• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Gate of Quetzalcoatl

Sam Carter

Kertész szaki
Több havi olvasgatás után úgy döntöttem hogy az irtóra "lerondult" akváriumot átrendezem növénybarátabbá.
Kezdődött a gyűjtögetés, új világítás,talaj,dekoráció, növények stb. (ebben külön köszönet a szaktársaknak: Luigi13,Gottfried Donát,Dukenukem)
Öszességében növényzetileg csak a kb 1 harmada van benne mint eredetileg akartam ugyanis 3 hét rendelésre való várakozás után bepipultam és gyorsan összeszedtem a boltokból ami épp volt s megtetszett. De még várok pogostemon helferire, ebből nem engedek, itt nagyon nehéz beszerezni különlegesebb dolgokat :(

Akvárium: 20x30x50cm íves front, kb bruttó 30l+
Technika: Eheim 2211 külső szűrő esőztetővel, és utólag betettem még a régi Resun magi 200 belső szűrőt, így talán meg vagyok elégedve a víztisztasággal (lehet megköveznek de nem vagyok megelégedve az Eheimmel :( de addig így marad míg nem lesz másikra anyagi háttér)
Szűrőanyag: kerámiagyűrű,szivacs,siporax mini, perlon, aquaclean, Aquatop filterlit
Világítás: 2,5m 5050 hidegfehér led szalag, 6000+ kelvin, 800lumen/m, kb 34 8óra világítás, kicsit randa se saját
Talaj: JBL Manado kb 6l, használt (kezdőként meg vagyok vele elégedve,nem úszott, kavarodott)
Táptalaj:JBL Florapol
Növények: ludvigia repens, valamilyen vizipáfrány, Blyxa japonica, Alternanthera reineckii(félhulla), karácsonymoha, lomariopsis lineata, cryptocoryne brown,meg még 2 a jobb hátsó részen amit nem tudok megfejteni, ha valaki tudja megírhatná.
Tápozás, low tech: talajba panzi táptabik,neptun növénytápsó, Easy carbo 1,5ml/nap, tudom kevés de úton van tropica növénytáp, meg ha minden igaz, tropica spray co2 szett. Egyszer csak ideér minden :)
Dekorácíó: egy nagy darab kígyóként tekeredő tölgy gyökér(innen a név),3 hónapig áztattam kb, egy nagy bazaltszerű kő, egy valamilyen lila,s egy csíkos savval tesztelve mind.

És randa dolog de nem csináltam mindent "szabályszerűen".

Mivel már az előzetesben voltak halak így muszáj voltam hamar visszapakolni, igyekeztem mindent megtenni h ne legyen gond, a bejáratott szűrő átépítés közben ment egy vödörben, feltöltésnél a régi vízből használtam pár litert, talajba tettem enzim/baci tabikat, s egy hétig pakoltam bele baktériumkultúrát.
S csodák csodája meg a kezdő szerencséjére nem is lett semmi...eddig( most majd 3 hetes)

Halak(lehet kicsit sokan vannak):
2 Sziámi harcos hím, nőstény, imádom a hímet gyönyörű
2 bohóccsuka (sajna a másik kettő suicid hajlamú volt)
2 algaevő anci, sima pöttyös nőstény s egy arany hím
7 endler guppy hím, vegyes szín (muszáj volt a család közölte h nincs is hal mert nem látni őket :D )
1 sziámi algaevő másnéven repülő róka

Plusz beletettem 4 RC garnélát takarítani (ők már saját tenyésztés, az alap Donáttól jött ;) de majd még követi pár)
Csigaevő csiga 4db, a valahogycsakbekerülthólyagcsigák ellen, és maláj tornyosok a takarításért, tettszenek jól végzik a dolgukat, sajna néha áldozatul esnek a csigaevőknek.

Ennyi jutott eszembe hirtelen, várom a véleményeket.

És akkor a képek (bocs csak ilyen minőségre futi):

Ültetés után:
_ltet_s_ut_n_2014_11_11_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


feltöltés után:
felt_lt_s_ut_n3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


2 naposan:
2.nap_Gate_of_Quetzalcoatl_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Két hetesen,nőni kezdtek a félhullák :)
k_th_t1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


k_th_t3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

k_th_t4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Halak:
halak4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

halak6_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

k_th_t2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Sajnálatos módon, a második hét körül megjelent a staghorn, azóta is küzdök vele, kevesebb világítás kb 6 óra, több carbo, a róka ugy tűnik hozzá sem nyúl, ezért is tettem be garnikat, hátha. Nem burjánzik nagyon de az a kicsi is zavaró számomra.
Viszont a növények hozzák az új hajtásokat, a halak jól érzik magukat, ez is valami :)

Hát egyenlőre ennyi. :)
 
Véégre! :D Staghorn a magas ammónia illetve az ingadozó co2 miatt alakulhat ki, de mivel te nem használsz co2-t (igaz?) így a magas ammónia lehet az okozó.Cserélj gyakrabban vizet, heti 3x-4x és elvileg el fog múlni.Egyébként jó lesz ez :D a betta az gyönyörű, és bohóccsukák is! :D
 
Köszi :) ammónia azt mivel lehet mérni? A a JBL 6in1 tesztcsík normális értékeket mutat, a keménységet leszámítva persze.És igaz, még csak carbozom.
 
