• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes iron deficiency

di Lauro

Kertész szaki
Azon indíttatásból kezdtem naplóírásba, hogy az eddig csak löttyintgetve tápozott akváriumomban, biokémiai alapokon nyugvó egyensúlyi állapotot hozzak létre. A kezdő lökést a Microsorum pteropus levelein jelentkező vashiány adta.

Előzmény: 1,5 éve akváriumozok komolyabban, algáim mindig voltak, inkább kevesebb mint több, a növények szépen fejlődtek, annak ellenére, hogy csak érzésre tápoztam és azt is nagyon minimálisan. kb. 4 hónapja restartoltam az akváriumot, amin most jelentkezett az első komolyabb hiánytünet.

Száraz tények:
Akvárium: 144 liter (65%-ban növényesített)
Szűrés: Eheim 2075 (substrat pro, perlon)
Világítás: 4X24W 6500K
Talaj: manado, dekorhomok
CO2: Nagynyomású rendszer difuzorral


Növények:
Microsorum pteropus "Narrow"
Ludwigia arcuata
karácsonymoha

Dekor: Red, moor, andezit kövek

Halak:
11 db vörös neon
2 db ottocinculus affinis
2 db hengeli razbóra
2 db vörösorrú pontylazac
1 db sziámi algaevő
1 db moszatevő márna
 
  • Like
Reactions: TZ
üzemelési adatok:

Világítás:
~7h 50W 6500K (12:30 - 19:45 )
~3,5h 50W 6500k (14:00 - 17:30 )

CO2:
11:45 - 17:00 3 bubi/s

Alap állapotban kb. 6 mg/l CO2 van a vízben reggel.

Vízcsere:
Heti 36% (50L)

Tápozás: Eddig litty-lötty 1-2 ml porból kevert macro, bolti micro, utobbi két hétben Easy ferro 15ml/ hét

Vízparaméterek: (laborban mért)

pH: 7,91
Gh: 13
Nitrát: 11 mg/l
Nittrit: 0,1 mg/l
Foszfát: 0,03 mg/l
Ammonia: 0,26 mg/l (egy hal hiányzik)
Fe: <0,01mg/l
Kálium: 6,0 mg/l

Hova lett az eddig betett vas? 0,3mg/l eltünt...


 
  • Like
Reactions: TZ
Tervezet szerint porból kevert macrót gyártok le újra.

Nálunk Dunakeszin a csapvíz tartalmaz 8-14 mg/l Nitrátot, így ezzel számolok. Vasat szinte semmit nem tartalmaz.

1000ml vízhez keverek:
30g KNO3
7g KH2PO4
30g K2SO4 ( kalkulálva, hogy az easy ferroban van kálium)

Ebből 10-10ml heti 3X

Green Aqua Micro: 5ml heti 3X
Easy ferro: igény szerint
 
Szia!
Nem vagyok nagy vegyész, de úgy látom a pH, magas érték. (lúgos) GH is lehetne alacsonyabb.
NO3 jó (kicsit lehetne magasabb)
Foszfát, Fe, K alacsony érték. Micro, macro adagot növelném egy kicsit.
Üdv:Zoli
 
Első feladat:
Oldott CO2 szintek helyes beállítása. A kezdeti 5 mg/l-ről sikerült elérnem a 10 mg/l körüli oldott CO2 értéket.
Kicsit nyújtom a beoldás kezdeti idejét, a lámpa felkapcsolás elött 2 órára. (fokozatosan), Ha ez sem segít emelem a bubiszámot. Cél: 15-20 mg/l
Mondjuk a növények így is bubiznak, de az a kevés alga is.
A magas pH a csapvíztől adott. RO vizet nem akarok használni. Ha nagyon nem jön össze a CO2 beoldás játszok a fénnyel inkább. Tudom a magasabb GH miatt nehezebb a beoldás mert egy csomó CO2 bepufferelődik.
Táp: 5ml Easy ferro. (szerintem holnapra ennek nyoma sem lesz)
 
A pH mérőm erősen el volt kalibrálódva, így a helyes érték 7,54 pH (reggel)
A co2 beoldás állítgatásával sikerült elérnem a 23mg/l értéket.
Tegnap csináltam egy 38%-os vízcserét, majd adagoltam egy kis foszfátot, 5ml GA micrót és 3ml ferrót.
Ma reggel megint mértem:
Fe: <0,01mg/l
foszfát: 0,5 mg/l
Ammónia 0,2 mg/l

