• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vivárium Infinity jungle

Etele

Kertész bálvány
Sziasztok, mivel alig van időm az akváriumra, úgy döntöttem, nem rescape lesz, hanem nyílméregbékás viváriumot csinálok belőle.

Komplett CO2 rendszert, szűrőket (Eheim 2080+2078 full matrix töltettel), UV-t, chihiros dokikat eladom (előjegyzést felveszek rájuk :) ), és átmegyek dzsungelbe.

A szekrény+üveg (120x50x50)+világítás (ATI Sunpower 6x54W) marad, plexi tetőt fogok gyártatni rá (a'la @danyi03 ), a scape erős vasfa jelenléttel megtámogatott saját kezűleg készített purhab + hygrolon háttér. Durván mohásított vivárium a terv, most alakul a fejemben hogy mit/hogyan merre, szóval ez afféle segítségkérős topik egyelőre, hogy amikor építek, ne szúrjak el nagyon semmit (október vége, november eleje a kitűzött határidő).ű
Talaj klasszikus agyaggolyó, rá geotextil, arra a jelenelgi használt amazonia (+veszek hozzá 1-2 zsákot mert tuti kevés lesz).
Öntöző rendszert is én építem meg. Hidegpárásítást is szeretnék.

Hirtelen ennyi.

Összeszedem a gondolataimat és írok egy hosszú kérdéslistát a napokban. :)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok, mivel alig van időm az akváriumra, úgy döntöttem, nem rescape lesz, hanem nyílméregbékás viváriumot csinálok belőle.

Komplett CO2 rendszert, szűrőket (Eheim 2080+2078 full matrix töltettel), UV-t, chihiros dokikat eladom (előjegyzést felveszek rájuk :) ), és átmegyek dzsungelbe.

A szekrény+üveg (1320x50x50)+világítás (ATI Sunpower 6x80W) marad, plexi tetőt fogok gyártatni rá (a'la @danyi03 ), a scape erős vasfa jelenléttel megtámogatott saját kezűleg készített purhab + hygrolon háttér. Durván mohásított vivárium a terv, most alakul a fejemben hogy mit/hogyan merre, szóval ez afféle segítségkérős topik egyelőre, hogy amikor építek, ne szúrjak el nagyon semmit (október vége, november eleje a kitűzött határidő).ű
Talaj klasszikus agyaggolyó, rá geotextil, arra a jelenelgi használt amazonia (+veszek hozzá 1-2 zsákot mert tuti kevés lesz).
Öntöző rendszert is én építem meg. Hidegpárásítást is szeretnék.

Hirtelen ennyi.

Összeszedem a gondolataimat és írok egy hosszú kérdéslistát a napokban. :)
Juhejj. Nagyon varom, hogy milyen szepseget alkotsz! Szurkolok!
 
Sok sikert hozzá!
Szerencsére van jó pár ember és fantasztikus vivárium, lesz segítséged bőven, hogy valami csodásat hozz létre.
 
Akkor kezdem, első neccesebb rész a tető/szellőztetés/párásítás szentháromság.

1. Esőztetés
Ami most van: 0,48MPa-s perisztatikus pumpa, ezzel szeretném a szekrény alól fellőni az esőztető fúvákhoz az RO-t. Elég lehet? Y elosztóval a kör elején egy önmagába visszatérő hurokkal :D elég nyomás lehet mindegyik ágon talán... vagy túlgondolom, sima soros kötésbe rakjam a fúvókákat a végén egy dugóval??
120x50x50 vivárium tetejére hány fúvókát rakjak? 10? Átlátszó tapikorongokkal terveztem rögzíteni a plexi tetőhöz.
Nem akarok brutálfinom porlasztást, feleslegesnek érzem, a cél a folyadékbevitel a nedvesítéshez/páratartalom eléréséhez.

2. Párásítás
Szobai hidegpárásítóval oldanám meg, szintén szekrény alól, 16/22-es csővek fekvezetve, és egy üveg szívó cuccal bejuttatva a viváriumba. Vágjam le az üveg végét? Vagy hagyjam meg a gyári állapotot?
Milyen márkát/típust keressek, ami teljesítményben elég lehet?

3. Tető
Ventit nem akarok, muslicabiztos fémrácsot raknék bele amennyit kell.
Nem tudom a plexit hol érdemes vágatni, milyen vastagot, meg merevítést rakjak bele? Ragasztással?

A hátsó hosszanti szélénél belülre mindenképpen akarok egy ragasztott peremet, hogy ha felnyitom, az megakadályozza, hogy hátracsússzon az egész.

