• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Gosta 100 l-es akváriuma

gosta

Kertész tanonc
Sziasztok!

Bár az én akváriumom nem kifejezetten növényes, remélem, elfér itt a naplók között. Eleinte nem is akartam feltenni, nem is olyan látványos, mint a Tietek, meg hát sokszor inkább a halak érdekeit figyelem. Amiért mégis felteszem: egyrészt ahogyan a növényeimet, vizet gondozom, abban nagyon sokat tanultam a növényesektől, legnagyobbrészt ugyanazokat a szempontokat veszem figyelembe, mint Ti, csak lehet, másképp súlyozok, A másik: nagyon tetszenek az Amano féle, japán stílusú berendezések, és előbb-utóbb átalakítom olyanná (lassacskán, bár vegyes hal-növény típusát megtartom). És van egy harmadik is: a tanulás. Így könnyebben tudtok válaszolni a kérdéseimre, segíteni, ha elakadok valamiben.

Az adatok:
indítás ideje: 2010. október, nem pont ezzel a növényesítéssel
100 liter, 80 x 35 x 35 cm
aljzat: akváriumi mészmentes homok
szűrő: Eheim Classic 2215
világítás: 2X18 W, egy növényes, egy erősebb
fűtés: 100 W
tápozás jelenleg: élesztős CO2, 2 ml easy carbo, 1-1 ml GA mikro+makro, a talajban JBL golyócskák (az 1ml-re most váltottam, eddig 2 ml-t adagoltam a makro+mikroból).
vízcsere: heti 30%

A fényképek egy egyszerű kompakt géppel készültek, remélem, azért a lényeg látszik rajutk.

Ilyen volt december elején:
P1010411.JPG


Ilyen most:
P1010496.JPG


A bal oldalon a halas funkció miatt ikráztató csomó, valamint egy beteg hal karanténja látható. Bocs érte. A decemberit azért tettem fel, mert így látható, mennyit alakultak a növények két hónap alatt. A középen lévő nagy stem bokor pl. eltűnt :? Javasolták, hogy nyírjam meg nyugodtan, hogy az alsó levelei ne sötétedjenek be, és ne hulljanak le. Hát úgy megnyírtam, hogy egészen mostanáig tartott, amíg megint hajtani nem kezdett. De ezen a héten már nőtt jó sokat, szinte napról napra látszik a növekedése. :) Az előtérben lévő HM nagyon nő, csak néhány picinyke darabot kaptam, mostanában nem győzöm nyírni és ajándékozni. Meg szeretném tartani annyira alacsonyan, hogy a kő és a fa kilátszódjon mögüle. Egy közelebbi kép:

P1010498.JPG


Látszik a CO2 elhelyezése. Egy egyszerű kék porlasztókő van most, a szűrő esőztető és leszívócsonkkal átellenes részre téve, ott is igyekeztem megtalálni egy olyan helyet, ahol éri az áramlás.

A jobb oldal egy "sötét sarok", azon halaim kedvéért, akik szeretnek ott a félhomályban a homokon pihenni (leginkább a panda coryk):

P1010497.JPG


A homályt Ceratophyllum demersum adja, a nagy gubanc szintén a halak (meg a Neocaridina heteropodák) kedvéért van bent, bújóhely a kicsiknek. Tapasztalataim szerint ebben a növényben bújdokolva még az ikraevő halak ivadékai közül is fel tud nőni néhány. A csomó rendbentartása elég nehézkes nekem. Ehhez ötleteket elfogadok. Az alsó rész mindig nagyon csúnya lesz, ahol nem kap fényt. Jelenleg azt csinálom, hogy néhány szálat leszúrok a homokba, ezzel rögzítem, hogy ne úszkáljon el, és amint túlterjed az általam elfogadott mértéken, akkor tépkedve veszem ki, ami már nem kéne (lehetetlen kibogozni, hogy melyik szál hova fut).
Ugyanitt a kövek egy barlangot alkotnak. A dekoráció elemeit régi (10 éve berendezett, és 5 éve felszámolt) akvárium dekorjai adták (mint a technika egy részét is). Ezt a barlangot saját gyűjtésű kövekből ragasztottam Anciknak ikrázásra annakidején. Szeretnek benne bújkálni az Ancik, és a tigrisbotiák. Elöl látszik, hogy a HM hogyan terjed errefelé. Remélem, a szürke kis követ körbenövi, itt még alacsonyabban próbálom tartani majd, és nem engedem teljesen a sarokig nőni. Ha elég ügyi vagyok hozzá.

