• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vivárium Infinity jungle

Hú, ez a növényhalom már így is nagyon mutatós!
Persze én a legjobban a brekikért lelkesedem. Remélem, azokból is sokféle színárnyalat lesz majd egy ekkora kecóban.
 
Két színváltozat vagy 3, és mindegyikből 4-5 darab. :)

Meg lesz valami színesebb törpegekkóból is egy pár... de bárcsak ott tartanánk már - ez szerintem olyan március, április tájéka...
Ha színes nappali gekkókra (lygodactylusra) kondolsz kell nekik spéci uv lámpa és nem kompatibilis a hőmérséklet igényük a békákéval. Ez a legtöbb fajra vonatkozik. Lepidodactylus lugubris viszont "elpusztíthatatlan" bírja 24-32fokig, szobahőmérsékleten jól elvan, habár melegben feltöltődnek mint a duracelnyuszi és pörögne. Nem kell nekik spéci uv lámpa, mert éjjszakai életmódot folytatnak. Reggelente és lámpaoltáskor is aktívak. A békák és gekkók etetése nálam egy külön műsor, vicces amikor a gekkók rohannak potyázni az üvegen a békák meg mit sem sejtve lakmároznak.
 
Október 20-án Terra Plaza lesz, ott kiszemelheted a legszebb színeket és fajokat, mert ott szokott lenni felhozatal rendesen.;)
 
Október 20-án Terra Plaza lesz, ott kiszemelheted a legszebb színeket és fajokat, mert ott szokott lenni felhozatal rendesen.;)
Korai... csak fájdítanám a szívemet. :)
Majd tavasszal kimegyek. Akkor a vivárium is beállt már.
 
Na hogy értsétek a tető dilemmámat. :D

Felskicceltem.

A kérdés, hogy a 2db 14 centis venti szakaszos működése mellett kell-e rács, hogy legyen passzív szellőzés, és ha igen, akkor hova - előre, hátra, mindkettő? Minél kevesebb rácsra mennék rá, hogy ne kelljen merevíteni a tetőt... de ha kell rács, akkor is hárulra preferálnám.

View attachment 81048

Erre valaki valami okosat? :)

Holnap megrendelném a plexi/tömör polikarbonátból, amit javasolnak.
 
Szia. En nem bonyolitanam ennyi kulon allo lyukkal. Egy hosszanti racs. Es en a ventiket is csak oda rogzitenem a racs fole. Annak is kulon lyuk...teljesen felesleges, fokent, hogy Te is az egyszerusegre torekednel.
 
Sziasztok, mivel alig van időm az akváriumra, úgy döntöttem, nem rescape lesz, hanem nyílméregbékás viváriumot csinálok belőle.

Komplett CO2 rendszert, szűrőket (Eheim 2080+2078 full matrix töltettel), UV-t, chihiros dokikat eladom (előjegyzést felveszek rájuk :) ), és átmegyek dzsungelbe.

A szekrény+üveg (1320x50x50)+világítás (ATI Sunpower 6x80W) marad, plexi tetőt fogok gyártatni rá (a'la @danyi03 ), a scape erős vasfa jelenléttel megtámogatott saját kezűleg készített purhab + hygrolon háttér. Durván mohásított vivárium a terv, most alakul a fejemben hogy mit/hogyan merre, szóval ez afféle segítségkérős topik egyelőre, hogy amikor építek, ne szúrjak el nagyon semmit (október vége, november eleje a kitűzött határidő).ű
Talaj klasszikus agyaggolyó, rá geotextil, arra a jelenelgi használt amazonia (+veszek hozzá 1-2 zsákot mert tuti kevés lesz).
Öntöző rendszert is én építem meg. Hidegpárásítást is szeretnék.

Hirtelen ennyi.

Összeszedem a gondolataimat és írok egy hosszú kérdéslistát a napokban. :)

Kedves Etele,

néhány jó tanács, ha mohás viváriumot szeretnél csinálni, a világításon túl nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelően időzített párásításra ( fontos, hogy napközben a növények megfelelően ki tudjanak száradni), javaslom, hogy előre beépíthető párásító rendszert használj ( pl. Dusk, Mistking).- ezek diszkréten elhelyezhetők, nem kell tapadókorong jóval szebb össz eredeményt lehet elérni, és a növényeknek sem mindegy a porlasztott víz cseppmérete.
A hideg párásítót feleslegesnek tartom, dísznek szép, de azt a pénzt én növényekre költeném.
A szellőzés a világításon túl az egész játéknak az "alapja". Fontos, hogy az ún. "kéményhatást" elérjük, erre szükség van egy alsó és felső szellőzőre, valamint egy ventillátorra, ami naponta kb 4x 30 percen keresztül kiszívja az elhasznált levegőt.
Amennyiben szeretnéd elérni a megfelelő mohásodást, úgy a rohadások, algásodás stb. elkerülése végett mindenképpen javaslom, hogy bent is keringtesd a levegőt az állandó páratartalom fenntartásához.
A világítással nem lesz gondod, a leírt lámpával a kívánt eredményt el fogod tudni érni.
Amennyiben a cél a mohásodás mellett, egy valódi bioactive biotóp elérése akkor mindenképpen javaslom, hogy növények tekintetében külföldön nézz szét.( westermann Bromielien, griessmeyer-bromelien, araflora stb. )- a magyar piacon a mohákon kívül, érdemben növényt gyorsan és jó minőségben én nem tudtam vásárolni, a fent említett elérhetőséget gyorsan és éppségben csodás növényeket küldtek.
Ja és a legfontosabb ez egy nagy türelemjáték .:X3:
 
Hát, az biztos nem lesz, nem akarok UV-vel vacakolni... akkor elengedem a gekkó kérdést, max. gyászosat rakok be ha a feleségemet meggyőzöm. :)
Szia én is barkácsolok egy viváriumot a boltba és ma kezdtem el agyalni hogy kéne bele valami lakó. Nem akarok sok energiát és gondoskodást fordítani a dologra így valószínű hogy valami rák kerül bele.
 
