• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HAC 2019 - HOGYAN TOVÁBB?

Indulnál egy magyar versenyen a következő hónapokban?


  • Total voters
    51
Tetszik vagy sem, abszolút kívülállóként (sosem indultam még HAC-on, más irányban akvarizálok), én is azt látom, hogy fogyunk, és nem igazán van utánpótlás. Egyébként a garnélás vonalon is ezt látom. Megvan a kemény mag, de a "friss húsból" kevés van.

A forgalmunkon nem látszik és érdeklődők számából sincs hiány, de ennél több kell egy színes versenyhez. Ma már talán inkább csak építeni szeretne a legtöbb ember és élvezni az akvárium látványát, mint lenyomni a szomszédot mert ügyesebb vagyok :)

Nem tudom, hogy mi a megoldás, vagy kell e megoldás jelenleg.
- Át kell alakítani a versenyeket?
- Ki kell nevelni ismét egy generációt akik fontosnak érzik a versengést?
- A versenyek gyengülésével kell valami más ami ébren tartja a lelkesedést?

De ez a topik nem csak arról szól miért nem. Ha vannak ötletek stb beszéljünk róla. Erre jó egy fórum.
 
Szerintem más a hozzállás egy csak otthonra készített, és egy versenyre/mutogatós akvárium között. Még az elsőt sokkal nemesebb dolgok inspirálhatják, mint a szépség- természet- élővilág szeretete stb addig egy ilyen versenyen a motiváció többnyire büszkeség. Büszkeséggel eladni nagyon jól lehet, de hogy kreativitást nem támogatja az biztos, és hamar elmúlik motiváló ereje.
A lelkesedést úgy tarthatjátok fent hosszú távon hogy ha megmutatjátok a helyes hozzáálást, megfelelő kontextusba helyezitek akár a hobbit, akár a "versenyzést".
 
A forgalmunkon nem látszik és érdeklődők számából sincs hiány, de ennél több kell egy színes versenyhez. Ma már talán inkább csak építeni szeretne a legtöbb ember és élvezni az akvárium látványát, mint lenyomni a szomszédot mert ügyesebb vagyok :)

Nem tudom, hogy mi a megoldás, vagy kell e megoldás jelenleg.
- Át kell alakítani a versenyeket?
- Ki kell nevelni ismét egy generációt akik fontosnak érzik a versengést?
- A versenyek gyengülésével kell valami más ami ébren tartja a lelkesedést?

De ez a topik nem csak arról szól miért nem. Ha vannak ötletek stb beszéljünk róla. Erre jó egy fórum.
Akármennyire értetlenkedek elfogadom az érveidet.

Jómagamról és az én lelkesedésemről tudok csak beszélni. Nekem csak 1 nagy akváriumom van ellentétben Josh Sim-el akinek 6 :) , így sajnos 2 scape között csak élvezem a látványt, de kihal a motiváció a pörgés mert eltelik 10-12 hónap egy egy új építés között. Ezt a workshopok helyre tudják tenni, mert amikor látok valami gyönyörűt felhúzni vagy csak beszélni róla megint rákattan az agyam.

A fejlődés is lassú olyan valakinek aki 3 év alatt csak 3 scapet csinál (nano-kat hagyjuk). Szeretnék ott lenni az élbolyban, de sose motivált, hogy a legjobb 27-ben legyek. Az túl lehetetlen. Ahhoz 6 akvárium kell. :D Ha egyszer a legjobb 100-ban végzem simán elértem a célom.

@kuchi : Hányadik versenyzéssel töltött évbedben lettél 19. IAPLC-n?

Lehet, hogy csak egy döntés kéne részemről, hogy igen is fél évente bontsam az akváriumot, ami önmagában értelmetlen, de a fejlődésem ez segítené elő. Mert nem mindig elég fejben tudni. Mostani új Josh Sim tudásával felvértezett építésem szerintem több helyen elrontottam...szóval kell a fizikális gyakorlat, hogy ami az agyban van az az üvegen túl is megvalósuljon. Egyértelműen látom magamon, hogy ha egyszer felhagyok ezzel az amiatt van, hogy a 12 hónap alatt, a 2 scape között nem pörög rajta az agyam. Ha 3 nagy akváriumom lenne tuti állandó lenne az agyalás.
 