A másik oldal:
P1010506.JPG


Az ikrázó csomó alatt Cryptocorine van (sosem tudom, hogy az ispzilonokat jó helyre rakom-e a latin nevekben), meg a fa mellett is. A fa egy a kertből kiásott szőlőtőke-darab, még évekkel ezelőtt tettem el, hogy jó lesz, ha újra berendezem az akváriumot. Nem így akartam betenni, de sehogyan sem sikerült lesüllyeszteni (pedig főztem, áztattam rengeteget). Végül így lent tudtam tartani úgy, hogy a vékony, átnyúló végére rátettem azt a fekete követ - akkor szedtem az utcán, kínomban, és lefertőtlenítettem.

Ennyit a leírásról. A folytatásban (külön hsz-ben) a kérdéseimet teszem fel, valamint a terveimről írok.
 
Akkor a leírással kapcsolatos kérdéseim:

Van néhány növényem, amit nem tudok pontosan, hogy micsoda. Az egyik a Crypto, de az nem látszik, majd lefotózom külön. A másik egy kis növényke. A boltban fogalmuk sem volt, hogy mi, én Echinodorusnak néztem, mert az akkori levelei nagyobbak voltak. Most ilyen:

P1010504.JPG

P1010503.JPG


Hátra ültettem, mert azt hittem, meg fog nőni. De nem, ekkora maradt. És a tápgolyócskák miatt nem nagyon akarom bolygatni, ott marad a háttérben egy ideig. Mi/ki lehet ő?

A másik:

P1010501.JPG


Egyszer egy halvásárlással teljesen véletlenül került hozzám egy kb. cm-nyi kis hajtása. Elültettem, felnőtt. Nagyon hamar indázik, nem kell neki nagyon sok fény, és eddig egészen alacsony maradt - én Sagittariának tippeltem. De: most valami folytán megbolondult, és egészen magas leveleket is hozott - lásd az előző hsz-ben, a HM mögött. Tudja valaki ránézésre, hogy mi lehet?

A következő kérdésem algaügyi. Mint látható, a hátsó üvegen (az elsőn is van, de azt letakarítom hetente egyszer) elég sok zöld pontalga lett, és van alga a fekete kövön, valamint az Anubias és a Mycrosorium (vagy Microsorium?) öreg levelein is. A sok zölt pontalga akkor lett, amikor elkezdtem a GA mikro+makrot (akkor még 2 ml), meg a CO2-t (élesztős, nem szabályozott) adagolni, és egyszer elmaradt a heti rendes vízcsere. A többi van. A köves nem zavar, nem nővekszik, és a halak eszegetik néha. A növények levelén lévő zavar, csúnya. Mivel az öreg leveleken van, nem tudom sosem, hogy most alakul, vagy már régebben nőtt oda - az öreg leveleken mindig is volt, le szoktam szedni az ilyen leveleket. Mit tudnátok hozzáfűzni? Külön kérdésem: ha megfelelőek a körülmények, akkor eltűnik-e magától, vagy mechanikusan le kell szedni (pl. a hátsó üvegről)?

És a terveimről:

1. szeretnék egy nagy szűrőt venni, Eheim 2073-at néztem ki. Három hónap gyűjtés, és már meg is van.
2. a világítást átalakítanám. Jelenleg T8-as csövek vannak, megcsinálnám elsőnek ugyanezt a bekötést (külön kapcsolhatóak, és az előtét nem a tetőben van, hanem külön az akvárium fölött egy kis szekrénykében) T5-ből, majd ha még futja anyaiakból és barkácsolókedvemből, a hátsó tetőrészre is teszek egy T5-24W-ot. Így első lépésben 48 watt (kb. fél watt/l, ha a netto űrtartalmat nézzük), majd 72 watt/l lenne. Ez utóbbira csak akkor váltanék, ha a nagyobb fénnyel meg tudom úszni az algák totál elszaporodását (kb. a jelenlegi mértéket tartom annak a határnak, amit még el tudok fogadni).
3. szeretnék egy CO2 beoldót, ami az aksin kívül oldja be a gázt. Még nem döntöttem el, hogy a szűrőre kötném, vagy külön egy motorra, ez függ a szűrő tapasztalt erejétől majd.

Eddig szólnak a konkrét, már fogalmi formát öltött terveim.

És egy másik terv: ha és ha és ha.... akkor csinálnék majd a munkahelyen egy igazi növényes nanot, kb. 40 literben - hogy a munkatársaim is kedvet kapjanak az akváriumokhoz.
 
