• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

keskeny akvárium mission

Nebetiunet

Új regisztrált
Sziasztok!

Felbátorodtam és elkezdtem ezt a naplót.

Pár hónapja kezdtem újra foglalkozni az akvarisztikával, bár gyerekkoromban is volt 1-2 évnyi ez irányú próbálkozásom.
Meglepett, hogy mennyi minden változott az elmúlt 20 évben! CO2 befecskendezés ho-hó!! Nna nekem ez a legdurvább :shock:

Mostanában otthon alakítgattam a 20L-es nanomat, többször is nekifutottam, végül elég szépre sikeredett, szerintem, az alap elképzelés kirajzolódni látszik és ez már elég nagy szó!

Felbátorodva ezen megkerestem az egyik ismerősömet, akinek van egy térelválasztó falba beépített akija az üzletében, hogy megengedi-e, hogy átrendezzem. Nagy a lelkesedés, de valahogy nem merek belevágni, félek, hogy nem jól sikerül. Persze gondolom ki nem fél elsőre...

Ezért is kezdtem ezt a naplót, mert segítséget szeretnék kérni tőletek.

A jelenlegi felszerelés és adatok:

Aki méret: szélesség 90 cm, magasság 50 cm, vastagság ( megtaláltam a jó szót :) )20 cm, ez így 90 L.
A világítás Sera tropic sun és daylight, 25-25W.
CO2 nincs.
Jelenleg egy Sunsun névre hallgató szivacsos belső szűrő van benne, 700L/h a leírás szerint.
Műnövények tömkelege, illetve egy nagyon nagyra nőt szív levelű élő növény, próbáltam én beazonosítani a neten, mindhiába :(
Képet teszek fel róla, mihelyst' kitalálom hogy kell. :oops:
Valamint találtam gömbmohát is, beszorulva a dísznek berakott agyag hegyimitáció ( ebből 3 van ) és az üveg közé.

Az aki kezelői nem akvaristák, és alkalmanként ha elpusztult 1-1 hal, hát 1-1 hallal pótolták. A helyzet kaotikus sztem.
Íme: 2 gyöngy gurámi, de vagy 7 cm-esek!
1 cápaféle, képet szintén készítek róla, kb. 7 cm ő is.
Kezdő tudásommal felismertem egy ( 1! ) díszmárnát, és ahogy néztem kergette is rendesen a cápát, bele-bele kapott a farokúszójába.
Emellett van még kb. 6 neonhal, szép kifejlettek, és 2 db algaevő, jóóól meg hízva, hisz' rengeteg a barna alga és a zöld alga.

Mivel az aki igen keskeny és két oldalról is mutatnia kell, úgy képzeltem el, hogy inkább valami lankás hegytető, vagy köves síkságszerűt alakítanék ki, mint egy nagy bozontot ( nem rossz értelemben! ) középre.

A korábbi segítségeket ez ügyben ismét köszönöm, most már azt is tudom, hogy az Iwagumi stílus valami hasonló.
De ezzel is vigyázni kell, mert a talajtól legalább 130 cm-re van az aki alja, túl magasra nem lehet építkezni, mert csak az aljzatot látja majd a belépő. Szóval óhatatlanul nagy lesz a felső víztér.

Íme néhány elképzelésem:

Az aljzatot ugye a növényes akiban szinte törvényszerű növény táptalajjal és általános aljzattal tölteném fel. Itt rögtön felmerül az első kérdés, hogy a nagy dekorkövek alá is általános aljzatot kell tenni, vagy oda valami mást, ami jobban a helyén tartja azokat? És hogy határolom el a kettőt?

Kövek tekintetében kicsit kikúpálódtam általatok, akármit is sikerül beszereznem, átesik Az ecetteszten :)
Nagyobb kőkereskedésekbe tervezem ellátogatni, amint időm - és gyermekeim :) - engedik. Szerintem a világos kövek nem mutatnának igazán, elvesznének az aki mögötti helyiség képében.
Amint találok érdekeseket, lefotózom őket, hogy mit szóltok hozzájuk.
Az indiai megkövesedett fa azért igen-igen nagy esélyes! :D

A növényekre vonatkozóan úgy terveztem, hogy javarészt Eleocharis parvula terül majd el. Ahhoz azonban, hogy alacsonyan tartsam, és ne legyen állandóan egyenesre nyírva, minden bizonnyal nagyobb fény kell a jelenleginél, legalábbis erre következtetek abból, hogy most barna alga is van az akiban rendesen. A gömbmohát sem szeretném szanálni, ha már olyan szép másfél öklömnyi van belőle, de nem jut eszembe semmi ötlet a felhasználásra, faágat ugyanis nem tervezek, hogy az ágaira szúrhassam, mellesleg ez - szerintem - egy igen művi hatású megoldás, valamint laposan sem szeretném használni, ezt szintén művinek tartom, és szerintem nem is szép. A növényes rész tehát még képlékeny, így nem is írok többet róla, hisz' a kövektől sok minden függ.