Én úgy látom, hogy a hobbi eléggé ketté vált, mint ahogyan többen is említettétek a versenyzést és az otthonra készült akvákat. Szerintem ez természetes, hogy megtörténik. Ettől függetlenül a versenyekre azok is sokan elküldik a nevezéseket akik nem feltétlen arra készültek. Ami kicsit felhigítja a palettát és szerintem valamilyen szinten a helyezések is elértéktelenednek.

Én határozottan új vagyok a hobbiban, ezért nem látom át teljesen, hogy mi merre megy itthon és külföldön.
Ettől függetlenül követem az eseményeket. Úgy látom, hogy a versenyzés mostmár sokkal komolyabb nemzetközi szinten, minthogy összerakjanak a nevezők egy szép egészséges, természetesnek ható akváriumot.

Őszintén annak nagyon örülök, hogy sok olyan van akik próbálnak valami mást kihozni belőle évről-évre, de leginkább külföldön látom ezt. Tisztelet a kivételnek.

Én személyszerint az oldschool Amano vonalat kevésbé kedvelem (Ne kövezzetek meg érte :D ) és sokkal inkább tartom izgalmasnak a vadabb Josh Sim, Fukada féle vonalat. Nem elhanyagolható szerintem az ami az indonéz versenyeken folyik, szerintem az dedikáltság. Eszméletlen merész ötletek (Van ami működik, van ami nem) és részletgazdag munkák. A HAC szerintem akkor lenne izgalmas a jövőben, ha többen próbálnának meg kilépni a "komfortzónájukból" és megpróbálna mindenki évről évre egy kicsit merészebbet akotni, kicsit messzebb menni.

Összességében azt gondolom, hogy a versenyzés az ilyen kreatív vonalakon sosem arról szól, hogy csak azért mert tudjuk, hogy valami működik azt próbáljuk ellőni mindíg. Érdemes szerintem a saját határainkat feszegetni és a végén inkább legyen "negatív" az eredmény de legalább azokat az általunk ismert határokat megtologattuk kicsit. És abban a kicsi "határ eltolásban" kellene legyél TE, nem a büszkeség nem az eredmény, de az, hogy előrébb jutottál magadhoz képest.
 
Ez
A forgalmunkon nem látszik és érdeklődők számából sincs hiány, de ennél több kell egy színes versenyhez. Ma már talán inkább csak építeni szeretne a legtöbb ember és élvezni az akvárium látványát, mint lenyomni a szomszédot mert ügyesebb vagyok :)

Nem tudom, hogy mi a megoldás, vagy kell e megoldás jelenleg.
- Át kell alakítani a versenyeket?
- Ki kell nevelni ismét egy generációt akik fontosnak érzik a versengést?
- A versenyek gyengülésével kell valami más ami ébren tartja a lelkesedést?