A másik nevezetű szerintem saggitaria subulata min30 cm-re megnő ideális körülmények között
 
Köszi, Laci! Azt hittem, a Sagittaria pici marad, olyan 15 cm max. Nem, mintha nem tudnék olvasni, én is olvastam ilyen értékeket rá, de olvastam kisebbet is, látni még nem láttam 30 cm-es példányt, és annyit meg tudok, hogy elviekben kisebb, mint a valiznéria. Hát ez kezd akkora lenni (bár lehet, hogy a valiznériám még nem nőtte ki magát, még elég új). Ezek szerint neki most éppen ideálisak a körülmények, mert a 30 cm-t már pedzegeti.
 
Egyrészt többféle Sagittaria létezik, másrészt tápozástól függően megtáltosodhat. Az echino foltos levél esetén leginkább "ozelot green" vagy "green flame" lehet, a megnyírt pedig Heteranthera z. Továbbá a tápadagolás mértékét növelni kell a negatív tapasztalat ellenére is.
 
Az Echinodorus: szerencsém volt, és egy akvarista társ akváriumában felfedeztem ugyanezt a növényt. Ő tudta a nevét is: Echinodorus parviflorus. Rákerestem a weben is, tényleg az.

A "Sagittaria" továbbra is az egekbe tör. Adtam belőle valakinek, aki utánakeresgélt, és meg van róla győződve, hogy Valisneria. Én viszont láttam egy akváriumban teljesen ugyanilyennek kinézőt, ami tuti Sagittaria volt.

És a tápozás fejleményei: végre vettem teszteket. Pár napja vízparaméter ellenőrzést tartottam. Amit mérni tudok, az normál, a növényeknek megfelelő tartományban van, kivéve a széndioxid, ami harmada a szükségesnek (már kimerülőben van az élesztőspalackom - a napokban megújítom). A közeljövőben egyébként beszerzek dropcheckert is, hogy láthassam azonnal a co2 változásait. A nitrát meglepően sok volt, 25 mg/l - kicsit meg is ijedtem, ez már majdnem annyi, ami káros lehet a halakra, és főleg a garnikra. Szóval azt gondolom, egyelőre maradok a lecsökkentett tápadagolásnál. Ezzel a fénnyel, CO2-vel szerintem (és az akvárium egyelőre engem igazol) jó lesz így. Mintha az algák is fogyatkoztak volna, lassú növésű növények is jobban néznének ki most.

Vízparamétereim a mérések alapján: pH 7,5, GH 12, KH 11, nitrát 25 mg/l, ammónia 0, vas 0,1 mg/l, a CO2 pedig a táblázat alapján számolva 10 mg/l körüli lehet.

A zosterifolia is megindult, már kétszer tudtam alaposan nyírni őkelmét. Igyekszem képet is készíteni, hátha most jobb sikerül, mint a múltkor.
P1010531.JPG
 
Újabb kérdésem is van, ami régi keletű - igazából amióta megvan a zosterifolia. Most nyírtam, így kívülre került a belseje, most ilyen:
P1010532.JPG

A gyönyörű zöld bóbitáit levágom, és alatta ilyen. Elkezdenek foltosodni a levelek, és lassan-lassan feketévé válnak, puhák lesznek. Mi lehet a hiba? Mi hiányozhat neki? Eleinte azt gondoltam, hogy rágcsálják a növényevők (a sziámik előszeretettel legelnek rajta). Vagy kevés a fény? Én erre tippelek, ezért is tervezem a növelését - csak hát előbb a szűrő, co2, csak aztán a fény. Mit csinálhatok vele, hogy jobban nézzen ki a belseje? Nem vagyok egy kertész típus, a kertben is a metszés megy a legnehezebben - hát az akváriumban is nehezen tanulom, mit, hogyan metszek - lehet a metszéssel segíteni valahogy ezen? Vagy jól van metszve? Én bizony csak levágom ott, illetve egy kicsit alatta, ameddig szeretném, hogy érjen - ennyi a "szakértelem".
 
Mire jó, ha az ember tesztelgeti az akvárium vizét?

Először a tápmennyiséget kezdtem csökkenteni miatta, de a nitrát szint még így is hétről hétre növekszik.

Aztán elkezdtem a vasat is mérni, az meg épp az alsó határán van a szükséges értéknek. Erre a mikro adagolásban visszatértem a két mililiterhez.