A technikához viszont egyáltalán nem értek! Volt az akiban egy Sera belső szűrő, a pontos típust nem tudom, de 3 rekeszes, perlon vatta meg még 2 fajta szűrőanyag volt benne, bekrepált a motorja, azért van most a jelenlegi egyszerű szűrő benne.
Iwagumihoz egyszerűen nem tudok elképzelni belső szűrőt, nem is tudom mivel takarnám el, hogy mind2 oldalról mutasson.
Van ötletetek?
Külső szűrőnek viszont nem tudom, hogy lenne-e jó helye, mert csak egy, kb. az aki méreteivel rendelkező kis fakk van az akvárium világítása felett (!!!), ahova lehetne pakolni. Nem tudom merném-e, mert ha le is polcolom a világítás búrát, esetleg azbeszt lappal (?), az akkor is meleg, lehet, hogy a világításnak sem tesz jót, és még ha egy külső szűrő is melegít ott bent miközben dolgozik... És azt sem tudom, hogy a külső szűrőnek alacsonyabban kell-e lennie mint az aki, bár erre a nagy cégek biztos találtak valami megoldást.
Gondolom a CO2 palack simán lehet az aki felett... :)

És akkor a jelenlegi utolsó problémám a világítás. Az ismerősöm elmondása szerint rendszeresen adagolnak algairtót a vízbe.
De a barna és zöld alga szép pamacsokban ott van az agyag dekor minden pórusában, sávjában, illetve a leveleken is. Az algagondot a műnövényeknél simán meg tudom oldani, mert lazán kihajítom őket....
A probléma forrását - az ez irányú szakirodalom tanulmányozása alapján :) - a gyenge világításk, a ritka vízcsere, és a CO2 hiánya. Azt elfelejtettem mondani, hogy az aki kb.1,5 éve működik, nem friss beüzemelés. A halak akkor még kicsi aranyosak voltak ugye...
Szóval milyen világítást javasoltok, mert a fénycsövekhez és wattokhoz egyáltalán nem értek. Próbálkoztam utána olvasni, de pl. a T8 és T5 nekem kínai :(

Alapvetően növényes aki lenne, de azért halakat is szeretnék a végén betelepíteni. És a szerelmemim, a garnélák is helyet kapnak majd. Jelen halállománnyal persze a garniknak nem lenne sok esélye, nagyobb rákfajtát pedig csak a halak miatt nem teszek bele. Gyerekkoromban azt olvastam a vitorlás halakról, hogy jobban szeretik, ha a felülről rájuk nehezedő vízoszlop nagyobb, mint az oldalsó, ami logikusnak is tűnik a testfelépítésüket látva. Vajon a keskeny akiknál is van olyan halfaj, amelyiket előnyösebb beletenni, vagy ez butaság? Mindenképp apró termetűeket szeretnék, és a razbóra fajok gyönyörűek :) Bár a lazacokért is oda vagyok.

Sokat gondolkodtam, hogy ilyen kezdeti stádiumban egyáltalán belekezdjek-e ebbe a naplóba, de rájöttem, egymagam itt megakadnék, ezért nincs értelme tovább latolgatni. Ne értsetek félre, nem azt várom, hogy helyettem rendezzétek be az akit, csak egy kis löketet, ami tovább vihet! :)

Óóó, még egy dolog eszembe jutott! Valamelyik nap voltam egy kisállat kereskedésben, ott volt egy arányaiban hasonlóan vékony aki, és a kiszolgáló pult alatti teret töltötte ki. Nagyon érdekesen volt berendezve, ha jól sejtem Vallisneria americana (gigantea)-val volt beültetve teljes hosszában, de nem túl sűrűn. Dekoratív volt, csak a kis neonok tétlenkedtek egy helyben benne, szemmel láthatóan unatkozva. Mindenesetre érdekes megoldás...
 
Hm, csak néhány gyors ötlet, vélemény:
1. A 20cm "vastagság" nem túl nagy... :( Nem tudsz majd megfelelő térbeli mélységet biztosítani az akinak.
2. A kövek alá is ugyanazt a talajt tedd mint mindenhová. A víz átjár a kövek alatt is a talajban. Legalul növény táptalajt használj 1 cm vastagságban, fölé általános növénytalajt.
3. A kőkereskedésről lebeszéllek, könnyen olyat vásárolhatsz amiből a víz mindenféle disznóságot kioldhat (mész, szilikátok).
4. Külső szűrőt ne tegyél aki fölé. Mindig alatta legyen.
5. Világításban nézd meg a világítás topic-ot ott rengeteg info-t találsz.
6. Ez csak zárójeles tanács: ha komolyan gondolod ne gagyizz a technikával, aljzattal, stb.
 