A múlthéten vásárolt 4 ottoból, kettőnek nyoma sincs. Lehet hogy bomó kis testük okozná a magas ammóniaszinteket? Ha nem az akkor mi? 0,38 cm/l halam van. Ez nem hiszem hogy nagyon megterhelné az akit.
A vasnak megint nyoma sincsen. Én nem tudom mi nyelhet el ennyit. Mindenesetre ma is adagoltam 5ml rerrót. Majd meglátjuk.
 
Filózom itt a vas témán és nem tudom, hogy a vizinövények milyen formában tudják felvenni azt. Azt gyanítom, hogy az oldott formában adagolt vas azonnal reakcióba lép az akvárium vizének oxigéntartalmával és a következő treakciót lejátszva oldhatatlan csapadékot képez. 2 Fe(HCO3)2 + ½ O2 + H2O = 2 Fe(OH)3 + 4 CO2
Ezt aztán a szűrő vígan kiszüri a vízből. Erre utaló jelek: A víz a ferro adagolást követően besárgul. (oxiidált vas). A halak a felsőbb vizrétegekben kezdenek úszkálni, néha levegőért is feljönnek.
Mível oldhatatlan formában lesz tovább jelen, ezért én soha nem fogom azt másnap kimérni a vízből.
 
Csináltam egy tesztet Easy Ferroval.
Alapnak akvárium vizet használtam, amibe beálítottam a foszfát szintet 2mg/l-re (ez azért fontos mert a foszfát reagálhat a vassal, és gátolja a vas oldhatóságát), majd ismert mennyiségű Easy Ferrót csepegtettem bele. A szép zöldes barnás folyadék elösször szintelenül feloldódott, majd néhány másodperc elteltével kissé elkezdett sárgulni, majd opálosodni. Végül egész világos teasárga lett, majd ezt pihentettem 10 percig, néha kevergetve.
Első gondolatom az volt, hogy maga az elszineződés egy reakciót takar, de az opálosodás meg egy másikat. Nem nehéz rájönni, hogy sárgás szine a rozsdának van, ami ugye oxigénnel lereagált vas. Az opálosodás meg valami kicsapódást takar, ami mondjuk lehet a foszfát reakciójának következtében képződött vasfoszfát. Ezek a folyamatok az akváriumban is tisztán látszanak, csak ott mondjuk a jó szűrő néhány órán belül megszűri.
Végső mérés:
Easy Carbo adatlapján az szerepel, hogy 10 ml/ 100 liter vízhez adagolva 1mg/l-el emeli az oldott vaskoncentrációt a vízben.
A GA cimkén már csak az szerepel, hogy ugyanennyi, csak 0,5 mg/l-el emeli.
Az én mérésem (10 perc és az optikailag lejátszodó reakciók után) 100 liter vízben kimutathatóan 0,03 mg/l van jelen.
Kellene egy tesztet csinálni ioncserélt vízben, teljesen kizárva az oxigént is. :)
 
Utoljára módosított:
Tovább játszottam a kisérlettel.
Megcsináltam desztillált vízzel is. A sárga reakció továbbra is megvolt, de az értékek sokkal jobbak lettek. 0,12 mg/l. folytatva a kisérletet foszfát adagolással az eredmény nem romlott, de amikor a desztillált vizet, hígitásnál kiváltottam sima csapvízre, az értékek 2/3-al visszaestek. Nagyon valószinű, hogy a csapvízben lévő szulfátok reagálnak le a vassal...
 