Következő poszt a talajról, és a hátfalról szól majd, illetve a növényválasztásról. :)
 
A pumpa elég lehet, de nem biztos, hogy 10 fúvókát elvinne,lehet csak pisilnének.(én is beraknék 10 fűvókát. Nálam a 0,8 MPa pumpa visz el 8db 0.2 mm-es fúvókát frankó porlasztással. Én polikarbonátot vágatnék nem plexit, drágább de átlátszóbb, 5mm es polikarbonát tetőt 90cm-en nem kellett merevítenem mondjuk csak a ventiknek van lyuk kivágva, 120cm fesztávon ha rácsos szellőzés lesz, kell a merevítés. Ragaszthatsz az tető anyagából bordákat rá merevítésnek.(Hidegpárásítón én is dolgozom, még tervezés alatt áll
 
Ha azt mondod, hogy sok vágást meg tudok spórolni mondjuk 2 db venti berakásával (egyik rövid oldal szélén a tetőnek befúj, másikon kiszív, vagy hogyan érdemes?), akkor elgondolkodom rajta. Átlátszó ventik annyira nem is csúnyák és kirívóak...
(Gondolom időkapcsolóval kell megoldani ezeknek a működését is, naponta többször rövidebb időre kell bekapcsolni.)

RE: megrendeltem a 09MPa-s pumpát, a 10 szórófejet meg a csetreszeket ami még kell hozzá. :) Majd tapikorongokat kell még szerválni az esőztető rendszerhez. 20 lityis kannám van dögivel. :D
 
Utoljára módosított:
Következő kérdéscsokor: talaj és növények. Illetve háttér.

1. Háttér
Purhab + ráragasztva szilóval hygrolon a terv.
A kaméleon hátterénél két problémávalszembesültem: szépen megcsináltam pur habból a hátteret a fektetett terkó hátoldalára, megdagadt, másnapra összeugrott és már nem illeszkedett rendesen - most próbálok minőségibb purhabbal dolgozni...
Illetve az üvegen nem tapad meg, szilózni kellett vastagon a rögzítéshez.

Úgy gondolom csinálok OSB lapból keretet, abban csinálom meg a hátteret (lefaragom a habot, hygrlont ragasztok rá, stb.) és utána beragasztom az akvába. Nehézség, hogy 50x120-as, bitang nagy és nehéz vasfákkal, nem tudom mennyire lesz mozgatható. Lehet széttörik a mozgatásnál mint a franc. :(

2. Talaj: agyaggolyó (jó az OBI-s vagy érdemes békás oldalakon venni?) 3-4 centi vastagon, geotextil, rá 3-4 cm Amazonia (új és hazsnált keverve). Ennyi kb. a terv.
Kérdés: melyik geotextília a nyerő (g/m2)?

3. Növények
Na itt vagyok igazán gondban. @danyi03 növénylistáját (broméliák és orchideák) néztem, na most ezek elég extra cuccok, nem tudom mennyire hozzáférhetőek Magyarországon.
Talajra tervezek parvula minit, háttérre meg az ágakra karácsony, jáva és mini fissi mohákat (submersből, a nagy akvából) illetve amit tuti mentek át: jó sok buce, és stau ide-oda.

A többi része még totál homály. :D
 
Utoljára módosított:
Nálam 80Psi pumpa van,erre 12 fúvókával.Pára kapus fúvókák voltak eddig.Ezek is jól teljesítettek , a nyomás meg volt rájuk.
De így is csak olyan 8mp-et esőztetett,mert egy idő után az alján sok víz összegyűlt.Olyan 2 hetente le kellett szívni.(kis búvár van elrejtve hátul)
Ezét lecseréltem finomabb (azt hiszem az enyén is 0,2-es) fúvókákra. Ibéjes,réz,csak a fej,kis csonk lett rendelve.De lehet kompletten is rendelni a két végén gyorscsatival,amibe középen lehet tekerni)
Nálam az a baj,hogy a fúvókák a frontüvegtől 3-4 centire vannak,itt van az üveg megfúrva.Így vetten a terrát.Mivel elég mély,60cm,ezért valamit kell
majd csinálnom,mert a túloldalra nem jut elég permet.Bár az új fúvókákkal sokat javult a helyzet . Ezen kívül észre vettem , a nagyon finom porlasztáson túl, hogy
lehet hosszabb ideig esőztetni,mert kevesebb jön bizonyos idő alatt,az viszont tényleg pára szerű,így most 11mp van beállítva.Mintha nem gyűlne össze olyan sok víz.
Ha full mohást szeretnél,akkor fontos az egyenletes porlasztás.A régi fúvókák nálam ezt nem teljesíteni.
A vívában sorban vannak kötve a fúvókák,a végén dugóval.
120x70x60 mély a terra.
Hosszanti irányban kb majdnem középen felül szúnyogháló van ragasztva.Nálam nincs állat,amit etetni kell.Ennek tetejére rá van csak téve 3db pc venti,(befelé fúj)valamint
belül a sarokban el van helyezve egy JBL dupla venti.
A hideg párásító Trixie kékplexis kivitele,felül a szúnyogháló kicsit kivágva,hogy beleférjen a cső( könyökkel).Kb 16/22-es a csőmérete.