Én ebből nem csinálnék olyan akváriumot amiben gyakori vízcserék kellenek.
Nekem volt low-tech akvám amiben 2-3 havonta volt 50% vízcsere és soha semmi alga nem volt. Akkor persze nem kell sok fény és "árnyék" tűrő növények kellenek. Microsorium, Anubias, stb.
Gondolom az ismerős nem akar heti rendszerességgel ezzel foglalkozni, mert ha akarna már megtette volna.
 
És íme!! Sikerült :D

5081430764_ff5be20b64_m.jpg

5080836721_54d90379b7_m.jpg


A zöld élő növény szerintem jól látszik, és középen az a hullámos levelű vöröses is élő növény, a tulaj szerint másképp nézett ki fénykorában, ha valaki tudna segíteni, hogy mi a fajtájuk, megköszönöm!

Az alábbi kép az aljzatban bujkáló - gyanítom - rothadást mutatja.... Remélem nem lesz ott sokáig :)

5081431186_1b0427e3f2_m.jpg


Elnézést, hogy ilyen sokára volt kis időm, a hozzászólásokat köszönöm!!
 
Nebetiunet said:
...

A zöld élő növény szerintem jól látszik, és középen az a hullámos levelű vöröses is élő növény, a tulaj szerint másképp nézett ki fénykorában, ha valaki tudna segíteni, hogy mi a fajtájuk, megköszönöm!

...

Esetleg valami olyan kép amin rendesen látszik is a növény?! Ezek túl kicsik! Készíts közeli, nagy, éles képet a növényekről.
 
Pár nagyobb képet ha kérhetünk okosabbak lehetünk.
Az utolsó képen látottakkal ne aggódj, az nem rothadás, szimplán a talajban lévő baktériumok, amik megtapadnak az üvegen. Abból nem lesz baj,ne aggódj. Szerintem mindenki aksijában van olyan :angel:
 
A jobboldali zöld novény Anubias (barteri - talán), a középső meg Cryptocoryne-gyanús. Várjuk a képet mindenesetre.
Ha megengedsz egy kis eszmefuttatást: erre az akváriumra az arányai miatt nem költenék túl sok pénzt. A 20 cm nagyon keskeny, az 50 meg nagyon magas egy high-tech növényesnek. DomeSL-hez hasonlóan én is egy low-tech akváriumot üzemelnék be, majdnem minden adott hozzá.

Épp a minap nézegettem a régi képeimet, így nézett ki az enyém hasonló felszereléssel: http://farm5.static.flickr.com/4103/508 ... cfc2_z.jpg
Más talajjal, picit komolyabb elképzelésekkel: http://farm5.static.flickr.com/4105/508 ... 7217_z.jpg
(bocs a képek minőségéért, csak ilyeneket találtam :oops: )
Ha térelválasztó, akkor érdemes lenne az egyik harmadát mondjuk szabadon hagyni, lejtősre építve remek háromszög-kompozíciót lehet kialakítani.

Megj.: a neonhalak valószínűleg nem unatkoztak, csak jól érezték magukat :) De ha zavar a tétlenségük, csak be kell tenni egy powerheadet és hadd szóljon :p (vagy egy ragadozót :twisted: )
 
Sziasztok! Mindenkinek köszönöm a hozzászólást!
Én még nem találkoztam olyan fekete foltokkal az enyémben, de most persze akkor inkább már várom:)
Köszi a képeket AmBalaj, a Valisneriával nem is tudod mit indítottál el! :) Már ha jól láttam az első képeden a háttérben.

Szóval :
Két kép a nagy zöldről. Bemérgeltem magam, hogy nem tudom magamtól kitalálni mi ez, klikkelgettem az Anubiasok körül, és végül találtam egy kísértetiesen hasonlót :) , mert ez is oldalvást nő, és onnan hozza a gyökereit, és a neve: Anubias barteri var. caladiifolia ''1705''. Persze lehet, hogy az életkörülmények miatt nőtt oldalra, és sima barteri...
5086001077_847a1d4802_s.jpg

5086597792_2e5cae5720_s.jpg

5086599566_f993de33f7_s.jpg


A másik viszont továbbra is talány számomra, és ez a legjobb minőség, és legközelebbi amit csinálni tudtam, a fényképezőgép ugyanis jelenleg nem elérhető..., maradt a telefon.

5086001961_c6df4b4b7b_s.jpg


...