A növényekhez még írnám a rotala macrandra-t a jobb hátsó vörös, mellette a zöld talán
Hygrophila corymbosa,de 1 még mindig név nélküli, majd csak megtalálom :bookworm: Meg lemaradt szegény anubias nana is.
Közben megindult a blackout harc a staghorn ellen, pár nap múlva kiderül hatásos-e.
 
A black out nem lesz rá hatásos.A staghornnak a sűrű vízcserével üzehetsz hadat.Nekem is volt, de egy 3 napos black out meg se hatotta, majd a sűrű vízcseréktől eltűnt.
 
Én majd 3 hétig csináltam 3 napi vízcserét, még el nem tűnt.Azóta se mert vissza jönni :D ja és Carbot is kapott a pofájába :D
 
Tetszik az összhatás, a halakat viszont kicsit jobban átgondolnám a helyedben. Az ancik pl. hatalmasra nőnek és feltúrják a növényeket, a betták pedig jókat lakmároznak majd a kis garnikból. Én az endlereket hagynám meg a garnikkal a többieket pedig nagyobb helyre költöztetném, vagy elajándékoznám. Algaevőnek Otot, választanám bár ők eléggé kényesek. Kevesebb hallal szerintem az algával is kevesebb gondod lenne. Várom a fejleményeket és sok sikert kívánok!
 
Köszi, az ancik addig maradnak csak míg elférnek utána elajándékozom, amikor még megvettem őket az eladó nem mondta h nagyra nőnek, azóta meg okosabb vagyok :) amúgy akármilyen hihetetlen a bettáim nem bántják a garnikat, megnézegetik de otthagyják, a hím pláne nagyon nyugis, már nem először vanak együtt velük anno a paradicsomhal nézte őket kajának, el is tüntettem.
Kicsit sok a hal tudom, de az endlereknek nem bírtam ellenálni, a többi meg adott volt :)
Az algát meg remélhetőleg sikerül likvidálni, a furcsa az h amig a régi aki volt szinte 1-2 pontalgán kívül nem volt semmi, a halak meg akkor is ennyien voltak. Van még mit tanulnom, dolgoznom rajta, tanuló növényes :)
 
Nálam is anci van oto helyett, olyan 3-4 centis lehet. Nagyon szorgalmas jószág, elvégzi 4-5 oto melóját.
Majd ha nagyobb lesz, akkor elajándékozom és veszek megint egy kicsit. :)
Otthon anyáméknál 50 literes akvában van egy 1x éves hím anci, egy igazi víziszörny. Teljesen jól elvan, bár nem agyagos aljzat van az akiban. :D
Persze van belőlük sokféle, már olyanról is hallottam, hogy teknőst is megtámadta... :O
 
Megint eltelt pár hét. Sok minden nem látszik változni, hátul a növények majd kicsattannak,ma egy vágás is befigyelt, balra a páfrányféle dobálja a régi leveleit,felfelé meg megindult, bár nem túl gyorsan, gyanítom mert inkább gyökérre dolgozik, meg is jelent egy új hajtás a "semmiből" :) Háta mögött a papagájvirág nem akar helyrejönni, erősen gondolkodom h kiszedem. Az anubias már a második levelet hozza.
Amit blyxanak vettem erősen gyanús hogy inkább ophiopogon kyoto, ami ugye nem maradhat sokáig víz alatt, de nem vagyok benne biztos, úgyhogy egyenlőre marad.
Végre sikerült beszereznem egy kis adag zselés pogostemon helferit, olyan pici a gyökere h rögzítenem kellett kővel, remélem megmarad.
Közben a gömbmoha kikerült, nem illett oda,de a garnélák örültek neki :)
Még mindig küzdök a staghorn-al, fránya jószág, bár mintha kevesebb lenne...talán...
A harmadik héttől megy a Tropica plant grow premium táp, heti 2x, sok változás még ugye nincs.
Bepróbálkoztam az élesztős rendszerrel is, de az istennek nem megy normálisan, először mikor újonan berakom megy mint egy nagynyomású szép apró bubikkal, pár órával később meg kampec vagy épp h csak megy...nem 1xű...
Tegnap este meg a ledvilágítás tápja halt meg, nagy pánikomban az uram megsajnált és beszerkesztett helyette egy régi pctápot, azóta is megy, csók érte :)
Kevesebben lettünk megint egy bohóccsukával, már csak egy van, csak fedett akiba jó, hiába szerkesztettem hálót a tetejére a kimaradt résen kiugrott :(