De ez a topik nem csak arról szól miért nem. Ha vannak ötletek stb beszéljünk róla. Erre jó egy fórum.
Az ötlet, hogy beszeljünk rola szerintem is nagyon jo es dijazando.
Bocs elöre is az ekezetek miatt...
Hadd beszeljek most a sajat esetemröl kicsit, remelem nem veszitek tul soknak majd.
Nekem jelenleg is van 3 high tech akvam, egy nano, egy közepes es egy 325 literes. Mindharom jelenleg is üzemel, es epitek is bennük folyamatosan. Azt hiszem @kuchi emlitette itt a minap, hogy milyen sok kitartas kell ezekhez az akvakhoz es ugy altalaban a versenyzeshez, es igazat is kell, hogy adjak neki. Nekem a legtöbb gondom nem is a karbantartassal van. Mindharom akvaban jelenleg is hetvegente matatok, vizcsere, kis nyiras, ez-az es elpöfög mind a harom, de igy is hetvegente 4-5-6 ora elmegy a harom akvariummal. Bizony a nejem neha haborog miatta, hogy mar megint..es tökeletesen igaza is van, hiszen valoban idöt emeszt fel. Egy haztartas, munka, kettö gyerek stb mellett, de ezzel nem vagyok egyedül nyilvan.
De, mindettöl függetlenül becsületesen toleralja is, hogy ez a hobbim. A munkamban szüksegem van az agyamra, ezert nem igazan szivesen matatok az akvariummal estenkent vagy ejszakaba nyuloan )mint ahogy azt sokan teszik), mert nem akarok (lehet) masnap faradt lenni. Ezert limitalom az akvariumokkal valo foglalkozast. Versenyezni szeretek, fogok is, de szerintem sokan vannak igy, hogy egyszerüen van egy idölimit, amit nem lepek at es nem fogok mindenaron versenykavariumokat epiteni sorozatosan, egyszerüen azert, mert nem tudok annyi idöt szanni ra.
Emellett a masik fontos tenyezö az anyagi raforditas...ahhoz, hogy mindig vmi ujjal rukkoljak elö, bizony bele kell nyulni a penztarcaba...eleg ha csak mondjuk 100-150 kg frodo vagy seiryu követ szeretnek a nagyba vasarolni (5 Euro /kg) szamolva az bizony 500-750 Euro vagy meg több...ezt sajnos meg itt, ahol a kerites is kolbaszbol van :) , sem engedhetem meg magamnak, plane nem 4 havonta, ahogy Josh Sim emlitette, hogy ö evente akar 2-3x alkalommal is ujra berendez. Akkor meg nem is beszeltem a red moor, Talawa vagy egyeb fa dekorokrol stb. stb.
Tehat anyagilag is van egy limit, amit barmennyire is szeretnek nem tudok atlepni.

A harmadik, ami szamomra sokkal fontosabb es kritikusabb a harsdcape megalkotasara forditott idö. Egy- egy berendezest nehany ora alatt összedobok, legalabbis eddig mind igy volt..latszik is az eredmenyeken... Ugyanakkor tisztaban vagyok vele, hogy egy igazan ütös berendezesehez ez keves...hallani itt, hogy sokszor a "nagyok" honapokig epitenek, ragasztgatnak, na ez az, amihez fel kell nöni. Jelenleg en nem erem meg el ezt a szintet, hogy akar több hetig-honapig csak ragasztgassak, tervezzem az alapokat. Ugyanakkor, ha jol sejtem, sokaknak van egy masik medenceje, ahol neveli a növenyeket, vagy ne adj Isten van egy masik akvaja, amit versenyeztet, mig a masikban hardscapet epit. Ehhez hely is kell ami nem mindenkinek adatik meg.

A negyedik, ram jellemzö dolog, hogy nem vagyok mindenhol az eterben jelen. Ez sosem volt az erössegem, igy sokszor öszinten szolva nem is tudom, hogy milyen verenyek leteznek... Tudom, hogy van IAPLC, HAC meg EAPLC, most hallottam az EAC-rol, a multkor vki emlitette a TAC-ot es meg ki tudja sorolhatnam, nem is tudtam, hogy ezek leteznek...es a többit meg nem is ismerem.
Mivel nem vagyok jelen a facebook-on es egyeb hasonlo forumokon, igy sokszor el sem jut hozzam a különbözö versenyeknek a hire.
En pl. nagyon örülnek, ha lenne egy összefoglalo Topic itt a forumon, hogy mikor, milyen versenyek indulnak, leteznek, mert nekem sokszor fogalmam sincs rola...de biztosan csak en vagyok ilyen regimodi, es a mai fiatalsag sokkal inkabb kepben van.. :)

Az ötödik, szamomra a fotozas, a leggyengebb pontom...ebbe nem is mennek bele, ezt csak ugy a margora teve emlitem meg. Egy jo foto aranyat er, ezt mar sokszor tapasztaltuk...