A low-tech javaslatokat hasznosítottam!! Ebben az új - low :) - megvilágításban járt az agyam lázasan! :) Tegnap egész éjjel az alacsony fényigényű növény képeket böngésztem, találgattam, mit hova, és - bár a kövek terén nincs előrelépés, mert bár olvasgatok mi jó az akiba, de elmenni még nem volt alkalmam saját szemmel szétnézni, - kialakult két terv.

A Valisneria gigantea-val már rég kacsintgatunk egymásra, és amikor versenyen részt vett akikban láttam, akkor csak erősödött ez a kapocs :) Mivel low light a jelszó, és így árnyékkedvelő növények jönnek szóba, a gigantea helyet kapott, szépen a víztükörre felfeküdve. Sajnos a két oldalról befolyó hatást nem fogom tudni elérni egy szűrővel. Viszont a szűrőt szépen el fogja takarni szerintem.
Kérdésem ezzel felétek, vajon bírja-e a gigantea, ha a világítás kb. 5-, max. 10 cm-re van az akvárium pereme felett. Gondolom lehet itt játszani a vízszinttel is azért, de nem túl szép egy alacsonyabb vízállás, tekintve hogy tuti mindig vízköves lesz az üveg, Aquatan ide vagy oda...

Azután szinte biztos vagyok benne, hogy a köveket monosolenium tenerum-mal fogom körbe venni, ha lesznek garnélák, tetszeni fog nekik. Nagyon szeretem a jávai mohát is, nem hagynám ki, úgyhogy még a végén szőlőtőkés megoldás lesz belőle a kövek helyett, úgyis van egy sor szőlő a kertben :)
És persze most már nagyobb tudással indulok az akváriumképessé tételének, köszönet érte Tommy741-nek és Eqinoxnak! Nyilván az volt nálam a baj, hogy nem áztattam ennyi időn át, csak egyszer jóól kifőztem.

Felmerült még annak a kérdése is, hogy a kompozíciót melyik irányból valósítsam meg? A belépők lássák, vagy boltban lévők? Azt hiszem a sorban állók jobban nézik majd az akit, de így sajna a bal oldalon egy hatalmas szűrővel kezdődik a kép.

Nna mindegy, íme az egyik elképzelés. Majd még le is rajzolom és megmutatom, bár szerintem tökéletes a képzelőerőtök :)

Balról egy magaslat, ahonnan lefolyik a hegyoldalon a monosolenium tenerum. A völgyben Cryptocoryne LDW és nevelii foltok, az egyik világos zöld, a másik sötét, ettől olyan hatást várnék, mint amikor a hullámok árnyékot vetnek a talajon. Majd a túloldalon egy enyhébb emelkedőre tenném az Anubias-t, félbe vágva és a másik felét is felhasználva, és az Anubias mögött lenne a csokornyi gigantea a szűrő előtt, az áramlattal befolyva a vízfelszín közepére. A kérdéses fajtájú növényt az Anubias tövébe ültetném, szép az enyhén vöröses színe.

Viszont lövésem sincs, hogy mi lenne a bal oldali hegytetőn! :eh: A szintkülönbség viszont szerintem mindenképpen kell.

A Cryptocoryn-okon még nagyon vacilálok. Nehéz az 50 cm-es magassághoz jó középső " völgy " növényt választani, szívem szerint jávai moha mezőt tennék középre, ez teret adna a leendő pontylazacoknak vagy razbóráknak a kiúszásra, és Marsiela Hirsutával határolnám baloldalt, a jávai-s szőlőtőkéket körbevéve, amik a hegy tövében vannak egymásra téve, de attól félek ezek túl alacsonyak, bár a gigantea így is legalább 45 cm-re lesz tőlük, addig lehet felfelé építkezni... És ha az egész völgyet kicsit elhúznám balra, akkor már szimmetria sincs :) És a jávai is szépen alá tudna nőni a John Doe-nak... Visszatérve, a Crypto-k viszont túl magasak, és a garnélák ha alattuk bujkálnak, ki látja őket?

Írás közben ez a felállás annyira megtetszett, hogy a másikat már le sem írom :)

De így meg a szűrő körül túl sok a hangsúlyos növény...
Remélem érthető voltam....
Várom a véleményeiteket! :)
 
Sziasztok!

Nos végül elkészültem egy adag rajzzal, bár nem túl jó a rajzkészségem és az arányok sem voltak tökéletesek, bemutattam az ismerősömnek, az árkalkulációval együtt, ami nem lett valami borsos összeg, de úgy láttam rajta, hogy nem biztos, hogy belevágunk, mert egészen más elképzelései vannak egy akváriumról, illetve az akvarisztikáról, mint nekem.

Mindenesetre köszönöm a segítségeiteket, még ha rég óta nem is jeleztetek semmit. :?: :(

Ha mégis alakul valami, hát majd szívesen megosztom veletek.

Nebetiunet.
 
Back
Oldal tetejére