Lehet hogy megfejtettem az ammónia problémát!!!!
Ezt figyeljétek!! ::
(wiki): A leggyakrabban használt vas(II)-só, a Mohr-só: az ammónium-vas(II)-szulfát vizes oldata gyengén, egyéb vízoldható vas(II)-sók vizes oldatai, halványzöld színűek. A levegő oxigénjére valamennyi érzékeny.
A Easy Ferró is zöldes.
Oxigénnel reagálva FE III+ keletkezik ami enyhén sárgás szinű. Ez igaz is mert én is láttam a reakciót.
De akkor lennie kell ott ammóniának is!! Így csepegtettem reagenst az oldatba. az így kapott oldat Ammónia jelenlétében élénksárga lesz.
A jobb oldali az oxigénnel reagált Easy Ferro, a bal oldalon ugyanez de ammónia reagenssel. Az ammónia egyértelműen kimutatható!
12736878_980125628744499_1562295791_o.jpg
 
Az eltelt időben volt néha mérhető vasam, és volt amikor szinte semmi. Még nem találtam meg az összefüggéseket. A Microsorum fiatalabb levelei talán mintha már kissé zöldebbek lennének, de még mindig van sok eléggé sárgás és soknak a levélcsúcsa teljesen áttetsző.
A többi elem kimutatható mennyiségben van jelen. Ezeket úgy érzésre tápozom.
A Ludvigia Arcurata szépen fejlődik, és bekerült egy pár tő Hygropida pinnatifida. Ezeket jól feldaraboltam és hátúl több helyre lenyomtam őket.
A szűrőben volt még némi hely tuningolásra így tettem bele egy liter mátrixot.
A fehér homokot lecseréltem ADA colorado sandra. Terveim szerint most egy ideig nem nyúlok az akihoz, búrjánozzanak csak a növények természetes formájukban.
Néha van zöld por algám az üvegen, de kezelem.
 
Az eltelt időben volt néha mérhető vasam
Sajnos nem adnak érte sokat.. (Bocsi, nem tudtam kihagyni)

Nekem tetszik a stílus, amit képviselsz. Remélem, nem tömöd tele növénnyel és szellősen hagyod. Bár tudom, innen könnyű dumálni...
 
Utoljára módosított:
Sajnos nem adnak érte sokat.. (Bocsi, nem tudtam kihagyni)

Nekem tetszik a stílus, amit képviselsz. Remélem, nem tömöd tele növénnyel és szellősen hagyod. Bár tudom, innen könnyű...
Elöször csap Peteropus + moha kombót akartam, de tulságosan karcsú volt a látvány. Ezért betettem néhány stem növény, hogy hátúl kicsit combosabb legyen majd az összkép. Az arcurata kicsit tüskés levele szerintem passzol a microsorumhoz, a pinnatifida meg mind szinben, mind kecsességében picit megtöri ezt az egészet. Aztán majd meglátjuk mi sül ki belőle. Egyenlőre az van hogy egy easy növénnyel szenvedek a legjobban, de már odáig is eljutottam, hogyha nagyon nem megy kivágom az egészet és ujraindítom. A terv már fejben megvan. Viszont ennek a küzdelemnek is megvannak a szépségei. pont ezért nyitottam ezt a naplót.
A szellőség a nagy felületű homokkal borított rész miatt is megmarad majd. Az egészet úgy érzéssel próbálom csinálni ügyelve a maga természetességére.
 
Oldott O2 teszt!

Kiváncsi voltam miként fotoszintetizálnak a növényeim az akváriumban, mennyi oxigént termelnek és mi okozza a növényeknél azt a jellegzetes bubizást. Csináltam hát egy tesztet.
Alkalmazott eszköz: WTW professzionális O2 szonda.

Elmélet:
A levegővel érintkező víz egyensúlyi koncentrációban tartalmaz oxigént, amelynek mennyisége függ:
  • a légnyomástól,
  • a hőmérséklettől,
  • a víz oldott sótartalmától,
  • a szennyezettség jellegétől és fokától,
  • a vízi életfolyamatoktól.
  • Emellett azonban döntőek a vízi élőlények életfolyamatai, mert a víz oxigéntartalma a benépesedéssel és a vízi élet egész menetével szoros kapcsolatban van.
Az oxigéntartalom ilyen módon megadott értéke a víz biokémiai állapotát jellemzi a teljes (100 %) telítettséghez képest. Eltérése megmutatja, hogy az oxigént fogyasztó, vagy termelő szervezetek vannak jelen többségben.
Mivel a vízben oldott oxigént a növények és állatok légzési folyamataikban felhasználják, így az oxigént fogyasztó egyéb anyagok befolyásolják a vízi élőlények természetes fejlődését. A vizek élőlényei közül a legtöbb oxigént a halak igénylik, a gerinctelen állatok szükséglete kisebb, míg a legkevesebb oxigénnel a baktériumok működnek. Abban a változatos populációban, ami az élővizekben előfordul (a halakat is beleértve) az oldott oxigén legkisebb mennyisége 5 mg/dm3 lehet. Ennél kevesebb oxigén a halak élettevékenységét megzavarja és a hosszabb ideig tartó oxigénhiány halpusztulást idéz elő. Ezt a gerinctelenek és a baktériumok mértéktelen elszaporodása követi. Az egyensúly ilyen mértékű megzavarása, azaz a halak populációból való eltűnése a szennyeződés tipikus jele.