szerk.: igen,0,2 a fúvóka
 
Ha azt mondod, hogy sok vágást meg tudok spórolni mondjuk 2 db venti berakásával (egyik rövid oldal szélén a tetőnek befúj, másikon kiszív, vagy hogyan érdemes?), akkor elgondolkodom rajta. Átlátszó ventik annyira nem is csúnyák és kirívóak...
(Gondolom időkapcsolóval kell megoldani ezeknek a működését is, naponta többször rövidebb időre kell bekapcsolni.)

RE: megrendeltem a 09MPa-s pumpát, a 10 szórófejet meg a csetreszeket ami még kell hozzá. :) Majd tapikorongokat kell még szerválni az esőztető rendszerhez. 20 lityis kannám van dögivel. :D
A ventiknél vigyázz, hogy ne csinálj huzatot, mindkét venti szívjon kifelé.
 
Következő kérdéscsokor: talaj és növények. Illetve háttér.

1. Háttér
Purhab + ráragasztva szilóval hygrolon a terv.
A kaméleon hátterénél két problémávalszembesültem: szépen megcsináltam pur habból a hátteret a fektetett terkó hátoldalára, megdagadt, másnapra összeugrott és már nem illeszkedett rendesen - most próbálok minőségibb purhabbal dolgozni...
Illetve az üvegen nem tapad meg, szilózni kellett vastagon a rögzítéshez.

Úgy gondolom csinálok OSB lapból keretet, abban csinálom meg a hátteret (lefaragom a habot, hygrlont ragasztok rá, stb.) és utána beragasztom az akvába. Nehézség, hogy 50x120-as, bitang nagy és nehéz vasfákkal, nem tudom mennyire lesz mozgatható. Lehet széttörik a mozgatásnál mint a franc. :(

2. Talaj: agyaggolyó (jó az OBI-s vagy érdemes békás oldalakon venni?) 3-4 centi vastagon, geotextil, rá 3-4 cm Amazonia (új és hazsnált keverve). Ennyi kb. a terv.
Kérdés: melyik geotextília a nyerő (g/m2)?

3. Növények
Na itt vagyok igazán gondban. @danyi03 növénylistáját (broméliák és orchideák) néztem, na most ezek elég extra cuccok, nem tudom mennyire hozzáférhetőek Magyarországon.
Talajra tervezek parvula minit, háttérre meg az ágakra karácsony, jáva és mini fissi mohákat (submersből, a nagy akvából) illetve amit tuti mentek át: jó sok buce, és stau ide-oda.

A többi része még totál homály. :D
A talajahoz jobb minőségű nem szétporladó égetett agyaggolyó tökéletes, geotextilt akkor használj ha olyan növényeid lesznek amik nem eresztenek mélyre gyökeret. Geotextilből a legolcsóbbat javaslom nem kerti 2méteres gazt meg bokrokat kell megfognia😆
 
A ventiknél vigyázz, hogy ne csinálj huzatot, mindkét venti szívjon kifelé.
Egyet értek. Nálam azért van ennyi venti,mert nem volt egyenletes a porlasztás.Most lehet elég lesz vagy a JBL,vagy a 3 PC.
Nálam nincs állat,a növényeknél nem látok hátrányt,hogy befele fújja a levegő.
 
Akkor kezdem, első neccesebb rész a tető/szellőztetés/párásítás szentháromság.

1. Esőztetés
Ami most van: 0,48MPa-s perisztatikus pumpa, ezzel szeretném a szekrény alól fellőni az esőztető fúvákhoz az RO-t. Elég lehet? Y elosztóval a kör elején egy önmagába visszatérő hurokkal :D elég nyomás lehet mindegyik ágon talán... vagy túlgondolom, sima soros kötésbe rakjam a fúvókákat a végén egy dugóval??
120x50x50 vivárium tetejére hány fúvókát rakjak? 10? Átlátszó tapikorongokkal terveztem rögzíteni a plexi tetőhöz.
Nem akarok brutálfinom porlasztást, feleslegesnek érzem, a cél a folyadékbevitel a nedvesítéshez/páratartalom eléréséhez.