Jo ötletnek tartanam, ha lehetne valahol nyomon követni updatekkel, hogy mikor, milyen versenyek indulnak. Tudom, hogy itt idönkent megjelennek, hogy EAPL, HAC, EAC, gyorsan bedobja valaki, hogy jelentkezzünk...lehet, hogy erre azt mondjatok, hogy lusta vagyok utanajarni, azt is elfogadom.
Annak idejen szerintem nagyon jok voltak a berendezös workshopok, akkor meg nem akvakarteszkedtem, jelenleg pedig nem tudom megtenni, hogy csak ugy hazzaruccanjak egy delutani berendezesre. De szerintem sokakat motivalna, ha ujra lennenek nalatok berendezös workshopok, ahol földi halandok is reszt vehetnek ugy, hogy sajat maguk rendeznek be nalatok.
...es azert ne felejtsük el, hogy ebben a mai intenziv, impulzusokkal teli, közössegi mediaval tultolt vilagban nagyon kevesen vannak olyan fiatalok, akik nagyon melyen beleasnak magukat a hobbiba es el fognak kezdeni versenyezni.
De hiszen az egesz akvakerteszet is ebbe az iranyba halad... A GA is live show-kat, videokat keszit, hires embereket hivtok meg, mindeki YT csatornakat tol, rengetegen töltenek fel vidiket, ami egy fantasztikus dolog, (en magam is az összesen ott logok a neten), ezt tetezi meg a technika, az okosvilagitasok, a tavolrol vezerelhetö kütyük tömkelege, ez mind sajnos azt is elöre vetiti, hogy mindenki csak latni akarja a szepet, mögötte a technikaval.....de ez nem helyettesiti azt, hogy valaki foggal körömmel ragaszkodjon a hobbihoz es izig verig versenyzö legyen...es meg legyen hozza a kitartasa, alazata es elhivatottsaga
Ugyanakkor nem latjak/akarjak tudomasul venni, hogy a versenyzes mennyi plusz munkaval jar(hat), igy szerintem nem is varhato valtozas ebben az iranyban.
Ha most keszitenenk egy felmerest a 12-18 evesek köreben, hogy ki ismeri az akvakerteszetet vagy esetleg versenyezni szeretnenek szerintem nagyon megdöbbennenk...nagyon alacsony lenne a %-os ertek. Ök lehetnenek kvazi az utanpotlas, de szerintem ök nagyon kevesen vannak, tisztelet a kivetelnek!
A mai vilagban azonnali eredmeny kell, impulzus, latvany, befektetett munka nelkül...ez a hobbi szerencsere nem ilyen. Ezert szerintem, barmennyire is lepest tart a GA a vilaggal es a technikai hatterrel, nem lehet arra szamitani, hogy Magyarorszagon felnövekszik egy ujabb generacio, aki versenyezni akar/fog es nemzetközi szintü eredmenyeket produkal.
Azt kell mondjam, hogy a regimodi akvakertesz egy kihaloban levö faj...ahogy te magad is irtad, lassan elkopnak. "Elhull a virag, eliramlik az elet", hogy egyik nagy költönket idezzem.

Esetemben is, jövöre, ha Isten is ugy akarja költözes elött allunk, es egy idöre felhagyok a hobbival...hogy mikor kezdem ujra, vagy ujrakezdem-e az meg a jövö titka.
De, hogy legyen valami lenyege is a mondanivalomnak az ömlengesen kivül:
- hianyolok egy topicot, platformot, ahol az összes verseny, lathato, elerhetö, hogy tudja az ember, hogy egyaltalan melyiken indulhatok
- erdemes lenne megfuttatni, hogy lenne-e igeny berendezös workshopokra (a fiatal generacionak)
- szerintem a közössegi hatter adott, elerhetöek vagytok szeles retegek szamara, szerintem ezen a teren többet tenni nem nagyon lehet jelenleg.

Tartok töle, hogy erdemben a helyzet nem fog valtozni, nem valoszinü, hogy a következö evekben a magyar versenyzök szama drasztikusan emelkedni fog. Ettöl függetlenül a HAC-ban bizom, hogy ujraindul majd.

