lehet benne valami,mert 2x is így jártam.Tapasztalt valaki ilyet,aki a TNC-t használ?

Azt kellene tudni, hogy milyen vas-kelát van a TNC-ben. Az okozhat egyedül barnulást. Amikor a micro tápomat fejlesztettem, az első 2 receptnél az egyik kelátot tapasztalat híjján túltoltam kicsit, aztán szándékosan túladagoltam a tápot (2+ mg/l vas a vízben), rózsaszín lett a víz :D

Egyébként induláskor nálam is "barnaság" invázió van, barna lerakódás a fán, kövön, üvegen, de hajalga/stb. nincs. Zöld is csak kevés zöld pont. A tápot nem adagolom túl, szóval szerintem alga. Nyilván, ha visszavesszük a tápot, akkor az alga tápanyag nélkül marad, nem lehet, hogy Nálad is ez történt csupán? :)
 
@dexkill !
Köszi neked is a segítséget. Igen benéztem ezt a dolgot :(:(. Viszont most a fekete péntek alkalmából berendeltem foszfát, kálium és nitrát teszteket :)
Francba, most kapcsolok, hogy Foszfátom volt is itthon:mad:, bár nem mai darab, lehet már nem is jó, de már marad a rendelésbeno_O
 
Back
Oldal tetejére