Kedves Etele,

néhány jó tanács, ha mohás viváriumot szeretnél csinálni, a világításon túl nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelően időzített párásításra ( fontos, hogy napközben a növények megfelelően ki tudjanak száradni), javaslom, hogy előre beépíthető párásító rendszert használj ( pl. Dusk, Mistking).- ezek diszkréten elhelyezhetők, nem kell tapadókorong jóval szebb össz eredeményt lehet elérni, és a növényeknek sem mindegy a porlasztott víz cseppmérete.
A hideg párásítót feleslegesnek tartom, dísznek szép, de azt a pénzt én növényekre költeném.
A szellőzés a világításon túl az egész játéknak az "alapja". Fontos, hogy az ún. "kéményhatást" elérjük, erre szükség van egy alsó és felső szellőzőre, valamint egy ventillátorra, ami naponta kb 4x 30 percen keresztül kiszívja az elhasznált levegőt.
Amennyiben szeretnéd elérni a megfelelő mohásodást, úgy a rohadások, algásodás stb. elkerülése végett mindenképpen javaslom, hogy bent is keringtesd a levegőt az állandó páratartalom fenntartásához.
...

Köszi!

Előre gyártott párásító nem jöhet számításba, egyrészt arany árban van, másrészt már megrendeltem Kínából az egész cuccot. 0,2-es profi fúvókákkal szeirntem nem lesz gondom a cseppméret minőségével/méretével... A nevet nem akarom és tudom megfizetni, szerintem a kívánt hatást elérem talán így is.

Hidegpárásító 25 dollárt megér nekem, a látvány miatt kell úgyis csak. :D

Venti/szellőzés ügyben sajna kizárt az alsó szellőző, opti white üveg adott. Egyedül a tetővel tudok "játszani". :( Abból kell főzni ami van sajna.

2db 14 centis venti lesz felül, azzal és egy másodpercre időzíthető wifis aljzattal megpróbálom elérni a megfelelő pára/szellőzés arányt.
 
Szia. En nem bonyolitanam ennyi kulon allo lyukkal. Egy hosszanti racs. Es en a ventiket is csak oda rogzitenem a racs fole. Annak is kulon lyuk...teljesen felesleges, fokent, hogy Te is az egyszerusegre torekednel.

14 centis ventinek való rácsméretet nem vinnék végig a hátsó oldalán a tetőnek. :D 5 centi széles csíkban gondolkodtam.
 
Igazabol keves lesz a legmozgas. Mint az akvariumban a vizaramlas...ugy kell valahogy itt is elkepzelni. Ne a szel fujjon bent, de ha nehol megreked a dus novenyzetben a para, be fog rohadni. Ventibol van kisebb. Resbol legyen nagyobb. Akvas multtal tudsz megfelelo aramlasrol gondoskodni.
 
5cm
5 cm lehet hogy keves.
Szerintem is kevés lehet az 5cm, az elején kisérletezz valami"eldobható" tetővel, kidobott üveg, folpack stb Az akvárium átalkításakor az optimális szellőzést nehéz belőni, amíg nincsenek állatkák kezdd nyitott tetővel, spricceld be a növényeket amennyire gondolod és nézd meg mennyi idő alatt száradnak meg. Ismét spriccelés csak most egy kis részt lefedve utána nagyobbat és így tovább. Pontos időt nem tudok mondani, de ha a leveleken sok órán át megmaradnak a vízcseppek akkor kevés a szellőzés, ha mondjuk 10 perc alatt leszárad akkor sok. A páratartalom tud úgy is 90%+ os lenni hogy nem vízcseppesek a növények, na ezt kell eltalálni.
 
A max. amit ki tudok sakkozni az a 8 centi széles szellőzőrács hátul, meg elöl végig és a 2db 14 centis venti a tető két oldalában (ahogy a rajzon). Az is szellőzési pont, 2 x 14 cm átlójú kör, ha nem megy a venti, akkor is. Valahova raknom kell az esőztetőt is a tetőben. :D

Viszont lehet csak hátra rakok rácsot, mert ha meg túl sok a rács, akkor eltakarni kevésbé esztétikus... míg a 2 nagy ventivel szabadon tudok játszani hogy mikor, mennyit menjenek.

És mivel másodpercre időzítem a ventiket wifis aljzattal, akát napi 30x is mehetnek a ventik egy rövid ideig... vagy akárhányszor akármeddig... Esőztető dettó. Na ennek az eltalálása lesz az igazi matek. :D


Szóval magas páratartalom, vízcseppektől tocsogó levelek nélkül a cél! Értem!
 
Kb ez a végleges, a zöld merevítés, piros a kivágás, a ávolságokat és méreteket én értem, meg majd elmagyarázom a plexiseknek is. :D

teto_terv.png
RE: megrendeltem, mivel merevítést is kell ragasztani bele, sajna polikarbonát kilőve, marad a plexi, 5-ös, azt mondták a srácok hogy 1000% hogy nem fog vetemedni meg deformálódni a lámpa alatt sem.
2 hét a gyártási idő mert tele vannak, addig még veszek agyaggolyót, PUR habot (ti melyik márkát használjátok hátterezni? Én a Tytan 60 seces habjával szemezek, elvileg ez nem tágul sokat, mindenképpen ilyet szeretnék), muslicabiztos hálót (sima szilóval ragasztható a plexihez vajon?), hygrolont meg valami talajt is.
Amint ezek megvannak bontom a nagy akvát, ahogy nézem október első hétvégéjén kb.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére