• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural Görgeteg

kriszko

Főkertész
Sziasztok!
Bemutatni nem tudok még semmit, egyelőre az új akvárium terveit akarom itt vezetni. Eddig ami biztos az a mérete: 130x45x50 cm. Nem növényes lesz, valószínűleg sügeres, afrikai. Ezek közül is ami nekem szimpatikus az a malawi, aminenek viszont nagyobb üveg kellene, de talán megfelelő halválasztással működni fog. Ami még biztos az a szűrés. Száműzöm a külső szűrőt és egy 4 karos szivacsos lesz. Én sok jót olvastam róla, kíváncsi leszek a saját tapasztalatra is.
Amit még nem tudok, hogy elrejtsem egy fekete lacobel üvegből készült fakkban, vagy csak simán rakjam be.
Dekornak görgeteg követ szereretnék. Nem tudom ki hogy van vele, de én bármit kinézek magamnak, az a környéken biztos nincs. Eddig köveket sem találtam.
Ha esetleg valaki tud (lehetőleg Veszprém közelében) forrást a beszerzésre az megírhatja nyugodtan.
Sok még a kérdőjel bennem, majd menet közben alakul🙂
 
Ha esetleg valaki tud (lehetőleg Veszprém közelében) forrást a beszerzésre az megírhatja nyugodtan.
Sok még a kérdőjel bennem, majd menet közben alaku
Ugyan nem csináltam még görgeteget, de kábé kinéznék egy sziklát, nagyflexszel nagyolnám, kisflexszel kőcsiszolóval egyelném, majd berögzíteném betonkeverőben és forgatnám 1 órát kaviccsal tisztázni. @ßųŗŋęy, neked mi a véleményed erről?
 
Ugyan nem csináltam még görgeteget, de kábé kinéznék egy sziklát, nagyflexszel nagyolnám, kisflexszel kőcsiszolóval egyelném, majd berögzíteném betonkeverőben és forgatnám 1 órát kaviccsal tisztázni. @ßųŗŋęy, neked mi a véleményed erről?
Az, hogy baromi macerás lenne... mire azok ívet kapnának lemenne egy év. Szerintem valami folyami kavicsokat kéne gyűjteni, ott biztos vannak szép kicsi-nagy görgetegek. :giggle:
 
Ugyan nem csináltam még görgeteget, de kábé kinéznék egy sziklát, nagyflexszel nagyolnám, kisflexszel kőcsiszolóval egyelném, majd berögzíteném betonkeverőben és forgatnám 1 órát kaviccsal tisztázni. @ßųŗŋęy, neked mi a véleményed erről?
- kriszko: Természet! Mennyi idő alatt készítesz ebből a sziklából nekem egy szép görgeteg követ?
- Természet: Olyan 3-5 ezer év, miért kérdezed?
- Zsoltiabéka: Fogjátok meg a söröm!"
 
Sziasztok!
Bemutatni nem tudok még semmit, egyelőre az új akvárium terveit akarom itt vezetni. Eddig ami biztos az a mérete: 130x45x50 cm. Nem növényes lesz, valószínűleg sügeres, afrikai. Ezek közül is ami nekem szimpatikus az a malawi, aminenek viszont nagyobb üveg kellene, de talán megfelelő halválasztással működni fog. Ami még biztos az a szűrés. Száműzöm a külső szűrőt és egy 4 karos szivacsos lesz. Én sok jót olvastam róla, kíváncsi leszek a saját tapasztalatra is.
Amit még nem tudok, hogy elrejtsem egy fekete lacobel üvegből készült fakkban, vagy csak simán rakjam be.
Dekornak görgeteg követ szereretnék. Nem tudom ki hogy van vele, de én bármit kinézek magamnak, az a környéken biztos nincs. Eddig köveket sem találtam.
Ha esetleg valaki tud (lehetőleg Veszprém közelében) forrást a beszerzésre az megírhatja nyugodtan.
Sok még a kérdőjel bennem, majd menet közben alakul🙂
Helyedben előbb mindenképp a halfajt választanám ki, majd megnézném, milyen vízparamétereket igényel.
A szűréssel bajod lesz, mert a sügérek annyit kakálnak, hogy még.
 
Ugyan nem csináltam még görgeteget, de kábé kinéznék egy sziklát, nagyflexszel nagyolnám, kisflexszel kőcsiszolóval egyelném, majd berögzíteném betonkeverőben és forgatnám 1 órát kaviccsal tisztázni. @ßųŗŋęy, neked mi a véleményed erről?
Ez szerintem se a legjobb megoldás, no meg nem mindegy a kő fajtája, mert van amelyik széthullana darabokra, nem mellesleg nincs betonkeverőm🙂
 
Az, hogy baromi macerás lenne... mire azok ívet kapnának lemenne egy év. Szerintem valami folyami kavicsokat kéne gyűjteni, ott biztos vannak szép kicsi-nagy görgetegek. :giggle:
Ez lenne az ideális megoldás, de a közelben nem tudok ilyen helyet.
 
Helyedben előbb mindenképp a halfajt választanám ki, majd megnézném, milyen vízparamétereket igényel.
A szűréssel bajod lesz, mert a sügérek annyit kakálnak, hogy még.
Malawi tavi halak lesznek. Kezelt csapvizet fogok használni. A mulmot hetente leszívom vízcserénél. Nagyon sok sügeres használ karos szűrőt, megfelelően méretezve (szivacs m2, áramlási sebesség) nagyon hatékony, ami nem saját tapasztalt, de nagyon sok bejegyzés van erről.
 
Köszi Zsolti! Reméltem, h rád számíthatok😆 Viszont akkor kell egy picit nagyobb üveg🙂
Viccet félre téve. Az alábbi kő csak egy azok közül, amit könnyen beszerzek. (a kertemből) 15 percet nagyoltam az egyik felét, hogy lássad, mire gondolok. Nedvesen fényképeztem, hogy milyen színe van, igaz este lámpánál.
Előtte:
IMG_20231030_184827.jpg

Utána:
IMG_20231030_190909.jpg
Megfogod a söröm? 😉
Lehet, hogy a betonkeverőm sem kell, csak egy kis kézi finomítás.
 
Nem adod fel, nem vagy semmi🙂
Munka után képes voltál még nekiállni?
Egyébként hangulatban valami ilyesmi kövekre gondoltam:
0D852BE1-1C08-4915-B21E-4A1742F8BDFE.jpeg
Ami viszont elérhető itt helyben:
BC2E0AE0-1723-4237-B78F-B7639F5525DA.jpeg
A jobb oldali kupacban nagyon jó méretű kövek vannak, csak nekem jobban tetszene ha homogén, sötétebb kövek lennének, nekem annyira nem hatnak természetesnek. Vagy víz alatt jobban mutatna?
 
Nem adod fel, nem vagy semmi🙂
Munka után képes voltál még nekiállni?
Egyébként hangulatban valami ilyesmi kövekre gondoltam:
View attachment 178402
Ami viszont elérhető itt helyben:
View attachment 178403
A jobb oldali kupacban nagyon jó méretű kövek vannak, csak nekem jobban tetszene ha homogén, sötétebb kövek lennének, nekem annyira nem hatnak természetesnek. Vagy víz alatt jobban mutatna?
Ilyen gyenge megvilágításban még az a természetellenesen egyforma csíkos is elmenne. A meggyalázott követ azért választottam, mert nekem tetszenek a természetes repedések maradványai a beszűrődő vasoxid színezéssel az ilyen görgetegeken. Amúgy a kő színe leginkább a világos seiryu - polírozás után, a világos színt a nagyolás miatt mutatja. A haverom kerti kupacában biztosan találok repedezettség mentesen, ha az a favorit. Illetve vannak bézs jelegü kövek, azokat könnyebb marni. A vörös homokkövet meg méginkább. Fekete követ nem vállalnék, az a legkeményebb, (bazalt) és a tufáját azt jelenleg is gyüjtögetem a kövi köveshez. Vulkán turizmust csinálok a családnak a hazai felhozatalból, szerencsére egy-egy vár is akad ezeken, úgyhogy a családom is szereti.
 
Malawi tavi halak lesznek. Kezelt csapvizet fogok használni. A mulmot hetente leszívom vízcserénél. Nagyon sok sügeres használ karos szűrőt, megfelelően méretezve (szivacs m2, áramlási sebesség) nagyon hatékony, ami nem saját tapasztalt, de nagyon sok bejegyzés van erről.
Hidd el, a jószándék vezérel. Az FB messze nem mérvadó.
Először nézd meg, milyen sügérfajok élnek a görgetegzónában.

Meleg szívvel ajánlom figyelmedbe az alábbi könyvet:
IMG_2310.JPG

Amit az afrikai sügérekről tudok, mind Lukács Lászlótól tanultam. Hidd el, könyve a hazai afrikai sügéresek bibliája.
 
Hidd el, a jószándék vezérel. Az FB messze nem mérvadó.
Először nézd meg, milyen sügérfajok élnek a görgetegzónában.

Meleg szívvel ajánlom figyelmedbe az alábbi könyvet:
View attachment 178406

Amit az afrikai sügérekről tudok, mind Lukács Lászlótól tanultam. Hidd el, könyve a hazai afrikai sügéresek bibliája.
Mindenképpen be akarom szerezni a könyvet. Köszönöm! Maga a project amúgy is lassan fog haladni, gyakorlatilag csak az üveg van gyártás alatt.
Minden tanácsot szívesen veszek!
Egyelőre őket néztem ki:
-Chindongo socolofi
-Maylandia estherae
-Cynotilapia afra
-Iodotropheus sprengerae
Aztán, hogy ők lesznek e a befutók, az korántsem biztos. Előtte felveszem egy tenyésztővel a kapcsolatot.
A szűréssel kapcsolatban azért vagyok bizakodó, mert tényleg sok tapasztalatot lehet olvasni és látni (fotó/videó), sok száz literes akiket szűrnek csak szivaccsal.
 
Amúgy van egy fél zsák cementem, egy kis murva, vasoxid porfesték ... Azt még formázni is lehet, csak kicsit kell csiszolni.... Csapvizesbe biztosan jó lenne.
Sok műköves videót néztem. Amitől tartok, hogy nem lenne élethű. A nagyrésze olyan gagyi. Az Aquadecor csinál nagyon jó cuccokat, de elég horror áron.
 
Back
Oldal tetejére