2. Párásítás
Szobai hidegpárásítóval oldanám meg, szintén szekrény alól, 16/22-es csővek fekvezetve, és egy üveg szívó cuccal bejuttatva a viváriumba. Vágjam le az üveg végét? Vagy hagyjam meg a gyári állapotot?
Milyen márkát/típust keressek, ami teljesítményben elég lehet?

3. Tető
Ventit nem akarok, muslicabiztos fémrácsot raknék bele amennyit kell.
Nem tudom a plexit hol érdemes vágatni, milyen vastagot, meg merevítést rakjak bele? Ragasztással?

A hátsó hosszanti szélénél belülre mindenképpen akarok egy ragasztott peremet, hogy ha felnyitom, az megakadályozza, hogy hátracsússzon az egész.

Következő poszt a talajról, és a hátfalról szól majd, illetve a növényválasztásról. :)
Én a folprint-nél vágattam a plexit, a GA mellett van a cég, nagyon rendesek
 
Köszi mindenkinek!

130 PSI-s pumpát rendeltem.
Réz fúvókás esőztető lesz, 0,3-as fúvókákkal, de mivel cserélhető, rendeltem 0,2-eset is 10-et, kipróbálom...

RE: hygrolon hátfalra DSM-el fogom felvinni a mohát a nagy akvából (mini fissi, karácsony, weeping, meg még vagy két féle van benne - mind megy a mixerbe joghurttal meg vízzel :D ), reméljük működik majd...
 
Utoljára módosított:
Na hogy értsétek a tető dilemmámat. :D

Felskicceltem.

A kérdés, hogy a 2db 14 centis venti szakaszos működése mellett kell-e rács, hogy legyen passzív szellőzés, és ha igen, akkor hova - előre, hátra, mindkettő? Minél kevesebb rácsra mennék rá, hogy ne kelljen merevíteni a tetőt... de ha kell rács, akkor is hárulra preferálnám.

vivarium_teto.jpg
 
...
A hideg párásító Trixie kékplexis kivitele,felül a szúnyogháló kicsit kivágva,hogy beleférjen a cső( könyökkel).Kb 16/22-es a csőmérete.
...

Ez? Nincs olcsóbb alternatívája? :D
XL Fogger TRIXIE Ultrahangos Párásító
 
@Zuzmi, te párásítasz valamivel a brekik kuckójában? Ha igen, mivel?
Ultrahangosom nincs. Nekem 100cm-re van 4 fuvokam. Dusk fuvoka, bocs ha ez reklam. Draga de csodasan porlaszt. Jelenleg 4*15masodperc. Es nem gyulik a viz a golyokon es szep nedves a talaj. Azt olvastam, hogy a bromcsik es a bekak is szeretik ha van koztes szaraz idoszak. Nekem allando szivora van a tetejere rakva egy 4cm ventillator. Neha soknak tartom hogy egesz nap menjen igy beszukitettem egy szivacskarikaval es egy ra faragott lyukkal a szivas erosseget. Nem optimalis, idozitore szeretnem majd egyszer kotni.
Elol es a tetejen hatul van racs a terrkonak.
 
Ultrahangosom nincs. Nekem 100cm-re van 4 fuvokam. Dusk fuvoka, bocs ha ez reklam. Draga de csodasan porlaszt. Jelenleg 4*15masodperc. Es nem gyulik a viz a golyokon es szep nedves a talaj. Azt olvastam, hogy a bromcsik es a bekak is szeretik ha van koztes szaraz idoszak. Nekem allando szivora van a tetejere rakva egy 4cm ventillator. Neha soknak tartom hogy egesz nap menjen igy beszukitettem egy szivacskarikaval es egy ra faragott lyukkal a szivas erosseget. Nem optimalis, idozitore szeretnem majd egyszer kotni.
Elol es a tetejen hatul van racs a terrkonak.
A tiéd annyira szép, hogy biztosan jól kell csinálnod. Köszi a gyors választ.👍
 
Ez? Nincs olcsóbb alternatívája? :D
XL Fogger TRIXIE Ultrahangos Párásító
Igazából én is gondolkodtam szobai verzión.De a videók nem győztek meg,hogy elég párát tudnak ezek nyomni.
A jelenlegi is csak 3/4-ig tölti meg párával a vívát,pedig termeli brutálisan. Nekem van alul is szellőző,ez nem egy akvárium,hanem standard terra.
Lehet,hogy ez az egyik ok,hogy nem telik meg teljesen,vagy pedig a magasság,70cm
 
Back
Oldal tetejére