Gondolkodom, hogy kellene valami más színű háttér de nem tudok dönteni a világoskék,szürke,fekete közt.
Csináltam pár képet, minőségért ismét bocs.

harmadik hét:
3_h_t_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

negyedik hét:
4.h_t4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Igen, Azúrka a szemem fénye, igazi harcos, és még pózol is nekem ;)
A háttérnövényekkel lehet az lesz, csak eddig nem mertem nehogy megijedjenek s visszamaradjanak a fejlődésben :)
 
Beszereztem ma egy algázó gébet,remélhetőleg szorgalmasabb mint a sziámi. :)
Ami érdekes hogy kaptam a boltban egy zacsi planktont ajándékba, állítólag tisztítják a vizet, van valakinek tapasztalata ezekről az apróságokról? Beöntöttem lesz ami lesz,fickándoznak ezerrel.
 
Sikerült most találnom az egyik halasnál egy szép cserép bolbitist, így úgy döntöttem a bal hátsó részről kiszedem a papagájvirágot, ha négy hét nem volt neki elég h összeszedje magát már nem fogja. Bepakoltam a helyére a bolbitist meglátjuk milyen lesz, pár rizómát tettem a garniknak is át, kiváncsi vagyok mennyire bírja a low low techet :D
Az előtte levő páfrányféle nem valami nyerő, úgy gondoltam h sokkal dúsabb lesz de eddig csak gyökérre gyúr meg felfelé... Nem tudom mi legyen vele...
A macradra-t is meg kéne nyesni, valahogy az emersbe nyúló rész nem az igazi, néhány levél kezd elszáradni vagy hasonló,pedig azért nincs olyan magasan.
Pár RC-t is betettem takarítani, az előző csapathoz sem nyúltak a halak. :)
Az endlerek aranyosak játszanak a co2 bubikkal :)
A sziámik megint párzásra adták a fejüket, de most is rossz helyre így a flow elvitte a fészket, szegény hím most megint búslakodik :( mindig akkor jön rájuk mikor nem vagyok ott, így esélyem sincs külön tenni őket.
 
Egy kép felülről, csak kissé bezavarnak a ledek,még gyakorolni kell. Az emers levelek olyanok mintha összeszáradnának, nem értem miért :(
fel_lr_l_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Szörnyű.... :( próbálok életet lehelni a maradék növénybe. Meg gondolkodom a pótláson, valami alacsonyra növő növényt szeretnék. Talán microsorum p. trident is szóba jön. Majd kiderül, tavaszig. :)
 
Elég sanyarú állapotok uralkodtak az utóbbi időben sajnos. :9
Ellepett a fonalalga meg az ecset és staghorn, ez utóbbiakat sikerült visszaszorítani, de az előbbit csak úgy h a mohával együtt ment( pát hete dobozban van sötétben de még mindig él a fránya alga!!! valami mutáns)
A háttérnövények elolvadtak nagyrészt, fogalmam sincs mitől, nem változtattam semmit, azon kivül h egy hét után felhagytam az élesztős co-val, utána kezdtek tönkremenni holott előtte ezerrel nőttek. más okot nem tudok elképzelni...
Igyekeztem pótolni őket, ritkításból maradt ludvigia részekkel, illetve pát tő Alternanthera reineckii mini-vel, a mohát meg Hydrocotile sp japan-al, köszönet érte Dukenukem-nak és Gottfried Donátnak. :) remélhetőleg hamar magukhoz térnek a megmaradtak, a hydro már most tombol, imádom :)
Szóval egyenlőre még az előzőekhez képest is szörnyű a mostani állás, szerintem :( elkeserítő...
bocs a képek minőségéért, valahogy nem tudom eltalálni soha a szöget, meg a hátteret, pedig már párat próbáltam...

Ja közben lecseréltem a szűrőmet Eheim 2211 és Resun magi 200-ról, JBL e700-ra, 2 helyett lett 1, mondhatom meg vagyok elégedve, gyönyörű tiszta a víz, a flow sem olyan veszélyes, kicsit játszani kellett a kiáramló szeleppel de már nem fújja el a halakat :D
Közben volt pár öngyilkos halacska, pótlásukra bekerült egy üveglazac és 2 karcsú díszmárna, és 1 legyező garnéla(aki majd akkora mint a sziámi harcos :D ) külön köszönet érte a kolléganőimnek akik megleptek velük szülinapomra :)
A lakók nagyon jól érzik magukat egyébként, az RC-k még szaporodtak is, ezért nem is értem mi baja lehetett a növényeknek... na de igyekszem nem feladni :)

15_02_28.1_fel_lr_l_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

15_02_28.3_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

15_03_01.1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Back
Oldal tetejére