Mérés:
0. Óra:
Ez, a világítás felkapcsolása elötti állapot. Ilyenkor a növények még nem termelnek oxigént, sőt használják, és a halak úgyszintén. A mért értékem 7,01 mg/l volt 22,1 celsiuson, ami 81%-os telitettségi szintnek felel meg. Álltalában a 7 mg/l-nél magasabb érték a víz kiválló minöségének a jele és látható, hogy a halak levegőztető nélkül sem szenvednek oxigénhiányban.

1. Óra: 8,0 mg/l,93%-os oxigéntelítettség. Fél óra 0,4W/l, utána 0,8W/l fényforrással. Ez a jelentős emelkedés eléggé meglepett, mert így a nettó 125l-es akváriumomban lévő növényeim 125mg oxigént már biztos termeltek egy óra alatt. Bubizást még nem látok.

2. Óra: 8,62mg/l, 101%-os oxigéntelítettég. Ez az érték lényegében azt jelenti, hogy az akvárium növényei már jóval több oxigént termelnek, mint amit a fogyasztók felhasználnak és az oxigén túltelítettségi állapotba került.

3. Óra: 9,09 mg/l, 107%-os oxigéntelítettség. A növények javában bubiznak.

Lényegében arra jutottam hogy a növények bubizása, a víz 100% feletti oxigéntelítettségének biztos jele. Lehetne tenni méréseket tenni, hogy ez aztán a lámpaoltás után milyen gyorsan csökken, de igazából lényegtelen annak ismeretében, hogy a lámpagyújtás elötti állapotban is kellően kielégitő az akim vizének oxigéntartalma.
Számomra érdekes kisérlet volt, remélem az eredmények nektek is azok. :)

 
Elmélet:
A levegővel érintkező víz egyensúlyi koncentrációban tartalmaz oxigént, amelynek mennyisége függ:
a légnyomástól,
a hőmérséklettől,
a víz oldott sótartalmától,
a szennyezettség jellegétől és fokától,
a vízi életfolyamatoktól.
Emellett azonban döntőek a vízi élőlények életfolyamatai, mert a víz oxigéntartalma a benépesedéssel és a vízi élet egész menetével szoros kapcsolatban van.

Nem ismerjük a vized friss paramétereit. Viszont nem dúsan növényesített az akváriumod, a teszt szerint pedig a növények aktivitása így is intenzíven növelte az oxigéntartalmat. Ezért neked köszönhetően én még nyugodtabban alszom, miközben nincs éjszakai levegőztetésem... (y)

Nem is értem, @dexkill hogy nem talált még rá erre a naplóra ;)
 
Folytatás:

4. Óra: 9,55 mg/l, 112% oxigéntelítettség.
5. Óra: 10,31 mg/l, 122% oxigéntelítettség.
6. Óra: 10,50 mg/l, 124% oxigéntelítettség. Ez az utolsó óra már csak 0,4W/ literrel ketyegett. Várakozásommal ellentétben még mindig tudtak oxigént pumpálni a növények a vízbe.

Számomra még most is hihetetlen, hogy ez a picike környezet milyen mennyiségű oxigént tud termelni. Lelki szemeimmel látom a zöld erdők, mezők lélegzését. És talán így még jobban megérti az ember miért is kell védeni az erdőket, a fákat.
(Zárójelben jegyzem meg, hogy az akvárium pozitív inputtal rendelkezik az oxigén terén, de ennek ára a CO2 befecskendezés. A CO2 üvegházhatású gáz, és némi veszteség biztos van, de a mérleg nyelve talán így is egyenlő. A Pakson megtermelt áramot, ami ehhez a "kisérlethez" kellett már meg sem említem.. :) )
 
Back
Oldal tetejére