Maradva az akvakerteszet es e forum öszinte hive!
meleagris
 
Utoljára módosított:
Csak közvéleménykutatás jelleggel. Ki az aki készült az idei versenyre? Nagyjából szeretnénk látni, az igényeket. Köszi, ha visszajelzel :) 👍
Én eredetileg számoltam vele, hogy lesz és készültem rá.
Elsősorban azért számított sokat nekem tavaj is, mert mint "növendék" a díjkiosztón tök jó véleményeket lehett tőletek hallani, hogy mit hogyan lehetett volna vagy nem kellett volna. Ez nekem határozottan motiváló és tanúlságos volt, amit a nemzetközi versenyektől ilyen formában nem kapnék meg. Emellett egy belátható első célnak tűnik sikert elérni valakinek aki versenyezni szeretne a Magyar szcénából.
 
És hogy picit talán jobban érzékeltessem a fájdalmas, de természetes folyamatokat. Az elmúlt évekből kiesett Molnár Béla, Mátrai Sanyi, kiestek Luigiék, ha jól tudom most már Zoli (USA) is felhagyott a versengéssel, Emzé és még megannyi tehetséges kertész.
Csak közvéleménykutatás jelleggel. Ki az aki készült az idei versenyre? Nagyjából szeretnénk látni, az igényeket. Köszi, ha visszajelzel
Szia Viktor! Nem, mi nem "estünk ki", ahogy korábban írtad, sőt 3 új akváriumot is szívesen indítanánk a HAC-on-ha lenne! ;)
 
@keszalvo Viktor, te hogy állsz? Készültél az idei versenyekre?

Huh jó sok komment jött !! nem is olvastam még végig.

Én minden évben készülök az összes versenyre amire csak lehet, töretlenül 2014 óta ....... :) , @kuchi Patrik barátommal együtt !
És számításaim szerint még jó ideig ott szeretnék lenni a versenyeken,amíg azt az eredményt el nem érem amit célul tűztem ki magam elé.;)
 
Én is azért nem raktam ki a "végső fotót" mert a HACra tartogattam :)
Amúgy én nagyon értékelném, ha lenne egy írott kritika is az akváriumról, vagy a kapott pontokat megkapnám (miből mennyit, ergo hol a hiba).
Nem tudom mennyi beküldött akvárium van, így megbecsülni se tudom ez mennyi idő, de én pl nagyon örülnék (hisz így lehet fejlődni) ha kapnék visszajelzést, hogy mire érdemes jobban figyelni.

A következő hardscape et is már úgy vásároltam össze, hogy majd jövőre nevezhessek (akár 2 képel is). Szerintem ez a versenyző-nézegető/fenntartó kérdéskör abszolut emberfüggő. Én simán el tudom képzelni, hogy valakit ez köt le, ez kapcsol ki, hogy nézegeti az akváriumot és matat benne. Én építeni, tervezni és átalakítani szeretek, újat létrehozni. Nekem ez a kikapcsolódás. Az előbbi csoportot valószínűleg nem hozza lázba a verseny, az utóbbit viszont igen. Viszont szerintem (én esetemben pl) maga a verseny, másik ember "legyőzése" nem szempont.. én akarok egyre jobb és jobb lenni, és a verseny csak ösztönöz, illetve megmutatja, hogy hol, miben kell előrébb lépnem..
Számomra pl a fotózás kifejezetten idegesítő volt :D se tudásom nincs meg hozzá se tapasztalatom nincs benne és eazközeim sem állnak rendelkezésre.. ezért pl sokkal jobban örülnék ha egy ~10 mp es videót kéne feltölteni.. ott talán a képmanipuláció szerepe is kissebb :)
 
2 akival készültem, meg folyamatosan készülök. :) Egyébként, szerény véleményem szerint, nekem, ez a "kis" hazai verseny hozta meg a kedvet anno, hogy építgessek. Adott egy lelkesedést, hogy először hazai szinten megmutassa magát az ember, nem is a díjazás motivált, hanem egy pici elismerés, vagy egy helyreigazitás, hogy ennél tudok én jobbat is. Meg, nekem 'otthon' a legjobb. :) Én például, nem azért nem naplózok itt a fórumon , mert nem kertészkedek, hanem azért, mert a meglepetések néha nagyobbat szólnak.
 
Back
Oldal tetejére