Ahogy elindítottam az újabb élesztős adagot, mértem pár naponta a kH-t és pH-t. Közvetlenül elindítás utáni napon a pH 6,5, KH 9; két nap múlva pH 7, KH 10, ma (újabb 3 nap) pH 8, KH 9,5. Ami a széndioxid szintben igen jelentős változásokat jelent. Mellesleg a pH-ban is, nem hiszem, hogy a halaim repesnek az örömtől emiatt. A növények sem. Holnap megméretem a pH-t pontosabb műszerrel, kíváncsi vagyok, mennyire jó ez a cseppes dolog. A növényeken egyébként nagyon látszik, hogy mikor jó a széndioxid, mert akkor meglódulnak, és naponta látszik, mennyit növekednek.

Ez a fluktuáció is megijesztett, mint a nitrát szint. El is kezdtem törni a fejem, hogy mit csináljak. Van egy ötletem...felmászom a padlásra, lekotrom a szódás szifont, és abba keverem az élesztős lötyit; veszek egy jól záródó csapot, egy bubiszámlálót, hátha ezzel a rendszerrel sikerül egy kicsit állandóbban tartani a széndioxid szintet.

Szóval érdemes méricskélni?
 
Kíváncsi leszek a szódás szifon megoldáson, én is gondolkoztam már rajta. Remélem összejön a dolog. :thumbup:
 
Elkészült a szódásszifonos élesztős rendszerem, néhány ismerősöm hathatós segítségével.

Ahogy elképzeltem: a szódásszifon csőrére felteszem a csövet, utána csap, majd bubiszámláló, és megy be az akváriumba. Mindezt minden illesztésnél szivárgásmentesre kellett csinálni, lehetőleg úgy, hogy a szifont szükség esetén vissza tudjam állítani szódakészítésre. A következő megoldás született:

P1010625.JPG


Szükséges hozzá:
szódásszifon (volt otthon)
egy bilincs (Praktikerből)
10-15 cm a csőrre épp felerőszakolható vastagabb cső (Praktikerből)
vékony szilikon cső (vagy co2 cső), amennyi a leendő helytől az akváriumi helyig elég
bubiszámláló, visszafolyásgátló (neten lehet vásárolni)
porlasztókő a végére (volt otthon)
csap (Gardena microdrip rendszerhez árult, Praktikerből)

A szifon fejében, a tetején van egy lecsavarható fém sapka, alatta egy rugó. Ha azt kiveszem, és a kart lehúzom, a szifon folyamatosan nyitva van.

P1010632.JPG


A csőrre egy bilinccsel rögzítettem a szélesebb csövet, ez utóbbiba pedig szilikonnal ragasztottam be a vékonyabbat, jó hosszan, vigyázva, nehogy a szilikon betömje a vékony cső belső nyílását.

P1010626.JPG

P1010627.JPG


Száradás után fel lehetett tenni a csapot, a bubiszámlálót, és került rá még egy visszafolyásgátló is - nem szükséges, de így az akvárium alá is tudom tenni a szifont, ha akarom, illetve újratöltésnél nincs veszélye, hogy a cső véletlen leengedi a vizet a földre.
Az egésznek már megvolt a helye, hiszen befér a régi, palackos rendszerem helyére:

P1010624.JPG


Eleinte nem akart működni a dolog, hiába kevertem be a lötyit, nem jött a gáz az akváriumban. Pedig lehetett érezni a savanyút a szifonból kivezető cső végénél (a csapnál). Végül kiderült, hogy hol ereszt, víz alá dugva az egész szifont: a patron beeresztésére szolgáló szelepnél. Más megoldást nem tudtam kitalálni, betömtem a lukat szelepestől szilikonnal. És láss csodát: azóta üzemel az elzárható élesztős rendszerem. A szabályozás már nehezebb kérdés: ez a csap arra nem nagyon alkalmas. Hiába csavarom a legfinomabban, vagy elzár vagy kinyit teljesen - elvétve sikerül csak alacsonyabb bubiszámra beállítani. Gondolkodom, hogy ha beválik a dolog, veszek egy tűszelepet a szabályozhatóság kedvéért. A másik továbbfejlesztés egy házi készítésű reaktor lesz, amivel a beoldást javítom a porlasztóhoz képest. Ez utóbbit (és a többi alkatrészt is) adott esetben, ha mégis áttérnék nagynyomásúra, akkor is használni tudom majd.

A működő rendszer helyére téve:

P1010633.JPG
 
Nagyon jó ötlet, fain kis DIY rendszer. Ügyes! Az akváriumod is szépen alakul, sőt! ;)
(A szekrény oldalán a kenyértartó alternatív felhasználása, hát az 5/5 :D )
 

Hasonló topikok

Válaszok
337
Megtekintések
44K
Back
Oldal tetejére